Справа № 369/5562/20
Провадження №1-кс/369/1212/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.12.2020 м. Київ
Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:
слідчого судді - ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання ОСОБА_3 про скасування арешту майна у кримінальному провадженні № 42019111200000107 від 13.02. 2019 року,-
В С Т А Н О В И В:
У травні2020року заявник ОСОБА_3 звернувсядо слідчогосудді Києво-Святошинськогорайонного судуКиївської областіз клопотаннямпро скасуванняарешту,накладеного ухвалоюслідчого суддіВасильківського міськрайонногосуду Київськоїобласті,в рамкахкримінального провадження№ 42019111200000107від 13.02.2019року заознаками кримінальногоправопорушення,передбаченого ч.1ст.190КК України,згідно якогопросить скасуватиарешт наземельну ділянкуплощею 20.7326та,що розташованаза адресою:Київська область,Васильківський район,Шевченківська сільськарада,кадастровий номер:3221488600:06:004:0009,цільове призначення-для веденняособистогоселянського господарства,на якунакладено арештухвалою слідчогосуддіВасильківського міськрайонного суду Київської області від 03.10.2019, з метою здійснити державну реєстрацію права власності.
Зазначає, що арешт підлягає скасуванню, оскільки 17 лютого 2020 р. приватний нотаріус Васильківського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 на підставі акту про реалізацію предмета іпотеки від 11.12.2019 видав йому свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів, а саме, що земельна ділянка площею 20.7326 га, що розташована за адресою: Київська область, Васильківський район, Шевченківська сільська рада, кадастровий номер: 3221488600:06:004:0009, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, належить йому на праві власності. Одночасно, того ж дня, приватний нотаріус ОСОБА_4 видав рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 17.02.2020 за №51166082, оскільки станом на 17.02.2020 встановлено державну реєстрацію обтяжень, а саме, оскільки 03.10.2019 ухвалою слідчого судді Васильківського міськрайонного суду Київської області накладено арешт на земельну ділянка площею 20.7326 га, що розташована за адресою: Київська область, Васильківський район, Шевченківська сільська рада, кадастровий номер: 3221488600:06:004:0009, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства.
В судове засіданні заявник не з`явився, надавши заяву, згідно якої просить розглянути клопотання без його участі, вимоги за клопотанням підтримує.
Прокурор в судове засідання не з`явився, причину суду не сповістив.
Дослідивши матеріали додані в обґрунтування клопотання, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч.1ст.170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існують достатні підстави вважати, що воно є предметом, засобом чи знаряддям вчинення злочину, доказом злочину, набуте злочинним шляхом, доходом від вчиненого злочину, отримане за рахунок доходів від вчиненого злочину або може бути конфісковане у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого чи юридичної особи, до якої може бути застосовано заходи кримінально-правового характеру, або може підлягати спеціальній конфіскації щодо третіх осіб, юридичної особи або для забезпечення цивільного позову. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Частиною 2ст.170 КПК Українивстановлено, що метою арешту майна є забезпечення кримінального провадження, забезпечення цивільного позову у кримінальному провадженні, забезпечення конфіскації або спеціальної конфіскації. Арештованим може бути майно, яким володіє, користується чи розпоряджається підозрюваний, обвинувачений, засуджений, треті особи, юридична особа, до якої може бути застосовано заходи кримінально-правового характеру за рішенням, ухвалою суду, слідчого судді.
Відповідно дост. 174 КПК України, підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
З наданих матеріалів вбачається, що в рамках кримінального провадження №42019111200000107 від 13.02. 2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 190 КК України, ухвалою слідчого судді Васильківського міськрайонного суду Київської області 03.10.2019 року накладено арешт, на земельну ділянка площею 20.7326 га, що розташована за адресою: Київська область, Васильківський район, Шевченківська сільська рада, кадастровий номер: 3221488600:06:004:0009, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства.
Згідност. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Пунктом 6 р.2.6 «Узагальнення судової практики щодо розгляду слідчим суддею клопотань про застосування заходів забезпечення кримінального провадження» 2014 рік, метою застосування арешту майна є забезпечення можливості конфіскації майна або цивільного позову. При цьому слід пам`ятати, що сторона кримінального провадження, яка подає клопотання про арешт майна зобов`язана навести підстави, у зв`язку з якими потрібно здійснити арешт майна (правову кваліфікацію правопорушення, яке передбачає покарання у вигляді конфіскації майна, докази факту завдання шкоди і розміру цієї шкоди). У свою чергу, слідчий суддя, задовольняючи клопотання про накладення арешту на майно, зобов`язаний навести ці підстави у рішенні.
Відповідно дост. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно дост. 317 ЦК Українивласникові належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Статтею 321 ЦК Українивизначено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
З огляду на приписи п.18 ч. 1ст. 3 КПК України, згідно з якими до повноважень слідчого судді належить здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні, слід зазначити, що подальший арешт майна за відсутністю передбачених для цього підстав може порушити право заявника на вільне використання належного йому майна, що буде суперечити загальним засадам володіння особою майном, приписам національного законодавства та вимогам ст.1 Першого протоколу доКонвенції про захист прав людини і основоположних свободта прецедентної практики Європейського суду з прав людини (зокрема, справа «Баландіна проти України, «Батрак проти України», «Панов проти України»).
З огляду на приписи п.18 ч.1 ст. 3КПК України, згідно з якими до повноважень слідчого судді належить здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні, слід зазначити, що подальший арешт майна за відсутністю передбачених для цього підстав може порушити право заявника на вільне використання належного йому майна, що буде суперечити загальним засадам володіння особою майном, приписам національного законодавства та вимогам ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свободта прецедентної практики Європейського суду з прав людини (зокрема, справа «Баландіна проти України, «Батрак проти України», «Панов проти України»).
Враховуючи, що однією з засад кримінального провадження є принцип змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом, тоді як орган досудового розслідування не представив слідчому судді належних доказів для безспірного висновку щодо необхідності продовження дії даного заходу забезпечення кримінального провадження, та принципу диспозитивності кримінального провадження, відповідно до якого сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом, а слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом, слідчий суддя приходить до висновку про відсутність в кримінальному провадженні даних, які б виправдовували подальше втручання держави у право на мирне володіння ОСОБА_3 належним йому майном, у зв`язку з чим вважає за доцільне скасувати арешт майна, не вбачаючи підстав для подальшого застосування вказаного заходу забезпечення кримінального провадження.
На підставі вищевикладеного, керуючисьст. 174 КПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання ОСОБА_3 про скасування арешту майна у кримінальному провадженні № 42019111200000107 від 13.02. 2019 року - задовольнити.
Скасувати арешт накладений ухвалою слідчого судді Васильківського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_5 від 03 жовтня 2019 року в кримінальному провадженні №42019111200000107 від 13.02. 2019 року, на земельну ділянку з кадастровим номером №3221488600:06:004:0009, площею 20,7326 га, яка розташована за адресою: Київська область, Васильківський район, Шевченківська сільська рада, що належить на праві власності ОСОБА_3 , цільове призначення даної земельної ділянки - для ведення особистого селянського господарства.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Києво-Святошинський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 02.12.2020 |
Оприлюднено | 13.02.2023 |
Номер документу | 93306747 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про скасування арешту майна |
Кримінальне
Києво-Святошинський районний суд Київської області
Дубас Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні