Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Єдиний унікальний номер №943/2451/19
Провадження № 2/943/1002/2020
01 грудня 2020 року Буський районний суд Львівської області в складі:
головуючої-судді Шендрікової Г.О.,
за участю секретаря судового засідання Волошин Х.С.
без участі сторін
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у м.Буську без фіксації технічним засобом Камертон цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Соколівської сільської ради Буського району Львівської області, третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання права власності на спадкове майно за заповітом,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до Буського районного суду Львівської області з позовною заявою до Соколівської сільської ради Буського району Львівської області, третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання права власності на спадкове майно за заповітом.
Позов мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її матір, ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина на спадкове майно, до якого входить житловий будинок, земельна ділянка. Правовстановлюючі документи на житловий будинок спадкодавець не виготовляла, оригінал Державного акту на земельну ділянку був втрачений.
Позивач до початку підготовчого судового засідання подала заяву про уточнення позовних вимог, у якій зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її вітчим, ОСОБА_3 . Після його смерті відкрилася спадщина на середню земельну частку (пай).Оригінал Сертифікату на середню земельну частку (пай) втрачений. Про те, що дійсно померлим належало вказане майно є наявні довідки та копія Державного акту на землю. Інших осіб, які б претендували на спадкове майно ні за законом, ні за заповітом немає. Просить суд визнати за нею право власності на вказане майно в порядку спадкування за заповітом.
Позивач в підготовче судове засідання не прибула, належно та вчасно була повідомлена про день, час, місце розгляду справи. До матеріалів справи додала заяву про слухання справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує повністю, просить позов задоволити.
Представник відповідача Соколівської сільської ради Буського району Львівської області в судове засідання не з`явився, належно та вчасно був повідомлений про день, час, місце розгляду справи, подав до суду заяву про розгляд справи у відсутність їх представника, заперечень не має.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Суд приймає визнання позову відповідачем, оскільки таке визнання відповідає вимогам чинного законодавства, інтересам сторін по справі, в свою чергу, не суперечить правам та інтересам інших осіб.
Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , зареєстрованим та виданим виконавчим комітетом Соколівської сільської ради, актовий запис № 02 підтверджується, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 підтверджується, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті с. Баймаки, місце реєстрації Соколівська сільська рада, актовий запис №20.
Свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 підтверджується, що між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було зареєстровано шлюб 26.09.1988 року.
ОСОБА_2 за час свого життя розпорядилася усім своїм майном в користь позивачки склавши заповіт, оригінал якого міститься в матеріалах спадкової справи приватного нотаріуса Буського нотаріального округу Дячик А.В., що підтверджується Витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі. Інших спадкоємців немає, що також підтверджується листом приватного нотаріуса Дячик А.В. №334/02-15 від 03.07.2017 року. Строк прийняття спадщини позивачем не пропущений.
ОСОБА_3 помер раніше від ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , подружжя проживало разом в одному житловому будинку, відповідно ОСОБА_2 в силу вимог ч. 3 ст. 1268 ЦК України вважається такою, що фактично прийняла спадщину після смерті чоловіка, але юридично оформити не встигла.
Судом встановлено, що за померлою ОСОБА_2 рахується житловий будинок АДРЕСА_1 , загальною площею 54,1 кв.м., що підтверджується довідкою Соколівської сільської ради Буського району Львівської області № 581 від 13.08.2019 року.
Також позивач надала в розпорядження суду технічний паспорт на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами виготовленого ОСОБА_4 від 09.09.2019 року з якого вбачається, що житловий будинок 1969 року побудови, загальна площа становить - 54,1 кв.м., оцінка складає - 183 132 грн., відповідає технічним нормам побудови, придатний для проживання.
Згідно Державного акту про право приватної власності на землю серії І-ЛВ №054117, виданого на підставі розпорядження Буської райдержадміністрації від 06.03.2000 року №111, підтверджується, що ОСОБА_2 за життя належала земельна ділянка загальною площею 1,4632 га, в тому числі земельна ділянка № НОМЕР_4 площею 0,0707 га кадастровий номер 4620685300:04:000:0169, земельна ділянка № НОМЕР_5 площею 1,3925 га кадастровий номер 4620685300:04:000:0374 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Соколівської сільської ради Буського району Львівської області
Листом відділу Держгеокадастру у Буському районі від 27.12.2019 року підтверджується, що на ім`я ОСОБА_3 було видано сертифікат про право на середню земельну частку (пай) серії ЛВ №5868 від 30.07.1997 року із земель НААГ Сокіл на підставі розпорядження голови Буської райдержадміністрації від 16.05.1996 року №179 загальною площею 2,16 умовно кадастрових га. Беручи до уваги розпорядження голови Буської райдержадміністрації від 06.03.2000 року №111 Про затвердження технічної документації Про внесення змін до проекту роздержавлення та приватизації земель на ОСОБА_3 розрахована частка 1,84 умовно кадастрових га, з них ріллі 0,82 га, кормові угіддя 1,02 га.
Як вбачається із матеріалів справи, за життя спадкодавиця ОСОБА_2 склала заповіт в користь ОСОБА_1 . Судом встановлено, що позивач є спадкоємцем за заповітом після смерті своєї матері. Судом встановлено, що між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 дійсно було зареєстровано шлюб. ОСОБА_3 за життя заповіту не складав, відповідно ОСОБА_2 успадкувала майно після смерті чоловіка за законом в порядку ст. 1261 ЦК України та в силу вимог ч. 3 ст. 1268 ЦК України вважається такою, що фактично прийняла спадщину після його смерті, але юридично оформити не встигла. Інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до даного спадкового майна немає.
На підставі зазначеного, суд приходить до висновку, що позивач має право спадкувати за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Відповідно п.1 ч. 2 ст.3, 16 ЦК України - визнання права, ст. 392 ЦК України- власник майна може пред`явити позов про визнання його права, якщо це оспорюється, або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним його документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 1276 ЦК України, якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов'язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).
Відповідно до ст. 1261 Цивільного кодексу України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1218 Цивільного кодексу України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Стаття 1233 ЦК України, регламентує, що заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Відповідно до п. 2 Постанови Верховного Суду України № 7 від 04.10.1991 р. Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності громадян на жилий будинок Судам підвідомчі спори, пов`язані з правом приватної власності на жилий будинок, зокрема: а) про визнання права власності на будинок або його частину (частку) тощо.
В силу ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Відповідно до п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування" спадкові відносини регулюються Цивільним кодексом України, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.
Ст. 525 ЦК УРСР (1963 року) вказує, що часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а при оголошенні його померлим - день, зазначений в статті 21 цього Кодексу.
Відповідно до ст. ст. 529 - 532 ЦК УРСР (1963 року) спадкоємцями за законом у рівних частках є діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого, онуки і правнуки померлого, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем (перша черга), а також брати і сестри, дід та бабка померлого (друга черга). До числа спадкоємців за законом належать непрацездатні особи, що перебували на утриманні померлого не менше одного року до його смерті.
Статтею 549 ЦК УРСР в редакції 1963 року визнається, що спадкоємець прийняв спадщину володіння і розпорядження спадковим майном.
В силу ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
В силу ч. 2 ст. 158 ЗК України виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей.
Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Ураховуючи, що позивачка не може в іншому порядку оформити право власності на житловий будинок, земельну ділянку та середню земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом, позовна заява про визнання права власності на спадкове майно після смерті матері підлягає до задоволення.
Керуючись ч. 1 ст. 1225, 1261-1265 ЦК України, ч. 2 ст. 158 ЗК України, ст.ст. 10, 11, 197, 200,206, 218,247 ЦПК України, суд,-
у х в а л и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Соколівської сільської ради Буського району Львівської області, третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання права власності на спадкове майно за заповітом- задоволити повністю.
Визнати за позивачем ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 в порядку спадкування за заповітом право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , загальною площею 54,1 кв.м, після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за позивачем ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 в порядку спадкування за заповітом право власності на земельну ділянку загальною площею 1,4632 га, в тому числі земельна ділянка № НОМЕР_4 площею 0,0707 га кадастровий номер 4620685300:04:000:0169, земельна ділянка № НОМЕР_5 площею 1,3925 га кадастровий номер 4620685300:04:000:0374 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Соколівської сільської ради Буського району Львівської області, за межами населеного пункту, після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за позивачем ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 в порядку спадкування за законом право на середню земельну частку (пай) площею 1,84 умовно кадастрових га, з них ріллі 0,82 га, кормові угіддя 1,02 га, що знаходяться на території Соколівської сільської ради за межами населеного пункту, із земель НААГ Сокіл , що за життя належала ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду може бути оскаржено до Львівського апеляційного суду через Буський районний суд Львівської області (пп.15.5 п.15 ч.1 Перехідні положення ЦПК України у редакції Закону № 2147-VІІІ від 3 жовтня 2017 року) протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту судового рішення
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги на рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Г. О. Шендрікова
Суд | Буський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 01.12.2020 |
Оприлюднено | 02.12.2020 |
Номер документу | 93196284 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Буський районний суд Львівської області
Шендрікова Г. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні