Справа № 291/665/20
2-о/291/27/20
У К Р А Ї Н А
Ружинський районний суд Житомирської області
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
30 листопада 2020 року
Ружинський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого судді - Митюк О.В.,
секретаря судового засідання - Шахрай Н.П. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Ружині цивільну справу за заявою
ОСОБА_1 , заінтересовані особи Ружинська державна нотаріальна контора, Березянська сільська рада Ружинського району , Житомирської області Себало Зоя Антонівна, ОСОБА_2 , ОСОБА_3
про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
04.06.2020 року заявник ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Як на підставу своїх вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Чехова, Ружинського району , Житомирської області помер її рідний брат ОСОБА_4 . На момент смерті брата, заявник постійно проживала зі спадкодавцем за однією адресою в с. Чехова , Ружинського району , Житомирської області. Коли заявник звернулася до нотаріуса із заявою про оформлення спадщини після смерті брата, роз`ясненням державного нотаріуса їй було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку з пропуском строку звернення із заявою про прийняття спадщини та відсутністю доказів постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Також зазначила, що являється спадкоємцем майна померлого брата ОСОБА_4 , та є така, що прийняла спадщину, однак не може здійснити своє право на спадкування в нотаріальному порядку, оскільки на час відкриття спадщини не була зареєстрованою разом з спадкодавцем та в 6-ти місячний строк не подала заяву про прийняття спадщини. Посилаючись на зазначені обставини, з метою оформлення спадщини, просить заяву задовольнити.
В судове засідання заявник не з`явилися, надала до суду заяву, якою підтримала заявлені вимоги та просила про їх задоволення.
Заінтересовані особи - Ружинська державна нотаріальна контора, Березянська сільська рада, Ружинського району , Житомирської області, ОСОБА_5 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилися, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, про поважність причини своєї неявки суд не повідомили, надали на адресу суду заяви, якими факт постійного проживання ОСОБА_1 зі спадкодавцем на час відкриття спадщини визнають, заперечень по справі не мають, просять суд розглядати справу в їх відсутності.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, врахувавши покази свідків, об`єктивно оцінивши та дослідивши письмові докази по справі, які мають юридичне значення для її розгляду, вважає, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , житель с. Чехова, Ружинського району Житомирської області, помер у віці 58 років, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.8).
Заявниця є рідною сестрою спадкодавця ОСОБА_4 , що підтверджено дослідженими судом матеріалами справи, а саме свідоцтвами про народження ОСОБА_4 серії НОМЕР_2 та ОСОБА_1 , серії НОМЕР_3 , батьками яких згідно свідоцтв про народження значаться батько: ОСОБА_6 , мати: ОСОБА_7 (а.с.9-10).
Згідно роз`ясненням державного нотаріуса від 14.01.2020 року за № 24/01-16 Ружинської державної нотаріальної контори , заявнику було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину в зв`язку з пропущення строку для подання заяви на прийняття спадщини в установлений законом строк та не підтвердженням реєстрації за однією адресою з спадкодавцем(а.с.11).
Згідно даної відповіді, з поданих до нотаріуса документів не вбачається підтвердження факту прийняття спадщини ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_4 , оскільки така не зверталася до нотаріуса у встановлений 6-ти місячний строк для прийняття спадщини з відповідною заявою, а також не підтвердила належним чином факт проживання її разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Згідно довідки Березянської сільської ради, Ружинського району , Житомирської області № 60 від 17.01.2020, ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно записів погосподарської книги № 10 за 2016/2020 роки , особовий рахунок НОМЕР_4 проживав та був зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , разом з ним на день його смерті проживала, але без реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . На протязі шести місяців після його смерті за цією адресою проживала: сестра ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Яка після смерті брата проводила його поховання за власні кошти. Вони дійсно постійно проживали разом з 18.04.2012 року, вели спільне господарство, у житловому будинку АДРЕСА_1 , сестра доглядала за своїм хворим братом до дня смерті ( а.с.13-14).
Згідно з інформаційної довідки зі спадкового реєстру, спадкова справа відносно майна ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 не заводилася, та із заявами про прийняття спадщини ніхто не звертався (а.с.28-29).
Дослідженими матеріалами справи встановлено, що заявник дійсно на день смерті свого брата - ОСОБА_4 , постійно проживала з ним за адресою: АДРЕСА_1 , доглядала його, ОСОБА_1 організувала та оплатила його поховання, продовжує проживати у вказаному будинку, при цьому не будучи в ньому зареєстрованою.
Як передбачено ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно до вимогст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Згідно ч.3 ст.1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Таким чином, ст. 1268 ЦК України, для спадкоємців, які на час відкриття спадщини постійно проживали спільно із спадкодавцем, встановлюється презумпція прийняття спадщини, яка може бути спростована лише шляхом подання ними заяви про відмову від спадщини до нотаріальної контори.
Для того, щоб спадкоємець вважався таким, що прийняв спадщину, самого факту спільного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини недостатньо. Необхідно, щоб таке проживання було постійним.
При цьому, слід враховувати, що чинним законодавством не розкривається поняття постійного місця проживання фізичної особи, тому визнання цього факту розцінюється законом як встановлення факту, що має юридичне значення.
Статтею 315 ЦПК України визначено факти, які можуть встановлюватись у судовому порядку. Частиною другою даної норми передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ч.1ст.1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно роз`яснень, викладених у п.п. 2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" №7 від 30.05.2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Метою встановлення факту спільного проживання заявника зі спадкодавцем є необхідність реалізації права на оформлення спадкового майна, отже такий факт породжує юридичні наслідки; чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем.
За вказаних обставин, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, та враховуючи те, під час розгляду справи, знайшли підтвердження обставини, на які посилається заявниця, і вони є такими, що дозволяють встановити факт постійного проживання заявниці разом зі своїм братом ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 , приймаючи до уваги, що заявниця позбавлена можливості здійснення права на спадкування в інший спосіб, окрім як встановлення у судовому порядку факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, суд вважає, що заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 46-48, 223, 229, 247, 258, 259, 263-265, 293, 294 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи Ружинська державна нотаріальна контора, Березянська сільська рада Ружинського району , Житомирської області, ОСОБА_5 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , постійно проживала разом зі спадкодавцем ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , з 18.04.2012 року по ІНФОРМАЦІЯ_4 (включно) у житловому будинку АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного суду через Ружинський районний суд Житомирської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживає: АДРЕСА_2 , і.к. НОМЕР_5 .
Зацікавлена особа:Ружинська державна норатіальна контора, місце розташування:13600, вул..О.Бурди, 44, смт.Ружин, Житомирської області, код ЄДРПОУ 02883860.
Зацікавлена особа:Березянська сільська рада Ружинського району Житомирської області, місце розташування:13651, вул.Шкільна,2, с.Березянка, Ружинського району, Житомирської області, код ЄДРПОУ 04344713.
Зацікавлена особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , проживає: АДРЕСА_3 , і.к. НОМЕР_6 .
Зацікавлена особа: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , проживає: АДРЕСА_4 .
Зацікавлена особа: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , проживає: АДРЕСА_5 .
Суддя О. В. Митюк.
Суд | Ружинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 30.11.2020 |
Оприлюднено | 02.12.2020 |
Номер документу | 93214607 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ружинський районний суд Житомирської області
Митюк О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні