Постанова
від 25.11.2020 по справі 688/3012/19
КАСАЦІЙНИЙ ЦИВІЛЬНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

Постанова

Іменем України

25 листопада 2020 року

м. Київ

справа № 688/3012/19

провадження № 61-6848 св 20

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Луспеника Д. Д. (суддя-доповідач), Гулька Б. І.,

Коломієць Г. В.

учасники справи:

позивач - товариство з обмеженою відповідальністю Лотівка Еліт ;

відповідачі: ОСОБА_1 , товариство з обмеженою відповідальністю Єлисейські поля ;

представник товариства з обмеженою відповідальністю Єлисейські

поля - Макаренко Іван Якович ,

треті особи: Корчицька сільська рада Шепетівського району Хмельницької області, Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області;

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю Лотівка Еліт на постанову Хмельницького апеляційного суду від 17 березня 2020 року у складі колегії суддів: Янчук Т. О., Купельського А. В.,

Ярмолюка О.І.,

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У серпні 2019 року товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ, товариство) Лотівка Еліт звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 ,

ТОВ Єлисейські поля (далі - ТОВ Єлисейські поля ), треті особи: Корчицька сільська рада Шепетівського району Хмельницької області, Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, про визнання договорів оренди землі недійсними та скасування записів про речове право.

В обґрунтування позовних вимог зазначало, що за договором оренди землі від 05 листопада 2009 року ОСОБА_1 передала товариству в користування земельну ділянку загальною площею 2,5970 га, у тому числі 1,3990 га ріллі (кадастровий номер 6825585800:04:023:0203) та 1,1980 га кормових угідь (кадастровий номер 6825585800:04:025:0071), розташовану на території Плесенської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, строком на 10 років. У період дії цього договору ОСОБА_1 уклала з ТОВ Єлисейські поля інші договори оренди цих самих земельних ділянок, після чого ТОВ Єлисейські поля зареєструвало право оренди земельних ділянок у Державному реєстрі речових прав.

Посилаючись на те, що існування вказаних договорів оренди земельних ділянок, укладеного між відповідачами 09 квітня 2019 року, порушує

права позивача, як орендаря та землекористувача цих земельних ділянок, ТОВ Лотівка Еліт просило суд визнати договори оренди земельних ділянок, укладених між ТОВ Єлисейські поля та ОСОБА_1 , недійсними та скасувати реєстрацію права оренди.

Ухвалою Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області

від 30 серпня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у вищевказаній справі.

У грудні 2019 року ТОВ Єлисейські поля подало до суду заяву про закриття провадження у справі на підставі пункту 2 частини першої статті 255 ЦПК України.

У січні 2020 року ТОВ Лотівка Еліт подало до суду заяву про відмову

від позову у зв`язку із задоволенням відповідачами вимог позивача після пред`явлення цього позову, а саме оспорюваний договір оренди земельної ділянки від 09 квітня 2019 року було розірвано ТОВ Єлисейські поля

та ОСОБА_1 у добровільному порядку шляхом укладення між ними

02 грудня 2019 року додаткової угоди до вказаного договору оренди.

У зв`язку з цим ТОВ Лотівка Еліт просило суд закрити провадження

у справі та стягнути на його користь з ТОВ Єлисейські поля , ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 7 684,00 грн на підставі частини третьої статті 142 ЦПК України.

Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції

Ухвалою Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області

від 04 січня 2020 року у складі судді Босюка В. А. прийнято відмову представника ТОВ Лотівка Еліт - адвоката Ткача В. В., від позову

до ОСОБА_1 , ТОВ Єлисейські поля , треті особи: Корчицька сільська рада Шепетівського району Хмельницької області, головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, про визнання недійсним договорів оренди землі та скасування записів про право. Закрито провадження у цій справі. Стягнуто з ОСОБА_1 та ТОВ Єлисейські поля на користь

ТОВ Лотівка Еліт по 3 842,00 грн з кожного судових витрат по сплаті судового збору.

Закриваючи провадження у справі та задовольняючи вимоги позивача про стягнення з відповідачів понесених ним судових витрат, суд першої інстанції виходив із того, що у зв`язку з відмовою позивача від позову з мотивів задоволення його вимог відповідачами після пред`явлення цього позову

з останніх на користь позивача підлягають відшкодуванню понесені ним судові витрати по сплаті судового збору.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Хмельницького апеляційного суду від 17 березня 2020 року апеляційну скаргу ТОВ Єлисейські поля задоволено частково. Ухвалу Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 04 січня

2020 року у частині вирішення питання розподілу судових витрат скасовано та ухвалено у цій частині нове судове рішення. Повернуто ТОВ Лотівка Еліт з державного бюджету 3 842,00 грн судового збору за подання позову. Заяву ТОВ Лотівка Еліт про стягнення з ОСОБА_1 та ТОВ Єлисейські поля 7 684,00 грн витрат зі сплати судового збору залишено без задоволення.

Постанова апеляційного суду мотивована тим, що дострокове розірвання оспорюваних договорів та внесення записів до реєстру про припинення речового права ТОВ Єлисейські поля на земельні ділянки ОСОБА_1 не свідчить про задоволення відповідачами пред`явлених позивачем вимог про визнання недійсним договору оренди землі, а тому відсутні підстави для покладення на відповідачів обов`язку відшкодувати на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору у зв`язку з відмовою від позову. Крім того, оскільки позивач відмовився від позову, то відповідно до частини першої статті 142 ЦПК України, частини третьої статті 7 Закону України Про судовий збір на його користь підлягає стягненню з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого ним у розмірі 3 842,00 грн при поданні позову.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У касаційній скарзі, поданій у квітні 2020 року до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, ТОВ Лотівка Еліт , посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права, просить оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції скасувати й залишити в силі ухвалу суду першої інстанції.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 30 квітня 2020 року відкрито касаційне провадження у вказаній справі, витребувано цивільну справу № 688/3012/19 з Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області та надано учасникам справи строк для подання відзиву на касаційну скаргу.

У травні 2020 року справа надійшла до Верховного Суду.

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13 листопада 2020 року справа передана судді-доповідачеві.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга ТОВ Лотівка Еліт мотивована тим, що апеляційний

суд дійшов помилкового висновку про те, що дострокове розірвання договору оренди та внесення записів до реєстру про припинення речового права ТОВ Єлисейські поля на земельні ділянки не свідчить про добровільне задоволення відповідачами позовних вимог товариства про визнання договору оренди недійсним після їх пред`явлення, оскільки суд не врахував, що позивач у процесі розгляду справи подав до суду саме заяву про не підтримання своїх позовних вимог та відмови від позову на підставі частини третьої статті 142 ЦПК України внаслідок їх задоволення відповідачами після пред`явлення позову.

Також суд не врахував, що внаслідок звернення до суду за захистом свого порушеного права позивач через добровільне виконання відповідачами вимог позову повинен нести ще витрати на сплату судового збору та правову допомогу, яких би не було, якщо відповідачі свідомо не порушили право позивача і не здійснили подвійної реєстрації права оренди земельних ділянок.

Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу

У травні 2020 року до Верховного Суду надійшов відзив ТОВ Єлисейські поля , в якому зазначено, що оскаржуване судове рішення суду апеляційної інстанції є законним та обґрунтованим, а доводи касаційної скарги - безпідставними.

Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України від 15 січня 2020 року

№ 460-IХ Про внесення змін до Господарського процесуального

кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ .

Частиною третьою статті 3 ЦПК України передбачено, що провадження

у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Підстави касаційного оскарження судових рішень визначені у частині другій статті 389 ЦПК України.

Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2,

3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Касаційна скарга ТОВ Лотівка Еліт задоволенню не підлягає.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права

Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції

в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою

для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Згідно з частиною першою статті 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції

в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.

Колегія суддів вважає, що оскаржуване судове рішення суду апеляційної інстанції є законним і обґрунтованим та підстав для його скасування немає.

Пунктом 4 частини першої статті 255 ЦПК України визначено, що суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо позивач відмовився від позову і відмова прийнята судом.

Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з державного бюджету (частина друга статті 255 ЦПК України).

Статтею 133 ЦПК України передбачено, що судові витрати складаються

з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір

судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, серед іншого, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Частиною третьою статті 142 ЦПК України визначено, що у разі

відмови позивача від позову понесені ним витрати відповідачем

не відшкодовуються, а витрати відповідача за його заявою стягуються

з позивача. Однак якщо позивач не підтримує своїх вимог унаслідок задоволення їх відповідачем після пред`явлення позову, суд за заявою позивача присуджує стягнення понесених ним у справі витрат з відповідача.

Подаючи у січні 2020 року до суду заяву про відмову від позову, ТОВ Лотівка Еліт посилалась на те, що 02 грудня 2019 року між відповідачами укладено додаткову угоду про розірвання оспорюваного договору оренди землі, який є предметом пред`явленого позову, а тому на підставі частини третьої

статті 142 ЦПК України, частин першої, третьої статті 206 ЦПК України,

пункту 4 частини першої статті 255 ЦПК України просило суд закрити провадження у справі та стягнути на свою користь з ТОВ Єлисейські поля і ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 7 684,00 грн.

Разом з тим, розірвання договору оренди земельної ділянки шляхом укладання між сторонами цього договору додаткової угоди за своєю суттю

є цивільно-правовою угодою, а не процесуальною дією, яка передбачає задоволення позовних вимог відповідачами після пред`явлення позову

у розумінні положень цивільного процесуального законодавства України.

Розірвання договору не є тотожним за змістом та наслідками з тими,

що настають унаслідок визнання договору недійсним, а тому у разі заявлення у справі вимог щодо визнання недійсності правочину будь-хто

із відповідачів може лише визнати ці вимоги повністю або частково, але задовольнити такі вимоги відповідачі не можуть.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про наявність підстав для скасування ухвали суду першої інстанції в частині стягнення судового збору та повернення на користь позивача з державного бюджету 50% судового збору, сплаченого ним при поданні позовної заяви, що становить 3 842,00 грн.

Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують, на законність судового рішення не впливають, а зводяться до неправильного тлумачення норм процесуального права.

До подібних висновків дійшов Верховний Суду у постановах : від 09 липня 2020 року у справі № 688/3556/19-ц (провадження № 61-7919 св 20) ;

від 23 липня 2020 року у справі № 688/3708/19 (провадження

№ 61-6758 св 20).

Відповідно до частини третьої статті 401 ЦПК України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає за необхідне залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення без змін, оскільки доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують, на законність та обґрунтованість судового рішення не впливають.

Керуючись статтями 400, 401, 416, ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю Лотівка Еліт залишити без задоволення.

Постанову Хмельницького апеляційного суду від 17 березня 2020 року залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Судді: Д. Д. Луспеник

Б. І. Гулько

Г. В. Коломієць

СудКасаційний цивільний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення25.11.2020
Оприлюднено01.12.2020
Номер документу93171126
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —688/3012/19

Постанова від 25.11.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Луспеник Дмитро Дмитрович

Ухвала від 30.04.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Сімоненко Валентина Миколаївна

Постанова від 17.03.2020

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Янчук Т. О.

Постанова від 17.03.2020

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Янчук Т. О.

Ухвала від 17.02.2020

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Янчук Т. О.

Ухвала від 17.02.2020

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Янчук Т. О.

Ухвала від 10.01.2020

Цивільне

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області

Босюк В. А.

Ухвала від 04.01.2020

Цивільне

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області

Босюк В. А.

Ухвала від 07.11.2019

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

П'єнта І. В.

Ухвала від 11.10.2019

Цивільне

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області

Босюк В. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні