Рішення
від 25.11.2020 по справі 433/1241/20
ТРОЇЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Троїцький районний суд Луганської області

Справа № 433/1241/20

Провадження № 2/433/607/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.11.2020 року

Троїцький районний суд Луганської області у складі:

головуючого судді Певної О.С.,

за участю секретаря судового засідання Шаповалова Д.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду в смт. Троїцьке цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровської сільської ради Троїцького району Луганської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до Троїцького районного суду Луганської області з позовом до Покровської сільської ради Троїцького району Луганської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді права на земельну частку (пай) площею 12,40 в умовних кадастрових га без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) у землі, що перебуває у колективній власності КСП Вугільник , право на яку посвідчене сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ЛГ № 0055950. Право на спадщину на рілля площею 11,1961 га, яке було виділене з цього паю, вона оформила на своє ім`я на підставі рішення Троїцького районного суду від 28.01.2014. Всі факти, пов`язані зі спадкуванням майна померлого ОСОБА_2 , досліджені та встановлені зазначеним рішенням суду, яке, на її погляд, має преюдиційне значення при розгляді даної справи. Окрім неї інших спадкоємців немає. На теперішній час оригінал вказаного вище сертифікату на земельну частку (пай) втрачено, що позбавляє її можливості оформити спадщину в нотаріальному порядку, тому вона змушена захищати своє право на спадщину у суді.

Ухвалою суду від 11.09.2020 відкрито провадження у справі, призначено підготовче судове засідання та надано відповідачу строк на подання відзиву на позов.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався.

Ухвалою суду від 22.10.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач в судове засідання не з`явилась. Суду надала заяву про розгляд справи без її участі. Позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Відповідач - Покровська сільська рада Троїцького району Луганської областів судове засідання свого представника не направили, суду надали заяву про розгляд справи без участі їх представника. Позовні вимоги визнають .

Виходячи з вищевикладеного, а також положень ч.3 ст.211 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), суд вважає, що судовий розгляд справи можливий за відсутності осіб, які беруть участь у справі.

У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть учать у справі, у відповідності до вимог ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, приходить до переконання, що у задоволенні позову слід відмовити повністю, з наступних підстав.

Судовим розглядом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 09.03.2011 Покровською сільською радою Троїцького району Луганської області (а.с. 5).

Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді права на земельну частку (пай) площею 12,40 в умовних кадастрових га без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) у землі, що перебуває у колективній власності КСП Вугільник , право на яку посвідчене сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ЛГ № 0055950 (а.с. 12).

Рішенням Троїцького районного суду Луганської області від 28.01.2014 за ОСОБА_3 визнано право власності на на земельну ділянку площею 11,1961 га у межах згідно з планом, цільове призначення якої - ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Покровської сільської ради Троїцького району Луганської області, право власності на яку посвідчено державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЛГ № 040916, що виданий 19 травня 2004 року на ім`я ОСОБА_2 (а.с. 13).

Зі змісту вказаного рішення суду вбачається, що судом встановлені наступні обставини: факт смерті ОСОБА_2 , факт родинних відносин між позивачем та її померлим батьком, факт зміни прізвища позивача у зв`язку із вступом у шлюб, та факт належності на праві власності земельної ділянки площею 11,1961 га в межах згідно з планом, розташованої на території Покровської сільської ради Троїцького району Луганської області, на підставі державного акту на праві власності на земельну ділянку ОСОБА_2 .

Саме ці встановлені та досліджені судом обставини мають преюдиційне значення у цій справі, а не будь-які інші, як вважає позивач.

Тому, факт прийняття спадщини у встановлений шестимісячний законом строк підлягає доказуванню у загальному порядку належними та допустимими доказами.

Відповідно до частини шостої статті 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно з частиною четвертою статті 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини якщо інше не встановлено законом.

Преюдиційні факти - це факти, встановлені рішенням чи вироком суду, що набрали законної сили. Преюдиційність ґрунтується на правовій властивості законної сили судового рішення і означається його суб`єктивними і об`єктивними межами, за якими сторони та інші особи, які брали участь у розгляді справи, а також їх правонаступники не можуть знову оспорювати в іншому процесі встановлені судовим рішенням у такій справі правовідносини. Преюдиційні обставини є обов`язковими для суду, який розглядає справу навіть у тому випадку, коли він вважає, що вони встановлені неправильно. Таким чином, законодавець намагається забезпечити єдність судової практики та запобігти появі протилежних за змістом судових рішень.

Отже, доводи позивача з приводу того, що рішення Троїцького районного суду Луганської області від 28.01.2014 має преюдиційне значення при розгляді даної справи, суд оцінює критично та відхиляє, оскільки даним рішенням суду не було встановлено, коли і як позивач прийняла спадщину після смерті батька.

Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 12 жовтня 2020 року №479/02-31, ОСОБА_4 , яка діє за довіреністю від ОСОБА_1 , відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом сертифікат на земельну частку (пай) серії ЛГ №0055950, належний ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Причиною відмови стало те, що спадкоємцем було пропущено строк для прийняття спадщини та не надано документу, що підтверджує право власності на спадкове майно.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

У відповідності із положеннями ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч. 1 ст. 1268 ЦК України).

Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

За змістом ч. 1, 2 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Частиною 1 ст. 1270 цього Кодексу передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ч. 1, 3 ст. 1272 ЦК України).

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, позивачем не було подано заяву про прийняття спадщини, що і стало однією з підстав для відмови у вчиненні нотаріальної дії.

Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 року №7 роз`яснено, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутись до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст.1272 ЦК України. Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дії.

Таку ж позицію висловив Верховний Суд України при розгляді справи № 6-1486цс15 у постанові від 04.11.2015 року та при розгляді 26.09.2012 року справи № 6-85цс12.

Разом з тим, судом встановлено, що позивач не зверталась до суду з позовом про визначення додаткового строку на прийняття спадщини після смерті свого батька.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно зі ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Разом з тим, всупереч ст. 392 ЦК України, позивачем не надано жодних доказів в обґрунтування своїх вимог як і не доведено, що документ, який засвідчує його право власності, втрачено. Натомість, як вже було зазначено судом, позивач пропустивши строк на звернення до нотаріуса із заявою на прийняття спадщини, не звернулась до суду з позовом про визначення додаткового строку на прийняття спадщини після смерті свого батька та в подальшому до нотаріуса з наданням всіх необхідних документів з приводу оформлення права власності на спадкове майно, а тому суд приходить до висновку, що позивач звернулась до суду з даним позовом про визнання права власності на спадкове майно передчасно.

Враховуючи вищевикладене, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, про те, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню.

На підставі наведеного, керуючись статтями 328, 392, 1216, 1218, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, статтями 2 , 5 , 10-13 , 18 , 133 , 141 , 142 , 206 , 258-259 , 263-265 ЦПК України , суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Покровської сільської ради Троїцького району Луганської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення із урахуванням п.п 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України .

Повний текст рішення виготовлено 02 грудня 2020 року.

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач: Покровська сільська рада Троїцького району Луганської області , вул. Слобожанська, б. 63, с. Покровське Троїцького району Луганської області, код ЄДРПОУ 04337682.

Суддя О.С. Певна

25.11.20

22.10.20

СудТроїцький районний суд Луганської області
Дата ухвалення рішення25.11.2020
Оприлюднено04.12.2020
Номер документу93274760
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —433/1241/20

Рішення від 25.11.2020

Цивільне

Троїцький районний суд Луганської області

Певна О. С.

Рішення від 25.11.2020

Цивільне

Троїцький районний суд Луганської області

Певна О. С.

Ухвала від 22.10.2020

Цивільне

Троїцький районний суд Луганської області

Певна О. С.

Ухвала від 11.09.2020

Цивільне

Троїцький районний суд Луганської області

Певна О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні