ІРПІНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Справа № 367/5786/19

Провадження №2/367/2216/2020

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

26 листопада 2020 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:

головуючої судді Саранюк Л. П.,

при секретарі Бабаковій М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду Київської області цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Новий -14 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по внескам та платежам,-

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з даним позовом до ОСОБА_1 (далі - Відповідач) про стягнення заборгованості по внескам та платежам, мотивуючи свої вимоги тим, що Відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 , є співвласником багатоквартирного будинку, в якому створено ОСББ "НОВИЙ-14" .

ОСББ "НОВИЙ-14" було створено на підставі рішення установчих зборів співвласників (протокол установчих зборів від 18 червня 2017 року додається). Зареєстровано ОСББ "НОВИЙ-14" було 20 липня 2017 року.

Відносини з приводу створення та діяльності об`єднань співвласників багатоквартирних об`єднань регулюються Законом України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку та їх статутом.

Рішенням загальних зборів ОСББ "НОВИЙ-14" від 17 березня 2018 року (протокол № 2) було затверджено розмір внесків та порядок їх сплати в ОСББ "НОВИЙ-14" у розмірі 4 грн. 90 коп. за кв.м., рішенням загальних зборів ОСББ "НОВИЙ-14" від 29 вересня 2018 року перезатверджено кошторис Об`єднання, відповідно до якого розмір внесків залишився незмінним у розмірі 4,90 грн. Рішенням загальних зборів ОСББ "НОВИЙ-14" від 14 квітня 2019 року (протокол №4), розмір внесків на утримання будинку, відповідно до затвердженого кошторису, для житлових приміщень становить 7,54 грн.

Рішенням загальних зборів ОСББ "НОВИЙ-14" від 17 березня 2018 року було доручено обраному правлінню визначити конкретну дату переходу на самозабезпечення, шляхом укладення договорів на житлово-комунальні послуги.

Так, рішенням правління ОСББ "НОВИЙ-14" (протокол засідання правління № 4 від 15.04.2018) датою переходу на самозабезпечення та відмови від послуг ПП Столичні будинки було визначено - 1 червня 2018 року. Саме з цієї дати усі співвласники мали забезпечити своєчасну сплату внесків на рахунок ОСББ "НОВИЙ-14" .

Пунктом 6.5. Статуту ОСББ "НОВИЙ-14" закріплено, що співвласник зобов`язаний виконувати обов`язки, передбачені Статутом Об`єднання (пп. 6.5.1.); виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень (6.5.2.); своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі (6.5.8.).

В порушення вимог Закону та Статуту, Боржником не виконується обов`язок щодо сплати внеску у розмірі, затвердженому загальними зборами. Сума боргу по квартирі НОМЕР_4 за період з 1 червня 2018 року по червень 2019 року (включно) склала 4 711,33 грн.

При цьому, що відповідно до частини другої статті 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Таким чином, сума боргу з врахуванням індексу інфляції та трьох процентів річних, по квартирі НОМЕР_4 склала 5 161,97 грн.

Рішенням загальних зборів ОСББ "НОВИЙ-14" від 17 березня 2018 року (Протокол № 2 від 10 квітня 2018 року) правлінню ОСББ "НОВИЙ-14" доручено укласти договори з виконавцями житлово-комунальних та комунальних послуг, необхідних для забезпечення будинку електроенергією, тепло-, водопостачанням та іншими послугами, пов`язаними з належним утриманням будинку та прибудинкової території.

На виконання зазначеного рішення загальних зборів головою правління ОСББ "НОВИЙ-14" було укладено низку договорів із виконавцями житлово-комунальних послуг.

Зокрема, з фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 укладено Договір про надання послуг по прибиранню приміщень загального користування та прибудинкової території.

З фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 укладено Договір про технічне аварійне обслуговування систем центрального опалення, каналізації, гарячого та холодного водопостачання, внутрішніх будинкових електромереж, електрощитових та систем внутрішнього освітлення.

З дочірнім підприємством Спеціалізоване ремонтно-будівельне управління ЛІФТ- 7 укладено договір на технічне обслуговування ліфтів.

З Товариством з обмеженою відповідальністю ТОККОС укладено договір про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів.

З ПрАТ Київобленерго укладено договір на постачання електричної енергії.

Таким чином, ОСББ "НОВИЙ-14" на виконання ч. 4 ст. 4 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку забезпечує утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяло співвласникам в отриманні житлово-комунальних послуг.

При цьому, Законом України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку не передбачено укладання договорів між ОСББ та співвласниками, оскільки колективним споживачем виступає саме ОСББ з виконавцями житлово-комунальних послуг.

03 червня 2019 року ухвалою Ірпінського міського суду Київської області, справа №367/3022/19, було відмовлено у видачі судового наказу ОСББ "НОВИЙ-14" про стягнення заборгованості із ОСОБА_1 .

У зв`язку з вищевикладеним просить суд стягнути з відповідача на їх користь заборгованість по внескам та платежам 5 161,97 грн. з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також трьох річних від простроченої суми. Судові витрати покласти на відповідача.

Під час розгляду справи позивачем було подано Заяву про збільшення позовних вимог, за змістом якої вказують, що у позовній заяві від 22 липня 2019 року ОСББ "НОВИЙ-14" заявлено вимогу про стягнення заборгованості за період з 01 червня 2018 року по червень 2019 року (включно), яка склала 4 711,33 грн. та відповідно сума боргу з врахуванням індексу інфляції та трьох процентів річних по квартирі НОМЕР_4 склала 5 161,97 грн.

Проте станом на 31 жовтня 2019 року сума заборгованості зросла та становить 5 771,25 грн. та відповідно сума боргу з врахування індексу інфляції та трьох процентів річних по квартирі НОМЕР_4 складає 6 338,71 грн.

У зв`язку з вищевикладеним просить суд стягнути з відповідача на їх користь заборгованість по внескам та платежам в сумі 6 338,71 грн. з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також трьох річних від простроченої суми. Судові витрати покласти на відповідача.

Під час розгляду справи позивачем було подано Заяву про збільшення позовних вимог, за змістом якої вказують, що у позовній заяві від 22 липня 2019 року ОСББ "НОВИЙ-14" заявлено вимогу про стягнення заборгованості за період з 01 червня 2018 року по червень 2019 року (включно), яка склала 4 711,33 грн. та відповідно сума боргу з врахуванням індексу інфляції та трьох процентів річних по квартирі НОМЕР_4 склала 5 161,97 грн.

Проте станом на 01 лютого 2020 року сума заборгованості зросла та становить 7 831,17 грн. та відповідно сума боргу з врахування індексу інфляції та трьох процентів річних по квартирі НОМЕР_4 складає 8 992,83 грн.

У зв`язку з вищевикладеним просить суд стягнути з відповідача на їх користь заборгованість по внескам та платежам в сумі 8 992,83 грн. з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також трьох річних від простроченої суми. Судові витрати покласти на відповідача.

Під час розгляду справи позивачем було подано Заяву про збільшення позовних вимог, за змістом якої вказують, що у позовній заяві від 22 липня 2019 року ОСББ "НОВИЙ-14" заявлено вимогу про стягнення заборгованості за період з 01 червня 2018 року по червень 2019 року (включно), яка склала 4 711,33 грн. та відповідно сума боргу з врахуванням індексу інфляції та трьох процентів річних по квартирі НОМЕР_4 склала 5 161,97 грн.

Проте станом на 30 червня 2020 року сума заборгованості зросла та становить 9 891,09 грн. та відповідно сума боргу з врахування індексу інфляції та трьох процентів річних по квартирі НОМЕР_4 складає 11 639,48 грн.

У зв`язку з вищевикладеним просить суд стягнути з відповідача на їх користь заборгованість по внескам та платежам в сумі 11 639,48 грн. з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також трьох річних від простроченої суми. Судові витрати покласти на відповідача.

В судове засідання позивач не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. До суду від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі, позов підтримують у повному обсязі та просять його задовольнити.

В судове засідання відповідач не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується рекомендованими повідомленням про вручення поштової кореспонденції та оголошенням про виклик на розгляд справи розміщеним на сайті Судової влади України , а тому відповідно до вимог ст. 280 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без його участі та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає позов таким, що підлягає до задоволення у повному обсязі з наступних підстав.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до ч.1, 4 ст.4 Закону України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку від 29 листопада 2001 року № 2866-ІІІ , об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Згідно до ч.1 ст.7 Закону України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку статут об`єднання складається відповідно до типового статуту, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства.

ОСББ "НОВИЙ-14" було створено на підставі рішення установчих зборів співвласників (протокол установчих зборів від 18 червня 2017 року додається). Зареєстровано ОСББ "НОВИЙ-14" було 20 липня 2017 року.

Рішенням загальних зборів ОСББ "НОВИЙ-14" від 17 березня 2018 року (протокол № 2) було затверджено розмір внесків та порядок їх сплати в ОСББ "НОВИЙ-14" у розмірі 4 грн. 90 коп. за кв.м., рішенням загальних зборів ОСББ "НОВИЙ-14" від 29 вересня 2018 року перезатверджено кошторис Об`єднання, відповідно до якого розмір внесків залишився незмінним у розмірі 4,90 грн. Рішенням загальних зборів ОСББ "НОВИЙ-14" від 14 квітня 2019 року (протокол №4), розмір внесків на утримання будинку, відповідно до затвердженого кошторису, для житлових приміщень становить 7,54 грн.

Рішенням загальних зборів ОСББ "НОВИЙ-14" від 17 березня 2018 року було доручено обраному правлінню визначити конкретну дату переходу на самозабезпечення, шляхом укладення договорів на житлово-комунальні послуги.

Так, рішенням правління ОСББ "НОВИЙ-14" (протокол засідання правління № 4 від 15.04.2018) датою переходу на самозабезпечення та відмови від послуг ПП Столичні будинки було визначено - 1 червня 2018 року. Саме з цієї дати усі співвласники мали забезпечити своєчасну сплату внесків на рахунок ОСББ "НОВИЙ-14" .

Рішенням загальних зборів ОСББ "НОВИЙ-14" від 17 березня 2018 року (Протокол № 2 від 10 квітня 2018 року) правлінню ОСББ "НОВИЙ-14" доручено укласти договори з виконавцями житлово-комунальних та комунальних послуг, необхідних для забезпечення будинку електроенергією, тепло-, водопостачанням та іншими послугами, пов`язаними з належним утриманням будинку та прибудинкової території.

На виконання зазначеного рішення загальних зборів головою правління ОСББ "НОВИЙ-14" було укладено низку договорів із виконавцями житлово-комунальних послуг.

Зокрема, з фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 укладено Договір про надання послуг по прибиранню приміщень загального користування та прибудинкової території.

З фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 укладено Договір про технічне аварійне обслуговування систем центрального опалення, каналізації, гарячого та холодного водопостачання, внутрішніх будинкових електромереж, електрощитових та систем внутрішнього освітлення.

З дочірнім підприємством Спеціалізоване ремонтно-будівельне управління ЛІФТ- 7 укладено договір на технічне обслуговування ліфтів.

З Товариством з обмеженою відповідальністю ТОККОС укладено договір про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів.

З ПрАТ Київобленерго укладено договір на постачання електричної енергії.

Таким чином, ОСББ "НОВИЙ-14" на виконання ч. 4 ст. 4 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку забезпечує утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяло співвласникам в отриманні житлово-комунальних послуг.

При цьому, Законом України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку не передбачено укладання договорів між ОСББ та співвласниками, оскільки колективним споживачем виступає саме ОСББ з виконавцями житлово-комунальних послуг.

Згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 162705394 від 08.04.2019 встановлено, що квартира АДРЕСА_1 на праві приватної власності належить ОСОБА_1 .

Стаття 15 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку містить перелік обов`язків співвласника, до яких також входять: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Згідно п. 6.5.1. Розділу Права і обов`язки співвласників Статуту ОСББ "НОВИЙ-14" встановлено, що Співвласник зобов`язаний виконувати обов`язки, передбачені Статутом Об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийнятих у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Однак будучи співвласником ОСББ "НОВИЙ-14" ОСОБА_1 ухиляється від сплати належних внесків і платежів.

Станом на 30 червня 2020 року заборгованість відповідача по внескам та платежам становить 9 891,09 грн.

03 червня 2019 року ухвалою Ірпінського міського суду Київської області, справа №367/3022/19, було відмовлено у видачі судового наказу ОСББ "НОВИЙ-14" про стягнення заборгованості із ОСОБА_1 .

Відповідно до ст. 360 ЦК України співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.

У відповідності до ч.1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно ст. 526 Цивільного кодексу України , зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу , інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 525 Цивільного кодексу визначено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України , якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як передбачено ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст. 17 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, в тому числі звертатися до суду в разі відмови співвласника своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.

За ст. 610 ЦК України , порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до п.4 ч.1 ст.611 ЦК України у разі порушення зобов`язання можуть настати такі правові наслідки, як відшкодування збитків та моральної шкоди.

Згідно з п.2 ч.2 ст.22 цього ж Кодексу збитки полягають у доходах, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Частиною 2 ст. 625 ЦК України передбачено відповідальність за порушення грошового зобовязання, зокрема, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного Кодексу України нарахування інфляційних витрат на суму боргу та трьох процентів річних є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобовязання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат (збитків) кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Згідно ч.ч.1,2 ст. 89 ЦПК України , суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

У зв`язку з простроченням своїх зобов`язань на підставі ч. 2 ст.625 ЦК України боржник зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення та трьох процентів річних по квартирі АДРЕСА_1 , розмір яких загалом становить 11 639,48 грн.

За таких обставин, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача заборгованості з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення та трьох проценти річних від простроченої суми.

В силу ст. 141 ЦПК України судові витрати, суд покладає на відповідача.

На підставі отриманих доказів суд вважає за можливо при задоволенні позову стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір в сумі 19 21,00 грн.

Обґрунтовуючи судове рішення, суд приймає до уваги вимоги ст.17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини відповідно до якої суди застосовують при розгляді справи Конвенцію та практику Суду як джерело права та висновки Європейського суду з прав людини, зазначені в рішенні у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія А, №303А, п.2958, згідно з яким Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

Таким чином, позов підлягає до задоволення у повному обсязі.

На підставі ст. 360 ЦК України , ст.ст. 7, 15, 17 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , керуючись ст.ст. 3 , 4 , 19 , 96 , 166 , 128 , 137, 141, 247, 276 , 279 ЦПК України , суд, -

в и р і ш и в:

Позовну заяву - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Новий-14 , місцезнаходження: Київська область, м. Буча, вул. Нове Шосе, буд. 14 (рахунок НОМЕР_2 , р/р НОМЕР_3 , Київська філія

ПАТ КБ Приват Банк , МФО 321842, ЄДРПОУ 41472220) заборгованість по внескам та платежам в сумі 11 639,48 (одинадцять тисяч шістсот тридцять дев`ять гривень сорок вісім копійок) з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також трьох річних від простроченої суми.

Стягнути з ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Новий-14 , місцезнаходження: Київська область, м. Буча, вул. Нове Шосе, буд. 14 (рахунок НОМЕР_2 , р/р НОМЕР_3 , Київська філія

ПАТ КБ Приват Банк , МФО 321842, ЄДРПОУ 41472220) судовий збір в сумі 1 921,00 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня).

Копію заочного рішення суду направити сторонам для відома.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 30 днів. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: Л.П. Саранюк

Дата ухвалення рішення 26.11.2020
Зареєстровано 01.12.2020
Оприлюднено 01.12.2020

Судовий реєстр по справі 367/5786/19

Проскрольте таблицю вліво →
Рішення Суд Форма
Рішення від 26.11.2020 Ірпінський міський суд Київської області Цивільне
Ухвала від 26.11.2020 Ірпінський міський суд Київської області Цивільне
Ухвала від 08.08.2019 Ірпінський міський суд Київської області Цивільне

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Відстежувати судові рішення та засідання

Додайте Опендатабот до улюбленного месенджеру

Вайбер Телеграм

Опендатабот для телефону