Рішення
від 28.10.2020 по справі 311/383/20
ВАСИЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

311/383/20

2/311/413/2020

28.10.2020

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2020 року м. Василівка

Василівський районний суд Запорізької області у складі головуючого-судді Нікандрової С.О., секретар судового засідання Дудка Н.В., розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою Василівської районної державної адміністрації Запорізької області, Підгірненської сільської ради Василівського району Запорізької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Підгірненська сільська об`єднана територіальна громада Василівського району Запорізької області, Головне управління Держгеокадастру у Запорізької області, про визнання права власності на земельну частку (пай), -

В С Т А Н О В И В:

В лютому 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Василівського районного суду Запорізької області із позовом до Василівської районної державної адміністрацією Запорізької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Підгірненська сільська об`єднана територіальна громада Василівського району Запорізької області, про визнання права власності на земельну частку (пай). Позов мотивований тим, що 02 жовтня 1998 року позивач прийнятий в члени КСП ім. Чкалова, правонаступником якого є СВК ім. Чкалова, що підтверджується записами у трудовій книжці НОМЕР_1 . При розпаюванні земель СВК, сертифікат на земельну частку (пай) позивачу видано не було, що підтверджується відповіддю Василівської районної державної адміністрації Запорізької області від 04.11.2019 року №2301/01-12. З архівних витягів Державного архіву Запорізької області від 26.11.2019 року №01-32/3-1182 позивачу стало відомо, що загальними зборами колгоспників КСП ім. Чкалова від 12.02.2000 року було прийняте рішення клопотати перед Підгірненським виконкомом сільської ради про виділення землі з держрезерву ОСОБА_1 , загальними зборами СВК ім. Чкалова від 27.01.2001 року було прийняте рішення просити Підгірненську виконком сільської ради виділити землі з держрезерву для виготовлення сертифікатів на земельний пай ОСОБА_1 . Згідно відповіді Василівської державної адміністрації Запорізької області від 26.06.2019 року №1416/01-12, Підгірненською сільською радою Василівського району Запорізької області 23 скликання, 25 січня 2001 року розглянуто питання Про надання земельної ділянки КСП ім. Чкалова із земель резервного фонду, для надання передньої земельної частки (паю) членам КСП і прийнято відповідне рішення про надання в колективну власність КСП ім. Чкалова земельної ділянки розміром 250 га з земель резервного фонду, згідно рішення загальних зборів КСП від 12.02.2000 року, з метою забезпечення земельними частками (паями) 31 особу (відповідно до поданого списку згідно рішення загальних зборів КСП від 12.02.2000 р.) При цьому, до списку членів КСП, який складено згідно вищезазначеного протоколу загальних зборів КСП, ОСОБА_1 не був включений з невідомих причин. Згідно листа Василівської районної державної адміністрації Запорізької області від 06.12.2019 року №2626/01-12, розмір земельної частки (паю) по колективному сільськогосподарському

підприємству ім. Чкалова складав 8,05 умовних кадастрових гектарів, вартість земельного паю на момент розпаювання складала 32 291,00 грн. 19 листопада 2004 року СКВ ім. Чкалова визнано банкрутом і ліквідовано запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи 10801170002000046. 11 листопада 2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Василівської районної державної адміністрації Запорізької області з заявою про видачу сертифікату на право на земельну частку (пай) на землях Підгірненської сільської ради Василівського району Запорізької області, проте йому було відмовлено. В позові ОСОБА_1 просить визнати за ним право власності на земельну частку (пай) в розмірі 8,05 гектара на землях Підгірненської сільської ради Василівського району Запорізької області.

18 лютого 2020 року відкрито провадження у цивільній справі за правилами загального позовного провадження, призначене підготовче судове засідання.

Ухвалою від 11 серпня 2020 року до участі у цивільній справі залучено в якості відповідача Підгірненську сільську раду Василівського району Запорізької області.

Ухвалою від 11 серпня 2020 року до участі у цивільній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору залучено Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, витребувані докази.

Ухвалою від 13 жовтня 2020 року закрито підготовче провадження та цивільну справу призначено до судового розгляду.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд цивільної справи без його участі, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі і просить задовольнити.

Представник Василівської районної державної адміністрації Запорізької області в судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений про розгляд справи, причини неявки суду не повідомив.

Представник відповідача Підгірненської сільської ради Василівського району Запорізької області в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд цивільної справи за наявними матеріалами без участі їх представника.

Представник третьої особи - Головне управління Держгеокадастру у Запорізької області в судове засідання не прибув, повідомив, що не може прийняти участь в судовому засіданні, просить розглянути справу без участі представника та винести рішення на розсуд суду.

Оскільки сторони в судове засідання не з`явились, у відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ч.1 ст.15, ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до п.2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року №720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.

Згідно пунктів 5-6 вищезазначеного Указу, видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка та їх реєстрація провадяться відповідною районною державною адміністрацією. Після видачі громадянинові державного акта на право приватної власності на земельну ділянку сертифікат на право на земельну частку (пай) повертається до районної державної адміністрації.

Згідно із законодавством, яке діяло на момент паювання земель, та відповідно до Витягу з узагальнення судової практики вирішення справ, пов`язаних із застосуванням Указу Президента України Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектору економіки членами КСП були такі особи: постійні працівники - члени КСП; пенсіонери, які раніше працювали в КСП і залишилися його членами, незалежно від місця їхнього проживання; військовослужбовці строкової служби, якщо вони не вийшли з КСП; особи, направлені на навчання, якщо вони залишилися членами КСП; жінки, члени КСП, які перебували у відпустці через вагітність та пологи або у відпустці для догляду за дитиною віком до 3 років; члени КСП, що обіймали виборні посади в органах державної влади або місцевого самоврядування, якщо збереження за ними членства передбачалося в статуті КСП. Внесеним до списку особам, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, видаються сертифікати на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка і проводиться їх реєстрація районною державною адміністрацією.

Тобто, для набуття права на земельну частку (пай), відповідно до п.2 Указу Президента України від 08.08.1995 року №720/95, необхідна наявність двох обставин - членство у колективному сільськогосподарському підприємстві та внесення до списку осіб, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку. При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до п.7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. №720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність (п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ ).

Згідно Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , від 5 червня 2003 року №899-IV (із змінами та доповненнями), цей Закон визначає організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками. Право на земельну частку (пай) мають: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку; Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку. Основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай),також є: …рішення суду про визнання права на земельну частку(пай). Документом, що посвідчує право на земельну частку (пай) громадян України, зазначених в абзаці п`ятому частини першої статті 1 цього Закону, є трудова книжка члена

колективного або іншого сільськогосподарського підприємства чи нотаріально засвідчена виписка з неї.

У пункті 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року Про практику застосування земельного законодавства при розгляді цивільних справ роз`яснено, що член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку. При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. №720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність. Позови громадян, пов`язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо .

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 02 жовтня 1998 року працював в КСП ім. Чкалова і був членом, вказаного КСП, що підтверджується даними його трудової книжки НОМЕР_1 .

Згідно копії протоколу засідань правління членів КСП ім.Чкалова Василівського району Запорізької області від 29 травня 1998 року №5, наданого державним архівом Запорізької області супровідним листом №01-32/3-1183 від 26.04.2019 року, на правлінні КСП ім. Чкалова вирішено питання про прийняття ОСОБА_1 до членів КСП.

Згідно Архівного витягу з протоколу №1 загальних зборів колгоспників КСП ім. Чкалова від 12.02.2000 року, наданого Державним архівом Запорізької області за №01-32/3-1182 від 26.11.2019 року, вбачається, що загальними зборами колгоспників КСП ім. Чкалова прийняте рішення клопотати перед Підгірненським виконкомом сільської ради про виділення землі з держрезерву особам, які працюють в КСП, а тому числі ОСОБА_1 .

16 березня 2000 року колективне сільськогосподарське підприємство ім. Чкалова перейменоване на Сільськогосподарський виробничий кооператив ім. Чкалова

Згідно Архівного витягу з протоколу №2 загальних зборів членів СВК ім.Чкалова від 27.02.2001 року, наданого Державним архівом Запорізької області за №01-32/3-1182 від 26.11.2019 року, загальними зборами СВК ім. Чкалова було прийняте рішення просити Підгірненський виконком сільської ради виділити землі з держрезерву для виготовлення сертифікатів на земельний пай особам, в тому числі ОСОБА_1 .

Згідно протоколу засідання Підгірненської сільської ради Василівського району Запорізької області 23 скликання від 25 січня 2001 року, на засіданні було розглянуто питання Про надання земельної ділянки КСП ім. Чкалова із земель резервного фонду, для надання передньої земельної частки (паю) членам КСП і прийнято відповідне рішення про надання в колективну власність КСП ім. Чкалова земельної ділянки розміром 250 га з земель резервного фонду, згідно рішення загальних зборів КСП від 12.02.2000 року, з метою забезпечення земельними частками (паями) 31 особу (відповідно до поданого списку згідно рішення загальних зборів КСП від 12.02.2000 р.).

Одночасно з цим, до списку членів КСП ім.Чкалова, який складено згідно вищезазначеного протоколу загальних зборів КСП, помилково не було включено позивача ОСОБА_1 , а відповідно сертифікат про право на земельну частку (пай) йому не видавався.

За інформацією Василівської районної державної адміністрації Запорізької області від 04.11.2019 року №2301/01-12, відповідно до існуючої у відділі агропромислового розвитку Василівської РДА книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видавалися членам СВК ім. Чкалова (с. Підгірне Василівський район Запорізька область), будь-який запис про реєстрацію та отримання громадянином ОСОБА_1 сертифікату на земельну частку (пай) відсутній.

Згідно листа Василівської районної державної адміністрації Запорізької області від 06.12.2019 року №2626/01-12, розмір земельної частки (паю) по колективному сільськогосподарському підприємству ім. Чкалова складав 8,05 умовних кадастрових гектарів, вартість земельного паю на момент розпаювання складала 32 291,00 грн.

19 листопада 2004 року СВК ім. Чкалова визнано банкрутом і ліквідовано запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи 10801170002000046.

Пунктом 21 Розділу Х Перехідні положення ЗК України установлено, що з дня набрання чинності Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні , яким є 01 січня 2019 року, землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності.

Таким чином, з 01 січня 2019 року землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані.

Вивчивши матеріали справи суд вважає, що позовна заява про визнання права на земельну частку (пай) підлягає задоволенню, оскільки в судовому засіданні було встановлено, що на час паювання позивач ОСОБА_1 був членом КСП ім. Ватутіна (у подальшому СВК ім.Ватутіна) у зв`язку з чим отримав право на земельну частку пай та підлягав включенню до відповідного списку членів КСП, які мають право на земельну частку (пай). Проте, як вбачається з наданих письмових доказів у справі до списку членів КСП ім. Чкалова, які мають право на отримання сертифікату на земельну частку (пай), прізвище позивача не було включено.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.76-80, 89, 141, 244-246, 263-265 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_2 до Василівської районної державної адміністрації Запорізької області, Підгірненської сільської ради Василівського району Запорізької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Підгірненська сільська об`єднана територіальна громада Василівського району Запорізької області, Головне управління Держгеокадастру у Запорізької області, про визнання права власності на земельну частку (пай) - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_2 , зареєстрований і проживає за адресою:

АДРЕСА_1 ) право на земельну частку (пай) розміром 8,05 в умовних кадастрових гектарах, як члена СВК ім. Чкалова, розташовану на території Підгірненської сільської ради Василівського району Запорізької області.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

У відповідності до п.п.15 п.1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Василівського районного суду

Запорізької області С.О.Нікандрова

СудВасилівський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення28.10.2020
Оприлюднено01.12.2020
Номер документу93174982
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —311/383/20

Ухвала від 28.12.2020

Цивільне

Василівський районний суд Запорізької області

Нікандрова С. О.

Рішення від 28.10.2020

Цивільне

Василівський районний суд Запорізької області

Нікандрова С. О.

Ухвала від 13.10.2020

Цивільне

Василівський районний суд Запорізької області

Нікандрова С. О.

Ухвала від 11.08.2020

Цивільне

Василівський районний суд Запорізької області

Нікандрова С. О.

Ухвала від 11.08.2020

Цивільне

Василівський районний суд Запорізької області

Нікандрова С. О.

Ухвала від 18.02.2020

Цивільне

Василівський районний суд Запорізької області

Нікандрова С. О.

Ухвала від 05.02.2020

Цивільне

Василівський районний суд Запорізької області

Нікандрова С. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні