Справа № 316/2039/20
Провадження № 2-о/316/43/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" листопада 2020 р. м.Енергодар
Енергодарський міський суд Запорізької області, у складі
головуючого судді: Куценка М.О.,
за участі секретаря судового засідання: Нестерової Г.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Енергодар Запорізької області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Енергодарська міська державна нотаріальна контора Запорізької області, Територіальна громада в особі Енергодарської міської ради Запорізької області, Новодніпровська сільська рада Кам`янсько-Дніпровського району Запорізької області, про встановлення факту, що має юридичне значення (проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу), -
ВСТАНОВИВ :
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду з вищевказаною заявою, в обґрунтування якої зазначила, що вона перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 . 24.10.2006 року шлюб було розірвано. Але через місяць після розірвання шлюбу, 24.11.2006 року заявник та ОСОБА_2 прийняли рішення про подальше сумісне проживання. Вони проживали однією сім`єю, вели спільне господарство, мали спільний бюджет. Заявник та ОСОБА_2 проживали та були зареєстровані за однією адресою. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер та заявник здійснила його поховання. Після смерті ОСОБА_2 залишилась спадщина у вигляді житлового будинку та земельної ділянки, які розташовані у с. Новодніпровка Кам`янсько-Дніпровський район Запорізька область. Заявник звернулась до державного нотаріуса з приводу прийняття спадщини, але у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом їй було відмовлено через відсутність документів, що підтверджують родинний зв`язок. Нотаріус зазначила, що факт проживання заявника зі спадкодавцем однією сім`єю повинен встановити суд, у зв`язку з цим заявник звернулась до суду. Встановлення юридичного факту заявнику потрібно для оформлення спадщини.
У судове засідання сторони не з`явилась.
Заявник ОСОБА_1 та її представник - адвокат Карпенко Л.М. через канцелярію суду надали письмові заяви про розгляд справи без їхньої участі, вимоги заяви просять задовольнити (а.с.47,48).
Заінтересована особа: Енергодарська міська державна нотаріальна контора Запорізької області надала письмову заяву про розгляд справи без участі представника, проти задоволення заяви ОСОБА_1 не заперечує (а.с.34).
Заінтересована особа: Новодніпровська сільська рада Кам`янсько-Дніпровського району Запорізької області в особі сільського голови надала письмову заяву про розгляд справи без участі представника, проти задоволення заяви ОСОБА_1 не заперечує. Сільським головою зазначено, що ОСОБА_1 дійсно проживала з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.49).
Заінтересована особа: Територіальна громада в особі Енергодарської міської ради Запорізької області, про дату та час судового засідання повідомлялася належним чином, що підтверджується корінцем поштового повідомлення про вручення повістки (а.с.28), причини неявки суду не відомі.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зареєстрували шлюб 03 вересня 1994 року (а.с.8). 24 жовтня 2006 року шлюб між ними було розірвано (а.с.9).
Відповідно до змісту заяви, заявник вказує що з 24 листопада 2006 року вона та ОСОБА_2 поновили особисті відносини та почали проживати однією сім`єю без реєстрації шлюбу.
В судовому засіданні були допитані свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ..
ОСОБА_3 пояснила, що є знайомою сім`ї заявника. Їй відомо, що заявник з чоловіком ОСОБА_2 проживали у с. Новодніпровка, а також в них була квартира у м. Енергодар. Проживали вони разом 10 років, з 2008 по 2018 роки та свідок завжди бачила їх разом.
ОСОБА_4 пояснила, що є похресницею заявника. Вона знає, що заявник та її чоловік ОСОБА_2 проживали разом 20 років до його смерті. Три дні на тиждень приїжджала до с. Новодніпровка та бачила їх завжди разом. Вони проживали однією сім`єю, вели спільне господарство.
ОСОБА_2 на день смерті був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 разом з ОСОБА_1 , що підтверджується відповідними довідками (а.с.11, 14).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер (а.с.10).
Заявнику було відмовлено нотаріусом у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку з відсутністю документів, що підтверджують родинний зв`язок (а.с.12).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч.2 п.5 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч.1 п.5 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Відповідно до ст.3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Згідно довідки Сектора реєстрації №5344 від 27.05.2020 року ОСОБА_2 був зареєстрований та проживав із заявником за адресою: АДРЕСА_1 з 20.04.2012 року та по день смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.11).
Письмовою інформацією Новодніпровської сільської ради Кам`янсько-Дніпровського району Запорізької області підтверджено, що ОСОБА_1 дійсно проживала з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.49).
Згідно листа Енергодарської державної нотаріальної контори, спадкова справа після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не заводилась (а.с.34).
Згідно п.5 ч.1, 2 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу. У судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Для встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу потрібно враховувати наявність у сукупності ознак, що притаманні наведеному визначенню. При цьому слід зауважити, що таке проживання не є підставою для виникнення у чоловіка і жінки прав та обов`язків подружжя (ч. 2 ст. 21 СК України). Отже, чоловік і жінка, які спільно проживають без шлюбу, можуть складати сім`ю, але статусу подружжя не набувають.
При встановленні факту наявності у осіб спільного побуту доцільно враховувати ознаки, визначені у понятті домогосподарства, закріпленому у ЗУ Про Всеукраїнський перепис населення .
У ст. 1 ЗУ Про Всеукраїнський перепис населення від 19 жовтня 2000 року визначено, що домогосподарство - сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об`єднують та витрачають кошти.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом.
Згідно роз`яснень Верховного Суду України у листі Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення від 01.01.2012 року, доказами, які свідчать про факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу можуть бути: свідоцтва про народження дітей, довідки з місця проживання, свідчення свідків, листи ділового та особистого характеру тощо). Також це можуть бути: свідоцтво про смерть одного із подружжя , свідоцтва про народження дітей, в яких чоловік у добровільному порядку записаний як батько, виписки з погосподарських домових книг про реєстрацію чи вселення; докази про спільне придбання майна як рухомого, так і нерухомого (чеки, квитанції, свідоцтва про право власності); заяви, анкети, квитанції, заповіти, ділова та особиста переписка, з яких вбачається, що подружжя вважали себе чоловіком та дружиною, піклувалися один про одного; довідки житлових організацій, сільських рад про спільне проживання та ведення господарства.
Конституційним Судом України у рішенні від 03.06.1999 року за № 5-рп/99 (справа про офіційне тлумачення терміну член сім`ї ) визначено таку обов`язкову ознаку члена сім`ї, як ведення спільного господарства.
Згідно вимог ч. 4 СК України, сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Поняття сім`ї, сформульоване в цій статті, не містить такої обов`язкової ознаки сім`ї, як знаходження саме в зареєстрованому шлюбу. Сім`я розглядається як соціальний інститут і водночас як союз конкретних осіб. Сім`я є первинним та основним осередком суспільства. Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки, що й є ознаками сім`ї.
Пунктом 3.22 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5 передбачено, що у разі відсутності у паспорті спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання із спадкодавцем, доказом постійного проживання з ним можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правлінні житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядуванні про те, що спадкоємець на день смерті спадкодавця проживав разом із цим спадкодавцем.
Судом згідно матеріалів справи встановлено, що заявник ОСОБА_1 та ОСОБА_2 під час проживання за адресою: АДРЕСА_1 , були пов`язані спільним побутом, мали спільний бюджет та взаємні права та обов`язки.
Згідно ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
В ході судового розгляду заявником надано достатньо доказів спільного побуту з померлим ОСОБА_2 .. Досліджені судом докази узгоджуються між собою, з іншими матеріалами цивільної справи та з поясненнями свідків.
Враховуючи викладене, зважаючи на те, що заявник у інший спосіб не може довести факт спільного проживання з померлим ОСОБА_2 без реєстрації шлюбу і зазначені обставини не можуть бути встановлені у інший спосіб, оцінюючи всі досліджені докази в їх сукупності, суд вважає, що заява є обґрунтованою, обставини викладені в ній знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду, в зв`язку з чим вона підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 12, 81, 247, 258, 263-265, 273, 294, 315, 317 ЦПК України, ст.1222-1223, 1268-1270, 1296 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008р. Про судову практику у справах про спадкування , суд-
УХВАЛИВ :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Енергодарська міська державна нотаріальна контора Запорізької області, Територіальна громада в особі Енергодарської міської ради Запорізької області, Новодніпровська сільська рада Кам`янсько-Дніпровського району Запорізької області, про встановлення факту, що має юридичне значення (проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу) - задовольнити.
Встановити факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім`єю як чоловіка та жінки без державної реєстрації шлюбу понад п`ять років до ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Учасник справи якому повне рішення не було вручено в день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: М. О. Куценко
Суд | Енергодарський міський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 30.11.2020 |
Оприлюднено | 03.12.2020 |
Номер документу | 93254202 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Енергодарський міський суд Запорізької області
Куценко М. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні