Справа № 386/621/20
Провадження № 2-о/386/20/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2020 року смт. Голованівськ
Голованівський районний суд Кіровоградської області
В складі головуючого судді Гарбуз О. С.
з участю: секретаря судового засідання Фенюшиної Ю.Ю.,
заявника ОСОБА_1 ,
свідків ОСОБА_2 ,
ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Шепилівська сільська рада Голованівського району Кіровоградської області, про встановлення факту спільного проживання однією сім`єю зі спадкодавцем,
встановив:
ОСОБА_1 06.08.2020 звернулась до суду із заявою про встановлення факту спільного проживання однією сім`єю зі спадкодавцем. Заявлені вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , після його сперті відкрилась спадщина на земельну ділянку площею 3,58 га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Шепилівської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області. Заявник зазначила, що з метою отримання свідоцтва про право на спадщину вона 17.12.2019 звернулась з відповідною заявою до приватного нотаріуса Захаренка В.В., однак у видачі свідоцтва про право на спадщину їй було відмовлено в зв`язку з відсутністю документів, що підтверджують родинні відносини. Заявник вказала, що в неї дійсно відсутній документ, який би підтверджував її родинні відносини зі спадкодавцем, оскільки вона проживала з ОСОБА_4 однією сім`єю без реєстрації шлюбу, фактичні шлюбні відносини існували між ними з 2013 року до дня його смерті і весь цей час вони вважали один одного чоловіком та дружиною, вели спільне господарство, мали спільний бюджет та спільні витрати, доглядали та піклувались один про одного. У зв`язку з наведеним, посилаючись на ст.ст. 315, 318 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), заявник просить встановити факт, що вона проживала однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_4 починаючи з 2013 року і до дня його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Провадження в даній справі відкрито ухвалою суду від 11.08.2020, визначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження, за винятком положень щодо змагальності і меж судового розгляду та призначено до підготовчого засідання; до участі в справі залучено як заінтересовану особу Шепилівську сільську раду Голованівського району Кіровоградської області.
12.11.2020 проведено підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду по суті.
Заявник в судовому засіданні вимоги викладені в заяві підтримала повністю, пояснила, що ОСОБА_4 проживав з нею як з дружиною з 2013 року до дня його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 . Проживали в АДРЕСА_1 - в її будинку. За життя ОСОБА_4 вони бажали зареєструвати шлюб, але не встигли. Дітей спільних не мали, вели спільне господарство, проживали лише вдвох на спільні кошти. До її дітей ОСОБА_4 відносився добре. Вона перебувала в шлюбі з 1973 року по 1992 рік з ОСОБА_5 , який помер. Також приблизно 7 років (до 1986 року) проживала як співмешканка з ОСОБА_6 . Встановлення факту їй необхідне для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , в якого особистих дітей не було, інших спадкоємців немає.
Представник заінтересованої особи Шепилівської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області в судове засідання не з`явився, від сільського голови Василя Зеленяка до суду надійшла заява, в якій просить розгляд справи проводити без участі представника сільської ради, зазначив, що заявлені вимоги визнає (а.с. 67).
Заслухавши пояснення заявника, покази свідків та дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 27.05.2019 виконавчим комітетом Шепилівської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області (а.с. 8).
Відповідно до копії Державного акту на право приватної власності на землю серії ІV-КР №016217, ОСОБА_4 належала земельної ділянки, кадастровий номер 2521488300:02:000:0255, площею 3,58 га, яка знаходиться на території Шепилівської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області (а.с. 9-10).
За зверненням заявника щодо оформлення спадщини після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , приватним нотаріусом Голованівського районного нотаріального округу Захаренком В.В. 17.12.2019 винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку з тим, що з представлених заявником документів, відсутні документи, які підтверджують родинні відносини зі спадкодавцем (а.с. 12-13).
Згідно довідки Шепилівської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області №562 від 17.12.2019, виконком сільської ради самостійно не може встановити факт спільного проживання заявника та ОСОБА_4 (а.с. 11).
Як вбачається з письмових пояснень ОСОБА_3 , ОСОБА_7 та ОСОБА_2 від 17.07.2020, засвідченими секретарем Шепилівської сільської ради Голованівського району кіровоградської області Наливалкіною Л.Г., ОСОБА_1 та ОСОБА_4 починаючи з 2013 року по день смерті ОСОБА_4 проживали однією сім`єю як подружжя, вели спільне господарство, вели спільний бюджет, мали спільні витрати та піклувались один про одного (а.с. 14-16).
Відповідно листів Шепилівської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області №02-19/295 від 20.08.2020 та №02-18/227 від 26.08.2020, ОСОБА_4 з 20.01.1988 до дня смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) був зареєстрований одиноко по АДРЕСА_1 (а.с. 30, 33).
Згідно копії спадкової справи №118/2019, заведеної після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , наданої суду приватним нотаріусом Голованівського районного нотаріального округу Кіровоградської області Захаренком В.В., після смерті ОСОБА_4 спадкова справа заведена за заявою ОСОБА_1 про прийняття спадщини, поданою 04.10.2019; інших заяв про прийняття спадщини немає; свідоцтва про право на спадщину не видавались (а.с. 34-43).
Як вбачається з копії довідки Шепилівської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області №8 від 18.09.2019, ОСОБА_4 до дня своєї смерті проживав разом з ОСОБА_1 в АДРЕСА_1 (а.с. 41).
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_2 суду показав, що добре знав сім`ю ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , оскільки проживає по сусідству. ОСОБА_4 проживав із заявницею після смерті своєї дружини близько 6 років - приблизно з 2014 року до своєї смерті, тобто до 2019 року. Вони мали гарні стосунки, як між чоловіком та дружиною, разом все робили по господарству, садили город, доглядали за худобою, дбали про будинок. Будинок в якому проживали заявник та ОСОБА_4 належить заявнику. Будь хто інший в будинку з ними не проживав.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 суду показала, що добре знає сім`ю заявника, оскільки заявниця та ОСОБА_4 проживали по сусідству. Заявниця разом з ОСОБА_4 проживали з 2014 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме по день смерті ОСОБА_4 . Вони добре жили, вели спільне господарство, разом купили автомобіль, отримували пенсії, разом проживали в будинку заявника лише удвох як чоловік та дружина, оскільки дружина ОСОБА_4 померла.
У суду немає підстав ставити під сумнів показання свідків і таких доказів суду не надано.
Згідно зі ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Статтею 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно зі ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), ст. 4 ЦПК України кожна особа має право на захист своїх порушених, невизнаних або оспорюваних цивільних прав, свобод чи інтересів, у тому числі й у судовому порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
За нормами частин першої та другої ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами; перебування фізичної особи на утриманні; каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
За нормами п. 2 ст. 3 Сімейного кодексу України (далі - СК України) сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права і обов`язки.
Згідно із ст. 74 СК України, якщо жінка та чоловік проживають однією сім`єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. На майно, що є об`єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення гл. 8 цього Кодексу.
Тобто, при застосуванні ст. 74 СК України слід виходити з того, що указана норма поширюється на випадки, коли чоловік і жінка не перебувають у будь-якому іншому шлюбі та між ними склалися усталені відносини, що притаманні подружжю.
Дослідивши та оцінивши всі докази по справі, суд приходить до висновку, що ОСОБА_4 та ОСОБА_1 з 2014 року проживали разом однією сім`єю як чоловік та жінка без шлюбу по АДРЕСА_1 , вели спільне господарство, мали спільний бюджет, який використовували в інтересах сім`ї. Після смерті ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), ОСОБА_1 залишилась проживати одна, на час спільного проживання з ОСОБА_4 в шлюбі не перебувала.
Вказаний факт має юридичне значення, оскільки безпосередньо породжує юридичні наслідки. Підтвердження даного факту необхідне заявнику для оформлення спадщини.
У зв`язку з наведеним заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Підстави для допущення до негайного виконання судового рішення та для скасування заходів забезпечення позову відсутні.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. ст.ст. 4-5, 12-13, 76-89, 258-259, 263-265, 293-294, 315-319 ЦПК України, суд -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Шепилівська сільська рада Голованівського району Кіровоградської області, про встановлення факту спільного проживання однією сім`єю зі спадкодавцем - задовольнити повністю.
Встановити факт спільного проживання однією сім`єю з 01 січня 2014 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Києві.
Місце проживання заявника ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 .
Місцезнаходження заінтересованої особи Шепилівської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області: с. Шепилове Голованівського району Кіровоградської області, вул. Шевченка, б. №5А, поштовий індекс 26534; ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 00433420.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Голованівський районний суд Кіровоградської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата складення повного судового рішення: 03 грудня 2020 року.
Суддя Гарбуз О. С.
Суд | Голованівський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2020 |
Оприлюднено | 04.12.2020 |
Номер документу | 93293509 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Голованівський районний суд Кіровоградської області
Гарбуз О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні