ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
04 грудня 2020 року м. Ужгород№ 260/3285/20
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) до Відкритого акціонерного товариства "Севлюш-сир" (90300, Закарпатська область, м. Виноградів, вул. Комунальна,1, код ЄДРПОУ - 00445535) про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
07 жовтня 2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Відкритого акціонерного товариства "Севлюш-сир", якою просить стягнути з відповідача на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій призначених відповідно до п "б" - "з"ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в сумі 10 516,50 грн.
09 листопада 2020 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (без виклику) сторін.
1. Позиції сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що громадяни ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 працював у ВАТ "Севлюш-сир" на посаді передбаченої Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, стаж на даному підприємстві складає 12 років 6 місяців. За період з січня 2020 року по вересень 2020 року відшкодуванню підлягає 10 516,50 грн.. Проте відповідач, в порушення законодавчих вимог, належного відшкодування сум, виплачених зазначеним громадянам пільгових пенсій, не здійснив, а тому такі підлягають стягненню в судовому порядку.
Ухвалою про відкриття провадження у адміністративній справі ВАТ "Севлюш-сир" встановлено 15-денний строк для подання відзиву на позовну заяву та повідомлено, що згідно з вимогами ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Зазначену ухвалу направлено на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення.
19 листопада 2020 року поштовий конверт з ухвалою суду від 09 листопада 2020 року повернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з відміткою органу поштового зв`язку "не існує".
Часом вручення повістки згідно з вимогами статті 127 КАС України вважається день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Крім того, при реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідач не вказав жодного засобу зв`язку.
Отже, суд вважає, що ухвала суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 09 листопада 2020 року є належним чином врученою відповідачу.
Також судом встановлено, що позивач належним чином направив на адресу місцезаходження відповідача позовну заяву з додатками, (а.с. 31).
Відповідач відзив на позов у встановлений судом строк не подав, про причини неподання суд не повідомив.
Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України , у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
2. Обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство "Севлюш-сир" (код ЄДРПОУ - 00445535) зареєстрований за адресою: 90300, Закарпатська область, м. Виноградів, вул. Комунальна,1, відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Як вбачається з матеріалів справи, громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 працював у ВАТ "Севлюш-сир" на посаді на посаді передбаченої Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що дало йому право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону 1788.
Позивачем направлялись на адресу ВАТ "Севлюш-сир" розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пп. "б-з" Закону України "Про пенсійне забезпечення", громадянину ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та відшкодуванню відповідачем підлягає заборгованість в сумі 10 516,50 грн. (а.с.6-28).
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.
Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058 від 09.07.2003 року набрав чинності з 01 січня 2004 року. Обов`язок покривати витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених за Списком № 1 та Списком № 2, діє починаючим з 2004 року. ВАТ "Севлюш-сир" входить до переліку платників збору на обов`язкове державне пенсійне страхування.
Головне управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, у відповідності до пунктів "б-з"статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", призначило пенсію за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 .
Підставою призначення пенсії за віком на пільгових умовах є те, що ОСОБА_1 працював посаді на посаді, передбаченої Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що дало йому право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення .
Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено категорію працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також врегульовано порядок внесення підприємствами та організаціями плати до Пенсійного фонду, що покривала витрати на виплату і доставку пенсій, призначених у відповідності до пп. "а", "б"-"з" цієї статті.
Для осіб, що працювали в особливо шкідливих і особливо важких умовах праці повний робочий день на атестованих робочих місцях за професією, які включені до Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Постановою Кабінету Міністрів від 11.03.1994 №162 (втратила чинність згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2003 року №36, та даною Постановою КМУ затверджено Списки № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах), що підтверджується наявними в матеріалах адміністративної справи доказами, зокрема, розрахунками фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, направленими відповідачеві.
Відповідно до пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі по тексту Закон № 1058-ІV), пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року за № 21-1 (зареєстрована у Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663, далі - Інструкція ), якою, зокрема, встановлено, що підприємства щомісячно до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду місячну суму зазначену в повідомленні про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, яким відповідно до п. 6.4 ст. 6 Інструкції розмір сум відшкодування на поточний рік визначається щорічно, не сплачені та/або несвоєчасно сплачені суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій стягуються відповідно до норм Податкового кодексу України.
У відповідності до пункту 6.2 Інструкції , витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з пунктом 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій (докази направлення Відповідачу розрахунків з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій та підтвердження їх одержання додаються).
У відповідності до пункту 6.7 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.
Відшкодуванню Пенсійному фонду, крім суми виплаченої пенсії, підлягають і витрати на доставку пенсії, які згідно змін до граничних тарифів на основні послуги зв`язку, затверджених наказом Держкомзв`язку та інформатизації України №166 від 22.07.2004р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.08.2004 р. за № 976/9575, становлять для міста 0,79%, для села 1,56%.
Відповідно до розрахунку суми заборгованості згідно надісланих відповідачу розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій відшкодуванню Головному управлінню Пенсійного фонду України Закарпатської області за період з січня 2020 року по вересень 2020 року підлягає 10 516,50 грн., (а.с. 29).
Оскільки у строк, визначений пунктом 6.7 Інструкції, вказана сума Відповідачем самостійно сплачена не була, заборгованість Відповідача перед Головним управлінням Пенсійного фонду України Закарпатської області з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, відповідно до пункту б-з статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення складає 10 516,50 грн.
Відповідачем було надіслано ВАТ "Севлюш-сир" розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пенсій ОСОБА_1 , (а.с.6-28).
Проте, в порушення зазначених вимог Закону, ВАТ "Севлюш-сир" належного відшкодування сум пільгових пенсій ОСОБА_1 не здійснило.
Отже, заборгованість ВАТ "Севлюш-сир" з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених у відповідності до пункту б-з статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"складає 10 516,50 грн. за період по ОСОБА_1 становить всього 10 516,50 грн. : за січень 2020 року 1 108,02 грн., за лютий 2020 року 1 108,02грн.., за березень 2020 року 1 108,02 грн., за квітень 2020 року 1 108,02 грн., за травень 2020 року 1 328,67 грн., за червень 2020 року 1 328,67 грн., за липень 2020 року 1 253,81 грн., за серпень 2020 року - 1 253,81 грн., за вересень 2020 року - 919,46 грн., (а.с. 29).
Як свідчать матеріали справи, розрахунки підписані повноважною посадовою особою та з урахуванням, що саме ці документи визначають розмір заборгованості підприємства перед територіальними органами Пенсійного фонду, містять інформацію стосовно відсотків відшкодування підприємством відповідно до стажу, розмір пенсії, суму витрат на доставку (якщо така наявна), а також були направлені за юридичною адресою місцезнаходження відповідача, та не оскаржені (тобто є узгодженими), то саме розрахунок і є єдиним документом, який підтверджує фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за списком №2.
На час розгляду даної адміністративної справи відповідач правом подати відзив не скористався, заборгованість не сплатив, не спростовував належним та допустимими доказами доводи адміністративного позову та не подав суду доказів оскарження рішень чи дій пенсійного органу, що безпідставності формування такої заборгованості.
З огляду на встановлені обставини справи, враховуючи законодавчі вимоги, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позивач діє у межах своєї компетенції та відповідно до норм діючого законодавства, що ним доведено у межах даної адміністративної справи належними та допустимими доказами, а відтак позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Крім того, ненадходження вказаної суми до бюджету Пенсійного фонду перешкоджає виконанню одного з основних завдань Фонду - забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для повного та своєчасного фінансування виплати пенсій.
Відповідно до статті 139 частини 2 КАС України , при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Таким чином, судові витрати по справі з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 255 КАС України , суд, -
УХВАЛИВ:
1 . Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області до Відкритого акціонерного товариства "Севлюш-сир" про стягнення заборгованості - задовольнити у повному обсязі.
2 . Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Севлюш-сир" (90300, Закарпатська область, м. Виноградів, вул. Комунальна,1, код ЄДРПОУ - 00445535) на користь Головного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл.. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій призначених відповідно до п "б" - "з"ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період з січня 2020 року по вересень 2020 року включно на суму 10 516,50 грн. ( десять тисяч п`ятсот шістнадцять гривень 50 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України (пункт 15.5)).
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 04 грудня 2020 року.
СуддяТ.В.Скраль
Суд | Закарпатський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2020 |
Оприлюднено | 07.12.2020 |
Номер документу | 93297095 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Закарпатський окружний адміністративний суд
Скраль Т.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні