Рішення
від 05.11.2020 по справі 452/2841/20
САМБІРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 452/2841/20

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

"05" листопада 2020 р. м.Самбір

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

у складі: головуючого - судді Галина В.П.

секретар судового засідання Задорожна В.Б.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чукв`янської сільської ради Самбірського району Львівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулась до суду з вищезгаданим позовом. В обґрунтування позовних вимог позивач посилалась на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Воля-Блажівська Самбірського району Львівської області померла її тітка ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина на житловий будинок АДРЕСА_1 . При житті ОСОБА_2 складено заповіт, згідно якого вона все своє майно заповіла позивачці ОСОБА_1 . Спадкоємців до обов`язкової частки немає.

Будучи спадкоємцем майна тітки за заповітом, позивачка звернулась до приватного нотаріуса з приводу подання заяви про прийняття спадщини. Однак, приватний нотаріус роз`яснив, що нею пропущено шестимісячний строк, встановлений законом.

Про порушення свого права на прийняття спадщини і про неможливість отримання свідоцтва про право на спадщину позивачка дізналась від приватного нотаріуса вже після спливу шестимісячного терміну після смерті спадкодавця, тому вважає, що перебіг позовної давності для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини необхідно обчислювати з часу, коли їй стало відомо про порушення її права на прийняття спадщини.

Будучи спадкоємцем померлої, вона постійно проживала у житловому будинку, де мешкала тітка. Вона і надалі проживає в даному будинку, здійснює його ремонт, обробляє прибудинкову земельну ділянку, користується всім майном померлої. Також в будинку зареєстровані чоловік та її діти.

Тітку позивачка доглядала, оскільки в неї не було інших родичів і вона потребувала стороннього догляду, померла тітка у віці 85 років.

Як після смерті тітки, так і на час розгляду справи, вона постійно сплачує кошти за комунальні послуги. Тільки у вересні цього року в старих речах тітки вона віднайшла заповіт її, не знаючи про те, що такий був складений. Крім того, вона необізнана в юриспруденції, і лише в приватного нотаріуса дізналася про пропущений термін звернення.

Із врахуванням наведеного просить суд задовольнити позов та визначити їй додатковий строк тривалістю 6 місяців для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У підготовче засідання позивачка ОСОБА_1 не з`явилась, подала до суду заяву, в якій позов підтримала повністю, покликаючись на обставини викладені в ній, просила слухати справу у її відсутності та задовольнити позов.

Представник відповідача Чукв`янської сільської ради Самбірського району Львівської області в підготовче засідання не з`явився, але подав до суду заяву, в якій позов визнав, просив слухати справу у відсутності представника.

З`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви, виходячи із такого.

Згідно зі ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому статтею 206 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 206 ЦПК України, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Воля-Блажівська Самбірського району Львівської області померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 . ( а.с. 3).

Відповідно до ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою.

Отже, ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина.

Згідно ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Із заповіту посвідченого секретарем виконкому Блажівської сільської ради Самбірського району Львівської області від 14.05.2002 року відомо, що ОСОБА_2 на випадок своєї смерті зробила розпорядження, згідно якого, все своє майно, в тому числі і землю, де б воно не було і з чого б воно не складалось, і взагалі все те, що за законом належатиме їй на день смерті - заповіла ОСОБА_1 . (а.с. 4).

Із довідки, виданої виконкомом Чукв`янської сільської ради Самбірського району Львівської області від 11.09.2020 року № 1117 відомо, що ОСОБА_2 до дня смерті була зареєстрована і проживала по АДРЕСА_1 і їй належав житловий будинок АДРЕСА_1 . На день смерті з нею проживали та були зареєстровані: чоловік племінниці ОСОБА_3 , дочка племінниці ОСОБА_4 , онуки племінниці ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , син племінниці ОСОБА_7 . На час видачі довідки відомо, що у вказаному будинку проживають та зареєстровані: чоловік племінниці ОСОБА_3 , син племінниці ОСОБА_7 (а.с. 6).

Відповідно до ч. 1 ст. 1269 цього Кодексу спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Із повідомлення виданого приватним нотаріусом Самбірського нотаріального округу Мінкевич А.А. від 25.09.2020 року відомо, що причиною відмови нотаріуса в оформленні спадщини, є пропуск ОСОБА_1 шестимісячного терміну для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 ( а.с. 7).

Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Позивачкою у позовній заяві зазначено про те, що їй не було відомо про наявність заповіту в її користь. Тітку позивачка доглядала, оскільки в неї не було інших родичів і вона потребувала стороннього догляду, померла тітка у віці 85 років. Будучи спадкоємцем померлої, вона постійно проживала у житловому будинку, де мешкала тітка. Вона і надалі проживає в даному будинку, здійснює його ремонт, обробляє прибудинкову земельну ділянку, користується всім майном померлої. Також в будинку зареєстровані чоловік та її діти. Тільки у вересні цього року в старих речах тітки вона віднайшла заповіт її, не знаючи про те, що такий був складений. Крім того, вона необізнана в юриспруденції, і лише в приватного нотаріуса дізналася про пропущений термін звернення.

Згідно правового висновку висловленого Верховним судом у складі постійної колегії суддів Другої судової палати Касаційного суду України, в постанові від 26.06.2019 року справа № 565/1145/17, поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

Із врахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позивачкою пропущено строк для прийняття спадщини з поважної причини, а тому позов слід задовольнити визначивши ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини терміном шість місяців з дня набрання рішенням законної сили.

Керуючись ст. ст. 200, 206, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , додатковий строк тривалістю шість місяців для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, і може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання АДРЕСА_2 .

Відповідач: Чукв`янська сільська рада Самбірського району Львівської області, код ЄДРПОУ 04370350, адреса місцезнаходження с. Чуква, вул. Самбірська, 158, Самбірського району Львівської області, поштовий індекс 81480.

Повне рішення суду буде складено 16.11.2020 року.

Суддя

СудСамбірський міськрайонний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення05.11.2020
Оприлюднено02.12.2020
Номер документу93196837
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —452/2841/20

Рішення від 05.11.2020

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Галин В. П.

Рішення від 05.11.2020

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Галин В. П.

Ухвала від 06.10.2020

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Галин В. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні