ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2020 року Справа № 923/950/20
Господарський суд Херсонської області у складі судді Ярошенко В.П. за участю секретаря судового засідання Борхаленко О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом : Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк", м. Київ
до відповідача : Товариства з обмеженою відповідальністю "КОНТАКТ ЦЕНТР "НОВАТЕЛ", м.Херсон
про стягнення заборгованості у розмірі 120708,86 грн.
представники сторін не з`явились
в с т а н о в и в:
ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО АКЦІОНЕРНОГО БАНКУ "УКРГАЗБАНК" (03087, м. Київ, вул. Єреванська, 1, код ЄДРПОУ 23697280) звернулось до Господарського суду Херсонської області із позовною заявою до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "КОНТАКТ ЦЕНТР "НОВАТЕЛ" (вул. Лугова, буд. 8, смт. Антонівка, м. Херсон, 73000, код ЄДРПОУ 39284044) про стягнення заборгованості за Договором № 265/2020/WO-5 про приєднання до Правил надання кредиту на умовах овердрафту в АБ "УКРГАЗБАНК" від 12.02.2020 року у розмірі 120 708 (сто двадцять тисяч сімсот вісім) гривень 86 копійок, з яких:
- заборгованість (прострочена) по кредиту (овердрафту) - 99 803 (Дев`яносто дев`ять тисяч вісімсот три) гривні 20 копійок;
- заборгованість (прострочена) по процентам за користування Позичальником кредитними коштами за період з 12.02.2020 року по 22.09.2020 року - 4 090 (Чотири тисячі дев`яносто) гривень 82 копійки;
- заборгованість по неустойці (пені) за несвоєчасну сплату кредиту (овердрафту) - 6 726 (Шість тисяч сімсот двадцять шість) гривень 46 копійок;
- заборгованість по неустойці (пені) за несвоєчасну сплату процентів за користування кредитом (овердрафтом)- 169 (Сто шістдесят дев`ять) гривні 70 копійок;
- суму процентів річних (згідно ч. 2 ст. 625 ЦК України та п. 5.4.1. Правил надання кредиту на умовах овердрафту в АБ «УКРГАЗБАНК» ), нарахованих за несвоєчасне погашення заборгованості по кредиту (овердрафту) - 9 053 (Дев`ять тисяч п`ятдесят три) гривні 19 копійок;
- суму процентів річних (згідно ч. 2 ст. 625 ЦК України та п. 5.4.1. Правил надання кредиту на умовах овердрафту в АБ "УКРГАЗБАНК"), нарахованих за простроченої заборгованості по процентам за користування кредитними коштами - 371 (Триста сімдесят одна) гривна 08 копійок;
- суму індексу інфляції (згідно ч. 2 ст. 625 ЦК України), нарахованої за несвоєчасне погашення заборгованості по кредиту (овердрафту) - 494 (Чотириста дев`яносто чотири) гривні 41 копійка.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору № 265/2020/WO-5 про приєднання до Правил надання кредиту на умовах овердрафту в АБ "УКРГАЗБАНК" від 12.02.2020 року.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.09.2020 справу розподілено судді Ярошенко В. П.
Ухвалою суду від 25 вересня 2020 відкрито провадження у справі № 923/950/20, постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження. Судове засідання у справі призначено на 22 жовтня 2020 об 11:30.
Ухвалою суду від 22 жовтня 2020 відкладено судове засідання до 19 листопада об 11:00 год.
Представник позивача в судові засідання не з`явився, повідомлений належним чином, причин и неявки суду не повідомив
Представник відповідача у судові засідання не з`явився, повідомлений належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідачем відзиву на позовну заву не надано.
Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Отже, не надання відповідачем відзиву на позовну заяву не перешкоджає всебічному, повному та об`єктивному розгляду всіх обставин справи, а також приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України, не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа з метою дотримання процесуальних строків вирішення спору може бути розглянута за наявними у ній документами, відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
встановив:
12.02.2020 між Публічним акціонерним товариством Акціонерний банк "УКРГАЗБАНК" (далі - Банк, позивач) та товариством з обмеженою відповідальністю "КОНТАКТ ЦЕНТР "НОВАТЕЛ" (далі - Позичальник, відповідач) був укладений Договір №265/2020/МО -5 про приєднання до Правил надання кредиту на умовах овердрафту в АБ "УКРГАЗБАНК" (далі - Договір), відповідно до умов якого Позичальник у зв`язку з приєднанням до Правил надання кредиту на умовах овердрафту в АБ "УКРГАЗБАНК" в повному обсязі акцептує Правила надання кредиту на умовах овердрафту в АБ "УКРГАЗБАНК" (надалі - Правила), з якими Позичальник ознайомився, погоджується та зобов`язується виконувати.
За п.1. Договору, ліміт овердафту встановлюється в розмірі 100 000,00 грн.
Пунктом 3. Договору сторони встановили, що ліміт овердрафту з "12" лютого 2020 року по "11" лютого 2021 року (включно).
Згідно із п.п. 4 - 5 Договору, за користування овердрафтом, в межах строку кредитування, визначеного п. З цього Договору про приєднання. Позичальник сплачує Банку проценти за користування кредитними коштами, виходячи із встановленої Банком базової процентної ставки, в розмірі 23,80 % (двадцять три цілих вісім десятих) процентів річних, в національній валюті. За користування кредитними коштами, що . не повернуті в строки/терміни, передбачені Договором про надання кредиту на умовах овердрафтом (прострочена заборгованість) процентна ставка встановлюється в розмірі 33,80 % (тридцять три цілих вісім десятих) процентів річних.
Відповідно до п.6 Договору, тарифи на кредитні операції наведені у додатку 1 до цього договору про приєднання.
Відповідно до п.9 Договору, інші умови надання кредитних коштів не передбачені цим Договором про приєднання регулюються положеннями Правил надання кредиту на умовах овердрафту в АБ "Украгазбанк".
Відповідно до п. 12 Договору, підписанням цього договору про приєднання позичальник підтверджує:
- що всі умови договору про надання кредиту на умовах овердрафту (в тому числі інформаційні додатки) є зрозумілими та не потребують додаткового тлумачення;
- що отримав від банку інформацію, зазначену в частині другій статті 12 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", до підписання цього договору про приєднання.
Правила надання кредиту на умовах овердрафту в АБ "Украгазбанк" є публічною пропозицією (офертою) у розумінні ст.ст.640-644 ЦК України укласти із банком Договір про надання кредиту на умовах овердрафту, що затверджені рішенням Кредитної ради АБ "УКРГАЗБАНК" від 10.07.2018. Приєднання клієнта до Правил здійснюється шляхом підписання Договору про приєднання до Правил, за встановленою формою банку. Датою укладення Договору про надання кредиту на умовах овердрафту є дата Договору про приєднання.
З метою вірного тлумачення змісту укладеного правочину, в Правилах наведено терміни та їх визначення. Відповідно до п. 1.2-1.3 Правил, підписанням Договору про приєднання Позичальник підтверджує своє ознайомлення та повну, безумовну і остаточну згоду з усіма умовами Правил, а також своє волевиявлення стосовно приєднання до Правил. Приєднуючись до Правил Позичальник приймає на себе всі обов`язки та набуває всіх прав, передбачених Договором про надання мікрокредиту.
Згідно з п.п. 2.1., 2.2. Правил Банк надає Позичальнику кредит в межах ліміту овердрафту, а позичальник зобов`язується повернути кредит, сплачувати проценти за користування кредитними коштами та комісії передбачені Договором про надання кредиту на умовах овердрафту. Основні умови кредитування зазначаються в Договорі про приєднання.
Згідно п. 2.4. Правил - надання Кредиту здійснюється шляхом сплати з Поточного рахунку Позичальника, відкритого в Банку, розрахункових документів на суму, що перевищує залишок на такому рахунку.
Пунктом 2.8. Правил передбачено, що датою (днем) надання овердрафту вважається банківський день, на кінець якого виникає дебетове сальдо па Поточному рахунку Позичальника, в результаті оплати з Поточного рахунку платіжних документів Позичальника на суму, що перевищує кредитовий залишок коштів на такому рахунку.
У відповідності до п. 2.10. Правил - кредитні кошти, надані Банком в межах Ліміту овердрафту, повинні бути повернуті Позичальником в повному обсязі не пізніше:
- останнього дня строку, на який встановлено Ліміт овердрафту;
- кінця банківського дня визначеного як день настання терміну/строку виконання Позичальником будь-яких грошових зобов`язань за Договором про надання кредиту на умовах овердрафту, у т.ч. внаслідок застосування Банком вимоги дострокового повного/часткового виконання Позичальником своїх зобов`язань за Договором про надання кредиту на умовах овердрафту;
- кінця останнього банківського дня місяця, наступного за місяцем початку користування Овердрафтом.
Пунктом 2.17. Правил передбачено, що у випадку порушення Позичальником строків повернення овердрафту та нарахованої плати за овердрафт, наступного банківського дня суми непогашених у строки платежів визнаються простроченими.
За користування кредитними коштами Позичальник сплачує Банку проценти, виходячи із встановленої Банком процентної ставки, розмір якої зазначається у Договорі про приєднання (п. 3.1. Договору про приєднання).
За приписами п.п. 3.3.-3.5., 3.7. - З.8., 3.10., 3.12. за кил - проценти за користування кредитними коштами нараховуються на щоденні дебетові залишки по Поточному рахунку Позичальника або на дебетові залишки по окремому рахунку для обліку кредитної заборгованості, перенесеної з Поточного рахунку.
Нарахування здійснюється починаючи з дня надання Овердрафту згідно з п. 2.8. Правил по день, що передує дню повної сплати Овердрафту входячи із процентної ставки та межах строку кредитування, визначених у Договорі про приєднання.
При розрахунку процентів за користування кредитними коштами використовується метод факт/360 , виходячи із фактичної кількості днів у місяці та банківського року з розрахунку 360 днів у році.
Проценти за користування кредитними коштами нараховуються Банком щомісячно, не пізніше останнього банківського дня місяця, за період з дати надання Овердрафту по останній календарний день місяця, в якому наданий Овердрафт, та надалі з першого дня по останній календарний день місяця, в день дострокового розірвання Договору про надання кредиту у формі овердрафту, в день закінчення строку, на який надано Овердрафт, за період з першого календарного дня місяця, в якому відбувається погашення овердрафту, по день, що передує дню повного погашення заборгованості за Овердрафтом, а у разі настання Події припинення до дня настання Події припинення, що визначені в п. 5.4.2. Правил.
Сплата процентів за користування кредитними коштами здійснюється щомісячно, не пізніше 15-го числа місяця, наступного за місяцем користування Овердрафтом, а також: в день зазначений в письмовому повідомленні Банку про дострокове розірвання Договору про надання кредиту на умовах овердрафт, в день закінчення строку, на який наданий Овердрафт. Проценти за користування кредитними коштами сплачуються з урахуванням положень п. 3.12. цих Правил.
У разі якщо останній день для сплати (погашення) процентів припадає на вихідний або святковий день, то така сплата здійснюється у день, що передує такому вихідному або святковому дню.
Нарахування процентів за користування кредитними коштами, що не повернуті в строки/терміни, передбачені Договором про надання кредиту на умовах овердрафту (прострочена заборгованість здійснюється починаючи з дня виникнення простроченої заборгованості, включаючи такий день до дня погашення такого прострочення або настання Події припинення, визначеної в п. 5.4.2. цих Правил. Сторони узгодили, що в разі настання Події припинення, Банк зупиняє нарахування процентів за користування кредитними коштами з дати визначених для такої події у п. 5.4.2., а Позичальник зобов`язується сплатити на користь Банку платежі визначені в п. 5.4. цього Договору у випадку їх виникнення.
Виходячи із змісту п.п. 5.4.2.-5.4.2.3. Правил - Сторони визначили, що днем настання Події припинення та датою прострочення Фактичної заборгованості Позичальника є:
закінчення строку кредитування - наступний календарний день після кінцевої дати строку кредитування
визначеної в Договорі про приєднання,
пред`явлення Банком вимоги про дострокове повернення Кредиту - дата зазначена в такому письмовому
повідомленні Банку,
звернення Банку з позовом про дострокове стягнення кредиту - наступний календарний день за днем
поштового відправлення позовної заяви Банку до відповідача (-ів).
У відповідності до п.п. 4.3.3. - 4.3.6. Правил - Позичальник зобов 'язується:
- повністю погасити заборгованість за основним боргом за Овердрафтом перед Банком не пізніше строку зазначеного в Договорі про приєднання, а також здійснювати погашення заборгованості за основним боргом за Овердрафтом на умовах визначених Договором про надання кредиту у формі овердрафту у випадку перевищення фактичної заборгованості позичальника за основним боргом за Овердрафтом Ліміту овердрафту за результатами його перегляду,
- у випадку застосування Банком права вимагати дострокового повного виконання Позичальником своїх зобов 'язань за Договором про надання кредиту у формі овердрафту достроково повернути Овердрафт, погасити нараховані проценти за користування кредитними коштами, комісії та можливі штрафні санкції у випадках, передбачених Договором про надання кредиту у формі овердрафту,
- своєчасно сплачувати (погашати) Плату за овердрафт та проценти за користування кредитними коштами, що не повернуті в строки/терміни, передбачені Договором про надання кредиту на умовах овердрафту, на умовах та в порядку, передбачених Договором про надання кредиту у формі овердрафту,
- незалежно від підстав розірвання чи припинення дії Договору про надання кредиту у формі овердрафту сплатити Банку усі штрафні санкції, у разі їх виникнення, відповідно до умов Договору про надання кредиту на умовах овердрафту та чинного законодавства України.
Позивач виконав свої зобов`язання за Договором про приєднання, надавши Відповідачу кредитні кошти у розмірі 99 803,20 гри., що підтверджується виписками по рахункам №№ НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ), НОМЕР_3 (ІІА673204780000026006924881646).
Позивач зазначає, що станом на 23.07.2020 року Позичальник має просторчену забогованість по кредиту у розмірі 99 803,20 грн., по нарахованим, але несплаченим процентам за користування кредитними коштами за період з 12.02.2020 року по 01.07.2020 року включно у розмірі 4090,82 грн., згідно даним виписок по рахункам №№ №№ НОМЕР_4 ( НОМЕР_5 ), НОМЕР_3 ( НОМЕР_6 ), НОМЕР_7 ( НОМЕР_8 ), НОМЕР_9 ( НОМЕР_10 ), НОМЕР_11 ( НОМЕР_12 ) за період з 12.02.2020 року по 22.09.2020 року та розрахунку кредитної заборгованості, що додається до цієї позовної заяви.
З метою досудового врегулювання спору позивач надсилав на адресу відповідача лист-вимогу від 02.07.2020 вих. №172/18613/2020 про сплату заборгованості. вказана претензія залишена Відповідачем без реагування.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "УКРГАЗБАНК" підлягають задоволенню в з наступних підстав.
За змістом ст. 509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
За приписами ст.ст. 11, 509 Цивільного кодексу України зобов`язання виникають, зокрема, з договору.
Згідно зі ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ст.ст. 6, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Стаття 181 Господарського кодексу України передбачає загальний порядок укладання господарських договорів. Частина 1 зазначеної статті визначає, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Відповідно до норм ст. 639 Цивільного кодексу України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
Частиною 1 ст. 634 Цивільного кодексу України передбачено, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
На підставі викладеного, за висновками суду, між сторонами був укладений Договір про приєднання до Правил надання кредиту на умовах овердрафту в АБ "УКРГАЗБАНК". Станом на момент звернення позивача із позовом до суду залишились невиконаними зобов`язання ТОВ "КОНТАКТ ЦЕНТР "НОВАТЕЛ" перед позивачем за Договором.
З огляду на встановлений ст. 204 Цивільного кодексу України принцип правомірності правочину, суд приймає Договір як належну підставу, у розумінні норм ст.11 названого Кодексу, для виникнення у позивача та відповідача взаємних цивільних прав та обов`язків.
За кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти (ч.1 ст.1054 Цивільного кодексу України).
Матеріалами справи (виписками з рахунку відповідача) підтверджується належне виконання позивачем свого обов`язку за договором щодо надання позичальнику кредитних коштів в сумі 99 803,20 грн., внаслідок чого у відповідача виник обов`язок повернути кредит та сплатити проценти.
Однак, як встановлено судом, станом на 23.07.2020 року Позичальник має просторчену забогованість по кредиту у розмірі 99 803,20 грн., по нарахованим, але несплаченим процентам за користування кредитними коштами за період з 12.02.2020 року по 01.07.2020 року включно у розмірі 4 090,82 грн.
Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно із ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Таким чином, приймаючи до уваги належне виконання позивачем своїх зобов`язань щодо надання кредитних коштів, та враховуючи, що відповідачем не спростовано факту порушення взятих на себе обов`язків за Договором, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про стягнення заборгованості, яка виникла станом на 23.07.2020, а саме заборгованості за кредитом на суму 99 803,20 грн., по нарахованим, але несплаченим процентам за користування кредитними коштами за період з 12.02.2020 року по 01.07.2020 року включно у розмірі 4 090,82 грн.
Також позивачем заявлено вимоги про стягнення:
- заборгованості по неустойці (пені) за несвоєчасну сплату кредиту (овердрафту) - 6 726 (шість тисяч сімсот двадцять шість) гривень 46 копійок;
- заборгованості по неустойці (пені) за несвоєчасну сплату процентів за користування кредитом (овердрафтом) - 169 (сто шістдесят дев`ять) гривні 70 копійок;
- суми процентів річних (згідно ч. 2 ст. 625 ЦК України та п. 5.4.1. Правил надання кредиту на умовах овердрафту в АБ "УКРГАЗБАНК"), нарахованих за несвоєчасне погашення заборгованості по кредиту (овердрафту) - 9 053 (дев`ять тисяч п`ятдесят три) гривні 19 копійок;
- суми процентів річних (згідно ч. 2 ст. 625 ЦК України та п. 5.4.1. Правил надання кредиту на умовах овердрафту в АБ "УКРГАЗБАНК"), нарахованих за простроченої заборгованості по процентам за користування кредитними коштами - 371 (Триста сімдесят одна) гривна 08 копійок;
- суми індексу інфляції (згідно ч. 2 ст. 625 ЦК України), нарахованої за несвоєчасне погашення заборгованості по кредиту (овердрафту) - 494 (чотириста дев`яносто чотири) гривні 41 копійка.
Відповідно до ч.1 ст.612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Невиконання зобов`язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) ст.610 Цивільного кодексу України кваліфікує як порушення зобов`язання.
Відповідно до ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Згідно з ч.1 ст.549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ч.3 ст.549 Цивільного кодексу України).
Згідно зі ст.1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Статтею 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" встановлено, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
За умовами п. 5.8. Правил встановлено, що строк позовної давності за Договором про надання мікрокредиту у п`ять років, у т.ч. до вимог про стягнення неустойки (пені).
Згідно приписів абзацу 1 пункту 5.3. Правил - за порушення визначених в Договорі про надання кредиту на умовах овердрафту строків (термінів) повернення Овердрафту та/або сплати процентів за користування кредитними коштами та/або комісій, Позичальник зобов`язаний сплатити Банку неустойку (пеню), яка обчислюється від суми простроченої Фактичної заборгованості, в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період за який сплачується пеня.
У відповідності до п.п. 4.2.5., 4.2.5.1. Правил - Банк має право відмовитися від надання Позичальнику кредитних коштів, призупинити/скасувати Ліміт овердрафту, а також: вимагати дострокового повного виконання Позичальником своїх зобов`язань за Договором про надання кредиту на умовах овердрафту включаючи нараховані проценти за користування кредитними коштами, комісії та, в разі наявності, штрафні санкції, якщо відбулася та триває хоча б одна з наступних подій: Позичальник не виконав у строки свої зобов`язання по поверненню Овердрафту (його частини), та/або сплаті Плати за Овердрафт, та/або інші зобов`язання по сплаті грошових коштів, передбачені Договором про надання кредиту у формі овердрафту.
Судом встановлено, що відповідачем у встановлений строк своїх обов`язків за Договором не виконано, чим допущено прострочення виконання грошового зобов`язання, тому дії відповідача є порушенням зобов`язання (ст.610 Цивільного кодексу України), і він вважається таким, що прострочив (ст.612 Цивільного кодексу України), а тому позивачем правомірно заявлено вимогу про стягнення пені у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховано пеню.
Відповідно до ч.1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Крім того, відповідно до частини 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Пунктом 5.4.1. Правил встановлено, що у випадку неповернення Позичальником кредитних коштів при настанні Події припинення, вся фактична заборгованість Позичальника вважається простроченою і Позичальник зобов`язаний повернути таку Фактичну заборгованість в повному розмірі та сплатити на користь Банку Платежі згідно ч. 2 ст. 625 ЦКУ, які дорівнюють 40,0 (сорок) % річних.
Сторони визначили, що Платежі згідно ч. 2 ст. 625 ЦКУ - проценти від суми простроченої фактичної заборгованості Позичальника, розмір яких у відповідності до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України встановлюються за домовленістю сторін у процентах річних та підлягають сплаті за весь період прострочення.
У зв`язку із неналежним виконанням Позичальником зобов`язань за Договором про приєднання по своєчасному поверненню кредиту (овердрафту) та процентів за користування ним, згідно ч.2 ст. 625 ЦК України, Позивач нарахував суму індексу інфляції простроченої заборгованості по кредиту у розмірі 494,41 гри, та суму процентів річних за прострочення заборгованості по кредиту та несплаченим процентам за користування кредитними коштами у загальному у розмірі 9 424,27 грн.
З огляду на викладене, перевіривши розрахунок заявленої до стягнення вищевказаних сум пені, суми індексу інфляції, процентів річних господарський суд дійшов висновку про те, що він є обґрунтованим та таким, що відповідає положенням Договору та приписам законодавства про порядок та строки нарахування, у зв`язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
За таких обставин, враховуючи, що позивач взяті на себе зобов`язання виконав належним чином, надавши відповідачу кредитні кошти, тоді як останній кредитних коштів у повному обсязі не повернув, не сплатив заборгованості по процентам, тверджень позивача не спростував, відзиву на позов суду не надав, хоча був належним чином судом повідомлений про розгляд справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "УКРГАЗБАНК" до Товариства з обмеженою відповідальністю "КОНТАКТ ЦЕНТР "НОВАТЕЛ" є законними, обґрунтованими та таким, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно із ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. 3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).
За приписами ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із положеннями ст. ст. 78, 79 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно ст.129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
На підставі вказаних правових норм та керуючись статтями 129, 232-240 ГПК України, суд
ухвалив:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "КОНТАКТ ЦЕНТР "НОВАТЕЛ" (код ЄДРПОУ 39284044) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "УКРГАЗБАНК" (код ЄДРПОУ 23697280) заборгованість за Договором № 265/2020АWО-5 про приєднання до Правил надання кредиту на умовах овердрафту в АБ "УКРГАЗБАНК" від 12.02.2020 року, яка станом на 22.09.2020 року складає 120 708 (Сто двадцять тисяч сімсот вісім) гривень 86 копійок, з яких: заборгованість (прострочена) по кредиту (овердрафту) - 99 803 (Дев`яносто дев`ять тисяч вісімсот три) гривні 20 копійок; заборгованість (прострочена) по процентам за користування Позичальником кредитними коштами за період з 12.02.2020 року по 22.09.2020 року - 4 090 (Чотири тисячі дев`яносто) гривень 82 копійки; заборгованість по неустойці (пені) за несвоєчасну сплату кредиту (овердрафту) - 6 726 (Шість тисяч сімсот двадцять шість) гривень 46 копійок; заборгованість по неустойці (пені) за несвоєчасну сплату процентів за користування кредитом (овердрафтом)- 169 (Сто шістдесят дев`ять) гривні 70 копійок; суму процентів річних (згідно ч. 2 ст. 625 ЦК України та п. 5.4.1. Правил надання кредиту на умовах овердрафту в АБ "УКРГАЗБАНК"), нарахованих за несвоєчасне погашення заборгованості по кредиту (овердрафту) - 9 053 (Дев`ять тисяч п`ятдесят три) гривні 19 копійок; суму процентів річних (згідно ч. 2 ст. 625 ЦК України та п. 5.4.1. Правил надання кредиту на умовах овердрафту в АБ "УКРГАЗБАНК"), нарахованих за простроченої заборгованості по процентам за користування кредитними коштами - 371 (Триста сімдесят одна) гривна 08 копійок; суму індексу інфляції (згідно ч. 2 ст. 625 ЦК України), нарахованої за несвоєчасне погашення заборгованості по кредиту (овердрафту) - 494 (Чотириста дев`яносто чотири) гривні 41 копійка та судовий збір в розмірі 2 102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 коп.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Херсонської області (підпункт 17.5 пункту 1 Розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України).
Дата складання повного тексту рішення - 27.11.2020
Суддя В.П.Ярошенко
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2020 |
Оприлюднено | 30.11.2020 |
Номер документу | 93149324 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Ярошенко В.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні