Рішення
від 24.11.2020 по справі 342/875/20
ГОРОДЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 342/875/20

Провадження № 2/342/583/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2020 року м. Городенка

Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Федів Л.М.,

з участю: секретаря судового засідання Бутко Г.В.

представника позивача Бундзяк У.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Городенка справу за позовом ОСОБА_1 до Далешівської сільської ради про визначення додаткового строку на прийняття спадщини за заповітом,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Далешівської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, в якому просить визначити йому додатковий строк для подання в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини за заповітом від 11 березня 2008 р. після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовні вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла бабуся позивача (по батьковій лінії споріднення) - ОСОБА_2 , актовий запис № 7. При житті, ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зробила письмове розпорядження на випадок смерті, яким все своє майно заповіла позивачу. Даний заповіт посвідчений секретарем Далешівської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, зареєстрований в реєстрі за № 8, ніким не оскаржувався та не скасовувався. Про існування даного заповіту ОСОБА_1 стало відомо тільки влітку 2020 року. Під час проведення ремонту в бабусиному будинку, серед старих документів, позивач знайшов примірник заповіту та Державні акти на право власності на дві земельні ділянки. Позивач, бажаючи прийняти спадщину, одразу після того коли стало відомо про наявність письмового розпорядження від імені ОСОБА_2 на його користь, звернувся в нотаріальну контору із відповідною заявою. Вивчивши надані позивачем документи, у зв`язку із пропущенням шестимісячного строку, відведеного Законом на прийняття спадщини, нотаріусом відмовлено у задоволенні такого звернення та рекомендовано звернутися в судові органи для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Позивач не звернувся в передбачений законом строк із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , оскільки не було відомо про письмове заповітне розпорядження спадкодавця на його користь. Просить суд визнати, що строк на прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 пропущений ним з поважних причин. Позивач також зазначає, що із заявою про відмову від спадщини після смерті бабусі він не звертався, спору щодо спадкового майна немає. Син спадкодавця (батько позивача) ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , актовий запис № 27. Чоловік спадкодавця (дід позивача) ОСОБА_4 , 1934 року народження помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , актовий запис № 10. Тобто, позиває є єдиним спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 , який бажає реалізувати своє право на спадщину.

Позивач в судове засідання не з`явився.

Предстаник позивача адвокат Бундзяк У.М. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила задовольнити з підстав, наведених в позові.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився. Далешівська сільська рада подала до суду заяву, в якій просили судовий розгляд справи проводити без участі їх представника.

Дії учасників справи не суперечать вимогам ст.211 ЦПК України, відповідно до якої учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Передбачених ч.2 ст.223 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено.

Суд, заслухавши вступне слово представника позивача, дослідивши письмові докази, дійшов наступного.

За заповітом, посвідченим 11 березня 2008 року секретарем виконавчого комітету Далешівської сільської ради Городенківського району, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на випадок своєї смерті зробила таке розпорядження, яким все своє майно, де б воно не було із чого б воно не складалося, і на що вона за законом матиме право заповіла ОСОБА_1 ; заповіт зареєстровано в реєстрі за № 8. Заповіт у спадковому реєстрі зареєстрований за № 44806822 (номер в реєстрі нотаріальних дій 8), що доводиться копією Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 14840782, виданою 02.06.2008.

Копіями Державних актів на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №622501, серії ЯЖ №622743, виданих Городенківською районною державною адміністрацією 22.01.2009 стверджується, що ОСОБА_2 мала у власності земельні ділянки, площами 0,0349 га та 1,2304 га, розташовані на території Далешівської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Спадкодавець ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_8 у віці 82 років в с.Дубка Городенківського району Івано-Франківської області, про що свідчить копія Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 03 березня 2011 року Далешівською сільською радою Городенківського району Івано-Франківської області.

Ч.1 статті 1220 ЦК України визначено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.3 ст.1223, ч.1 ст.1220, ч.1 ст.1270 ЦК України). Згідно з ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України). Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Копією довідки № 370, виданою 26.05.2020 виконавчим комітетом Далешівської сільської ради стверджено, що ОСОБА_2 , 1928 р.н., яка померла ІНФОРМАЦІЯ_8 а/з № 7 від 03.03.2011, на день смерті була зареєстрована та проживала одна у АДРЕСА_1 .

Позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом спадкодавця ОСОБА_2 . На день смерті останньої спадкоємець ОСОБА_1 не проживав разом з спадкодавцем та не знав про існування заповіту ОСОБА_2 в його користь.

Відміткою в паспорті громадянина України позивача ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 , виданому 06 січня 2005 року Городенківським РВ УМВС в Івано-Франківській області, підтверджено, що його зареєстрованим місцем проживання з 13.01.2005 є АДРЕСА_2 .

Дізнавшись про заповіт, позивач звернувся до нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкове майно ОСОБА_2 . Приватний нотаріус Городенківського районного нотаріального округу Стефурак Н.Я. листом від 16.06.2020 повідомила позивача про те, що ним пропущено строк передбачений ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_8 та рекомендовано звернутися до суду.

Законодавцем не надається ніякого значення тривалості періоду, який пройшов з дня закінчення строку для прийняття спадщини, що не виключає можливості одержання своєї частки спадкоємцем, який пропустив строк для прийняття спадщини, також і після спливу значного строку. Відповідно до роз`яснень, зазначених у п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Ураховуючи викладене, правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Позивач ОСОБА_1 своєчасно не прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 через те, що не знав про існування заповіту в його користь. Відсутність відомостей про існування заповіту суд вважає поважними причинами пропуску позивачем строку прийняття спадщини. Позов визнається відповідачем, визнання позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб. Тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити, визначити ОСОБА_1 додатковий строк - два місяці з часу набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

На підставі ст.ст. 1216, 1217, 1220, 1222-1223, 1233, 1268-1270, 1272 ЦК України, керуючись ст.ст. 206 , 258 , 259 , 263-265 , 268 , 273 , 352 , 354 ЦПК України , суд, -

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , додатковий строк - два місяці з часу набрання рішенням законної сили для подання в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду або через Городенківський районний суд протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Місце проживання позивача ОСОБА_1 - АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 .

Місцезнаходження відповідача Далешівської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області - вул. Б. Хмельницького, 26, с. Далешове, Городенківський район, Івано-Франківська область, код 04355645.

Повне судове рішення складене 03.12.2020.

Суддя: Федів Л. М.

СудГороденківський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення24.11.2020
Оприлюднено04.12.2020
Номер документу93272240
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —342/875/20

Рішення від 24.11.2020

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Федів Л. М.

Рішення від 24.11.2020

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Федів Л. М.

Ухвала від 15.09.2020

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Федів Л. М.

Ухвала від 19.08.2020

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Федів Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні