Рішення
від 30.11.2020 по справі 342/1070/20
ГОРОДЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 342/1070/20

Провадження № 2/342/653/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2020 року м. Городенка

Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Федів Л.М.,

за участю: секретаря судового засідання Козаченко Л.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Городенка справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник - адвокат Жичицька Світлана Романівна, до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: орган опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Городенківської районної державної адміністрації Івано-Франківської області,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 , житель АДРЕСА_1 , в інтересах якого діє представник - адвокат Жичицька Світлана Романівна, звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 , жительки АДРЕСА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: орган опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Городенківської районної державної адміністрації Івано-Франківської області (місцезнаходження: вул. Івана Богуна, 13, м. Городенка Івано-Франківської області), в якому представник позивача просить: розірвати шлюб між позивачем та відповідачем, що зареєстрований 17 липня 2014 року виконавчим комітетом Поточищенської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, актовий запис № 4; неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 залишити на проживанні з батьком ОСОБА_1 , неповнолітнього ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 залишити на проживанні з матір`ю ОСОБА_2 ; стягнути з ОСОБА_2 в користь ОСОБА_1 1681 грн. 60 коп. судових витрат.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 17 липня 2014 року виконавчим комітетом Поточищенської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області було зареєстровано шлюб між позивачем та відповідачем, актовий запис № 4. За час шлюбу у них народилося четверо неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_4 . Причиною розірвання шлюбу є те, що із 20 січня 2020 року відповідач ОСОБА_2 залишила дім та покинула свою сім?ю, забравши із собою одну із неповнолітніх дітей - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 і пішла жити до іншого чоловіка. Фактично така поведінка відповідача призвела до припинення між сторонами шлюбних відносин. Так, станом на сьогоднішній день ОСОБА_1 та ОСОБА_2 спільного господарства не ведуть, відповідач проживає окремо від сім?ї, участі у вихованні дітей не приймає та ніякої допомоги дітям не надає, троє дітей проживають разом із позивачем і він сам особисто турбується про них і забезпечує їх матеріально. За таких обставин позивач вважає, що примирення між ним та відповідачем неможливо, так як подача заяви про розірвання шлюбу до суду є обдуманим кроком. У зв`язку з чим, ОСОБА_1 просить терміну для примирення не надавати, оскільки їх сім`я остаточно розпалася, а подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу буде суперечити його інтересам. В майбутньому позивач не бажає продовжувати сімейне життя з відповідачем, у зв`язку з чим прошу шлюб між ними розірвати. Згідно довідки № 573 від 27.08.2020 р., виданої виконавчим комітетом Поточищенської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, ОСОБА_2 разом із сином ОСОБА_6 , 2017 р.н. зареєстровані на постійне місце проживання по АДРЕСА_1 , але фактично з 20 січня 2020 року проживають без реєстрації по АДРЕСА_1 в домогосподарстві ОСОБА_7 .Враховуючи вищенаведене, діючи винятково в інтересах дітей, враховуючи їх вік та ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, позивач вважає, що слід так визначити місце проживання неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 - разом з ним, а неповнолітнього ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 - залишити на проживанні з матір`ю ОСОБА_2 .

Ухвалою судді Городенківського районного суду Івано-Франківської області Федів Л.М. від 15 жовтня 2020 року прийнято до розгляду та відкрити провадження у даній цивільній справі; залучено до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, - орган опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Городенківської районної державної адміністрації Івано-Франківської області; справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження; зобов`язано третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача подати суду письмовий висновок щодо визначення місця проживання неповнолітніх дітей сторін: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Учасники справи та їх представники в судове засідання не з`явилися.

Представник позивача - адвокат Жичицька Світлана Романівна подала до суду клопотання про проведення розгляду справи за відсутності представника позивача; позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з`явилася з невідомих суду причин, про дату, час і місце судового засідання повідомлялася судовою повісткою, що стверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (судової повістки).

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача в судове засідання не з`явився. Від служби у справах дітей Городенківської районної державної адміністрації Івано-Франківської області до суду поступив висновок органу опіки та піклування Городенківської РДА про визначення місця проживання неповнолітніх дітей сторін та клопотання про розгляд справи без їх участі. Висновок органу опіки та піклування Служба у справах дітей підтримує в повному обсязі.

Передбачених ч.2 ст. 223 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено. Згідно вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши письмові докази, встановив, що шлюб між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрований 17.07.2014 виконавчим комітетом Поточищенської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, відповідний актовий запис № 4 від 17.07.2014, що стверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 , виданим 17.07.2014 виконавчим комітетом Поточищенської сільської ради.

Судом встановлено, що сторони вже перебували в шлюбі, зареєстрованому 21.11.2003 виконкомом Стрільченської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, актовий запис № 15, що розірваний рішенням Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 01.07.2013 по справі № 342/666/13-ц.

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що стверджується копіями їх свідоцтв про народження, виданими виконавчим комітетом Поточищенської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області відповідно: серії НОМЕР_2 від 25.02.2005, серії НОМЕР_3 від 17.08.2006, серії НОМЕР_4 від 03.04.2014, серії НОМЕР_5 від 07.08.2017.

Ст. 51 Конституції України, ч.1 ст. 24 Сімейного кодексу України встановлено, що шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. Згідно ч. 2 ст. 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Відповідно до ст. 21 СК України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану. Шлюб є підставою для виникнення прав та обов`язків подружжя, визначає ч.1 ст.36 СК. Статтею 55 СК України передбачений обов`язок подружжя турбуватись про сім`ю, в т.ч.: дружина та чоловік зобов`язані спільно піклуватися про побудову сімейних відносин між собою та іншими членами сім`ї на почуттях взаємної любові, поваги, дружби, взаємодопомоги, вони повинні бути відповідальні один перед одним, перед іншими членами сім`ї за свою поведінку в сім`ї, та зобов`язані спільно дбати про матеріальне забезпечення сім`ї.

Відповідно до ч.2 ст. 104 Сімейного Кодексу України шлюб припиняється внаслідок його розірвання. Згідно із ч.2 ст.112 Сімейного Кодексу України суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення.

Кожен з подружжя має право припинити шлюбні відносини. Примушування до припинення шлюбних відносин, примушування до їх збереження є порушенням права дружини, чоловіка на свободу та особисту недоторканність і може мати наслідки, встановлені законом (ч.ч. 3, 4 ст. 56 Сімейного кодексу України).

Судом встановлено, що сторони спільно не проживають, не піклуються про побудову сімейних відносин на почуттях взаємної любові, поваги, дружби, взаємодопомоги. Оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд вважає, що сім`я розпалася повністю, подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечить інтересам позивача, тому позов слід задовольнити.

Згідно ч.2 ст.114 Сімейного Кодексу України у разі розірвання шлюбу судом, шлюб припиняється у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу.

Що стосується вимоги позову щодо визначення місця проживання неповнолітніх дітей, то судом встановлено наступне.

Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Висновком органу опіки та піклування районної державної адміністрації № 01-22/372 від 06.11.2020 стверджено, що з метою забезпечення реалізації прав, свобод та законних інтересів дітей, орган опіки та піклування районної державної адміністрації, взявши до уваги рішення комісії з питань захисту прав дитини від 03.11.2020, вважає за доцільне визначити місце проживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 біля батька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , а малолітнього ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 біля матері - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . В даному висновку вказано, що ОСОБА_2 на засідання комісії з питань захисту прав дитини не з`явилась, хоча належним чином повідомлена.

У відповідності до ч.ч. 2-4 ст. 29 ЦК України, фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Місцем проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я тощо, в якому вона проживає, якщо інше місце проживання не встановлено за згодою між дитиною та батьками (усиновлювачами, опікуном) або організацією, яка виконує щодо неї функції опікуна. У разі спору місце проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років визначається органом опіки та піклування або судом. Місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я, в якому вона проживає.

Згідно ст. 160 Сімейного кодексу України, місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків. Місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини. Якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.

Довідкою № 573 від 27.08.2020, виданою виконавчим комітетом Поточищенської сільської ради стверджується, що ОСОБА_2 , 1986 р.н. разом з сином ОСОБА_6 , 2017 р.н. зареєстровані на постійне місце проживання по АДРЕСА_1 , але фактично з 20.01.2020 проживають без реєстрації по АДРЕСА_1 в домогосподарстві ОСОБА_7 .

Враховуючи всі обставини справи в сукупності, діючи винятково в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , приймаючи до уваги висновок органу опіки та піклування районної державної адміністрації, суд вважає за доцільне визначити місце проживання малолітньої дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з батьком ОСОБА_1 .

Так, як неповнолітні діти сторін - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 досягли чотирнадцяти років, то у відповідності до ч. 2 ст. 29 ЦК України, ч. 3 ст. 160 Сімейного Кодексу України, їх місце проживання, якщо батьки проживають окремо, визначається ними самими (вільно обирають собі місце проживання).

Отже, позивач не довів суду, що у позовних вимогах щодо визначення місця проживання неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 порушені, невизнані або оспорювані його права, свободи чи законні інтереси, тому суд приходить до висновку, що в цій частині позовних вимог слід відмовити, у зв`язку з їх безпідставністю.

Що стосується вимоги позивача щодо визначення місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 із матір`ю ОСОБА_2 слід зазначити наступне.

Статтею 160 Сімейного кодексу України визначено, що місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків.

Копією свідоцтва серії НОМЕР_5 виданим виконавчим комітетом Поточищенської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області стверджено, що ОСОБА_6 , народився ІНФОРМАЦІЯ_4 і його батьками є: батько - ОСОБА_1 , мати - ОСОБА_2 .

Судом встановлено, що на час розгляду справи в суді дитині ОСОБА_6 виповнилось повних 3 роки.

Доказів проте, що батьки дитини, а саме: позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_2 дійшли згоди щодо місця проживання дитини ОСОБА_6 , суду не надано.

Із висновку органу опіки та піклування районної державної адміністрації № 01-22/372 від 06.11.2020 встановлено, що ОСОБА_2 на засідання комісії з питань захисту прав дитини не з`явилась, хоча належним чином повідомлена.

За таких обставин суд вважає, що в задоволенні вимог позивача щодо визначення мсіця проживання малолітньої дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 із матір`ю ОСОБА_2 слід відмовити у зв`язку із безпідставністю заявлених позовних вимог.

При цьому, суд звертає увагу, що таке рішення суду не позбавляє можливості та обов`язку кожного з батьків, приймати участь у вихованні, спілкуванні та матеріальному утриманні дитини.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

Питання судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України. На підставі ст.ст. 3, 21, 24, 36, 55, 104, 112, 114, 160 Сімейного Кодексу України, ст. 29 ЦК України, керуючись ст. ст. 141, 223, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити частково.

Розірвати шлюб між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрований 17.07.2014 виконавчим комітетом Поточищенської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, відповідний актовий запис № 4 від 17.07.2014.

Малолітню дочку ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 залишити на проживанні з батьком ОСОБА_1 .

Стягнути з ОСОБА_2 в користь ОСОБА_1 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.) судових витрат.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Шлюб припиняється в день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду або через Городенківський районний суд протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Місце проживання позивача ОСОБА_1 - АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 .

Зареєстроване місце проживання відповідача ОСОБА_2 - АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання - АДРЕСА_1 .

Місцезнаходження третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: орган опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Городенківської районної державної адміністрації Івано-Франківської області - вул. І.Богуна, 13 м. Городенка Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 35528266.

Судове рішення складене 30.11.2020.

Суддя: Федів Л. М.

СудГороденківський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення30.11.2020
Оприлюднено02.12.2020
Номер документу93214724
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —342/1070/20

Рішення від 30.11.2020

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Федів Л. М.

Ухвала від 09.11.2020

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Федів Л. М.

Ухвала від 15.10.2020

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Федів Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні