2/130/747/2020
130/1780/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" грудня 2020 р. м. Жмеринка
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
в складі головуючого судді Шепеля К.А.,
за участю секретаря судового засідання Бондар С.В.,
розглянувши у судовому засіданні без участі сторін справу за позовом адвоката Височанської Альони Володимирівни, в інтересах ОСОБА_1 до Кацмазівської сільської ради Жмеринського району, Жмеринської районної держаної адміністрації, Управління Держгеокадастру у Вінницькій області про визнання права на земельну ділянку в порядку спадкування, -
приходить до такого.
Позиція позивача
Адвокат Височанська А.В. 12 серпня 2020 року звернулася до суду з цим позовом в інтересах ОСОБА_1 , в якому просила визнати за позивачкою в порядку спадкування після смерті батька право на земельну ділянку на території Кацмазівської сільської ради Жмеринського району, яке мав померлий.
Позов обгрунтувала відмовою нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину через відсутність правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку.
На підтвердження позову подала відомості про родинні стосунки зі спадкодавцем, довідки сільради, витяги зі спадкових реєстрів, розпорядження РДА, відмову нотаріуса.
Справу просила розглянути у її відсутність (а.с.48, 57, 65).
Позиція відповідачів
Представник Кацмазівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області сільський голова Дідовик В.І., згідно поданої ним заяви, позов визнав повністю (а.с.55, 58, 63).
Представник Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області свою позицію щодо позову не виклав. Неодноразово викликався у судове засідання, про що був повідомлений належним чином, однак не з`явився, заяв з приводу неявки не подавав (а.с.32, 53, 61).
Представник відповідача Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області Вербицька Н.І. позов не визнала, просила відмовити у його задоволенні.
Надала відзив на позов, в якому вважає, що позивач пропустила строк позовної давності для звернення до суду, оскільки повинна була ще у 2006 році знати про право померлого батька на землю. Водночас вважає також Головне управління Держгеокадастру неналежним відповідачем, так як виділення земельних часток (паїв) є прерогативою сільських рад. Справу просила розглянути без її участі (а.с.37-42).
Процесуальні рішення по справі, заяви та клопотання
Позов 12 серпня 21020 року поступив до суду (а.с.1).
Ухвала про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі винесена суддею 17 серпня 2020 року (а.с.27).
Відзив Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області 1 вересня 2020 року надійшов до суду (а.с.37).
Заява адвоката Височанської А.В. про проведення підготовчого судового засідання у її відсутність надійшла до суду 9 вересня 2020 року (а.с.48).
Підготовче судове засідання проведене без участі сторін та винесена ухвала про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду 9 вересня 2020 року (а.с.50).
Заява голови Кацмазівської сільської ради про визнання позову та розгляд справи у його відсутність 20 жовтня 2020 року поступила до суду (а.с.55).
Заява представника позивача про розгляд справи у її відсутність поступила до суду 10 листопада 2020 року (а.с.57).
Заява голови Кацмазівської сільської ради про визнання позову та розгляд справи у його відсутність 10 листопада 2020 року поступила до суду (а.с.58).
Аналогічна заява надійшла до суду 30 листопада 2020 року (а.с.63).
Заява представника позивача про розгляд справи у її відсутність поступила до суду 1 грудня 2020 року (а.с.65).
Розгляд справи проводився у відсутність учасників справи відповідно до положень статті 223 ЦПК України.
Встановлені судом обставини та зміст спірних правовідносин
У судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Кацмазів Жмеринського району помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с.16).
При житті ОСОБА_2 мав право на земельну частку (пай) площею 1,71 умовних кадастрових гектарів, про що йому був виданий відповідний сертифікат за № 755 від 20 червня 2000 року, що видно з інформації начальника відділу у Жмеринському районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області (а.с.19).
Згідно з розпорядженням № 598 від 13 листопада 2006 року Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області, за померлим ОСОБА_2 закріплена земельна ділянка № НОМЕР_1 площею 1,0705 га (а.с.19-22).
Позивач ОСОБА_1 , згідно з паспортом, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.9), є дочкою померлого ОСОБА_2 , що підтверджується : свідоцтвом про її народження ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.12), свідоцтвом про укладення шлюбу з ОСОБА_3 5 травня 1974 року (а.с.13), свідоцтвом про розірвання шлюбу з ОСОБА_3 19 травня 1982 року (а.с.14), свідоцтвом про укладення шлюбу з ОСОБА_4 14 квітня 1984 року (а.с.15).
Відповідно до довідки Кацмазівської сільської ради № 455 від 11 серпня 2020 року ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , постійно проживав та був зареєстрований до своєї смерті у с.Кацмазів. Спадщину після його смерті прийняла дочка ОСОБА_1 шляхом вступу у фактичне володіння та управління спадковим майном померлого - в липні 2002 року розпорядилася домашніми та особистими речами (а.с.17).
Втрата сертифіката ОСОБА_2 про право на земельну частку (пай) підтверджується заявою у газеті про його втрату (а.с.18).
З витягів зі Спадкового реєстру та повідомлення нотаріуса видно, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась (а.с.23, 24, 36).
Згідно з постановою нотаріуса № 435/02-31 від 11 серпня 2020 року, відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) через відсутність правовстановлюючих документів (а.с.25).
Оцінюючи вище перераховані письмові докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів відповідно до вимог статті 89 ЦПК України, суд згідно з положеннями статей 77, 78, 79, 80 цього ж Кодексу вважає ці докази належними, допустимими, достовірними та достатніми, оскільки вони містять інформацію щодо предмета доказування, одержані у встановленому законом порядку, на їх підставі можна встановити дійсні обставини справи, а також у своїй сукупності вони дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Надані позивачем всі докази прийняті судом до уваги, підстав для їх відхилення не вбачається. Кожний аргумент, наведений позивачем, відноситься до предмета спору, обґрунтований з огляду на законодавство і містить підстави для задоволення позову.
Отже, звернення позивачки до суду через неможливість у позасудовому порядку визнати своє право на спадкування суд вважає підставним.
Суд не приймає до уваги заперечення представника відповідача Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області в частині пропуску позивачкою строку позовної давності для звернення до суду, оскільки згідно з довідкою сільради позивач фактично прийняла спадщину після смерті у травні 2002 року свого батька, здійснивши в липні цього ж року відповідні дії, передбачені пунктом 1 частини першої статті 549 ЦК УРСР в редакції від 30 жовтня 1999 року - фактично вступила в управління або володіння спадковим майном.
Юридична кваліфікація встановлених обставин
Оскільки правовідносини виникли у травні 2002 року, суд при вирішенні спору застосовує положення Цивільного кодексу в редакції 1963 року, чинній на час виникнення спірних правовідносин (від 30 жовтня 1999 року).
Згідно з частиною другою статті 524 ЦК УРСР, спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.
Частиною першою статті 529 цього ж Кодексу визначено, що при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, зокрема, в рівних частках, діти померлого.
Відповідно до вимог статті 548 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженням. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном (пункт 1 частини першої статті 549 ЦК УРСР).
Отже, матеріалами справи доведено, що позивач ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем після смерті свого батька ОСОБА_2 , і вона фактично прийняла спадщину в установлений законом строк після її відкриття.
Частиною першою статті 1296 ЦК України визначено право спадкоємця, який прийняв спадщину, на одержання свідоцтва про право на спадщину.
Частина перша статті 1297 ЦК України зобов`язує спадкоємця, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.
Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини (частина перша статті 1298 ЦК України).
Висновки суду
Приймаючи до уваги встановлене судом право позивачки на спадкування, а також відсутність правовстановлюючого документа, який посвідчував право спадкодавця на земельну частку (пай), суд вважає, що нотаріус правомірно відмовила позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, а тому це право слід визнати у судовому порядку.
Керуючись статтями 259, 263, 265 ЦПК України, на підставі статей 77, 78, 79, 80, 89 ЦПК України, статей 524, 529, 548, 549 ЦК УРСР в редакції 1963 року, статей 1296, 1297, 1298 ЦК України, суд
у х в а л и в :
Позов адвоката Височанської Альони Володимирівни, в інтересах ОСОБА_1 до Кацмазівської сільської ради Жмеринського району, Жмеринської районної держаної адміністрації, Управління Держгеокадастру у Вінницькій області про визнання права на земельну ділянку в порядку спадкування, - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право на земельну частку (пай) № НОМЕР_1 площею 1,0705 га на території Кацмазівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області, яка рахується за померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на підставі розпорядження голови Жмеринської районної державної адміністрації від 13 листопада 2006 року № 598 та додатку № 2.
Судові витрати в сумі 840,8 грн залишити за позивачем.
На рішення може бути подана апеляція до Вінницького Апеляційного суду на протязі тридцяти днів з дня його винесення.
Ім`я (найменування) сторін
Позивач ОСОБА_1 , мешканка с.Кацмазів Жмеринського району Вінницької області, ідент.номер НОМЕР_2 .
Представник позивача адвокат Височанська Альона Володимирівна, свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю № 519 від 27 листопада 2006 року.
Відповідачі : Кацмазівська сільська рада Жмеринського району Вінницької області, вул.Жовтнева с.Кацмазів, код ЄДРПОУ 04330326; Жмеринська районна державна адміністрація Вінницької області, вул.Б.Хмельницького, 14 м.Жмеринка, код ЄДРПОУ 03084227; Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, вул.Келецька, 63 м.Вінниця, код ЄДРПОУ 39767547.
Головуючий суддя Костянтин Шепель
Суд | Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 01.12.2020 |
Оприлюднено | 03.12.2020 |
Номер документу | 93249171 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
Шепель К. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні