Рішення
від 04.12.2020 по справі 734/3150/20
КОЗЕЛЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/734/1112/20 Справа № 734/3150/20

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

04 грудня 2020 року смт. Козелець

Козелецький районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого судді - Домашенка Ю.М.,

секретар судового засідання - Гузенко Т.О.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в поряду загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Одинцівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області про визнання права власності на спадкове майно, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до Козелецького районного суду Чернігівської області із позовною заявою до Одинцівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області про визнання права власності на спадкове майно - житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та право на земельну частку (пай) на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0081531, площею 3.05 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка перебувала в колективній власності КСП Колос м. Остер, Козелецького району, Чернігівської області, зареєстрованого 06.08.1996 у Книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) за №275. Позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 . Після померлого залишилося спадкове майно - вищевказані 1/2 частина житлового будинку та земельна частка (пай), право власності на які у належний спосіб не оформлено за життя за померлим та правовстановлюючий документ не отримано. Спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняла його дружина ОСОБА_3 , оскільки постійно проживала із спадкодавцем на час відкриття спадщини та вступила в управління спадковим майном до виповнення шестимісячного строку з дня відкриття спадщини, однак за життя спадкових прав не оформила та не отримала правовстановлюючі документи. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 . Після померлої ОСОБА_3 залишилося спадкове майно - 1/2 частина житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , а також 1/2 частина житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 і право на земельну частку (пай) на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0081531, площею 3.05 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка перебувала в колективній власності КСП Колос м. Остер, Козелецького району, Чернігівської області, зареєстрованого 06.08.1996 у Книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) за № 275, отримані у спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_2 , право власності на які ОСОБА_3 за життя належним чином не оформила та не отримала свідоцтво про право власності. Позивач, як спадкоємець за законом, прийняв спадщину, звернувшись до приватного нотаріуса Козелецького районного нотаріального округу Рожець А.П., однак не може оформити спадкове майно в нотаріальному порядку через відсутність правовстановлюючих документів за померлими на житловий будинок і земельну частку (пай), втратою відповідного сертифікату, у зв`язку з чим звернувся до суду. Позивач також просить не стягувати судові витрати з відповідача.

Ухвалою судді Козелецького районного суду Чернігівської області від 02.11.2020 відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду в підготовчому судовому засіданні.

Позивач ОСОБА_1 подав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав. Представник відповідача ОСОБА_4 також подав заяву про розгляд справи без участі представника Одинцівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, позовні вимоги визнав.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

За змістом положень ч. ч. 3, 4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження у випадку визнання відповідачем позову суд ухвалює рішення в порядку, встановленому ст. ст. 206, 207 цього Кодексу.

Судовим розглядом цивільної справи встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується повторним свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 15.11.2016.

Відповідно до довідки Одинцівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області № 358 від 29.10.2020 ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 на день смерті проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 і мав такий склад сім`ї: дружина ОСОБА_3 , 1940 року народження.

Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої 1/2 частина житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 і право на земельну частку (пай) на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0081531, площею 3.05 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка перебувала в колективній власності КСП Колос м. Остер, Козелецького району, Чернігівської області, зареєстрованого 06.08.1996 у Книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) за №275, право власності на які ОСОБА_2 за життя належним чином не оформив та не отримав свідоцтво про право власності.

Із відповіді завідувача Державного нотаріального архіву Чернігівської області від 09.11.2020 вбачається, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 в нотаріальній конторі не заводилась.

Відповідно до довідки Одинцівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області № 359 від 29.10.2020 ОСОБА_3 фактично вступила в управління спадковим майном до виповнення шестимісячного строку з дня відкриття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка ОСОБА_2 , користувалась будинком, сплачувала комунальні платежі, обробляла земельну ділянку.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 26.11.2018.

Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , а також право на земельну частку (пай) на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № від 28.08.1996, площею 3.05 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка перебувала в колективній власності КСП Колос м. Остер, Козелецького району, Чернігівської області, зареєстрованого 06.08.1996 у Книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) за № 275, отриманий у спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_2 , право власності на які ОСОБА_3 за життя належним чином не оформила та не отримала свідоцтво про право власності.

Із матеріалів спадкової справи № 81/2019 від 14.05.2019, заведеної приватним нотаріусом Козелецького районного нотаріального округу Рожець А.П., вбачається, що за заявою, посвідченою 14.05.2019 приватним нотаріусом Козелецького районного нотаріального округу Рожець А.П., ОСОБА_1 прийняв спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_3 .

Із довідки Одинцівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області від 29.10.2020 № 357 вбачається, що житловий будинок АДРЕСА_1 станом на 15.04.1991 відносився до категорії колгоспного двору. Наймачами вказаного житлового будинку були: ОСОБА_2 , 1933 року народження, та ОСОБА_3 , 1940 року народження.

Згідно з довідкою КП Ніжинське МБТІ від 11.11.2016 № 385 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 не зареєстровано.

Відповідно до повторного свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 28.10.2020, батьками ОСОБА_1 є ОСОБА_2 і ОСОБА_3 .

Згідно зі ст. 120, ч. 2 ст. 123 ЦК УРСР майно колгоспного двору належить його членам на праві сумісної власності. Розмір частки члена двору встановлюється, виходячи з часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх і непрацездатних.

Колгоспний двір припинено 15.04.1991 у зв`язку з набранням чинності Законом України Про власність .

Відповідно до п. 6 постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності від 22.12.1995 право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося до припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15.04.1991 не втратили право на частку в його майні. Розмір частки члена колгоспного двору визначається , виходячи з рівності часток усіх його членів, включаючи неповнолітніх та непрацездатних.

Згідно з п. 17 розділу X Перехідні положення Земельного Кодексу України, сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю.

Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай) (п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ ).

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до іншої особи (спадкоємця).

Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до положень ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також уразі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Перешкодою в отриманні позивачем свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно є те, що за життя спадкодавцем не було оформлено правовстановлюючі документи на житловий будинок і земельну частку (пай), а також втрачено сертифікат на право на земельну частку (пай) .

З огляду на викладене, ураховуючи визнання позову відповідачем та те, що визнання позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 і на земельну частку (пай) на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0081531, площею 3.05 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка перебувала в колективній власності КСП Колос м. Остер, Козелецького району, Чернігівської області, зареєстрованого 06.08.1996 у Книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) за № 275 підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 392, 1216, 1225, 1261, 1268 ЦК України, ст.ст. 81, 89, 197, 206, 247, 259, 265, 268, 273, 352, 354-356 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до Одинцівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 :

право власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ;

право на земельну частку (пай) на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0081531, площею 3.05 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка перебувала в колективній власності КСП Колос м. Остер, Козелецького району, Чернігівської області, зареєстрованого 06.08.1996 у Книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) за №275 (в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 ).

Судовий збір з відповідача не стягувати.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду через Козелецький районний суд Чернігівської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ).

Відповідач: Одинцівська сільська рада Козелецького району Чернігівської області (17061, с. Одинці, вул. Центральна, буд.19-а, Козелецького району, Чернігівської області, ЄДРПОУ 04413458).

Суддя Ю.М. Домашенко

СудКозелецький районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення04.12.2020
Оприлюднено07.12.2020
Номер документу93324930
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —734/3150/20

Рішення від 04.12.2020

Цивільне

Козелецький районний суд Чернігівської області

Домашенко Ю. М.

Ухвала від 02.11.2020

Цивільне

Козелецький районний суд Чернігівської області

Домашенко Ю. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні