Рішення
від 25.11.2020 по справі 590/1143/20
ЯМПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 590/1143/20

Провадження № 2/590/262/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2020 року Ямпільський районний суд

Сумської області

в складі: головуючого - судді - Бондарчук Я.П.

за участю секретаря судового засідання - Кубрак В.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду сел. Ямпіль Сумської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Ковпаківським РВСМУУМВС України в Сумській області 22.10.1999 року, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Шатрищенської сільської ради Ямпільського району Сумської області (код ЄДРПОУ 04390890, місцезнаходження: 41211, Сумська область, Ямпільський район, с. Шатрище, вул. Гончаровка, буд. 96) про визнання права на завершення приватизації, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Шатрищенської сільської ради Ямпільського району Сумської області про визнання права на завершення приватизації та отримання на її ім`я правовстановлюючого документу на нерухоме майно, а саме: на земельну частку (пай) на підставі сертифікату серії СМ №0150571, виданого члену колишнього КСПП Авангард , яка розташована на території Шатрищенської сільської ради Ямпільського району Сумської області, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 . Свої вимоги мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Суми помер ОСОБА_2 .. При житті чоловік позивача, ОСОБА_2 , працював в КСПП Авангард , розташованому на території Шатрищенської сільської ради Ямпільського району Сумської області. При розпаюванні колективних земель на земельні частки (паї) ОСОБА_2 була надана земелна частка (пай), проте сертифікат на право на земельну частку (пай) ОСОБА_2 при житті отриманий не був. Фактично спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняла його дружина ОСОБА_1 .. При зверненні до Сумської міської державної нотаріальної контори з питання отримання свідоцтва про право на спадщину на сертифікат на право на земельну частку (пай), належного ОСОБА_2 , позивач повідомила нотаріуса про відсутність у неї вищевказаного сертифікату, у зв`язку з неотриманням сертифікату її чоловіком при житті. Нотаріусом були надіслані запити до Відділу в Ямпільському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області щодо отримання оригіналу вищевказаного сертифікату. Листом №2022/114-19 від 26.11.2019 року Відділ в Ямпільському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області повідомив, що надати оригінал сертифікату на право на земельну частку (пай) на ім`я ОСОБА_2 надати не можуть, в зв`язку з тим, що отримати зазначений сертифікат може лише власник. Також, листом №2020/114-19 від 26.11.2019 року Відділ в Ямпільському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області повідомив нотаріуса, що державний акт на право власності на земельні ділянки ОСОБА_2 не отримував. 18.12.2019 року державний нотаріус Сумської міської державної нотаріальної контори виніс постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, а саме: у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , на земельну частку (пай) в колишньому КСПП Авангард Ямпільського району Сумської області, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів. Іншим способом визнати право власності на вказану ділянку позивач не може, тому звернулась до суду з вказаним позовом.

Ухвалою Ямпільського районного суду Сумської області від 24.09.2020 року відкрито загальне позовне провадження у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Шатрищенської сільської ради Ямпільського району Сумської області про визнання права на завершення приватизації. З метою виконання вимог ч.1 ст.189 ЦПК України розпочато підготовче провадження у справі. Призначено підготовче судове засідання у приміщенні Ямпільського районного суду Сумської області. Копію ухвали, копію позовної заяви та доданих документів, надіслано учасникам судового розгляду. Визначено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Будь-яких відзивів та заперечень на адресу суду не надходило.

Позивач, ОСОБА_1 в підготовче судове засідання не з`явилась, хоча належним чином була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи (а.с.30,33), надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити (а.с.28).

Відповідач в судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи (а.с.29), надав до суду заяву (а.с.31,32), в якій просив суд розглянути справу без його участі, позовні вимоги визнав в повному обсязі.

Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до ч.4 ст.200 ЦПК України ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Так, в судовому засіданні достовірно встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Суми помер ОСОБА_2 .. При житті ОСОБА_2 працював в КСПП Авангард , розташованому на території Шатрищенської сільської ради Ямпільського району Сумської області. При розпаюванні колективних земель на земельні частки (паї) ОСОБА_2 була надана земелна частка (пай), проте сертифікат на право на земельну частку (пай) ОСОБА_2 при житті отриманий не був.

Спадкоємцем на спадкове майно після смерті ОСОБА_2 за законом є позивач у справі - ОСОБА_1 , яка фактично прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 ..

При зверненні до Сумської міської державної нотаріальної контори з питання отримання свідоцтва про право на спадщину на скртифікат на право на земельну частку (пай), належного ОСОБА_2 , позивач повідомила нотаріуса про відсутність у неї вищевказаного сертифікату, у зв`язку з неотриманням сертифікату її чоловіком при житті.

Нотаріусом були надіслані запити до Відділу в Ямпільському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області щодо отримання оригіналу вищевказаного сертифікату (а.с.8,9).

Листом №2022/114-19 від 26.11.2019 року Відділ в Ямпільському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області повідомив, що сертифікат на право на земельну частку (пай) серії СМ №0150571, зареєстрвоаний в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються Ямпільською районною державною адміністрацією членам колективного сільськогосподарського підприємства пайовиків Авангард за №167 від 26.12.1996 року на підставі розпорядження голови Ямпільської районної державної адміністрації №444 від 23.12.1996 року виписаний на ім`я ОСОБА_2 , знаходиться на збереженні у Відділі в Ямпільському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, сертифікат на право на земельну частку (пай) власник при житті не отримував, даний документ має отримувати може лише власник (а.с.10).

Листом №2020/114-19 від 26.11.2019 року Відділ в Ямпільському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області повідомив, що згідно рішення двадцять третього скликання восьмої позачергової сесії Шатрищенської свльської ради від 18.11.1999 року Про погодження документації на видачу державних актів власникам земельних сертифікатів КСПП Авангард с. Шатрище громадянину ОСОБА_2 передано у власність земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,38 га ріллі, 1,02 га сіножаті. Межі вищевказаних земельних ділянок встанволені, кадастровий номер не присвоєний. Державних актів на право власності на земельні ділянки громадянин не одержував.

18.12.2019 року державний нотаріус Сумської міської державної нотаріальної контори виніс постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії (вих.№6271/02-31 від 18.12.2019 року, а.с.13), а саме: у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , на земельну частку (пай) в колишньому КСПП Авангард Ямпільського району Сумської області, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів.

Відповідно до роз`яснень, які містяться в абзаці 3 пункту 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Той факт, що ОСОБА_2 , як член колишнього КСПП Авангард отримав у приватну власність, але не закінчив процедуру приватизації земельної частки (паю), розташованої на території Шатрищенської сільської ради Ямпільського району Сумської області, підтверджується інформаційною довідкою відділу в Ямпільському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 07.09.2020 року №107/144-20 (а.с.14), відповідно до якої сертифікат на право на земельну частку (пай) серії СМ №0150571, належить померлому ОСОБА_2 ; місцезнаходження земельної ділянки - розпайовані землі колишнього КСПП Авангард на території Шатрищенської сільської ради Ямпільського району Сумської області; вартість земельної частки паю станом на 24.01.1998 року (на момент смерті гр. ОСОБА_2 ) становить 8092,00 грн., вартість земельної частки (паю) станом на 01.01.2020 року складає 55828,77 грн., розмір земельної частки паю в умовних кадастрових гектарах - 4,72 ум.кад.га.

Відповідно до ксерокопії свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 (свідоцтво складено російською мовою, а.с.6) встановлено, що 09.01.1956 року ОСОБА_2 , 1930 року народження, та ОСОБА_1. , 1927 року народження, уклали шлюб в Шатрищенському с-ЗАГС Ямпільського району, Сумської області, актовий запис №3 від 03.01.1956 року, прізвище дружини після укладення шлюбу - ОСОБА_1 .

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 (а.с.5) встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Суми, Сумської області, актовий запис про смерть №139 від 28.01.1998 року.

Відповідно до ксерокопії свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 (свідоцтво видано повторно, а.с.9) встановлено, що ОСОБА_5 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 , її батьками є: ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , актовий запис про народження №02 від 15.04.1994 року, місце реєстрації: Ямпільський районний відділ реєстрації актів громадянського стану Сумської області.

Відповідно до Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі №60426661 від 03.06.2020 року (а.с.12) встановлено, що до Спадкового реєстру внесено реєстраційний запис, параметрами якого є: тип реєстрації - реєстрація спадкової справи; номер спадкової справи у Спадковому реєстрі - 65916059; номер у нотаріуса - 425/2020; місце заведення - Сумська обл., Сумський міський, Сумська міська державна нотаріальна контора; дата заведення - 03.06.2020; місце зберігання - Сумська міська державна нотаріальна контора, 40011, Сумська обл., м. Суми, просп. Шевченка, буд. 3; спадкодавець - ОСОБА_2 ; дата та місце народження - ІНФОРМАЦІЯ_4 ; дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 ; дата та час реєстрації - 03.06.2020; 15:13; реєстратор - Сумська міська державна нотаріальна контора.

Відповідно до інформації приватного нотаріуса Ямпільського районного нотаріального округу Сумської області від 29.09.2020 року №393/01-09 (а.с.25) встановлено, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 заведена Сумською міською державною нотаріальною конторою спадкова справа №425/2020, інформація щодо кола спадкоємців на майно спадкодавця відсутня.

Відповідно до Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №61865524 від 29.09.2020 року (а.с.26) встановлено, що за параметрами пошуку " ОСОБА_2 ", дата смерті " ІНФОРМАЦІЯ_2 " знайдено наступну інформацію: спадкодавець - ОСОБА_2 , дата і місце народження - ІНФОРМАЦІЯ_4 , невідомо; дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 , номер спадкової справи у Спадковому реєстрі - 65916059, стан - чинний, номер у нотаріуса - 425/2020; місце заведення - Сумська область, Сумський міський, Сумська міська державна нотаріальна контора, дата заведення - 03.06.2020, місце зберігання - Сумська міська державна нотаріальна контора, 40011, Сумська обл., м. Суми, просп. Шевченка, буд. 3, дата та час реєстрації - 03.06.2020, 15:13, реєстратор - Сумська міська державна нотаріальна контора.

Відповідно до з Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) №61865512 від 29.09.2020 року (а.с.27) встановлено, що в Спадковому реєстрі від імені ОСОБА_2 заповіт не зареєстрований.

Відповідно до ч.1 ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст.ст. 1217, 1218 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або законом; до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до норм ч.5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини та згідно із ч.3 ст.1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Відповідно до статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Суд при розгляді справи також враховує роз`яснення Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування від 16.05.2013 року №24-753/0/13, відповідно до п.3.5 яких Спори про визнання права власності на земельну ділянку та права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню, розглядаються судами з урахуванням вимог закону та роз`яснень, викладених в пунктах 10, 11 ППВСУ від 30 травня 2008 року № 7 про те, що відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).

Відповідно до ст.125 ЗК право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.

Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності:

- ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки;

- виготовлення технічної документації на земельні ділянки;

- визначення меж земельної ділянки в натурі;

- погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами;

- одержання у встановленому порядку Державного акта на землю;

- реєстрація права власності на земельну ділянку.

Якщо зазначені вимоги спадкодавцем не дотримано - право власності на конкретні земельні ділянки не виникає та відповідно до ст.1216 ЦК не переходить до спадкоємців у порядку спадкування, за винятком встановлених випадків, на які поширюється дія п.1 розділу X "Перехідні положення" ЗК.

Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст.125 ЗК, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акту про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

Не підлягають задоволенню позовні вимоги спадкоємців про визнання права власності на земельну ділянку, щодо якої спадкодавцем розпочато, але не завершено процедуру приватизації.

Якщо видача державного акту про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року Про приватизацію земельних ділянок , до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку. Зазначений порядок встановлений законодавством у разі набуття права власності на земельні ділянки шляхом їх приватизації (ч.3 ст.116 ЗК). Визнається правильною практика судів, які задовольняють вимоги спадкоємців, що звернулися до суду з позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця.

Відповідно до Законів України Про державний земельний кадастр та Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень з 1 січня 2013 року державні акти на право власності на земельну ділянку не видаються. Натомість, згідно із статтею 18 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , правовстановлюючим документом, що посвідчує право власності на земельну ділянку, яка передана фізичним та юридичним особам шляхом безоплатної передачі із земель державної чи комунальної власності за рішеннями органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, є свідоцтво про право власності на нерухоме майно.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті - ОСОБА_2 , набула право на спадкування усіх його прав та обов`язків, що йому належали, у тому числі права на приватизацію земельної ділянки, яку розпочав за життя спадкодавець, однак за відсутності правовстановлюючих документів на ім`я померлого, вона (позивач) згідно з положеннями статті 67 Закону України Про нотаріат позбавлена можливості одержати у нотаріуса свідоцтво про право на цю спадщину, тому захищаючи охоронювані законом права позивача, таке право в порядку спадкування за законом слід визнати за ним рішенням суду.

Таким чином, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Виходячи з вищевикладеного та керуючись листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , ст.ст. 4, 6, 27 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , ст.ст. 125, 126 ЗК України, ст.ст. 392, 1216, 1217, 1218, 1220, 1221, 1268, 1269 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 81, 89, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Ковпаківським РВСМУУМВС України в Сумській області 22.10.1999 року, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Шатрищенської сільської ради Ямпільського району Сумської області (код ЄДРПОУ 04390890, місцезнаходження: 41211, Сумська область, Ямпільський район, с. Шатрище, вул. Гончаровка, буд. 96) про визнання права на завершення приватизаці, задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Ковпаківським РВСМУУМВС України в Сумській області 22.10.1999 року, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , право на завершення процедури приватизації та отримання на її ім`я правовстановлюючих документів - свідоцтва про право власності на земельну частку (пай) на підставі сертифікату серії СМ №0150571, виданого члену КСПП Авангард , розташовану на території Шатрищенської сільської ради Ямпільського району Сумської області.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції через Ямпільський районний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення (п.15, п.п.15.5 Перехідних положень ЦПК України).

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подана апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч.2 ст.358 ЦПК України.

Повний текст рішення складено 25.11.2020 року.

Суддя Ямпільського районного суду

Сумської області Я.П. Бондарчук

СудЯмпільський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення25.11.2020
Оприлюднено30.11.2020
Номер документу93151833
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —590/1143/20

Рішення від 25.11.2020

Цивільне

Ямпільський районний суд Сумської області

Бондарчук Я. П.

Ухвала від 24.09.2020

Цивільне

Ямпільський районний суд Сумської області

Бондарчук Я. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні