Рішення
від 02.12.2020 по справі 757/45750/20-ц
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/45750/20-ц

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2020 року Печерський районний суд м. Києва в складі: головуючого - судді Волкової С.Я. при секретарі Шимченко В.Р., за участю заявника ОСОБА_1 , її представника ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), заінтересовані особи: Київська міська рада (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36), Хотянівська сільська рада (ЄДРПОУ: 04359726, 07363, Київська область, Вишгородський район, с. Хотянівка, вул. Деснянська, 9), приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Зеленська Каріна Андріївна ( АДРЕСА_2 ) про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,

установив:

Заявник ОСОБА_1 у жовтні 2020 року звернулася до суду із зазначеною заявою, у якій просила встановити факт постійного проживання разом зі спадкодавцем ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_3 . Заява обґрунтовується, тим, що є єдиним спадкоємцем батька, спадщина, що відкрилася після його смерті, складається із земельної ділянки площею 0,0440 га, розташована на території Хотянівської сільської ради, садівницьке товариство Весна Вишгородського району Київської області та садового (дачного) будинку загальною площею 64 кв.м за адресою: АДРЕСА_4. Звернулася до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, постановою № 90/01-16 від 21 вересня 2020 року приватний нотаріус відмовила у видачі свідоцтва по причині неможливості довести факт спільного проживання із спадкоємцем на час відкриття спадщини. Між тим ОСОБА_3 з 18 червня 1974 року по день смерті був зареєстрований на постійно проживав за адресою: АДРЕСА_3 , що належить їй на праві власності, мав інвалідність 2 групи, із березня 2016 року його стан здоров`я значно погіршився, батько часто хворів, не міг самостійно забезпечити умови свого життя, потребував лікування, постійного догляду та допомоги. Такий догляд вона здійснювала з березня 2016 року і по день смерті батька, постійно проживання з ним, а після смерті батька організувала та оплатила його поховання.

Ухвалою суду від 27.10.2020 р. відкрито провадження у справі.

Ухвалою суду від 17.11.2020 р. залучено в якості заінтересованих осіб Хотянівську сільську раду, приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Зеленську Каріну Андріївну.

У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 підтримана вимоги заяви, просила їх задовольнити.

У судовому засіданні представник заявника ОСОБА_2 підтримав вимоги заяви ОСОБА_1 , просив їх задовольнити.

У судове засідання заінтересовані особи: Київська міська рада, Хотянівська сільська рада не з`явилися, про розгляд справи повідомлялися належним чином.

У судове засідання приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Зеленська К.А. не з`явилася, про розгляд справи повідомлялася належним чином, подала заяву про розгляд заяви ОСОБА_1 за її відсутності.

Статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та статтею 8 Конституції України гарантовано кожному право звернення до суду за захистом конституційних прав і свобод людини і громадянина.

Згідно статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

За правилами статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Факти, що мають юридичне значення - це факти, з якими закон пов`язує виникнення, зміну або припинення правовідносин. Справи про встановлення юридичних фактів можуть бути предметом розгляду суду у порядку окремого провадження, зокрема, за умови, що факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичний характер, тобто відповідно до закону викликати юридичні наслідки: виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав фізичних та юридичних осіб.

Згідно статті 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.

В порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Аналіз зазначених норм права дає можливість дійти висновку, що не можуть розглядатися в порядку окремого провадження заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, якщо чинним законодавством передбачений інший порядок його встановлення.

За правилами статті 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Згідно частини першої статті 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленому статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв спадщину.

Згідно частини третьої статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно пунктів 3,21, 3.22 Глави 10 Розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 296/5від 22.02.2012 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 р. за № 282/20595, спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 Цивільного кодексу, він не заявив про відмову від неї. У разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем може бути: довідка органу реєстрації місця проживання про те, що місце проживання спадкоємця на день смерті спадкодавця було зареєстровано за однією адресою зі спадкодавцем.

