Рішення
від 18.11.2020 по справі 200/6461/19-а
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 листопада 2020 р. Справа№200/6461/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучка В.М., за участю секретаря судового засідання Кульматицького Я.В., представників: позивача - Сухацького А.В. (довіреність від 20.05.2019 року № 14, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серії ЗР №21/1462), відповідача - Вовченка С.П. (підписант згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань), розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства Шахтобудмонтажне управління №1 до Головного управління ДПС у Донецькій області про скасування податкових повідомлень-рішень № 0001041418 від 14.02.2019 року, № 0001851303 від 07.05.2019 року та № 0003391418 від 02.05.2019 року,-

В С Т А Н О В И В :

У травні 2019 року Приватне акціонерне товариство Шахтобудмонтажне управління №1 (далі за текстом - ПРАТ ШБУ № 1 , позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - ГУ ДФС, відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення від 14.02.2019 року №0001041418 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 79280,50 грн. у зв`язку зі збільшенням грошового зобов`язання з податку на додану вартість на суму 317122,00 грн. (надалі - спірне ППР).

04 червня 2019 року до суду надійшла заява позивача про збільшення позовних вимог, в якій позивач просить скасувати податкові повідомлення-рішення № 0001041418 від 14.02.2019 року, № 0001851303 від 07.05.2019 року та № 0003391418 від 02.05.2019 року, прийняті Головним управлінням ДФС у Донецькій області (надалі - спірні ППР).

Позовні вимоги мотивовані тим, що на думку позивача висновки ГУ ДФС, викладені у акті перевірки від 08.01.2019 року №10/05-99-14-18/001800924 щодо порушення позивачем податкового законодавства по господарським операціям та веденню господарської діяльності позивача з контрагентами у зв`язку із неправомірним відкоригуванням у бік зменшення обсягу вже виконаних робіт, а також в частині відсутності доказів використання паливно-мастильних матеріалів (ПММ) в господарський діяльності (перевезення працівників) та своєчасної та повної сплати суми військового збору, є необґрунтованими та безпідставними. Як зазначає позивач, підставою складання розрахунків коригування до податкових накладних стали коригувальні акти до відповідних актів виконаних будівельно-монтажних робіт, ПММ використовувалися для перевезення працівників на об`єкти виконання будівельних робіт, а військовий збір сплачено належним чином.

Таким чином, позивач вважає неправомірними податкові повідомлення-рішення № 0001041418 від 14.02.2019 року, № 0001851303 від 07.05.2019 року та № 0003391418 від 02.05.2019 року, прийняті відповідачем на підставі наведеного вище акту перевірки, а тому просить у судовому порядку їх скасувати.

Під час судового розгляду справи представник позивача підтримав позов, просив його задовольнити.

Відповідачем позовні вимоги не визнані, в матеріалах справи наявний відзив на позов та додаткові пояснення, у яких зазначено про безпідставність заявлених позовних вимог з огляду на те, що актом перевірки від 08.01.2019 року №10/05-99-14-18/001800924 встановлено порушення позивачем податкового законодавства щодо заниження податкових зобов`язань з ПДВ в результаті неправомірних коригувань вже виконаних робіт, послуг в бік зменшення, віднесення до податкового кредиту платника придбання бензину та автопослуг, а також не нарахування, не утримання та не сплата військового збору. Таким чином, на думку відповідача, спірні податкові повідомлення-рішення є правомірними, а тому просить суд відмовити в задоволені позовних вимог у повному обсязі.

У судовому засіданні представник відповідача відзив на позов підтримав, просив відмовити у його задоволенні в повному обсязі.

Ухвалою суду від 28 травня 2019 року відкрито провадження щодо розгляду даної адміністративної справи за правилами загального позовного провадження, з проведенням підготовчого провадження.

Ухвалою суду від 21.08.2019 року у справі №200/6461/19-а призначено судову-економічну експертизу, провадження у справі зупинено до отримання висновку судової економічної експертизи.

Ухвалами суду від 06.10.2020 року поновлено провадження у справі та замінено відповідача - Головне управління ДФС у Донецькій області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Донецькій області.

Також, ухвалою суду від 06.10.2020 року закрито підготовче провадження та призначено адміністративну справу №200/6461/19-а до судового розгляду.

Ухвалою суду від 03.11.2020 року відкладено судове засідання та продовжено строк розгляду позовної заяви по суті до 18 листопада 2020 року.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідно до виписки та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців,Приватне акціонерне товариство Шахтобудмонтажне управління №1 зареєстроване 30.06.1994,25.03.2005, номер державної реєстрації №1 266 120 0000 005973, місцезнаходження: 85312, Донецька область, Мар`їнський район, м. Курахове, Промислова зона, 69/15 (т. 4 а.с. 105-111).

Господарську діяльність позивач здійснює згідно зі статутом, затвердженим протоколом загальних зборів від 18.04.2019 року № 1/19 (т. 4 а.с. 112-156). Основний вид діяльності: будівництво житлових і нежитлових будівель.

З наявних у справі письмових доказів та пояснень представників сторін судом встановлено, що на підставі наказу Головного управління ДФС у Донецькій області №2122 від 15.11.2018 року та направлень від 29.11.2018 року №2633, №2631, №2632 та від 23.11.2018 року №2573, проведено документальну планову виїзну перевірку Приватного акціонерного товариства Шахтобудмонтажне управління №1 , код ЄДРПОУ 00180924,з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.01.2016 по 30.09.2018, валютного - за період з 01.01.2016 по 30.09.2018, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - за період з 01.01.2014 по 30.09.2018, про що складений акт від 08.01.2019 року №10/05-99-14-18/001800924(надалі - Акт перевірки, т. 1 а.с.23-142).

Вказаним Актом перевірки встановлено порушення:

1) п.44.1, п.44.2, ст. 44 розділу II, п.п.134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п.135.1 ст. 135 розділу III Податкового кодексу України, Закону України від 16.07.1999№996-ХІУ Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні та п.2.4 ст.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.1995 за №168/704, п.7, 10, 11 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку №15 Дохід , затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 №290, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.1999 за №860/4453, (зі змінами та доповненнями), в результаті чого завищено від`ємне значення об`єкта оподаткування податком на прибуток за 9 місяців 2018 року у загальній сумі 380 593,00 грн.;

2) п. 44.1ст. 44, п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п.188.1 ст. 188, п. 198.5 ст.198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-УІ (зі змінами та доповненнями), в результаті чого занижено податок на додану вартість у сумі 317 122 грн., у тому числі по періодах: квітень 2017 року - 744 грн., травень 2017 року - 32 159 грн.; червень 2017 року - 140 716 грн.; липень 2017 року - 12 616 грн.; серпень 2017 року - 16 168 грн.; жовтень 2017 року - 39 045 грн.; листопад 2017 року - 5 684 грн.; грудень 2017 року - 1 654 грн.; січень 2018 року - 6 156 грн.; лютий 2018 року - 5 435 грн.; березень 2018 року - 5 426 грн.; квітень 2018року - 21 167грн.; червень 2018 року - 11 088грн.; липень 2018 року - 6 489 грн.; серпень 2018 року - 5 878 грн.; вересень 2018 року - 6 697 грн.;

3) пп. б п.176.2 ст. 176, пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 р.І Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-УІ(зі змінами та доповненнями), Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 30.01.2015 за №111/26556 в частині надання в розрахунку за формою 1ДФнедостовірних відомостей та відомостей з помилками даних, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за 4 квартал 2017 року, що призвело до зменшення податкових зобов`язань;

5) п.18.1 ст.18. абз. 2 п. 57.1 ст. 57, п.п. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168, абз. а п. 176.2 ст. 176, п.п. 1.4, 1.5, 1.6 п. 16-1 підрозділу 10 розділ XX перехідних положень Податкового кодексу України ПрАТ Шахтобудмонтажне управління №1 не нараховано та не сплачено (не перераховано) до бюджету військовий збір у загальній сумі 275 320,00 грн., а саме: за 1-4 квартал 2016 року у сумі 212 115,49 грн., за 1 квартал 2017 року у розмірі 63 204,51 грн. із сум доходу у вигляді заробітної плати, нарахованої та виплаченої робітникам підприємства;

7) порушення пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14, абз. 2 п. 57.1 ст. 57, п.п. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168, пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168, абз. а п. 176.2 ст. 176, пп. 1.4, 1.6 п.16-1 підрозділу 10 розділу XX перехідних положень Податкового кодексу України в частині несплати (неперерахування) військового збору у розмірі 117 950,08 грн., в тому числі по періодам:

за травень 2018 року в загальній сумі 19 727,17 грн. - по строку сплати 07.06.2018:

за червень 2018 року в загальній сумі 30151,69 грн.:построкусплати07.06.2018 - 27 000,00 грн., по строку сплати 26.06.2018 - 50,00 грн.,построкусплати27.06.2018-16,50 грн., по строку сплати 09.07.2018 - 3 085,19 грн.;

за липень 2018 року в загальній сумі 29631,96грн.:построкусплати23.07.2018-13 000,00 грн., по строку сплати 25.07.2018 - 16,50 грн.,построкусплати09.08.2018- 16 537,97 грн.; по строку сплати 27.08.2018 - 77,49 грн.;

за серпень 2018 року в загальній сумі 38 439,26 грн.: по строку сплати 17.08.2018 - 5 725,00 грн., по строку сплати 22.08.2018 - 16 800,42 грн., по строку сплати 07.09.2018 - 15 913,84 грн. (т. 1 а.с. 140-142).

За наслідками Акту перевірки, ГУ ДФС у Донецькій області прийняті податкові повідомлення-рішення, в тому числі:

- № 0001041418 від 14.02.2019 року про нарахування позивачу штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 79280,50 грн. у зв`язку із збільшенням суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість у сумі 317122,00 грн. (т. 1 а.с. 144-146);

- № 0003391418 від 02.05.2019 року про завищення позивачем суми від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток у сумі 380593,00 грн. (т.4 а.с. 81-82);

- № 0001851303 від 07.05.2019 року про нарахування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 262646,42 грн. та пені у сумі 67227,96 грн. у зв`язку із збільшенням суми грошового зобов`язання з податків та зборів, у тому числі з військового у сумі 393271,08 грн.(т.4 а.с. 79-80).

Узагальнений перелік документів, які було використано при проведенні перевірки, зазначений у додатку 4 до акта перевірки.

Перевірка ПрАТ Шахтобудмонтажне управління №1 з питання дотримання вимог податкового та валютного законодавства проведена за період діяльності з 01.01.2016 року по 30.09.2018 року, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - з 01.01.2014 року по 30.09.2018 року.

Як вбачається з Акту перевірки, а також пояснень представників сторін, фактично у періоді, що перевірявся, ПрАТ Шахтобудмонтажне управління №1 виконував будівельні роботи по операціях з ПАТ ШУ Покровське , ТОВ Збагачувальна фабрика Свято-Варваринська , ТОВ Шахта Свято-Покровська №3 .

З матеріалів справи судом встановлено, що за Контрактом № 5п від 02.01.2015р. (з додатковими угодами) ПАТ Шахтоуправління Покровське (Замовник) та ПАТ Шахтобудмонтажне управління №1 (Підрядник) уклали контракт з метою виконання будівельно-монтажних робіт по об`єктах ПАТ Шахтоуправління Покровське (т.1 а.с. 166-177, 190-150).

За статтею 2 Контракту Підрядник із залученням субпідрядників (за узгодженням із Замовником) виконує передбачені проектно-кошторисною документацією роботи у відповідності із виданою у встановленому порядку до виробництва документацією, усуває їм недоробки і дефекти, що виявлені в процесі приймання робіт і здає їх Замовнику. Місце виконання робіт та строки їх виконання оговорюються сторонами в додаткових угодах, що є невід`ємною частиною Контракту.

Вартість робіт по Контракту визначається на підставі договірної ціни (п.3.1 Контракту). Договірна ціна встановлюється динамічною і формується на підставі фактично виконаних фізичних обсягів робіт з урахуванням особливостей... (п.3.2.1 Контракту).

Згідно п.5.2 ст.5 Контракту Замовник здійснює платежі за виконані роботи Підряднику по факту підписання акта виконаних робіт до 25 числа місяця, наступного за звітним, якщо інше не визначено в додаткових угодах до Контракту.

За п.5.6 ст.5 Контракту по факт)' виконання робіт Підрядник надає Замовнику наступні документи:акт приймання виконаних підрядних робіт (типова форма № КБ-2в); рахунок.

Податкова накладна видається в день виникнення податкових зобов`язань у відповідності до ст.187 Податкового кодексу України.

Згідно п.14.1 ст.14 Контракт) здача-приймання виконаних робіт проводиться сторонами в строки, наведені в п.4.7 із оформленням відповідних Актів приймання виконаних підрядних робіт (по формі КБ-2в), довідок про вартість виконаних підрядних робіт (по формі КБ-3), наданих актів на приховані роботи та виконавчо-технічної документації на пред`явлені обсяги робіт, наведений у додаткових угодах.

За Договором підряду № 476ШСП від 01.09.2016р., де ТОВ Шахта Свято-Покровська № 3 (Генпідрядник) та ПАТ Шахтобудмонтажне управління №1 (Підрядник) уклали договір з метою виконання гірничо-прохідницьких, ремонтно-будівельних та пусконалагоджувальних робіт на об`єктах ПАТ Шахтоуправління Покровське .

Замовником є ПАТ Шахтоуправління Покровське , яке є замовником по договору генерального підряду № 1150 від 29.07.2016 року, укладеному із ТОВ Шахта Свято-Покровська № 3 (т.1 а.с. 178-189), генпідрядником є ТОВ Шахта Свято-Покровська № 3 , а підрядником - ПАТ Шахтобудмонтажне управління №1 .

За статтею 2 договору Генпідрядник доручає, а Підрядник приймає на себе зобов`язання з виконання власними та залученими силами і засобами гірничо-прохідницьких, будівельно-монтажних, електро-монтажних, пуско-налагоджувальних робіт, ремонту та підтримки гірничих виробок, передбачених проектною документацією по об`єктах будівництва ПАТ Шахтоуправління Покровське , гарантує їх належну якість та усуває допущені недоробки та дефектів у гарантійні строки, а Генпідрядник зобов`язується прийняти та оплатити ці роботи. Найменування, місто і строки їх виконання оговорюються сторонами в додаткових угодах.

Вартість робіт (п.3.1 ст.3 договору) визначається на підставі договірної ціни, наведеної у додаткових угодах.

За п.4.7 ст.4 договору Підрядник, до 1 числа, наступного за звітним, надає Генпідряднику акти приймання виконаних робіт по формі № КБ-2в із повним пакетом необхідної виконавчої документації на паперовому носії, складеної на підставі актів маркшейдерського виміру, актів виконаних додаткових робіт, а також довідки про вартість виконаних підрядних робіт і витрат форми № КБ-3. Генпідрядник, до 5 числа місяця, наступного за звітним, перевіряє акти виконаних робіт та підписує їх або надає мотивовані заперечення в письмовій формі, (п.4.8 ст.4 договору). За п.5.4 ст.5 договору по факту виконаних робіт Підрядник надає Генпідряднику рахунок на оплату'.

У випадку якщо сторони виявляють роботи, які виконані не у відповідності із договором, Підрядник зобов`язаний своїми силами та в найкоротший термін переробити ці роботи для забезпечення їх належної якості (п.13.8 ст.13 договору).

06.04.2017 року між ПАТ Шахтобудмонтажне управління №1 (Підрядник) та ТОВ Збагачувальна фабрика Свято-Варваринська укладений договір підрядних робіт № 460Ф від 06.04.2017р., за п.1.1 якого Замовник доручає, а підрядник приймає на себе зобов`язання виконати із власних матеріалів та матеріалів Замовника, роботи з ремонту обладнання, трубопроводів, перевантажувальних пристроїв, металоконструкцій та будівельно-монтажні роботи на об`єктах ТОВ Збагачувальна фабрика Свято-Варваринська (т. 4 а.с. 230-232).

Згідно п.1.2 договору найменування, вартість і строки виконання робіт оговорюються сторонами в додаткових угодах.

По закінченню виконання робіт Підрядник надає Замовнику акти приймання-передачі виконаних підрядних робіт (форма КБ-2в), підписані уповноваженими представниками, довідки про вартість виконаних робіт (форма КБ-3), і рахунок на оплату, оформлені в установленому порядку (п.3.2 договору).

За п.3.10 договору моментом виконання робіт є дата складання акта приймання - передачі виконаних підрядних робіт (форма КБ -2в), оформленого із вимогами діючого законодавства, котрий підтверджує виконання робіт.

Згідно п.6 4.7 Правил визначення вартості будівництва ДСТУ Б Д.11-1..2013, що прийняті та введені Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013р. № 293 незалежно від виду договірної ціни та способів взаєморозрахунків при виявленні у кошторисах виконаних робіт (примірні форми № КБ-2в Акт приймання виконаних будівельних робіт та КБ-3 Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати , які були оформлені та оплачені у попередні періоди) безперечних помилок та порушень чинного порядку визначення вартості будівництва загальна вартість виконаних підрядних робіт підлягає уточненню з моменту виявлення зазначених помилок з урахуванням термінів позовної давності згідно із законодавством України.

Фактичне виконання контракту № 5п від 02.01.2015р. в перевіряємому періоді підтверджується актами прийняття виконаних будівельних робіт, довідками про вартість виконаних будівельних робіт (т.2 а.с.2-249, т.3 а.с. 2-96, т.10 а.с. 113-242, т.11 а.с. 1-250, т.12 а.с.1-216).

Оплата за виконані будівельні роботи підтверджується виписками по рахунку (т.6 а.с. 170-250, т. 7 а.с. 1-83), картками рахунку (т.7 а.с. 84-253, т.8 а.с. 1-12), інформацією про рух коштів (т.8 а.с. 13-40), оборотно-сальдовими відомостями по рахунку (т.13 а.с. 113-189).

Також, в підтвердження виконання будівельних робіт по зазначеним договорам позивачем надані податкові накладні (т.3 а.с.156-250, т.4 а.с.1-27, т.12 а.с. 217-250, т.13 а.с. 1-112).

Суми податку на додану вартість та податку на прибуток за зазначеними податковими накладними включені до податкового кредиту, які відповідають даним декларацій з ПДВ (т.5 а.с. 238-250, т.6 а.с. 1-98, т.13 а.с.245-224), декларацій з податку на прибуток (т. 5 а.с. 154-237).

У подальшому, в зв`язку з перевіркою фактичного складу виконаних робіт на відповідність складу робіт зазначеного у актах виконаних будівельних робіт, було здійснено їх коригування, шляхом укладення відповідних актів коригування виконаних робіт та складено розрахунки коригування по податкових накладних, а саме:

1) Відповідно до розрахунку коригування №1 від 28.04.2017року до податкової накладної №29 від 31.01.2017 року, виписаного на адресу ПАТ ШУ Покровське , до перевірки надано акт №3 за квітень 2017 року на коригування акту виконаних робіт №7 за січень 2017 року в бік зменшення на суму 3 129,60грн., у тому числі ПДВ 521,60грн. (по контракту 5п від 02.01.2015року);

2) За розрахунком коригування №32 від 31.05.2017 року до податкової накладної №11 від 31.01,2017року, виписаного на адресу ПАТ ШУ Покровське , до перевірки надано акт №24 за травень 2017 року на коригування акту виконаних робіт №8 за січень 2017 року в бік зменшення на суму 138 271,20 грн., у тому числі ПДВ 23 045,20грн. (по контракту 5п від 02.01.2015року);

3) На підставі розрахунку №33 від 31.05.2017року до податкової накладної №12 від 31.01.2017року, виписаного на адресу ПАТ ШУ Покровське , до перевірки надано акт №25 за травень 2017 року на коригування акту виконаних робіт №9 за січень 2017 року в бік зменшення на 336,00грн., у тому числі ПДВ 56,00грн. (по контракту 5п від 02.01.2015року);

4) Як вбачається з розрахунку №34 від 31.05.2017року до податкової накладної № 16 від 31.01.2017року, виписаного на адресу ПАТ ШУ Покровське , до перевірки надано акт №26 за травень 2017 року на коригування акту виконаних робіт №13 за січень 2017 року в бік зменшення на 670,80грн.,: ПДВ 111,80грн. (по контракту 5п від 02.01.2015року);

5) З розрахунку №35 від 31.05.2017року до податкової накладної №17 від 31.01.2017року, виписаного на адресу ПАТ ШУ Покровське , слідує, що до перевірки надано акт №27 за травень 2017 року на коригування акту виконаних робіт №14 за січень 2017 року в бік зменшення на 1339,20грн., у тому числі ПДВ 223,20грн. (по контракту 5п від 02.01.2015року);

6) Відповідно до розрахунку №31 від 31.07.2017року до податкової накладної №14 від 30.06.2017року, виписаного на адресу ТОВ ШУ Свято-Покровська №3 , до перевірки надано акт №3 за липень 2017 року на коригування акту виконаних робіт №3 за червень 2017 року в бік зменшення на 30976,80грн., у тому числі ПДВ 5162,80грн. (по договору 476 ШСП від 01.09.2016року);

7) За розрахунком №49 від 31.07.2017року до податкової накладної №16 від 31.04.2017року, виписаного на адресу ПАТ ШУ Покровське , до перевірки надано акт №22 за липень 2017 року на коригування акту виконаних робіт №18 за квітень 2017 року в бік зменшення на 6933,60грн., у тому числі ПДВ 1155,60грн. (по контракту 5п від 02.01.2015року);

8) Згідно розрахунку №46 від 31.07.2017року до податкової накладної №10 від 30.12.2016року, виписаного на адресу ПАТ ШУ Покровське , до перевірки надано акт №7 за липень 2017 року на коригування акту виконаних робіт №8 за грудень 2016 року в бік зменшення на 23059,20, у тому числі ПДВ 3843,20грн. (по контракту 5п від 02.01.2015року);

9) За розрахунком №48 від 31.07.2017року до податкової накладної №32 від 30.04.2017року, виписаного на адресу ПАТ ШУ Покровське , до перевірки надано акт №20 за липень 2017 року на коригування акту виконаних робіт №36 за квітень 2017 року в бік зменшення на 991,20грн., у тому числі ПДВ 165,20грн. (по контракту 5п від 02.01.2015року);

10) Відповідно до розрахунку №50 від 31.07.2017року до податкової накладної №36 від 30.04.2017року, виписаного на адресу ПАТ ШУ Покровське , до перевірки надано акт №23 за липень 2017 року на коригування акту виконаних робіт №20 за квітень 2017 року в бік зменшення на 6521,00грн., у тому числі ПДВ 1304,20грн. (по контракту 5п від 02.01.2015року);

11) На підставі розрахунку №51 від 31.07.2017року до податкової накладної № 18 від 30.04.2017року, виписаного на адресу ПАТ ШУ Покровське , до перевірки надано акт №21 за липень 2017 року на коригування акту виконаних робіт №21 за квітень 2017 року в бік зменшення на 2575,20грн., у тому числі ПДВ 429,20грн. (по контракту 5п від 02.01.2015року

12) Згідно розрахунку №26 від 31.08.2017року до податкової накладної №7 від 27.02.2017року, виписаного на адресу ПАТ ШУ Покровське , до перевірки надано акт №3 за липень 2017 року на коригування акту виконаних робіт №14 за лютий 2017 року в бік зменшення на 40618,80грн., у тому числі ПДВ 6769,80грн. (по контракту 5п від 02.01.2015року

13) Відповідно до розрахунку №27 від 31.08.2017року до податкової накладної № 15 від 28.02.2017року, виписаного на адресу ПАТ ШУ Покровське , до перевірки надано акт №4 за серпень 2017 року на коригування акту виконаних робіт №20 за лютий 2017 року в бік зменшення на 43972,80грн., у тому числі ПДВ 7328,80грн. (по контракту 5п від 02.01.2015року

14) Як слідує з розрахунку №28 від 31.08.2017року до податкової накладної №18 від 28.02.2017року, виписаного на адресу ПАТ ШУ Покровське , до перевірки надано акт №6 за серпень 2017 року на коригування акту виконаних робіт №19 за лютий 2017 року в бік зменшення на 12337,20грн., у тому числі ПДВ 2056,20грн. (по контракту 5п від 02.01.2015року

15) З розрахунку №25 від 29.09.2017року до податкової накладної №18 від 30.06.2017року, виписаного на адресу ПАТ ШУ Покровське , вбачається, що до перевірки надано акт №25 за вересень 2017 року на коригування акту виконаних робіт №3 за червень 2017 року в бік зменшення на 37946,40грн., у тому числі ПДВ 6324,40грн. (по контракту 5п від 02.01.2015року

16) Відповідно до розрахунку №26 від 29.09.2017року до податкової накладної №18 від 31.05.2017року, виписаного на адресу ПАТ ШУ Покровське , до перевірки надано акт №26 вересень 2017 року на коригування акту виконаних робіт №8 за травень 2017 року в бік зменшення на 8221,20грн., у тому числі ПДВ 1370,20грн. (по контракту 5п від 02.01.2015року

17) На підставі розрахунку №27 від 29.09.2017року до податкової накладної №25 від 31.05.2017року, виписаного на адресу ПАТ ШУ Покровське , до перевірки надано акт №27 за вересень 2017 року на коригування акту виконаних робіт №17 за травень 2017 року в бік зменшення на 6793,20грн., у тому числі ПДВ 1132,20грн. (по контракту 5п від 02.01.2015року

18) Згідно розрахунку №28 від 29.09.2017року до податкової накладної №18 від 31.05.2017року, виписаного на адресу ПАТ ШУ Покровське , до перевірки надано акт №29 за вересень 2017 року на коригування акту виконаних робіт №10 за травень 2017 року в бік зменшення на 3664,80грн., у тому числі ПДВ 610,80грн. (по контракту 5п від 02.01.2015року

19) За розрахунком №29 від 29.09.2017року до податкової накладної №29 від 31.05.2017року, виписаного на адресу ПАТ ШУ Покровське , до перевірки надано акт №28 за вересень 2017 року на коригування акту виконаних робіт №31 за травень 2017 року в бік зменшення на 1882,80грн., у тому числі ПДВ 313,80грн. (по контракту 5п від 02.01.2015року

20) Відповідно до розрахунку №30 від 29.09.2017року до податкової накладної №22 від 31.07.2017року, виписаного на адресу ПАТ ШУ Покровське , до перевірки надано акт №2 за вересень 2017 року на коригування акту виконаних робіт №б/н за липень 2017 року в бік зменшення на 13394,40грн., у тому числі ПДВ 2232,40грн. (по контракту 5п від 02.01.2015року)

21) З розрахунку №31 від 29.09.2017року до податкової накладної №6 від 30.06.2017року, виписаного на адресу ПАТ ШУ Покровське , слідує, щодо перевірки надано акт №1 за вересень 2017 року на коригування акту виконаних робіт №б/н за червень 2017 року в бік зменшення на 18962,40грн., у тому числі ПДВ 3160,40грн. (по контракту 5п від 02.01.2015року)

22) На підставі розрахунку № 10 від 31.10.2017року до податкової накладної №6 від 29.09.2017року, виписаного на адресу ПАТ ШУ Покровське , до перевірки надано акт №3 за жовтень 2017 року на коригування акту виконаних робіт №31 за вересень 2017 року в бік зменшення на 19737,60грн., у тому числі ПДВ 3289,60грн. (по контракту 5п від 02.01.2015року)

23) У відповідності до розрахунку №11 від 31.10.2017року до податкової накладної №5 від 28.02.2017року, виписаного на адресу ПАТ ШУ Покровське , до перевірки надано акт №6 за жовтень 2017 року на коригування акту виконаних робіт №б/н за лютий 2017 року в бік зменшення на 11739,60грн., у тому числі ПДВ 1956,60грн. (по контракту 5п від 02.01.2015року)

24) Згідно розрахунку №33 від 31.10.2017року до податкової накладної №23 від 31.08.2017року, виписаного на адресу ПАТ ШУ Покровське , до перевірки надано акт №10 за жовтень 2017 року на коригування акту виконаних робіт №19 за серпень 2017 року в бік зменшення на 2540,40грн., у тому числі ПДВ 423,40грн. (по контракту 5п від 02.01.2015року)

25) Як вбачається з розрахунку №34 від 31.10.2017року до податкової накладної № 19 від 31.08.2017року, виписаного на адресу ПАТ ШУ Покровське , до перевірки надано акт №13 за жовтень 2017 року на коригування акту виконаних робіт №9 за серпень 2017 року в бік зменшення на 441,60грн., у тому числі ПДВ 73,60грн. (по контракту 5п від 02.01.2015року)

26) Відповідно до розрахунку №35 від 31,10.2017року до податкової накладної №36 від 31.08.2017року, виписаного на адресу ПАТ ШУ Покровське , до перевірки надано акт №9 за жовтень 2017 року на коригування акту виконаних робіт №4 за серпень 2017 року в бік зменшення на 722,40грн., у тому числі ПДВ 120,40грн. (по контракту 5п від 02.01.2015року)

27) За розрахунком №35 від 31.10.2017року до податкової накладної №20 від 31.08.2017року, виписаного на адресу ПАТ ШУ Покровське , до перевірки надано акт №83 за жовтень 2017 року на коригування акту виконаних робіт №10 за серпень 2017 року в бік зменшення на 5371,20грн., у тому числі ПДВ 895,20грн. (по контракту 5п від 02.01.2015року)

28) На підставі розрахунку №41 від 31.01.2018року до податкової накладної №4 від 31.01.2018року, виписаного на адресу ТОВ ШУ Свято-Покровська №3 , на коригування у бік зменшення обсягу виконаних будівельно-монтажних робіт у сумі 12261,60грн. у тому Числі ПДВ 2043,60грн., (по договору 476ШСП від 01.09.2016року).

Разом з тим, відповідно до висновку експерта №229/26 за результатами проведення судової економічної експертизи, складеного 07.04.2020 року (т.14 а.с. 32-60), за Актом перевірки встановлено заниження задекларованих в рядку 01 декларацій Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку та задекларованих показників у рядку 7 колонки Б Коригування податкових зобов`язань декларації з податку на додану вартість у сумі 256 259 грн., через неправомірне відкоригування у бік зменшення обсягу вже виконаних будівельних робіт по операціях із ПАТ ШУ Покровське , ТОВ Збагачувальна фабрика Свято-Варваринська , ТОВ Шахта Свято-Покровська № 3 .

Але в результаті дослідження актів виконаних робіт (Форми № КБ-2в) за договорами по наведених контрагентах, коригувальних актів до актів виконаних робіт, та співставлення з даними оборотно-сальдових відомостей, карток рахунку 361 Розрахунки з вітчизняними покупцями , експертом встановлено, що коригування обсягів виконаних робіт проведено лише у загальному обсягу без ПДВ на суму (-)370 379,00 грн., суму ПДВ (-) 74 075,80грн., суму з ПДВ (-) 444 454,80грн., до загального обсягу робіт, що виконані за Контрактом № 5п від 02.01.2015р. по ПАТ ШУ Покровське в сумі без ПДВ 7 604 008,00грн., ПДВ - 1 520 801,60грн., сума з ПДВ - 9 124 809,60грн., у періоді грудень 2016р. - квітень 2018р. Коригування обсягів виконаних робіт проведено у відповідності до п.6.4.7 Правил визначення вартості будівництва ДСТУ Б Д. 1.1-1 .:2013.

Відсутні акти виконаних робіт за контрагентами ТОВ Збагачувальна фабрика Свято-Варваринська , ТОВ Шахта Свято-Покровська № 3 за договорами № 460Ф від 06.04.2017р. із ТОВ Збагачувальна фабрика Свято-Варваринська , № 476ШСП від 01.09.2016р. із ТОВ Шахта Свято-Покровська № 3 на загальну суму ПДВ - 182 193,20 грн.

Оскільки за п.5.6 Контракт № 5п від 02.01,2015р., п.3.2 договору № 460Ф від 06.04.2017р., та за п.4.7 ст.4 договору № 476ШСП від 01.09.2016р. по закінченню виконання робіт Підрядник надає Замовнику акти приймання-передачі виконаних підрядних робіт (форма КБ-2в), підписані уповноваженими представниками, довідки про вартість виконаних робіт (форма КБ-3), і рахунок на оплату, то відсутність первинних документів, оформлених в установленому порядку, підтверджує відсутність об`єкту оподаткування податком на додану вартість у відповідності до п.185.1. ст.185 Податкового кодексу України, оскільки відсутній факт постачання робіт, послуг.

В результаті дослідження податкових накладних по операціях із ПАТ ШУ Покровське , ТОВ Збагачувальна фабрика Свято-Варваринська , ТОВ Шахта Свято-Покровська № 3 за період грудень 2016р. - квітень 2018р., та розрахунків кількісних та вартісних показників до наведених податкових накладних, експертом встановлено коригування вартісних показників на суму обсягу постачання робіт без ПДВ (-)І 281 344,00 грн., ПДВ (-) 256 268,80 грн., обсяг з ПДВ (-) 1 537 612,80грн. (т.14 а.с. 41-42).

Крім того, за актом перевірки (т.1 а.с.104, 106) перевіркою правомірності визначення податкового кредиту встановлено його завищення на загальну суму 60853грн., в т.ч. по періодах: квітень 2017р. - 222грн., травень 2017р.- 460грн., червень 2017р. - 87грн., липень 2017р. -556грн., серпень 2017р. - 13грн., вересень 2017р. -539грн. жовтень 2017р.- 1097грн., листопад 2017р. - 5684грн., грудень 2017р. - 1654грн., січень 2018р. - 4112грн., лютий 2018р. - 5435грн., березень 2018р. - 5426грн., квітень 2018р. - 5416 грн., травень 2018р. - 5608грн.. червень 2018р. -5480 грн., липень 2018р. - 6489грн., серпень 2018р - 5878грн., вересень 2018р. - 6697грн.

В тому числі:

- на порушення п 198 5 ст.198 Податкового кодексу України до податкового кредиту платника було віднесено придбання бензину марки А-95 та А-92 від ТОВ Паралель , у той час, як було встановлено використання бензину не в господарській діяльності, а саме при перевірці дорожніх листів за період з 01.04.2017 по 30.09.2018 по легкових автомобілях КІА- Sported та Пежо -407 встановлено їх використання у вихідні дні. Підприємству необхідно було нарахувати податкові зобов`язання з умовного продажу такого бензину на загальну суму 9116грн., чого не було зроблено. Завищено податкового кредиту у сумі 9116грн., в т.ч. по періодах: квітень 2017р. - 222грн., травень 2017р.- 460грн., червень 2017р. - 87грн. липень 2017р. - 556грн. серпень 2017р. - 13грн., вересень 2017р -539грн., жовтень 2017р.- 1097грн., листопад 2017р. -389грн., грудень 2017р. - 595грн., січень 2018р. - 353 грн., лютий2018р. - 264грн.. березень 2018р. - 773грн.. квітень 2018р. - 504 грн., травень 2018р. - 955 грн., червень 2018р. -826 грн., липень 2018р. -802 грн., серпень 2018р. -190 грн., вересень 2018р. - 491грн.;

- на порушення п. 198.5 ст.198 Податкового кодексу України до податкового кредиту платника було віднесено придбання автопослуг від ФОП ОСОБА_1 на загальну суму 310422.42 грн. у т.ч. ПДВ-51 737.07грн.

Так, позивачем віднесено до складу Адміністративні витрати використання бензину у вихідні та святкові дні. За 2017 рік (з 01.04.2017 по 31.12.2017) було використано 918,6 л бензину та за 9 місяців 2018 року (з 01.01.2018 по 30.09.2018) 977,2 л бензину, разом за період, що перевіряється 1895,8 л на суму 45 580 грн., ПДВ 9116 грн.

У позовній заяві позивач зазначив, що робітники підприємства, які здійснюють будівельно-монтажні роботи працюють у відрядженні на ПАТ ШУ Покровське , яке знаходиться у м. Покровськ по 10 робочих днів, що підтверджено наказами по підприємству. Тобто 2 вихідних дні (субота та неділя) є робочими днями для окремих робітників підприємства. Легковий автомобіль в ці дні використовувався для обслуговування робіт на будівельно-монтажних дільницях для вирішення поточних питань, пов`язаних з роботою дільниць, тобто безпосередньо пов`язаний з господарською діяльністю.

В підтвердження зазначеного позивачем надані накази про затвердження графіку робіт та графіки робіт за період з квітня 2017 року по серпень 2018 року (т. 4 а.с.28-61, 233-250, т.5 а.с. 1-16).

Для придбання автопослуг, між Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Ліцензія серія № НОМЕР_1 видана 03.06.2010 року Міністерством транспорту та зв`язку України) Виконавець та ПАТ Шахтобудмонтажне управління № 1 Замовник, укладений договір на транспортне обслуговування № 459/17 від 01.11.2017р., про наступне (т.3 а.с. 97-104).

Виконавець протягом строку дії договору зобов`язується на замовлення Замовника або особи, зазначеної Замовником, виконувати та/або організовувати виконання послуг, пов`язаних із наземним пасажирським перевезенням, а Замовник зобов`язується своєчасно оплачувати надані послуги на умовах, визначених договором (п.1.1 договору).

За п.2.1.1 Виконавець зобов`язаний забезпечити безпечне перевезення пасажирів Замовника та їхнього багажу за вказаним маршрутом та у визначені строки.

Оплата за послуги пасажирського автотранспорту здійснюється за договірними тарифами, зазначеними у Додатку № 1, який є невід`ємною частиною договору (п.3.1 договору). Моментом надання послуг є дата складання Акту приймання-передачі послуг (п.3.2 договору).

Згідно п.3.4 договору за фактом надання послуг та підписання сторонами Акту приймання-передачі послуг Виконавець надає Замовнику наступні документи:

- рахунок;

- талон Замовника;

- реєстр талонів Замовника.

Договір набирає чинності з моменту його укладання і дійсний до 31 грудня 2019 року (п.6.4 договору).

У Додатку № 1 від 01.11.2017р. до договору № 459/17 від 01.11.2017р. (т. 3 а.с. 103-104) сторонами погоджено договірні тарифи на послуги з транспортного обслуговування за транспортним засобом Mercedes (дизельний) 318:

- вартість 1км пробігу з урахуванням ПДВ - 7,15грн.;

- вартість 1 години роботи з урахуванням ПДВ - 99,00грн.

У Додатку № 1 від 01.02.2018р. до договору № 459/17 від 01.11.2017р. сторонами погоджено договірні тарифи на послуги з транспортного обслуговування за транспортним засобом Mercedes (дизельний) 318:

- вартість 1 км пробігу з урахуванням ПДВ - 7,87грн.;

- вартість 1 години роботи з урахуванням ПДВ - 108,90грн.

У Додатку № 2 до договору № 459/17 від 01.11.2017р. сторонами погоджено графік руху автобуса для доставки робітників ШБМУ № 1 по маршруту:

м.Вугледар за часом 5.30,

м.Курахове за часом 6.10,

м. Покровськ (гуртожиток) за часом 6,50,

ШУ Покровське за часом 7.10,

Робота на дільниці.

ШУ Покровське - за часом 16.50,

м.Покровськ і гуртожиток за часом 17.10,

м.Курахове за часом 17,50,

м.Вугледар за часом 18,30.

Факт виконання договору підтверджується: актами здачі-прийняття робіт (надання послуг), реєстрами на талони замовника, подорожніми листами (т.8 а.с. 172-259, т.9 а.с. 1-90), податковими накладними (т.3 а.с. 105-155).

Оплата підтверджується виписками по рахунку (т.6 а.с. 170-250, т. 7 а.с. 1-83), картками рахунку (т.7 а.с. 84-253, т.8 а.с. 1-12), інформацією про рух коштів (т.8 а.с. 13-40), оборотно-сальдовими відомостями по рахунку (т.13 а.с. 113-189).

В акті перевірки відповідачем було також встановлено порушення позивачем вимог діючого законодавства з утримання та сплати військового збору у загальній сумі 275 320,00 грн. за період 2016 - 1 квартал 2017 року, а саме:

- 2016 рік, у т.ч. - 1 квартал - 41725,99 грн., 2 квартал - 49485,07 грн., 3 квартал - 61000,42 грн., 4 квартал - 59905,00 грн.;

- за 1 квартал 2017 року - 63204,51 грн.

У позовній заяві позивач зазначив, що в період до 31.03.2017 року Товариство, як платник податку, здійснювало діяльність на тимчасово окупованій території України і не має змоги пред`явити первинні документи за відповідний період, на підставі яких здійснювався облік доходів та витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єкту оподаткування.

Сертифікатом № 1300 (вих. 4441/05-4 від листопада 2014року) на заяву ПАТ Шахтобудмонтажне управління №1 №1-12/1580 від 07.10.2014р., відповідно до пунктів 100.4 і 100.5 статті 100 Податкового кодексу України, на підставі наданих документів, Торгово-промислова палата України засвідчує настання обставин непереборної сили з 01 серпня 2014 року ПАТ Шахтобудмонтажне управління №1 при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов`язкових платежів. На момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промислової палати України обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо (т.4 а.с. 83).

Повідомленням ПАТ Шахтобудмонтажне управління №1 № 187 від 14 серпня 2017р. повідомлено Мар`їнську об`єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС в Донецькій області, що у зв`язку із тим що виробничі активи підприємства розташовані на тимчасово неконтрольованій Україною території Донецької області у м.Донецьк, втрачено можливість користування і доступу до всієї фінансової, бухгалтерської та податкової документації, облікових даних, статистичної звітності, інформації про робітників Товариства, документів з обліку та нарахування заробітної плати, архівних даних, укладених договорів, виданих довіреностей та нотаріально посвідчених довіреностей від Товариства за період з 1 січня 2014р. по 31 березня 2017 року, також втрачено доступ до печаток та штампів Товариства. ПАТ Шахтобудмонтажне управління №1 має змогу скористатися діючими нормами статті 38 Підрозділу 10 Інших перехідних положень Податкового кодексу України (т.4 а.с. 84-85).

При цьому, платіжними дорученнями підтверджено сплату позивачем військового збору, який був помилково перерахований на інший бюджетний рахунок - податку на дохід з фізичних осіб за кодом платежу 11010100 (т.4 а.с. 86-92, 94-100).

Платіжними дорученнями №626 від 07.12.2018 га суму 71 156,41 грн. та №686 від 21.12.2018 на суму 46 793,67 грн. кошти були перераховані за кодом платежу 11011000 військовий збір (т.4 а.с. 93).

Разом з тим, згідно висновку експерта №229/26 за результатами проведення судової економічної експертизи, складеного 07.04.2020 року (т.14 а.с. 32-57):

- не підтверджується документально висновок податкового органу, викладений в Акті перевірки від 08.01.2019 №10/05-99-14-18/00180924 в частині:

а) порушення ПРАТ ШБУ № 1 п.44.1, п.44.2, ст. 44 розділу II, п.п.134.1.1 п.134.1 ст. 134, п. 135.1 ст. 135 розділу III Податкового кодексу України, Закону України від 16.07.1999 №996-XIV Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні та п.2.4 ст.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.1995 за №168/704, п.7, 10, 11 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку №15 Дохід , затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 №290, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.1999 за №860/4453, (зі змінами та доповненнями), пункту 18 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку (ПСБУ) 16 Витрати , затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 за №27/4248 (зі змінами та доповненнями), в результаті чого завищено від`ємне значення об`єкта оподаткування податком на прибуток за 9 місяців 2018 року у сумі 380 593,00 грн.;

б) порушення п. 44.1 ст. 44, п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п.188.1 ст. 188,п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-Vl (зі змінами та доповненнями), в результаті чого занижено податок на додану вартість у сумі 317 122 грн., у тому числі по періодах: квітень 2017 року - 744 грн., травень 2017 року - 32 159 грн.; червень 2017 року - 140 716 грн.; липень 2017 року - 12 616 грн.; серпень 2017 року - 16 168 грн.; жовтень 2017 року - 39 045 грн.; листопад 2017 року - 5 684 грн.; грудень 2017 року - 1 654 грн.; січень 2018 року - 6 156 грн.; лютий 2018 року - 5 435 грн.; березень 2018 року - 5 426 грн.; квітень 2018 року - 21 167 грн.; червень 2018 року - 11 088 грн.; липень 2018 року - 6 489 грн.; серпень 2018 року - 5 878 грн.; вересень 2018 року - 6 697 грн.;

- підтверджується документально висновок податкового органу, викладений в Акті перевірки від 08.01.2019 №10/05-99-14-18/00180924 в частині:

в) порушення пп. б п. 176.2 ст. 176, пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 р.І Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями), Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 30.01.2015 за №111/26556 в частині надання в розрахунку за формою 1ДФ недостовірних відомостей та відомостей з помилками даних, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за 4 квартал 2017 року, що призвело до зменшення податкових зобов`язань;

- експерту не виявляється можливим документально підтвердити висновки Акту перевірки щодо порушення п. 18.1 ст. 18, абз. 2 п. 57.1 ст. 57, п.п. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168, абз. а п. 176.2 ст. 176, п.п. 1.4, 1.5, 1.6 п. 16-1 підрозділу 10 розділ XX перехідних положень Податкового кодексу України ПАТ Шахтобудмонтажне управління №1 не нараховано та не сплачено (не перераховано) до бюджету військовий збір у загальній сумі 27 а саме; за 1-4 квартал 2016 року у сумі 212 115,49 грн., за 1 квартал 2017 р 63 204,51 грн. із сум доходу у вигляді заробітної плати, нарахованої та виплаченої робітникам підприємства:

- у зв`язку із відсутністю первинних документів бухгалтерського обліку;

- у зв`язку із відсутністю у Акті перевірки посилань на первинні документи, регістри податкового та бухгалтерського обліку;

- визначення у Акті перевірки сум податкових зобов`язань із військового збору шляхом застосування непрямих методів, застосування яких не регламентується Податковим кодексом України;

- щодо порушення пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14, абз. 2 п. 57.1 ст. 57, п.п. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168, пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168, абз. а п. 176.2 ст. 176, пп. 1.4, 1.6 п.16-1 підрозділу 10 розділу XX перехідних положень Податкового кодексу України в частині несплати (неперерахування) військового збору у розмірі 117 950,08 грн., в тому числі по періодам:

- за травень 2018 року в загальній сумі 19 727,17 грн. - по строк) сплати 07.06.2018;

- за червень 2018 року в загальній сумі 30151,69 грн.: по строку сплати 07.06.2018 - 27 000,00 грн., по строку сплати 26.06.2018 - 50,00 грн., по строку сплати 27.06.2018 - 16,50грн., по строку сплати 09.07.2018 - 3 085,19 грн.;

- за липень 2018 року в загальній сумі 29631,96 грн.: по строку сплати 23.07.2018-13 000,00 грн., по строку сплати 25.07.2018- 16,50 гри., по строку сплати 09.08.2018-16 537,97 грн., по строку сплати 27.08.2018 - 77,49 грн.;

- за серпень 2018 року в загальній сумі 38 439,26 грн.: по строку сплати 17.08.2018 - 5 725,00 грн., по строку сплати 22.08.2018 - 16 800,42 грн., по строку сплати 07.09.2018 - 15 913,84 грн.,

то підтверджується документально перерахування сум військового збору в загальній сумі 117 950,08грн. до Державного бюджету України у терміни та сумах, що визначені у Акті перевірки, але перерахування сум військового збору помилково проведено на рахунок № 33113340700296 ГУ ДКСУ у Донецькій області, Марійське УК/Марїнськнй район/, який призначено для перерахування коштів за податком на доходи фізичних осіб. Питання права виходять за межі компетенції судового експерта-економіста.

Оскільки не підтверджується документально висновок податкового органу, викладений в Акті перевірки від 08.01.2019 №10/05-99-14-18/00180924 в частині:

а) порушення ПРАТ ШБУ № 1 п.44.1, п.44.2, ст. 44 розділу II, п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п. 135.1 ст. 135 розділу III Податкового кодексу України, Закону України від 16.07.1999 №996-XIV Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні та п.2.4ст.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському облік)', затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.1995 за №168/704, п.7. 10, 11 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку №15 Дохід , затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 №290, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.1999 за №860/4453, (зі змінами та доповненнями), пункту 18 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку (ПСБУ) 16 Витрати , затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 № 318, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 за №27/4248 (зі змінами та доповненнями), в результаті чого завищено від`ємне значення об`єкта оподаткування податком на прибуток за 9 місяців 2018 року у сумі 380 593,00 грн.;

б) порушення п. 44.1ст. 44, п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188, п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та Доповненнями), в результаті чого занижено податок на додану вартість у сумі 317 122 грн., у тому числі по періодах: квітень 2017 року - 744 грн., травень 2017року - 32 159 грн., червень 2017 року - 140 716 грн.; липень 2017 року - 12 616 грн.: серпень 2017 року - 16 168 грн., жовтень 2017 року - 39 045 грн.; листопад 2017 року - 5 684 грн.; грудень 2017 року - 1654 гри.; січень 2018 року - 6 156 грн.; лютий 2018 року - 5 435 грн.; березень 2018 року - 5 426 грн.; квітень 2018 року - 21 167 грн.; червень 2018 року - 11 088 грн.; липень 2018 року - 6 489 грн.: серпень 2018 року - 5 878 грн.; вересень 2018 року - 6 697 грн.,

то відсутні підстави для застосування податковим органом штрафних (фінансових) санкцій, зазначених у спірних податкових повідомленнях-рішеннях.

Оскільки, результатами дослідження експертом підтверджено висновки Акту перевірки щодо порушення вимог тпп. б п.176.2ст. 176, пп. 14.1.180 ц. 14.1 ст. 14 р.І Податкового кодексу України. Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4, в частині надання недостовірних відомостей та відомостей з помилками даних, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за 4 квартал 2017 року з військового збору, що призвело до заниження задекларованих податкових зобов`язань, то підтверджуються документально підстави для застосування податковим органом штрафних (фінансових) санкцій у відповідності до п. 119.2. ст.119 Податкового кодексу України, у сумі 510,00грн. Але таке повідомлення-рішення не є спірним.

Оскільки експерту не виявляється можливим документально підтвердити висновки Акту перевірки щодо порушення п. 18.1 ст. 18, абз. 2 п. 57.1 ст. 57, п.п. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168, абз. а п. 176.2 ст. 176, п.п. 1.4. 1.5, 1.6 п. 16-1 підрозділу 10 розділ XX перехідних положень Податкового кодексу України ПАТ Шахтобудмонтажне управління №1 щодо не нарахування та не сплати до бюджету військового збору за 1-4 квартал 2016р., 1 квартал 2017р., у загальній сумі 275 320,00 грн., то не виявляється можливим документально обґрунтувати підстави для застосування податковим органом штрафних (фінансових) санкцій, зазначених у спірному податковому повідомленні-рішенні.

Оскільки питання права виходять за межі компетенції судового експерта- економіста, тоне виявляється можливим документально обґрунтувати підстави для застосування податковим органом штрафних (фінансових) санкцій у разі порушення пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14, абз. 2 п. 57.1 ст. 57, п.п. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168, пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168, абз. а п. 176.2 ст. 176, пп. 1.4, 1.6 п. 16 підрозділу 10 розділу ХХ перехідних положень Податкового кодексу України в частині несплати (неперерахування) військового збору у розмірі 117 950,08 грн.

Вирішуючи даний публічно-правовий спір, суд виходить з наступного.

Згідно ст. 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, що не заборонена законом.

У відповідності до ст. 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

За положеннями ст.ст. 42-44 цього ж Кодексу підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Підприємці мають право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яку не заборонено законом.

Підприємництво здійснюється на основі в тому числі вільного вибору підприємцем видів підприємницької діяльності; самостійного формування підприємцем програми діяльності, вибору постачальників і споживачів продукції, що виробляється, залучення матеріально-технічних, фінансових та інших видів ресурсів, використання яких не обмежено законом, встановлення цін на продукцію та послуги відповідно до закону.

Відповідно до підпункту 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі за текстом - ПК України) господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

А отже, суб`єкти господарювання здійснюють господарську діяльність в залежності від специфіки роботи підприємства та на основі комерційного розрахунку та власного комерційного ризику.

За п.44.1. ст.44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Згідно п.44.2. ст.44 Податкового кодексу України для обрахунку об`єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

За п. 134.1 ст.134 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є: прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу...

Базою оподаткування податком на прибуток у відповідності до п. 135.1 ст.135 Податкового кодексу України є грошове вираження об`єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні № 996-X1V від 16 липня 1999 року первинним документом є документ, який містить відомості про господарську операцію, а доходами - збільшення економічних вигод у вигляді збільшення активів або зменшення зобов`язань, яке призводить до зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків власників).

Статтею 9 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні № 996-XIV від 16 липня 1999 року регламентовано, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання;назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

За п. п. 14 1.191. п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України постачання товарів - будь - яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.

Відповідно до п. 185.1 ст. 185, п.187.1 ст.187, п.188.1 ст. 188, п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України за податком на додану вартість:

- Об`єктом оподаткування є операції платників податку з:

а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу(п.185.1. ст. 185 ПК України).

- Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню.

б) дата відвантаження товарів..., а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку (п.187.1 ст.187 ПК України).

За п. 188.1 ст.188 Податкового кодексу України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

За вимогами Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-Vl:

- за п 46.1 Податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання.. Додатки до податкової декларації є її невід`ємною частиною

-п.46.5 Форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

У податкових деклараціях з податку на прибуток ПАТ Шахтобудмонтажне управління №1 задекларовані показники по рядку 01 Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку .

Актом перевірки позивача встановлено заниження задекларованих в рядку 01 декларацій Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку та задекларованих показників у рядку 7 колонки Б Коригування податкових зобов`язань декларації з податку на додану вартість у сумі 256 259 грн., через неправомірне відкоригування у бік зменшення обсягу вже виконаних будівельних робіт по операціях із ПАТ ШУ Покровське , ТОВ Збагачувальна фабрика Свято-Варваринська , ТОВ Шахта Свято-Покровська № 3 .

Згідно п.6 4.7 Правил визначення вартості будівництва ДСТУ Б Д.11-1..2013, що прийняті та введені Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013р. № 293 незалежно від виду договірної ціни та способів взаєморозрахунків при виявленні у кошторисах виконаних робіт (примірні форми № КБ-2в Акт приймання виконаних будівельних робіт та КБ-3 Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати , які були оформлені та оплачені у попередні періоди) безперечних помилок та порушень чинного порядку визначення вартості будівництва загальна вартість виконаних підрядних робіт підлягає уточненню з моменту виявлення зазначених помилок з урахуванням термінів позовної давності згідно із законодавством України.

В результаті дослідження експертом актів виконаних робіт (Форми № КБ-2в) за договорами по наведених контрагентах, коригувальних актів до актів виконаних робіт, та співставлення з даними оборотно-сальдових відомостей, карток рахунку 361 Розрахунки з вітчизняними покупцями , експертом встановлено, що коригування обсягів виконаних робіт проведено лише у загальному обсягу без ПДВ на суму (-)370 379,00 грн., суму ПДВ (-) 74 075,80грн., суму з ПДВ (-) 444 454,80грн., до загального обсягу робіт, що виконані за Контрактом № 5п від 02.01.2015р. по ПАТ ШУ Покровське в сумі без ПДВ 7 604 008,00грн., ПДВ - 1 520 801,60грн., сума з ПДВ - 9 124 809,60грн., у періоді грудень 2016р. - квітень 2018р. Коригування обсягів виконаних робіт проведено у відповідності до п.6.4.7 Правил визначення вартості будівництва ДСТУ Б Д. 1.1-1 .:2013.

Відсутні акти виконаних робіт за контрагентами ТОВ Збагачувальна фабрика Свято-Варваринська , ТОВ Шахта Свято-Покровська № 3 за договорами № 460Ф від 06.04.2017р. із ТОВ Збагачувальна фабрика Свято-Варваринська , № 476ШСП від 01.09.2016р. із ТОВ Шахта Свято-Покровська № 3 на загальну суму ПДВ - 182 193,20грн.

Оскільки за п.5.6 Контракту № 5п від 02.01,2015р., п.3.2 договору № 460Ф від 06.04.2017р., та за п.4.7 ст.4 договору № 476ШСП від 01.09.2016р. по закінченню виконання робіт Підрядник надає Замовнику акти приймання-передачі виконаних підрядних робіт (форма КБ-2в), підписані уповноваженими представниками, довідки про вартість виконаних робіт (форма КБ-3). і рахунок на оплату, то відсутність первинних документів, оформлених в установленому порядку, підтверджує відсутність об`єкту оподаткування податком на додану вартість у відповідності до п.185.1. ст.185 Податкового кодексу України, оскільки відсутній факт постачання робіт, послуг.

А отже, в діях позивача, як платника податку, не вбачається порушень діючого законодавства.

Щодо використання бензину не в господарській діяльності, суд зазначає наступне.

За п. 198.5. ст. 198 Податкового кодексу України платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами послугами, необоротними активами, придбаними, виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг. необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги. необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:

а) в операціях, що не є об`єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;

б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);

в) в операціях що здійснюються платником податку з межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, пересичених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).

У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов`язань, що були нараховані відповідно доцього пункту , на підстав; розрахунку коригування до податкової накладної, зазначено: в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З метою застосування цього пункту податкові зобов`язання визначаються по товарах/послугах, необоротних активах:

придбаних для використання в неоподатковуваних операціях - на дату їх придбання;

придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену з первинних документах, складених відповідно до Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні .

Отже, п.198.5 ст. 198 Податкового кодексу України регламентує зобов`язання платника податку нарахувати податкові зобов`язання у наведених випадках, та не містить вимог до формування податкового кредиту.

Відповідно до п.198.3 ст. 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з:

придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);

ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Згідно п. 198.6 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Як зазначено в акті перевірки, що виходячи з регламенту роботи та табелів виходу на роботу директора підприємства та головного механіка субота, неділя та святкові дні -це вихідні дні, тому пальне, яке було використано у вихідні дні автомобілями КІА-Sportedта Peugeot 407 не пов`язано із господарською діяльністю.

За п. п. 14.1.36 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні № 996-Х/V від 16 липня 1999 року господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства.

Як встановлено судом, та підтверджено матеріалами справи, графіки роботи працівників позивача встановлюють окремий порядок, а саме вихідні дні не завжди субота, неділя та святкові дні, а й інші дні неділі, із тривалим інтервалом в окремих періодах до 14 днів.

Таким чином, за період квітень 2017р.- вересень 2018р. легкові автомобілі КІА-Sportedта Peugeot 407, які були у розпорядженні посадових осіб, що мали за колективним договором ненормований робочий день, а графіки роботи для водіїв встановлюють окремий порядок, а саме вихідні дні не завжди типові, із тривалим інтервалом в окремих періодах до 14 днів, висновки відповідача, викладені в акті перевірки щодо використання пального у вихідні дні зазначених автомобілів не пов`язано з господарською діяльністю, є хибними.

Щодо операцій з придбання автопослуг від ФОП ОСОБА_1 , суд зазначає наступне.

За актом перевірки до податкового кредиту платника було віднесено придбання автопослуг від ФОП ОСОБА_1 на загальну суму 310422.42грн., у т.ч. ПДВ - 51 737,07 грн.

Відповідно до п. 11 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 Витрати , затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 318 від 31.12.1999р., який визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про витрати підприємства та її розкриття в фінансовій звітності, собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) складається з виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), яка була реалізована протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загальновиробничих витрат та наднормативних виробничих витрат.

До виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) включаються:прямі матеріальні витрати;прямі витрати на оплату праці; інші прямі витрати; змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати.

За п.15 вказаного вище Положення до складу загальновиробничих витрат включаються, серед іншого: витрати на управління виробництвом (оплата праці апарату управління цехами, дільницями тощо; відрахування на соціальні заходи й медичне страхування апарату управління цехами, дільницями; витрати на оплату службових відряджень персоналу цехів, дільниць тощо).

У відповідності до п. 17 наведеного Положення витрати, пов`язані з операційною діяльністю, які не включаються до собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг), поділяються на адміністративні витрати, витрати на збут та інші операційні витрати.

Згідно п.18 Положення до адміністративних витрат відносяться такі загальногосподарські витрати, спрямовані на обслуговування та управління підприємством: витрати на службові відрядження і утримання апарату управління підприємством та іншого загальногосподарського персоналу; інші витрати загальногосподарського призначення.

На підставі п. 12 Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 18 Будівельні контракти , затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 205 від 28.04 2001р., який визначає методологічні засади формування підрядниками у бухгалтерському обліку інформації про доходи та витрати, пов`язані з виконанням будівельних контрактів, та її розкриття у фінансовій звітності, витрати за будівельним контрактом включають: витрати, безпосередньо пов`язані з виконанням даного контракту; загальновиробничі витрати.

За п. 13вказаного Положення до складу витрат, безпосередньо пов`язаних з виконанням будівельного контракту, належать прямі матеріальні витрати, прямі витрати на оплату праці, інші прямі витрати (включаючи вартість виконаних субпідрядниками робіт) згідно з Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 16 "Витрати", затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 року N318.

У відповідності до п.п. 14 та 15 наведеного Положення до складу загальновиробничих витрат включаються передбачені Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 16 "Витрати" затрати на управління, організацію та обслуговування будівельного виробництва з розподілом між об`єктами будівництва.

Не включаються до складу витрат за будівельним контрактом, а відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені:адміністративні витрати;витрати на збут;інші операційні витрати.

Адміністративні витрати можуть бути визнані витратами за будівельним контрактом, якщо:а) ці витрати безпосередньо пов`язані з виконанням цього будівельного контракту,б) окреме відшкодування цих витрат за умовами цього будівельного контракту покладено на замовника.

Як вбачається з пояснювальної записки начальника економічного відділу ПрАТ Шахтобудмонтажне управління № 1 , послуги із пасажирських перевезень за договором № 459/17 від 01.11.2017р. між позивачем та ФОП ОСОБА_1 щомісячно пред`являлись замовнику (ПАТ ШУ Покровське ) у актах виконаних робіт по Формі КБ-2в у розділі Адміністративні послуги та повністю компенсовані (т.13 а.с. 229).

У Додатку № 2 до договору погоджено графік руху автобуса для доставки робітників позивача по маршруту з прибуттям за часом 7.10 на ШУ Покровське , роботу на дільниці, та повернення у 16.50 з міста роботи ШУ Покровське робітників назад.

Таким чином, матеріалами справи підтверджено відшкодування витрат за контрактом №5п від 02.01.2015 року на перевезення робітників позивача до міста роботи і назад, адміністративні витрати (витрати на службові відрядження апарата управління та робітників, що здійснюють загальновиробниче обслуговування будівельної організації та апарату управління), тому позивачем не порушено п.198.5 ст. 198 Податкового Кодексу України в частині зайвого віднесення до складу податкового кредиту платника суми ПДВ 51 737,07грн. по операціях з придбання автопослуг від ФОП ОСОБА_1 на загальну суму 310422,42грн. з ПДВ.

Стосовно сплати військового збору суд зазначає наступне.

У відповідності до ст. 162.1 Податкового Кодексу України платниками податку є фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; податковий агент.

П.п.163.1.1., п.п.163.1.2 п.163.1 ст.163 Податкового Кодексу України визначено, що об`єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

Згідно п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового Кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

У п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ визначено, що платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу. Об`єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 Кодексу. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об`єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу. Платники збору зобов`язані забезпечувати виконання податкових зобов`язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу.

Повідомленням ПАТ Шахтобудмонтажне управління №1 № 187 від 14 серпня 2017р. повідомлено Мар`їнську об`єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС в Донецькій області, що у зв`язку із тим що виробничі активи підприємства розташовані на тимчасово неконтрольованій Україною території Донецької області у м.Донецьк, втрачено можливість користування і доступу до всієї фінансової, бухгалтерської та податкової документації, облікових даних, статистичної звітності, інформації про робітників Товариства, документів з обліку та нарахування заробітної плати, архівних даних, укладених договорів, виданих довіреностей та нотаріально посвідчених довіреностей від Товариства за період з 1 січня 2014р. по 31 березня 2017 року, також втрачено доступ до печаток та штампів Товариства. ПАТ Шахтобудмонтажне управління №1 має змогу скористатися діючими нормами статті 38 Підрозділу 10 Інших перехідних положень Податкового кодексу України.

Разом з цим, пунктом 38 Підрозділу 10 Інші перехідні положення Розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України встановлено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення проведення операції Об`єднаних сил (ООС), для платників податків, які станом на 14 квітня 2014 року мали місцезнаходження (місце проживання) на тимчасово окупованій території, що визнана такою відповідно до Постанови Верховної Ради України "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями", або в населених пунктах на лінії зіткнення, та/або платників податків, які мають об`єкти оподаткування місцевими податками, зборами на цих територіях, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

За п.38.11. Підрозділу 10 Інші перехідні положення Розділу XX Перехідні положення ПКУ тимчасово, до завершення проведення антитерористичної операції та/або операції Об`єднаних сил (ООС), до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення, вільної економічної зони "Крим" і не можуть пред`явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, як виняток із положень статті 44 цього Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.

Підстави неможливості пред`явлення первинних документів:

первинні документи втрачені (знищені чи зіпсовані) у зв`язку з проведенням антитерористичної операції:

первинні документи знаходяться на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення, вільної економічної зони "Крим" і їх неможливо вивезти або їх вивезення пов`язане з ризиком для життя та здоров`я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв`язку з іншими адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.

У разі втрати та/або неможливості вивезення первинних документів платник податків/податковий агент за місцем свого обліку подає до контролюючого органу в довільній формі повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, підписане керівником підприємства та головним бухгалтером, в якому зазначаються: обставини, що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів, податкові (звітні) періоди, а також загальний перелік первинних документів (за можливості - із зазначенням реквізитів).

Дані та показники податкової звітності платника податків/податкового агента за податкові (звітні) періоди, зазначені у повідомленні, не можуть бути піддані сумніву лише на підставі відсутності первинних документів.

Після подання до контролюючого органу повідомлення про неможливість вивезення первинних документів та/або операції Об`єднаних сил (ООС) запроваджується мораторій на проведення будь-яких перевірок щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів.

Якщо після подання повідомлення про неможливість вивезення первинних документів платнику податків/податковому агенту стане відомо про втрату цих документів, такий платник податків/податковий агент зобов`язаний подати до контролюючого органу повідомлення про втрату первинних документів із зазначенням обставин такої втрати.

Платники податків/податкові агенти, які подали повідомлення про втрату первинних документів відповідно до цього підпункту, не можуть бути перевірені контролюючим органом щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів, у тому числі після завершення проведення антитерористичної операції.

Зазначені в цьому підпункті положення застосовуються до платників податків/податкових агентів, які станом на 1 квітня 2017 року здійснили зміну свого місцезнаходження (місця проживання) з тимчасово окупованої території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення на іншу територію України та сплачували податки до бюджету в період проведення антитерористичної операції згідно з цим Кодексом.

У податкових (звітних) періодах, зазначених у відповідному повідомленні, не може бути переглянуто у бік збільшення суми податкових зобов`язань з податків і зборів, задекларовані в податкових деклараціях за вказані податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток, задекларовані в податкових деклараціях/розрахунках за вказані податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявлені в податкових деклараціях за вказані звітні періоди.

В період до 31.03.2017 року позивач, як платник податку, здійснював діяльність на тимчасово окупованій території України. 31.03.2017 року позивач змінив місцезнаходження Товариства на адресу: 85612, Донецька область, Мар`їнський район, м. Курахове, Промислова зона, 69/15, що підтверджено Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Таким чином, приймаючи до уваги, що позивач подав до контролюючого органу повідомлення про втрату можливості користування і доступу до первинних документів за період з 1 січня 2014 року по 31 березня 2017 року, до нього запроваджується мораторій на проведення будь-яких перевірок щодо зазначених у повідомленні (податкових (звітних) періодів.

Отже, позивач не може бути перевірений контролюючим органом за період з 1 січня 2014 року по 31 березня 2017 року.

Разом з тим, згідно висновку експерта №229/26 за результатами проведення судової економічної експертизи, складеного 07.04.2020 року,в результаті дослідження матеріалів справи та додатково наданих матеріалів експертом встановлено:

за даними дослідження платіжних доручень з призначенням платежу сплата військового збору (т.4, а.с.86-100) експертом встановлено перерахування наступних платежів у загальній сумі 117950,08грн., в т.ч.:

- за травень 2018 року в загальній сумі 19 727,17 грн. - по строку сплати 07.06.2018;

- за червень 2018 року в загальній сумі 30 151,69 грн.: по строку сплати 07.06.2018 - 27 000,00 грн., по строку сплати 26.06.2018 - 50,00 грн., по строку сплати 27.06.2018 - 16.50 грн., по строку сплати 09.07.2018 - 3 085,19 грн.;

- за липень 2018 року в загальній сумі 29 631,96 грн.: по строку сплати 23.07.2018 - 13 000,00 грн., по строку сплати 25.07.2018 - 16,50 грн., по строку сплати 09.08.2018 - 16 537,97 грн., по строку сплати 27.08.2018 - 77,49 грн.;

- за серпень 2018 року в загальній сумі 38 439,26 грн.: по строку сплати 17.08.2018 - 5 725,00 грн., по строку сплати 22.08.2018 - 16 800,42 грн., по строку сплати 07.09.2018 - 15 913,84 грн.

При співставленні результатів дослідження наведених вище платіжних доручень з призначенням платежу військовий збір з даними Картки рахунку 642 Військовий збір період з січня 2016р. по вересень 2018р., розбіжностей щодо дати перерахування та суми вищенаведених платежів не встановлено.

Аналізом виписок АТ ПУМБ за 07.06.2018, 26.06.2018, 09.07.2018, 23.07.2018, 09.08.2018, 17.08.2018, 22.08.2018, 07.09.2018 експертом встановлено помилкове перерахування сум військового збору на рахунок № 33113340700296 ГУ ДКСУ у Донецькій області, Мар`їнське УК/Марїнський район/11010100, який призначено для перерахування коштів за податком на доходи фізичних осіб, що також не заперечується позивачем.

У п.п.1.4 п. 16і підрозділу 10 розділу XX ПКУ зазначено, що нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.

Відповідно до п.168.4.1 п.168.4 ст.168 ПКУ податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.

За п.2 ст.29 Склад доходів Державного бюджету Бюджетного кодексу України № 2456-УІ від 08.07.2010р.із змінами та доповненнями до доходів загального фонду Державного бюджету України належить, серед інших, військовий збір, що сточується (перераховується) згідно з пунктом 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України.

На підставі п.п.4, 5 ст.45 Бюджетного кодексу України № 2456-УІ від 08.07 2010 року, із змінами та доповненнями, податки і збори та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок. Податки і збори та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

Згідно Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету , затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 43 від 29.01.2013р. із змінами та доповненнями:

- за п.2.3. Бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету (далі - рахунки за надходженнями) відкриваються на балансі Казначейства та Головних управлінь Казначейства відповідно до законодавства.

- за п.2.5. Платники перераховують платежі до державного бюджету у готівковій або безготівковій формі на відповідні рахунки за надходженнями за місцезнаходженням (місцем проживання) платника, якщо інше не встановлено законодавством. Розрахункові документи про сплату платежів до державного бюджету мають бути оформлені платниками згідно з вимогами нормативно-правових актів.

- за п.2.6. Перерахування грошових коштів, сплачених платниками до державного бюджету, здійснюється через Систему електронних платежів Національного банку України на рахунки, відкриті в органах Казначейства відповідно до законодавства.

Відповідно до Положення про єдиний казначейський рахунок , затверджене Наказом Державного казначейства України № 122 від 26.06.2002р. (у редакції Наказу Державного казначейства України № 449 від 30.11.2010р.):

-п.1 Єдиний казначейський рахунок (далі - ЄКР) - це консолідований рахунок, відкритий Державному казначейству України в Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України.

- за п. 2.1 Єдиний казначейський рахунок консолідує кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування коштів інших клієнтів, обслуговування яках здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством

-за п.2.4. З метою ведення бухгалтерського обліку операцій по виконанню державного та місцевих бюджетів, а також інших операцій з коштами клієнтів, передбачених законодавством в органах Державного казначейства України відкрито (серед інших) бюджетні рахунки для зарахування надходжень бюджетів, передбачених законодавством.

Зазначені рахунки відкриваються на балансі Державного казначейства України та головних управлінь Державного казначейства України відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів та Інструкції про відкриття аналітичних рахунків для обліку операцій по виконанню бюджетів в системі Державного казначейства, затверджених наказом Державного казначейства України від 28.11.2000 N 119 (зі змінами).

Виходячи з наведеного, кошти в рахунок сплати військового збору зараховуються до доходів загального фонду Державного бюджету України па єдиний казначейський рахунок, як і податок на доходи фізичних осіб;

Крім того, підтверджується документально перерахування позивачем сум військового збору в загальній сумі 117 950,08 грн. до Державного бюджету України у терміни та сумах, що визначені у Акті перевірки, але перерахування сум військового збору помилково проведено на рахунок № 33113340700296 ГУ ДКСУ у Донецькій області. Марійське УК/Мар`їнський район/, який призначено для перерахування коштів за податком на доходи фізичних осіб (Код платежу 11010100).

Відповідно до Постанови від 16.06.2015 року у справі № 21-377а15 Колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України вважає, що здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов`язання до державного бюджету в строк, встановлений пунктом 57.1 статті 57 ПК, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова

Крім того, на думку колегії суддів, для підтвердження факту несплати узгодженої суми грошового зобов`язання необхідно встановити, що у строк, передбачений пунктом 57.1 статті 57ПК, платник податків не вчинював дії, спрямовані на перерахування узгодженої суми грошового зобов`язання до державного бюджету. А оскільки такі суми зараховуються на єдиний казначейський рахунок, то помилкове визначення коду бюджетної класифікації у платіжному дорученні під час сплати суми податкового зобов`язання не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми грошового зобов`язання у визначений вказаною нормою ПК строк.

Отже, позивачем вчинені дії зі сплати військового збору до державного бюджету у встановлені строки та у необхідній сумі, хоча і на помилковий рахунок, тому у відповідача відсутні підстави для застосування штрафних (фінансових санкцій) та пені.

Таким чином, висновки відповідача, викладені в акті перевірки, є необґрунтованими і не доводить факту порушення позивачем податкового законодавства по господарським операціям та веденню господарської діяльності позивача з контрагентами ПАТ ШУ Покровське , ТОВ Збагачувальна фабрика Свято-Варваринська та ТОВ Шахта Свято-Покровська №3 .

Відтак, доводи, викладені в акті перевірки, спростовуються належними та допустимими доказами, що наявні в матеріалах справи, а обставини, на які посилається представник відповідача, не можуть бути достатніми доказами здійснення господарських операцій та господарської діяльності позивачем з порушенням податкового законодавства.

Отже, спірні ППР прийняті відповідачем з порушенням норм матеріального права та не відповідають обставинам справи, а отже підлягають скасуванню.

На думку суду, у спірних правовідносинах відповідач діяв з порушенням меж повноважень, визначених Законами України, а також необґрунтовано, чим порушив вимоги ст. 18 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, за якими органи державної влади та органи місцевого самоврядування, в тому числі, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Доказів, які б доводили необґрунтованість заявленого позову, відповідач суду не надав, а отже позовні вимоги підлягають задоволенню у спосіб захисту права, визначений позивачем.

Зважаючи на те, що позивачем при поданні позову сплачено судовий збір у сумі 19 210,00грн., наведена сума відповідно до положень ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає стягненню з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись ст. ст. 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов приватного акціонерного товариства Шахтобудмонтажне управління №1 до Головного управління ДПС у Донецькій області про скасування податкових повідомлень-рішень № 0001041418 від 14.02.2019 року, № 0001851303 від 07.05.2019 року та № 0003391418 від 02.05.2019 року - задовольнити повністю.

2. Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області № 0001041418 від 14.02.2019 року про нарахування приватному акціонерному товариству Шахтобудмонтажне управління №1 штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 79280,50 грн. у зв`язку із збільшенням суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість у сумі 317122,00 грн.

3. Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області № 0003391418 від 02.05.2019 року про завищення приватному акціонерному товариству Шахтобудмонтажне управління №1 суми від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток у сумі 380593,00 грн.

4. Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області № 0001851303 від 07.05.2019 року про нарахування приватному акціонерному товариству Шахтобудмонтажне управління №1 штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 262646,42 грн. та пені у сумі 67227,96 грн. у зв`язку із збільшенням суми грошового зобов`язання з податків та зборів, у тому числі з військового у сумі 393271,08 грн.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДПС у Донецькій області (місцезнаходження: вулиця Італійська, будинок 59, місто Маріуполь, Донецька область, 87515, код ЄДРПОУ 43142826) на користь приватного акціонерного товариства Шахтобудмонтажне управління №1 (місцезнаходження: вул. Центральна, будинок 68А, село Лисівка, Покровський р-н, Донецька область, 85362, код ЄДРПОУ 00180924) понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 19 210 (дев`ятнадцять тисяч двісті десять) гривень 00 копійок.

Вступну та резолютивну частини рішення прийнято, складено та підписано в нарадчій кімнаті 18 листопада 2020 року. Повне судове рішення складене 30 листопада 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.М. Чучко

Дата ухвалення рішення18.11.2020
Оприлюднено07.12.2020
Номер документу93296749
СудочинствоАдміністративне
Сутьскасування податкових повідомлень-рішень № 0001041418 від 14.02.2019 року, № 0001851303 від 07.05.2019 року та № 0003391418 від 02.05.2019 року