ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про зміну способу і порядку виконання судового рішення
22 вересня 2020 рокуСправа № 808/2405/18 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши в порядку письмового провадження заяву старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Частюка Віталія Олександровича про зміну способу і порядку виконання рішення у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю СТРОЙ-МАШ-ТОРГ
до Головного управління ДФС у Запорізькій області в особі Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації
про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 19.09.2018 у справі №808/2405/18 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю СТРОЙ-МАШ-ТОРГ задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 12.04.2018 № 644470/38143613. Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 12.04.2018 № 644472/38143613. Зобов`язано Комісію, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийняти рішення про реєстрацію податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю СТРОЙ-МАШ-ТОРГ від 20.03.2018 № 31 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Зобов`язано Комісію, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийняти рішення про реєстрацію податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю СТРОЙ-МАШ-ТОРГ від 30.03.2018 № 35 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Рішення набрало законної сили 04.04.2019.
03.06.2019 позивачу видано виконавчі листи у даній справі.
Ухвалою суду від 28.11.2019, за клопотанням представника позивача, замінено сторону боржника у виконавчих листах №808/2405/18, виданих Запорізьким окружним адміністративним судом 03.06.2019, з Комісії Головного управління ДФС у Запорізькій області, яка приймає рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації на Головне управління ДПС у Запорізькій області.
09.06.2020 до суду надійшла заява старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Частюка Віталія Олександровича про зміну способу і порядку виконання рішення у справі №808/2405/18 шляхом зобов`язання Головного управління ДПС у Запорізькій області звернутися до Державної податкової служби України щодо виконання судового рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19.09.2018 у справі №808/2405/18 для виконання дій з реєстрації податкової накладної від 30.03.2018 №35 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В обґрунтування заяви посилається на те, що ГУ ДПС у Запорізькій області листом від 27.03.2020 повідомило державного виконавця про наявність суттєвих ускладнень при виконанні судового рішення, що пов`язані з нормативними та технічними обмеженнями дій, які може вчинити контролюючий орган при супроводженні ЄРПН. Так, ГУ ДПС у Запорізькій області не може самостійно виконати рішення суду в частині прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, оскільки чинними нормативними актами не передбачено можливості винесення повторного рішення контролюючим органом за наслідками розгляду одних пояснень з документами платника; технічним завданням програмного забезпечення, що обслуговує процес прийняття рішень (система Податковий блок ) не забезпечується можливість винесення рішення в електронному вигляді з подальшою реєстрацією в окремому Реєстрі податкових накладних. При цьому, боржник вважає, що належним способом поновлення права стягувача на реєстрацію заблокованої податкової накладної є внесення контролюючим органом центрального рівня у ЄРПН відповідних відомостей щодо її реєстрації. Посилаючись на норми Податкового кодексу України, Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246, вказує на існування обставин, що ускладнюють подальше виконання рішення суду. Розгляд заяви просить здійснювати за його відсутності.
У зв`язку із перебуванням матеріалів адміністративної справи №808/2405/18 у Третьому апеляційному адміністративному суді, та, в подальшому, перебуванням судді Бойченко Ю.П. у відпустці, питання про призначення заяви до розгляду вирішувалося 14.09.2020; ухвалою суду від 14.09.2020 призначено судове засідання на 22.09.2020.
Від представника позивача надійшли пояснення (вх. №44350), в яких він просить задовольнити заяву державного виконавця та змінити спосіб і порядок виконання рішення суду. Вказує, що така зміна фактично полягає у залученні до виконання рішення суду належного суб`єкта владних повноважень та зауважує, що на момент судового розгляду справи позивач не міг перебачити наявність технічних перешкод для виконання рішення суду у даній справі.
Представником ГУ ДПС у Запорізькій області надано пояснення (вх. від 22.09.2020 №44331), аналогічні за змістом поясненням позивача.
Відповідно до ч. 2 ст. 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Враховуючи заяви представників позивача та відповідача (вх. від 22.09.2020 №44362, №44363), та положення ч. 2 ст. 378 КАС України, розгляд заяви здійснюється у порядку письмового провадження.
Дослідивши заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення від 19.09.2018 у справі №808/2405/18 суд дійшов висновку, що вона підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Як зазначено у ч. 3 ст. 378 КАС України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відповідно до пп 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі- Порядок №1246).
Згідно з пунктів 19, 20 Порядку №1246, в редакцій на час вирішення спору по суті, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Таким чином, саме зобов`язання ДФС зареєструвати податкову накладну в ЄРПН має забезпечити ефективний захист порушеного права позивача у спірних правовідносинах.
При цьому, постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу. Установлено, що Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Згідно з абз. 6 п. 2 Постанови КМУ № 1200, Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Разом із тим, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р установлена можливість забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 pоку № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних після набрання чинності розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р здійснюється Державною податковою службою України.
Судом із матеріалів справи встановлено, що ГУ ДПС у Запорізькій області зверталося до ДПС України з питань виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19.09.2018 у справі №808/2405/18, проте листом від 11.09.2020 №3218/8 йому повідомлено, що ДПС України не є стороною у справі та будь-яких зобов`язань ДПС України щодо реєстрації податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю СТРОЙ-МАШ-ТОРГ у рішенні суду не міститься.
Суд погоджується із такими твердженнями, однак, враховуючи положення Порядку №1246, зазначає, що зобов`язання ДПС України зареєструвати подану товариством податкову накладну пов`язано лише з законодавчими особливостями ведення Єдиного реєстру податкових накладних та жодним чином не свідчить про протиправність дій та/або бездіяльності ДПС України.
Відповідно до приписів ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання.
Вказана норма кореспондується з ч. 2 ст. 13 Закону України Про судоустрій і статус суддів , відповідно до якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Як зазначено в пункті 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі Афанасьєв проти України від 05 квітня 2005 року, засіб захисту, що вимагається статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.
Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
Зважаючи на вищенаведені законодавчі приписи, враховуючи, що кожне судове рішення, що набрало законної сили, підлягає обов`язковому виконанню, а також те, що іншого, відмінного від зобов`язання ДПС України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну, законодавством не передбачено, для забезпечення належного та ефективного захисту прав позивача у спірних правовідносинах, суд доходить висновку про необхідність змінити спосіб і порядок виконання рішення суду від 19.09.2018 у справі №808/2405/18.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.241, 243, 378 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Заяву старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Частюка Віталія Олександровича про зміну способу і порядку виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19.09.2018 у справі №808/2405/18 - задовольнити.
2. Змінити спосіб і порядок виконання пункту 5 резолютивної частини рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19.09.2018 у справі №808/2405/18 шляхом зобов`язання Головного управління ДПС у Запорізькій області передати на виконання до ДПС України рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19.09.2018 у справі №808/2405/18 та зобов`язання ДПС України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8; код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю СТРОЙ-МАШ-ТОРГ (71101, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Кабельників, 138-А; код ЄДРПОУ 38143613) від 30.03.2018 №35.
3. Копію даної ухвали направити сторонам у справі та заявнику.
Ухвала набирає законної сили у порядку встановленому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ю.П. Бойченко
Суд | Запорізький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.09.2020 |
Оприлюднено | 07.12.2020 |
Номер документу | 93297254 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Бойченко Юлія Петрівна