У абзаці 2 пункту 2, пункті 23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 р. Про судову практику у справах про спадкування судам роз`яснено, що якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суми повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 01 січня 2004 р., тощо. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.

У своїй заяві ОСОБА_1 просить суд встановити факт, який породжує юридичні наслідки, встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини необхідно для оформлення спадщини. При цьому чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення такого факту, а також його встановлення не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Суд, вивчивши заяву ОСОБА_1 , матеріали справи, вислухавши пояснення заявника, представника заявника, показання свідків ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, знаходить необхідним заяву задовольнити, оскільки в судовому засіданні достовірно встановлено юридичний факт постійного проживання заявника зі спадкодавцем на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_3 .

Означене знайшло своє підтвердження в судовому засіданні: паспорті ОСОБА_3 серії НОМЕР_2 , виданий Московським РУ ГУ МВС України в місті Києві 30 жовтня 1998 року, що свідчить про те, що померлий, починаючи з 18 червня 1974 року, був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ; пенсійному посвідченні Пенсійного фонду України серії НОМЕР_3 ОСОБА_3 , видане 05 березня 2013 року, що свідчить про те, що померлий отримував пенсію за віком, був інвалідом 2 групи загального захворювання; свідоцтві про смерть ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Києва, серії НОМЕР_4 , 09 січня 1919 року видане Відділом реєстрації смерті Головного територіального управління юстиції у місті Києві; довідці від 09 січня 2019 року про причину смерті (до форми 106/о № 18, видається для поховання), видана Київською міською клінічною лікарнею № 4; договорі-замовленні №1.106503К від 10 січня 2019 року на організацію та проведення поховання, фіскальному чеці № 13263 від 10 січня 2019 року; свідоцтві про народження ОСОБА_1 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Києві, батьки: ОСОБА_3 , ОСОБА_7 , серії НОМЕР_5 , видане 09 липня 1976 року Печерським ЗАГС; свідоцтві про одруження ОСОБА_8 і ОСОБА_1 серії НОМЕР_6 , видане 30 червня 2000 року відділом реєстрації актів громадянського стану Печерського районного управління юстиції у м. Києві, прізвище після одруження: дружини ОСОБА_1 ; Державному акті на право власності на земельну ділянку серії КВ № 038226 від 23 червня 2004 р., виданий ОСОБА_3 на підставі розпорядження Вишгородської райдержадміністрації № 697 від 22 грудня 2003 року, про те, що є власником земельної ділянки площею 0,0440 га, що розташована: Хотянівська с/рада с/т Весна , акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 5390; технічному паспорті Комунального підприємства Вишгородське бюро технічної інвентаризації на садовий (дачний) будинок АДРЕСА_4 Хотянівська міська рада; договорі дарування квартири, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Бовбалаш Н.Р. 17 лютого 2010 року, зареєстрований в реєстрі за № 558, укладений між ОСОБА_3 , ОСОБА_10 (дарувателі) та ОСОБА_1 (обдарована), предмет договору: квартира АДРЕСА_3 , договір зареєстровано Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об`єкти нерухомого майна 01 березня 2010 року, записано в реєстрову книгу № 105-164 за реєстровим № 7164.

Обставини, які б спростовували зазначені факти, судом не здобуто.

На підставі викладеного, керуючись статтями 1-18, 76-81, 95, 228, 229, 235, 258, 259, 293, 294, 315, 319, 354 ЦПК України, суд

вирішив:

Задовольнити заяву і встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , народилася у місті Києві, разом зі спадкодавцем ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_3 .

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Печерський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня складання цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду.

Повний текст рішення суду складено 04.12.2020 р.

Суддя Волкова С.Я.

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення02.12.2020
Оприлюднено06.12.2020
Номер документу93314852
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —757/45750/20-ц

Рішення від 02.12.2020

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Волкова С. Я.

Рішення від 02.12.2020

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Волкова С. Я.

Ухвала від 17.11.2020

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Волкова С. Я.

Ухвала від 27.10.2020

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Волкова С. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні