ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
У Х В А Л А
02 грудня 2020 року Справа № 923/1254/20
Господарський суд Херсонської області у складі судді Павленко Н.А. , розглянувши матеріали позовної заяви за вх.№2604/20 від 30.11.2020
за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до відповідача 1: Первинної профспілкової організації профспілки працівників вугільної промисловості шахти "Дніпровська" (Дніпропетровська область, Павлоградський район, с.Шахтарське, вул.Садова, 106, код ЄДР 26003421)
відповідача 2: Підприємства "Робітнича Солідарність" (Дніпропетровська область, м.Павлоград, вул.Леніна, 127, код ЄДР 32581692)
про визнання правочину недійсним, скасування державної реєстрації права власності, визнання права власності
встановив:
30.11.2020 до господарського суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами про:
- визнання договору дарування нерухомого майна від 15 лютого 2018 року, зареєстрованого в реєстрі за №62, укладеного між Первинною профспілковою організацією профспілки працівників вугільної промисловості шахти Дніпровська (код ЄДРПОУ 26003421) в особі голови Савкіна Юрія Олексійовича та Підприємством Робітнича солідарність (код ЄДРПОУ 32581692) в особі директора Зберовського Володимира Владиславовича, посвідчений Приватним нотаріусом Павлоградського міського округу Дніпропетровської області Кримським Едуардом Володимировичем - недійсним;
- скасування державної реєстрації права власності Підприємства Робітнича солідарність на об`єкт нерухомого майна - базу відпочинку ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 218858065221), запис про право власності №24915089 від 15 лютого 2018 року;
- визнання права власності на об`єкт нерухомого майна - базу відпочинку ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 218858065221) за Первинною профспілковою організацією профспілки працівників вугільної промисловості шахти Дніпровська (код ЄДРПОУ 26003421).
Статтею 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Поняття "суд, встановлений законом" включає в себе, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, можуть бути суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Відповідно до частини першої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України у редакції вищевказаного Закону суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Справи, що відносяться до юрисдикції господарських судів, визначено статтею 20 ГПК України.
За змістом пункту 1 частини першої цієї статті господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема:
- справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці;
- справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів;
- справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі, крім правочинів у сімейних та спадкових правовідносинах;
- справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці;
- вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, визнання недійсними актів, що порушують права на майно (майнові права), якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав чи спору, що виник з корпоративних відносин, якщо цей спір підлягає розгляду в господарському суді і переданий на його розгляд разом з такими вимогами.
Відповідно до положень частини другої статті 4 ГПК України право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням мають юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що вона містить три матеріально-правові вимоги, тобто три предмети позову, кожний з яких є окремим способом захисту права, а саме: визнання недійсним правочину, скасування державної реєстрації права власності та визнання права власності на майно.
З урахуванням наведених вище приписів процесуального господарського законодавства кожний з наведених предметів спору охоплюється предметною юрисдикцією господарських судів.
Однак, участь у справі фізичних осіб, які не є підприємцями, (суб`єктний склад) обмежена певним колом правовідносин та предметів спору, зокрема, до юрисдикції господарських судів за суб`єктним складом відносяться спори за участю фізичних осіб, які не є підприємцями, визначені положеннями пунктів 3, 4, 5, 10, 14 статті 20 ГПК України; у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи-підприємці.
З тексту позовної заяви слідує, що позивач не є учасником господарських відносин, заявлені вимоги не мають підставою порушення його корпоративних прав.
На стадії вирішення питання про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі суд не здійснює аналіз підстав кожної із заявлених матеріально-правових вимог, їх обгрунтованості та з`ясування мети спрямування заявлених вимог до відповідачів, а лише виходить із формальної оцінки критеріїв, за якими встановлюється юрисдикція господарського суду.
Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що спір за позовом фізичної особи ОСОБА_1 із наведеними вимогами не відноситься до юрисдикції господарських судів.
За приписами ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
В порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, у яких хоча б однією із сторін є фізична особа, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства.
Враховуючи заявлені предмети позову, суд прийшов до висновку, що правовідносини у даній справі мають приватноправний характер.
Оскільки заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства, суд відмовляє у відкритті провадження у справі за нормами п.1 ч.1 ст.175 ГПК України.
Ураховуючи наведені норми ГПК України та ЦПК України, спір за суб`єктним складом є цивільно-правовим, а юрисдикція щодо його розгляду належить суду загальної юрисдикції.
Керуючись п.1 ч.1 ст.175, 234 ГПК України, суд
ухвалив:
У відкритті провадження у справі відмовити.
Ухвала відповідно до ч.2 ст.235 ГПК України набирає законної сили з дня її підписання і може бути оскаржена протягом 10 днів в порядку ст. 257 ГПК України.
Ухвалу складено та підписано 02.12.2020
Суддя Н.А. Павленко
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 02.12.2020 |
Оприлюднено | 02.12.2020 |
Номер документу | 93229119 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Павленко Н.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні