Рішення
від 03.11.2020 по справі 363/3538/17
ВИШГОРОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

03.11.2020 Справа № 363/3538/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2020 року Вишгородський районний суд Київської області в складі:

головуючого - судді Чіркова Г.Є.,

при секретарі Гриб Л.І.,

за участі представника позивача Наїдко Л.В.,

представника відповідача Рухадзе Р.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вишгороді цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Громадської організації Садівницьке товариство Урожай про встановлення земельного сервітуту,

встановив:

позивачка звернулася до суду із позовом, посилаючись на те, що єдина проїзна дорога до її земельних ділянок пролягає через землі загального користування ГО СТ Урожай по АДРЕСА_1 . Оскільки відповідач відмовляється укласти договір на встановлення земельного сервітуту про користування вказаною дорогою, позивачка просить встановити право постійного, безоплатного земельного сервітуту у вигляді права проїзду по наявному шляху на земельній ділянці площею 1,5600 га, що знаходиться за адресою: Київська область, Вишгородський район, с. Хотянівка, та належать Громадській організації Садівницьке товариство Урожай .

В судовому засіданні представник позивачки просив про задоволення позову з викладених у ньому обставин.

Представник відповідача в суді проти задоволення позову заперечла, посилаючись на те, що позивачці не чиняться жодні перешкоди в проїзді до її земельної ділянки, які усунуто рішенням Вишгородського районного суду Київської області від червня 2018 року, яке виконано в повному обсязі ГО СТ Урожай . У зв`язку з тим, що на даний час триває процедура реєстрації права власності на земельну ділянку, що перебуває в користуванні ГО СТ Урожай в Держгеокадастрі надати суду правоустановчі документи не має можливості. Крім того зазначила, що цільове призначення земель загального користування, може змінитися після проведення процедури реєстрації. Також вважала необґрунтованим встановлення безоплатного сервітуту, оскільки товариство несе витрати по утриманню вказаної догори, сплачує податки.

Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.

Як убачається з матеріалів справи, позивачка є власником земельної ділянки площею 0,0386 га з кадастровим номером 3221888800:37:008:6003, цільове призначення для індивідуального садівництва, що знаходиться на території Хотянівської сільської ради Вишгородського району Київської області.

Суміжна земельна ділянка площею 1,5600 га, розташована на території Хотянівської сільської ради Вишгородського району Київської області перебуває в користуванні Громадської організації Садівницьке товариство Урожай .

Згідно листа відділу у Вишгородському районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області від 21 червня 2017 року у користуванні ГО СТ Урожай знаходиться земельна ділянка площею 1,5600 га на землі загального користування, державний акт на право колективної власності на землю серії КВ 2і000017 виданий на підставі рішення Хотянівської сільської ради від 22 серпня 1995 року №43.

Як вбачається з листа ГО СТ Урожай №103 від 02 квітня 2019 року будь-яка документація із землеустрою, у тому числі каталог координат поворотних точок меж земельної ділянки загальною площею 1,56 га, що розташована на території Хотянівської сільської ради Вишгородського району Київської області, яка належить ГО СТ Урожай знаходиться у віданні та адмініструванні органів Держгеокадастру.

Згідно листа Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області від 23 квітня 2019 року відповідно до рішення виконавчого комітету Хотянівської сільської ради народних депутатів від 22.08.1995 №43 вирішено передати громадянам безкоштовно у приватну власність земельні ділянки в садівничому товаристві УРОЖАЙ для ведення садівництва згідно з додатком. Водночас вирішено передати у колективну власність садовому товариству УРОЖАЙ земельну ділянку площею 1,6 га (вулиці, проїзди, охоронні зони), яка знаходяться у межах існуючого відводу для загального користування, а також зобов`язано правління садового товариства УРОЖАЙ забезпечити виготовлення технічної документації і державних актів на право приватної та колективної власності на землю у встановленому порядку.

Фактичним користувачем земельної ділянки площею 1,6 га (вулиці, проїзди, охоронні зони) є ГО СТ Урожай .

В Державному земельному кадастрі відсутня інформація про реєстрацію земельної ділянки площею 1,6 га та державну реєстрацію речових прав на неї.

На клопотання до голови ГО СТ Урожай про надання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснений державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель від 10.04.2019 №153-ДК/0105/КН/05/01/-19, правовстановлюючі документи на землі загального користування, що розміщені на території ГО СТ Урожай , надано не було, що свідчить про відсутність будь-яких правочинів щодо земельної ділянки площею 1,6 га (вулиці, проїзди, охоронні зони), користування якими обмежено металевими воротами та шлагбаумом.

Відповідно до ч. 1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.

Обставини того, що земельна ділянка площею 1,5600 га, яка знаходиться за адресою: Київська область, Вишгородський район, с. Хотянівка , фактично належать та використовується ГО Садівницьке товариство Урожай визнані представником відповідача в суді, відтак згідно вимог ч. 1 ст. 82 ЦПК України доказуванню не підлягають.

Єдиний можливий проїзд до земельної ділянки позивачки пролягає через земельну ділянку, що перебуває в користуванні ГО СТ Урожай дорогою загального користування по АДРЕСА_1 , на якій відповідачем встановлено шлагбаум, що унеможливлює відповідачці здійснити проїзд до своєї земельної ділянки.

За результатами проведення перевірки за заявою ОСОБА_1 . Національною поліцією України складено вимогу №65 від 21 серпня 2017 року про забезпечення безперешкодного руху транспортних засобів і пішоходів (відкриття або демонтування штучної споруди (шлагбауму) по вул. Центральній в СТ Урожай .

03 липня, 21 липня та 04 вересня 2017 року позивачка зверталася до ГО СТ Урожай з письмовою пропозицією укласти договір про встановлення земельного сервітуту, однак в добровільному порядку сторони дійти згоди про встановлення земельного сервітуту так і не змогли.

Представник позивачки в суді ствердив, що жодного іншого шляху встановити проїзд до її земельної ділянки, окрім як через земельну ділянку відповідача, не існує.

Відповідно до ст. 401 ЦК України право користування чужим майном (сервітут) може бути встановлене щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів (земельний сервітут) або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншим способом.

Сервітут може належати власникові (володільцеві) сусідньої земельної ділянки, а також іншій, конкретно визначеній особі (особистий сервітут).

Згідно ст. 402 ЦК України сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду.

Земельний сервітут може бути встановлений договором між особою, яка вимагає його встановлення, та власником (володільцем) земельної ділянки.

У разі недосягнення домовленості про встановлення сервітуту та про його умови спір вирішується судом за позовом особи, яка вимагає встановлення сервітуту.

Відповідно до ст. 403 ЦК України сервітут визначає обсяг прав щодо користування особою чужим майном.

Сервітут може бути встановлений на певний строк або без визначення строку.

Особа, яка користується сервітутом, зобов`язана вносити плату за користування майном, якщо інше не встановлено договором, законом, заповітом або рішенням суду.

Сервітут не позбавляє власника майна, щодо якого він встановлений, права володіння, користування та розпоряджання цим майном.

Збитки, завдані власникові (володільцеві) земельної ділянки або іншого нерухомого майна, особою, яка користується сервітутом, підлягають відшкодуванню на загальних підставах.

Згідно ст. 98 ЗК України право земельного сервітуту - це право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками).

Земельні сервітути можуть бути постійними і строковими.

Встановлення земельного сервітуту не веде до позбавлення власника земельної ділянки, щодо якої встановлений земельний сервітут, прав володіння, користування та розпорядження нею.

Земельний сервітут здійснюється способом, найменш обтяжливим для власника земельної ділянки, щодо якої він встановлений.

Відповідно до ст. 99 ЗК України власники або землекористувачі земельних ділянок можуть вимагати встановлення таких земельних сервітутів, зокрема, у виді права проходу та проїзду на велосипеді та права проїзду на транспортному засобі по наявному шляху.

Згідно висновку судового експерта Клівак О.В. № ЕС-1701-1-1288.19 від 29 липня 2019 року за результатами проведеної комплексної судової земельно-технічної експертизи у цивільній справі № 363/3538/17 за позовом ОСОБА_1 до Громадської організації Садівницьке товариство Урожай про встановлення земельного сервітуту вбачається, земельні ділянки позивачки у справі ОСОБА_1 на території Хотянівської сільської ради Вишгородського району Київської області, в тому числі досліджувана земельна ділянка з кадастровим номером 3221888800:37:008:6003 та прилегла до неї земельна ділянка з кадастровим номером 3221888800:37:008:6002, обмежені з трьох сторін землями суміжних землевласників/землекористувачів, лише з однієї сторони (вздовж відрізку 38.01 м - межі А-Б. зі східної (правої) сторони) - землями загального користування Хотянівської сільської ради.

Правовстановлювальні документи на земельну ділянку площею 1.56 га Садівницького товариства Урожай Хотянівської сільської ради Вишгородського району Київської області з відповідним схематичним планом (актом встановлення меж в натурі), або кадастровим планом з координатами поворотних точок меж, а також документація із землеустрою щодо вказаної земельної ділянки, в т,ч. каталоги координат поворотних точок її меж, у наданих на дослідження матеріалах відсутні та за клопотання експерта позивачем у справі, надані не були. А тому, визначити, конфігурацію, розміри меж,та розташування на місцевості (координати поворотних точок зовнішніх меж)досліджуваної земельної ділянки площею 1,56 га Садівницького товариства Урожай Хотянівської сільської ради. Вишгородського району Київської області не надалось можливості.

19.04.2019 р. експертом та залученим до проведення дослідження геодезистом здійснено візуально-інструментальне обстеження та горизонтальну зйомку об`єктів дослідження, що знаходяться за адресою: Київська область, Вишгородський район, Хотянівська сільська рада. Розташування досліджуваної земельної ділянки з кадастровим номером 3221888800:37:008:6003 на актуальній схематичній та супутниковій карті України, а також в натурі (на місцевості) за загальноприйнятими умовними знаками для карт і планів та характерними рисами місцевості було визначено експертом за допомогою базових шарів та шару Кадастровий поділ Публічної кадастрової карти України на офіційному веб-сайті Держгеокадастру.

Досліджувана земельна ділянка ОСОБА_1 з кадастровим номером 3221888800:37:008:6003 розташована біля Садівницького товариства Урожай (зі сходу); при цьому, до неї прилягає інша земельна ділянка ОСОБА_1 , кадастровий номер якої 3221888800:37:008:6002, що має вихід до берегу дренажного каналу Київського водосховища (із заходу); обидві земельні ділянки ОСОБА_1 між собою не відмежовані (паркани відсутні) та утворюють між собою одну цілу земельну ділянку, по периметру якої влаштовані різні паркани: дерев`яний паркан з боку держаного каналу, металевий сітчастий паркан з боку Садівницького товариства Урожай та паркани з металопрофілю з інших боків.

Безпосередній в`їзд до земельної ділянки ОСОБА_1 з кадастровим номером 3221888800:37:008:6003 здійснюється через металеві ворота, конструктивно влаштовані в огорожі земельної ділянки, з території Садівницького товариства Урожай , зокрема - з вулиці

АДРЕСА_2 здійснюється з інших вулиць Садівницького товариства Урожай , які є перпендикулярними до АДРЕСА_1 , при цьому, до вказаних вулиць Садівницького товариства Урожай - Північної та Центральної - є два в`їзди: 1) в`їзд з південної сторони безпосередньо на вул. Центральну; 2) в`їзд [головний, з північної сторони, що веде до вул. Північної], що біля будівлі правління СТ Урожай та трансформаторної підстанції, через металеві ворота; на час здійснення огляду обидва в`їзди до території Садівницького товариства Урожай - в тому числі вулиць Північної та Цетральної - закрито: на воротях головного в`їзду влаштовано металевий ланцюг та замок, а на іншому в`їзді - шлагбаум.

Інших проїздів до досліджуваної земельної ділянки немає, наявні лише декілька проходів, однак всі вони здійснюються через берег дренажного каналу Київського водосховища (дамбу) і тільки до іншої земельної ділянки ОСОБА_1 , прилеглої до досліджуваної земельної ділянки 3221888800:37:008:6003, а саме:

-проходи через металеві хвіртки (ворота), що здійснюються з території того ж СТ Урожай ;

-найближчий доступний (відкритий) прохід виявлено з вулиці, що проходить нижче (південніше) території СТ Урожай ;

-інший доступний (відкритий) прохід є значно віддаленим від досліджуваної земельної ділянки; асфальтована дорога, по якій здійснюється під`їзд до цього проходу, прокладено вздовж дренажного каналу, є також перекритою парканами невстановленої території, а інші, розташовані поряд, ґрунтові проїзди мають дуже погане покриття, непридатні для проїзду та не мають безпосереднього виходу до об`єкту дослідження.

За результатами проведення експертизи експерт дійшов висновку, що проїзди до земельної ділянки ОСОБА_1 з кадастровим номером 3221888800:37:008:6003, розташованої на території Хотянівської сільської ради Вишгородського району Київської області (біля СТ Урожай ), існують, але вони є закритими.

Експерт дійшов висновку, що можливих варіантів проїзду до земельної ділянки позивачки існує три (в залежності від схеми організації дорожного ру ху по території СТ Урожай ):

1-й варіант - через головний в`їзд СТ Урожай , по АДРЕСА_3 до земельної ділянки 3221888800:37:008:6003, орієнтовна площа проїзду 0,25 га;

2-й варіант - через додатковий (південний) в`їзд СТ Урожай , по АДРЕСА_1 до земельної ділянки 3221888800:37:008:6003, орієнтовна площа проїзду 0,23 га;

3-й варіант - наскрізний проїзд через АДРЕСА_3 з в`їздом/виїздом через головний та/або додатковий (південний) в`їзд/виїзд СТ Урожай , орієнтовна загальна площа проїзду 0,25 га + 0,23 га = 0,48 га.

При цьому, проїзд до досліджуваної земельної ділянки за вищевказаними варіантами можливим за умови забезпечення безперешкодного доступу до цих проїздів (усунення перешкод на шляху, а саме відкриття воріт та шлагбауму на в`їздах до території СТ Урожай ).

Враховуючи вищевикладене проведене дослідження, а також приймаючи до уваги розташування існуючих вулиць і доріг (проїздів, тощо) біля досліджуваної земельної ділянки ОСОБА_1 експерт дійшов висновку, що технічна можливість проїзду до зазначеної земельної ділянку на транспортному засобі існуючими шляхами - по АДРЕСА_3 існує за умови забезпечення безперешкодного доступу до цих проїздів (усунення перешкод на шляху, а саме відкриття воріт та шлагбауму на в`їздах до території СТ Урожай ).

На тих же ділянках (орієнтовними площами 0,25 га - при 1-му варіанті проїзду, 0,23 га при 2-му варіанті проїзду та 0,48 га - при 3-му варіанті проїзду, який фактично є поєднанням 1-го і 2-го варіантів) технічно можливе і встановлення земельного(-их) сервітуту(-ів) для проїзду на транспортному засобі по наявному шляху.

Проте, з огляду на те, що правовстановлювальні документи та документація землеустрою на земельну ділянку площею 1,56 га, яка належить СТ Урожай , відсутня, визначити чи саме відносно земельної ділянки площею 1,56 га є можливим встановлення земельного сервітуту для проїзду неможливо.

Висновок експерта відповідає іншим матеріалам справи та сумнівів у суду не викликає.

Судом встановлено, що між сторонами протягом тривалого часу склався фактичний порядок користування проїзду по землях земельного користування СТ Урожай внаслідок відсутності іншої доступної дороги, коли відмова відповідача на встановлення земельного сервітуту фактично позбавляє позивачку можливості здійснювати належний догляд за земельною ділянкою та її обслуговування.

Враховуючи викладене, а також те, що задоволення потреб позивачки щодо користування земельною ділянкою неможливо здійснити яким-небудь іншим способом, коли встановлення земельного сервітуту не веде до позбавлення відповідача земельної ділянки, щодо якої встановлений земельний сервітут, прав володіння, користування та розпорядження нею, запропонований позивачем варіант сервітуту передбачається встановити способом, найменш обтяжливим для відповідача, позов в цій частині слід задовольнити та встановити відносно позивачки безстроковий і безоплатний сервітут у виді права проїзду по наявному шляху на земельній ділянці площею 1,5600 га, що знаходиться за адресою: Київська область, Вишгородський район, с. Хотянівка, та належать Громадській організації Садівницьке товариство Урожай відповідно варіанту №2 зазначеного у висновку експерта № ЕС-1701-1-1288.19 від 29 липня 2019 року за результатами проведення комплексної судової земельно-технічної експертизи, а саме через додатковий (південний) в`їзд до ГО СТ Урожай по вул. Центральній і далі по вул. 6-та Садова до земельної ділянки з кадастровим номером 3221888800:37:008:6003 (орієнтовна площа проїзду 0,23 га), який є найменш обтяжливим для відповідача.

Підстав для встановлення строку дії сервітуту не встановлено з огляду на необхідність постійного користування ОСОБА_1 дорогою по АДРЕСА_1 .

Також судом не встановлено підстав вважати, що у зв`язку із встановленням земельного сервітуту ГО СТ Урожай будуть завдані збитки, відтак необхідності встановлювати плату за його користування немає.

Доводи представника відповідача про те, що ГО СТ Урожай несе витрати на утримання вказаної дороги, належними, допустимим і достатніми доказами не підтверджені, які суд до уваги не приймає.

Як передбачено ч. 1, 5-7 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи . Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Не доведено в суді й того, що позивачці не чиняться жодні перешкоди в проїзді до своєї земельної ділянки, які усунуті рішенням Вишгородського районного суду Київської області від червня 2018 року, яке виконано ГО СТ Урожай .

Належних, допустимих і достатніх доказів стосовно викладеного суду не подано, коли з висновку судового експерта Клівак О.В. № ЕС-1701-1-1288.19 складеного 29 липня 2019 року, вбачається, що обидва в`їзди до території Садівницького товариства Урожай - в тому числі вулиць Північної та Цетральної - закрито: на воротях головного в`їзду влаштовано металевий ланцюг та замок, а на іншому в`їзді - шлагбаум.

Сам тільки факт відсутності правовстановлюючих документів у відповідача на земельну ділянку ГО СТ Урожай , яка тривалий час знаходиться в їх фактичному володінні й здійснення процедури оформлення вказаних документів на підставі чинного законодавства України, підставою для відмови у встановленні сервітуту в цій справі бути не може, оскільки невизнане і порушене право позивачки встановлено в суді на підставі поданих про це доказів і має бути захищено.

Таким чином, судом встановлено порушені та невизнані права позивачки, які підлягають захистові в цій справі, а позов про це задоволенню.

На підставі викладеного і керуючись 259, 265, 268 ЦПК України,

вирішив:

позов задовольнити.

Встановити ОСОБА_1 право постійного, безоплатного земельного сервітуту у вигляді права проїзду по наявному шляху на земельній ділянці площею 1,5600 га, що знаходиться за адресою: Київська область, Вишгородський район, с. Хотянівка, та належать Громадській організації Садівницьке товариство Урожай відповідно варіанту №2 зазначеного у висновку експерта № ЕС-1701-1-1288.19 від 29 липня 2019 року за результатами проведення комплексної судової земельно-технічної експертизи, а саме через додатковий (південний) в`їзд до СТ Урожай по АДРЕСА_1 до земельної ділянки з кадастровим номером 3221888800:37:008:6003 (орієнтовна площа проїзду 0,23 га).

Повне судове рішення складено 16 листопада 2020 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання повного рішення шляхом подання в зазначений строк апеляційної скарги через Вишгородський районний суд Київської області.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , проживає за адресою АДРЕСА_4 .

Відповідач: Громадська організація Садівницьке товариство Урожай , код ЄДРПОУ 20611444, знаходиться за адресою 07363, Київська область, Вишгородський район, с. Хотянівка.

Суддя

СудВишгородський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення03.11.2020
Оприлюднено02.12.2020
Номер документу93215542
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —363/3538/17

Постанова від 17.03.2021

Цивільне

Київський апеляційний суд

Фінагеєв Валерій Олександрович

Ухвала від 11.01.2021

Цивільне

Київський апеляційний суд

Фінагеєв Валерій Олександрович

Ухвала від 06.01.2021

Цивільне

Київський апеляційний суд

Фінагеєв Валерій Олександрович

Ухвала від 21.12.2020

Цивільне

Київський апеляційний суд

Фінагеєв Валерій Олександрович

Рішення від 03.11.2020

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Чірков Г. Є.

Рішення від 03.11.2020

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Чірков Г. Є.

Ухвала від 25.09.2017

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Чірков Г. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні