Рішення
від 02.12.2020 по справі 470/735/20
БЕРЕЗНЕГУВАТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/470/254/20

Справа № 470/735/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2020 року смт Березнегувате

Березнегуватський районний суд Миколаївської області у складі головуючого судді: Лященко В.Л., за участі секретаря Кравчук А.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву ОСОБА_1 до Березнегуватської селищної ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини

В С Т А Н О В И В :

02 листопада 2020 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Березнегуватського районного суду Миколаївської області із позовною заявою до Березнегуватської селищної ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

У позовній заяві зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його тітка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його батько ОСОБА_3 .. Після смерті тітки відкрилася спадщина на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 9,1862 га, яку успадкував ОСОБА_4 . Останній помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , після його смерті спадщину прийняла ОСОБА_5 , яка також померла ІНФОРМАЦІЯ_4 . Спадкоємців після смерті останньої більше не залишилось. Позивач вчасно не звернувся до нотаріуса за оформленням спадщини через те, що всі документи померлих втрачені та потрібен був тривалий час на їх відновлення. Після звернення представника позивача до Березнегуватської державної нотаріальної контори у вересні 2020 року, нотаріусом було надано роз`яснення з приводу пропущеного строку про прийняття спадщини та рекомендовано звернутись з позовною заявою до суду для вирішення цього питання.

На підставі викладеного, ОСОБА_1 просить суд визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 .

Позивач ОСОБА_1 подав до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав та просив справу розглянути за його відсутності.

Відповідач Березнегуватська селищна рада подала до суду заяву, в якій не заперечувала про задоволення позовних вимог щодо визначення додаткового строку для прийняття спадщини та просила справу розглянути у відсутність їх представника.

У зв`язку з неявкою всіх учасників справи, фіксація судового засідання технічними засобами не здійснювалася, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України.

Виходячи з вимог частини 5 статті 268 ЦПК України, датою ухвалення рішення є дата його складання.

Дослідивши матеріали справи в межах заявлених позовних вимог, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що згідно повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть від 24.06.2014 року № 00018263994, ОСОБА_2 померла в смт Березнегувате Березнегуватського району Миколаївської області 19.10.2003 року, про що складено актовий запис № 110 від 28.10.2003 року (а.с.10-11).

Відповідно до витягу з Державног земельного кадастру про земельну ділянку від 26.12.2014 року № НВ-4801221022014, ОСОБА_2 належало право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 9,1862 га, кадастровий номер 4821155000:11:000:0021, на яку було видано державний акт від 02.07.2002 року ІІІ-МК 028556 (а.с.15-16).

Відповідно до копій записів актів про народження від 25.05.1954 року № 51 та № 127 від 14.12.1966 року, ОСОБА_2 була матір`ю ОСОБА_5 та ОСОБА_4 (а.с.19, 22).

Рішенням Березнегуватського районного суду Миколаївської області від 18.08.2020 року, встановлено факт прийняття ОСОБА_4 та ОСОБА_5 спадщини після смерті матері ОСОБА_2 (а.с.12-14).

Згідно з копії запису акта про смерть від 09.12.2004 року № 5961, ОСОБА_4 помер в смт Березнегувате Березнегуватського району Миколаївської області ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.25).

Як вбачається з копії свідоцтва про смерть від 28.02.2020 року серії НОМЕР_1 , ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_6 , про що складено актовий запис № 25 від 29.01.2008 року (а.с.18).

Позивач посилається на те, що інших спадкоємців за законом після смерті ОСОБА_5 немає.

З інформаційної довідки наданої на вимогу суду завідувачем Березнегуватської державної нотаріальної контори Миколаївської області Нікурадзе Т.В. вбачається, що спадкова справа після смерті ОСОБА_5 не заводилась, тобто ніхто із спадкоємців з заявами про прийняття спадщини до нотаріальної контори не звертався (а.с.43).

З письмової консультації завідувача Березнегуватської державної нотаріальної контори Миколаївської області Нікурадзе Т.В. № 348/01-16 від 22.09.2020 року вбачається, що представник позивача за довіреністю ОСОБА_6 звернулася до нотаріуса з питанням оформлення права на спадщину за законом після смерті ОСОБА_5 , однак у зв`язку з пропуском строку для подання заяви про прийняття спадщини, нотаріусом було рекомендовано звернутись до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом (а.с.32).

Згідно ст.1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Статтями 1269 та 1270 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Натомість позивач протягом шести місяців з часу відкриття спадщини із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори не звернувся, на час відкриття спадщини із спадкодавцем постійно не проживав. Тобто, з огляду на вимоги ч.1 ст.1272 ЦК України, позивач вважається таким, що не прийняв спадщину.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій (пункт 24 постанови Пленуму ВСУ №7 «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року.

Закон не містить переліку таких причин, тому обставини, на які посилається позивач, оцінюються судом з урахуванням доводів та заперечень учасників справи та наданих ними доказів.

Відповідно до ч.4 ст.263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховний Суд у постанові від 30.07.2020 року по справі № 172/888/18 зазначив, що правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними". Вирішуючи питання поважності причин пропуску шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Позивач стверджує, що документи померлих тітки, двоюрідного брата та двоюрідної сестри було втрачено, у зв`язку з чим йому знадобився тривалий час для їх відновлення та звернення до суду для встановлення фактів, що мають юридичне значення, що також вбачається з матеріалів справи.

Згідно з положеннями статті 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частиною 1 статті 82 ЦПК України передбачено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.

У матеріалах справи наявна заява відповідача Березнегуватської селищної ради про визнання позовних вимог в повному обсязі.

Дослідивши та оцінивши зібрані докази у їх сукупності, суд вважає, що позивачем з поважних причин пропущено строк для подання до нотаріуса заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 , оскільки через втрату документів йому довелось тривалий час їх відновлювати та встановлювати факти,що мають юридичне значення, у судовому порядку.

Враховуючи вищевикладене та той факт, що у відповідача відсутні заперечення з приводу заявлених позивачем позовних вимог, поважність пропуску строку позивачем для прийняття спадщини, відсутність інших спадкоємців, суд вважає за можливе задовольнити позовну заяву та визначити позивачу додатковий строк тривалістю в три місяці для подання заяви про прийняття спадщини за законом, яка відкрилась після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 .

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 19, 200, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Березнегуватської селищної ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Визнати причину пропуску ОСОБА_1 строку для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 поважною та визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , строком у 3 (три) місяці, перебіг якого починається з часу набрання рішенням суду законної сили.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду безпосередньо або через Березнегуватський районний суд Миколаївської області протягом тридцяти днів з дня проголошення (складання) рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відомості про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 11.11.2000 року Березнегуватським РВ УМВС України в Миколаївській області, ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 .

Відповідач: Березнегуватська селищна рада: 56203, Соборно-Миколаївська площа, 10, смт. Березнегувате, Миколаївська область, код ЄДРПОУ - 04375808.

Рішення складено 02.12.2020 року.

Суддя В. Л. Лященко

СудБерезнегуватський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення02.12.2020
Оприлюднено03.12.2020
Номер документу93256160
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —470/735/20

Рішення від 02.12.2020

Цивільне

Березнегуватський районний суд Миколаївської області

Лященко В. Л.

Ухвала від 18.11.2020

Цивільне

Березнегуватський районний суд Миколаївської області

Лященко В. Л.

Ухвала від 04.11.2020

Цивільне

Березнегуватський районний суд Миколаївської області

Лященко В. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні