Справа №443/1465/17
Провадження №2/443/476/20
РІШЕННЯ
іменем України
19 листопада 2020 року місто Жидачів
Жидачівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Павліва А.І.,
секретар судового засідання Стасів С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новострілищанської селищної ради Жидачівського району Львівської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
за участю:
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 , -
встановив:
Стислий виклад позиції сторін.
ОСОБА_1 (позивач) подав до суду позовну заяву до Новострілищанської селищної ради Жидачівського району Львівської області (відповідач), в якій просить визначити йому додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви в нотаріальну контору про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Ходорів Жидачівського району Львівської області.
В обґрунтування своїх вимог щодо предмета спору позивач покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 його батько ОСОБА_3 помер. Після його смерті залишилося спадкове майно, а саме: земельний пай на території Новострілищанської селищної ради, на яке він претендує як єдиний спадкоємець. При зверненні до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, йому було відмовлено по причині відсутності документів, які підтверджують факт проживання із спадкодавцем однією сім`єю. Вчасно звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини не мав змоги, оскільки навчався у духовній семінарії, правила навчання у якій є суворими і позбавляли можливості подати цю заяву своєчасно. Також, смерть батька була для нього страшною трагедією і він тяжко пережив його смерть.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався.
У судовому засіданні позивач позов підтримав повністю та просить суд його задовольнити.
Представник позивача позов підтримав повністю, покликаючись на викладені у ньому обставини, суду зазначив, що позивач на час відкриття спадщини був неповнолітнім, тому в силу приписів частини 4 статті 1268 ЦК України вважається таким, що прийняв спадщину, однак нотаріус цього факту не врахував, у зв`язку з чим відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину з причини відсутності документів на підтвердження факту проживання із спадкодавцем однією сім`єю. Крім цього, вважає, що причини пропуску строку звернення до нотаріуса з відповідною заявою про прийняття спадщини є поважними, оскільки на час смерті батька позивач навчався у духовній семінарії, правила навчання у якій є суворими і позбавляли можливості подати цю заяву своєчасно.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, однак подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Заяви та клопотання учасників справи.
Позивач подав до суду заяву про розгляд підготовчого засідання за його відсутності та призначення справи до судового розгляду (а.с.41).
Відповідач подав заяву про розгляд справи без представника Новострілищанської селищної ради (а.с.40).
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою від 13.08.2020 прийнято справу до розгляду та призначено до відкритого підготовчого засідання в порядку загального позовного провадження (а.с.37-38).
Ухвалою підготовчого засідання від 11.09.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с.43-44).
Суд, заслухавши пояснення позивача та його представника, з`ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, надавши оцінку кожному доказу окремо та зібраним у справі доказам у цілому, доходить висновку, що позов підлягає до задоволення повністю виходячи з такого.
Фактичні обставини, встановлені судом, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження від 11.01.1985 (а.с.5).
Згідно з свідоцтвом про розірвання шлюбу від 06.04.1979 шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_5 розірвано 06.04.1979 (а.с.6).
Відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю ІІІ-ЛВ №088635 від 26.03.2001, ОСОБА_3 на підставі рішення ХІІІ сесії ІІІ-го демократичного скликання Жидачівської районної ради від 22 вересня 2000 року №226 передано у приватну власність земельну ділянку площею 1,7873 гектарів в межах згідно з планом, яка розташована на території Баковецької сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.10).
ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Ходорів Жидачівського району Львівської області, про що свідчить свідоцтво про смерть НОМЕР_1 від 10.09.2009 (а.с.7).
Довідкою Новострілищанської селищної ради Жидачівського району Львівської області від 12.12.2017 встановлено, що на території Новострілищанської селищної ради (колишня Баковецька сільська рада) ОСОБА_3 отримав земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (пай). Заповіт від імені ОСОБА_3 не посвідчувався. ОСОБА_3 був головою і останнім членом робітничого двору у с. Кологори Жидачівського району та помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.9, 11, 12, 13).
Згідно з постановою приватного нотаріуса Жидачівського районного нотаріального округу від 12.12.2017 Сокальчуку А.І. відмовлено у вдачі свідоцтво про прийняття спадщини по причині відсутності документів, які підтверджують факт проживання із спадкодавцем однією сім`єю (а.с.14).
Зміст спірних правовідносин.
Спірні правовідносини між сторонами виникли у зв`язку з пропуском позивачем строку подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
До спірних правовідносин, які виникли між сторонами, підлягають застосуванню норми Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).
Так, відповідно до приписів частини 1 статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно з положеннями частини 4 статті 1268 ЦК України малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених частинами другою-четвертою статті 1273 цього Кодексу
Нормою частини 1 статті 1272 ЦК України передбачено, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Згідно з положеннями частини 3 статті 1272 за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Застосовані судом вищенаведені норми права регулюють спірні правовідносини та визначають обсяг суб`єктивних прав та юридичних обов`язків, якими наділені сторони в цих правовідносинах.
Крім цього, суд бере до уваги роз`яснення, викладені у пункті 24 Постанови Пленуму ВСУ від 30.05.2008 №7 Про судову практику у справах про спадкування , відповідно до яких особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного стороною позивача, щодо наявності підстав для задоволення позову.
Судом встановлено на підставі безпосередньо досліджених та оцінених наявних у справі доказів, що позивач ОСОБА_1 є сином ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на спадкове майно. Позивач входить до першої черги спадкоємців за законом після смерті батька. У визначений законом строк він не подав нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Суд зауважує, що правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Надаючи оцінку аргументам сторони позивача суд доходить переконання про їх належну обґрунтованість та мотивованість, а причини, на які покликається сторона позивача, дійсно створювали для позивача істотні труднощі для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, відтак суд визнає їх поважними.
Крім цього, суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що в силу приписів частини 4 статті 1268 ЦК України позивач вважається таким, що прийняв спадщину, оскільки на час смерті батька був неповнолітнім, однак нотаріус цю обставину до уваги не взяв і відмовив ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, тим самим позбавивши його законного права на цю спадщину.
Враховуючи вищевикладене у своїй сукупності, а також зважаючи на те, що особисте майнове право ОСОБА_1 (право власності на спадкове майно після смерті батька ОСОБА_3 ) не визнається, відтак позивач має законні сподівання на судовий захист цього права в силу приписів статті 16 ЦК України, у зв`язку з чим і звернулася до суду, тому суд, з огляду на обґрунтованість та підставність позову, вважає, що позов слід задовольнити повністю.
На підставі статей 1268, 1272 Цивільного кодексу України та керуючись статтями 10, 19, 81, 89, 259, 263-265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Новострілищанської селищної ради Жидачівського району Львівської області (місцезнаходження: Львівська область, Жидачівський район, с. Нові Стрілища, ЄДРПОУ 04369452) про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) додатковий строк у 3 (три) місяці для подання ним нотаріусу заяви про прийняття спадщини за законом, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Ходорів Жидачівського району Львівської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини 6 статті 259 та частини 1 статті 268 ЦПК України складання повного рішення суду відкладено на десять днів.
У зв`язку з оголошенням у судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення - 27 листопада 2020 року.
Головуючий суддя А.І. Павлів
Суд | Жидачівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2020 |
Оприлюднено | 01.12.2020 |
Номер документу | 93181981 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Жидачівський районний суд Львівської області
Павлів А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні