ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"26" листопада 2020 р. м. Ужгород Справа № 907/453/20
Суддя Господарського суду Закарпатської області Андрейчук Л.В., розглянувши матеріали справи
за позовом ОСОБА_1 , м. Ужгород
до відповідача 1 Товариства з обмеженою відповідальністю "Феба", м. Ужгород
до відповідача 2 ОСОБА_2 , м. Ужгород
до відповідача 3 Товариства з обмеженою відповідальністю "Екзотика ЛТД", м. Ужгород
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів Приватного нотаріуса Ужгородського міського нотаріального округу Капітули Ганни Денисівни, м. Ужгород
про розірвання договорів купівлі-продажу часток в статутному капіталі ТОВ "Екзотика ЛТД", від 10 жовтня 2017 року; визнання недійсним та скасування рішення загальних зборів учасників ТОВ "Екзотика ЛТД", оформленого протоколом № 09/10/17 від 10 жовтня 2017 року; визнання недійсним та скасування нової редакції статуту ТОВ Екзотика ЛТД ; припинення права власності Товариства з обмеженою відповідальністю "Феба" та ОСОБА_2 на частки в статутному капіталі ТОВ "Екзотика ЛТД"; визнання за ОСОБА_1 права власності на частку в статутному капіталі ТОВ "Екзотика ЛТД"; визнання недійсним та скасування запису реєстратора
секретар судового засідання - Корольчук М.М.
За участю представників сторін:
від позивача - не з`явився;
від відповідачів - не з`явилися;
від третьої особи - не з`явився;
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вимогами, якими просить розірвати договір купівлі-продажу частки в статутному капіталі ТОВ "Екзотика ЛТД", укладений 10 жовтня 2017 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Феба" та громадянкою України ОСОБА_1 ; розірвати договір купівлі-продажу частки в статутному капіталі ТОВ "Екзотика ЛТД", укладений 10 жовтня 2017 року громадянкою України ОСОБА_2 та громадянкою України ОСОБА_1 ; визнати недійсним та скасувати рішення загальних зборів учасників ТОВ "Екзотика ЛТД", оформлене протоколом № 09/10/17від 10 жовтня 2017 року; визнати недійсним та скасувати нову редакцію статуту ТОВ "Екзотика ЛТД", що була затверджена рішенням загальних зборів ТОВ "Екзотика ЛТД" від 10 жовтня 2017 року, оформленим протоколом № 09/10/17 від 10 жовтня 2017 року; припинити право власності Товариства з обмеженою відповідальністю "Феба" на частку в статутному капіталі ТОВ "Екзотика ЛТД" в розмірі 99,9% вартістю 999 грн., ОСОБА_2 на частку в статутному капіталі ТОВ "Екзотика ЛТД" в розмірі 0,1% вартістю 1 грн.; визнати за ОСОБА_1 право власності на частку в статутному капіталі ТОВ "Екзотика ЛТД" в розмірі 100% вартістю 1 000 грн.; визнати недійсним та скасувати запис реєстратора Приватного нотаріуса Капітули Д.Г. за № 13241050029001511 про внесення змін ТОВ "Екзотика ЛТД" в реєстрі в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Позов заявлено з покликанням на ст. ст. 190, 334, 627, 629, 651, 655, 692, 694 Цивільного кодексу України, ст. ст. 167, 173, 175, 193 Господарського кодексу України, Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Ухвалою суду від 30.09.2020 справу № 907/453/20 прийнято до провадження суддею Андрейчук Л.В. постановлено розгляд справи почати спочатку, повторно провести підготовче провадження, встановлено процесуальні строки для подання сторонами заяв по суті спору, заяву про забезпечення позову розглянути у підготовчому засіданні за участю представників учасників спору, призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 20.10.2020 підготовче засідання відкладено, в т. ч. через неявку позивача.
Ухвалою суду від 04.11.2020 підготовче засідання відкладено. При цьому, судом констатовано неявку позивача.
У чергове підготовче засідання позивач не з`явився, про причини неявки суд не повідомив. Заяв, клопотань через канцелярію суду, в т. ч. і про розгляд справи без участі його уповноваженого представника, від нього не надходило.
Відповідно до ч. ч. 1-4 ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 ГПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони та треті особи.
За приписами п. 2 ч. 1 та п. 3 ч. 2 ст. 42 ГПК України учасники справи мають право, зокрема брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом, і разом з тим учасники справи зобов`язані з`явитися за викликом суду в судове засідання, якщо їх явка визнана обов`язковою.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу.
Згідно з вимогами ст. 46 ГПК України сторони користуються рівними процесуальними правами. Крім прав та обов`язків, визначених у статті 42 цього Кодексу, сторони (позивачі та відповідачі) також мають ще коло прав і обов`язків, передбачених ст. 46 ГПК України.
Відповідно до ст. 181 ГПК України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначаються суддею з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій. Підготовче засідання має бути розпочате не пізніше ніж через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 185 ГПК України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду.
Відповідно до ч. 4 ст. 202 ГПК України в разі неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 226 ГПК України суд залишає позов без розгляду, якщо позивач без поважних причин не подав витребувані судом докази, необхідні для вирішення спору, або позивач (його представник) не з`явився у судове засідання або не повідомив про причини неявки, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.
Аналізуючи зміст наведених норм процесуального закону, суд дійшов висновку, що обов`язковими умовами для застосування передбачених ч. 4 ст. 202, п. 4 ч. 1 ст. 226 ГПК України процесуальних наслідків неявки позивача у судове засідання є одночасно його належне повідомлення про час і місце судового засідання та відсутність заяви позивача про розгляд справи за його відсутності.
Судом взято до уваги також і те, що в разі відсутності в позивача наміру брати участь у судовому засіданні, приписами ст. ст. 202, 226 ГПК України передбачено подання позивачем заяви про розгляд справи за його відсутності. Тобто право позивача як особи, яка подала позов та зацікавлена в його розгляді, не бути присутнім у судовому засіданні кореспондується з його обов`язком подати до суду відповідну заяву про розгляд справи за його відсутності.
При цьому у разі подання позивачем заяви про розгляд справи за його відсутності і якщо його нез`явлення перешкоджає розгляду справи, суд відповідно до вимог ст.ст. 120, 121 ГПК України може визнати явку позивача обов`язковою та викликати його у судове засідання.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 202 ГПК України суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з таких підстав: перша неявка в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними.
Отже, у випадку якщо позивач має намір взяти участь у судовому засіданні, однак не має можливості взяти участь у першому засіданні, він має повідомити суд про причини неявки і у випадку визнання таких причин поважними, суд може відкласти розгляд справи.
Оскільки позивач був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, однак у жодне призначене судом підготовче засідання, в т. ч. і в призначене на 26.11.2020, не з`явився, при цьому, не повідомив суд про причини своєї неявки, а також не подав заяви про розгляд справи за його відсутності, суд дійшов висновку про наявність підстав, передбачених ч. 4 ст. 202, п. 4 ч. 1 ст. 226 ГПК України, для залишення позову без розгляду.
Прецедентна практика Європейського суду з прав людини щодо застосування статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визнає, що доступ до суду не є абсолютним і національним законодавством може обмежуватись, зокрема для дотримання правил судової процедури і це не є порушенням права на справедливий суд (рішення у справі "Станков проти Болгарії" від 12 липня 2007 року).
Отже, залишення позовної заяви без розгляду через неявку позивача у судове засідання у разі ненадання ним заяви про розгляд справи за його відсутності не призводить до порушення права на справедливий судовий розгляд.
Такої правової позиції дотримується і Верховний Суд у складі об`єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові № 910/16978/19 від 05 червня 2020 року.
У зв`язку з залишенням позову ОСОБА_1 без розгляду заява про забезпечення позову, розгляд якої судом постановлено провести в судовому засіданні за участю представників сторін, судом не розглядалася.
Керуючись ст. 13, п. 5 ч. 1 ст. 226, ст. ст. 233, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов ОСОБА_1 б/н від 20.06.2020 - залишити без розгляду.
Роз`яснити позивачу, що після усунення обставин, що були підставою для залишення позову без розгляду, він має право звернутися до суду повторно.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Західного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч.1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Вебадреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://court.gov.ua/fair/sud5008/ або http://www.reyestr.court.gov.ua.
Суддя Л.В. Андрейчук
Суд | Господарський суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2020 |
Оприлюднено | 30.11.2020 |
Номер документу | 93154231 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Закарпатської області
Андрейчук Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні