Рішення
від 30.11.2020 по справі 902/884/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"30" листопада 2020 р. м. Вінниця Cправа № 902/884/20

Господарський суд Вінницької області у складі головуючого судді Міліціанова Р.В., розглянувши без виклику сторін у порядку спрощеного позовного провадження матеріали господарської справи

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Галаквалайн", вул. Івасюка, 19 Б, с. Голобутів, Стрийський район, Львівська область, 82432, код - 36466126

до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницька регіональна холдінгова компанія", вул. Хмельницьке шосе, 82, кім. 404, м. Вінниця, 21036, код - 23062191

про стягнення 13 564,60 грн

В С Т А Н О В И В :

08.09.2020 року до Господарського суду Вінницької області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Галаквалайн" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницька регіональна холдінгова компанія" про стягнення 13 564,60 грн заборгованості за договорами поставки № 33 та № 34 від 10.01.2019 року.

Правовими підставами звернення до суду позивача із вказаним позовом стало неналежне виконанням відповідачем зобов`язань за договорами поставки № 33 від 10.01.2019 року, в частині оплати поставленого товару, в зв`язку з чим утворилась заборгованість.

Ухвалою суду від 14.09.2020 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Галаквалайн" залишено без руху на підставі ч. 2 ст. 164 ГПК України.

24.09.2020 року на адресу суду від представника позивача надійшов лист (№ 22/09 від 22.09.2020 року), щодо усунення недоліків до позовної заяви.

Ухвалою суду від 29.09.2020 року відкрито провадження у справі № 902/488/20, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами (без проведення судового засідання).

Сторонам встановлено строки на вчинення процесуальних дій до 23.10.2020 року.

При цьому, надіслана на адресу позивача ухвала суду від 30.09.2020 року повернулась до суду 19.11.2020 року з відміткою "за закінченням терміну зберігання".

Відповідачем отримано ухвалу суду 21.10.2020 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке наявне в матеріалах справи.

Станом на час розгляду справи відповідач не скористався правом надати відзив або докази на спростування позовних вимог, позивач не збільшував позовні вимоги.

Сторони також не клопотали про продовження процесуальних строків внаслідок застосованих Кабінетом Міністрів України карантинних заходів.

Отже, сторін завчасно, з дотримання процесуальних строків, визначених ГПК України, повідомлено про розгляд справи.

Статтею 42 Господарського процесуального кодексу України визначено права та обов`язки учасників судового процесу, зокрема учасники справи зобов`язані: виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази тощо.

Також суд зазначає, що відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Перебіг строків судового розгляду у цивільних справах починається з часу надходження позовної заяви до суду, а закінчується ухваленням остаточного рішення у справі, якщо воно не на користь особи (справа "Скопелліті проти Італії" від 23.11.1993), або виконанням рішення, ухваленого на користь особи (справа "Папахелас проти Греції" від 25.03.1999).

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду неефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (параграфи 66, 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

Суд нагадує, що роль національних судів полягає у швидкому та ефективному розгляді справ (&51 рішення Європейського суду з прав людини від 30.11.2006 у справі "Красношапка проти України").

Суд нагадує, що це роль національних судів - організовувати судові провадження таким чином, щоб вони були без затримок та ефективними (див. рішення Суду у справі Шульга проти України, no. 16652/04, від 02.12.2010).

До того ж організація провадження таким чином, щоб воно було швидким та ефективним, є завданням саме національних судів (див. рішення Суду у справі Білий проти України, no. 14475/03, від 21.10.2010).

Враховуючи отримання сторонами ухвали суду про відкриття провадження у справі, в якій встановлено час на вчинення процесуальних дій, з огляду на наявність доказів завчасного її отримання, суд вирішив розглянути справу за наявними доказами.

З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як вбачається із позовної заяви позивач в якості підстави позовних вимог посилається на укладення між Товариством з обмеженою відповідальністю "Галаквалайн" до Товариством з обмеженою відповідальністю "Вінницька регіональна холдінгова компанія" договорів поставки № 33 та № 34 від 10.01.2019 року.

В зв`язку з неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за договорами поставки № 33 та № 34 від 10.01.2019 року, в частині оплати поставленого товару, в зв`язку з чим утворилась заборгованість в сумі 13 564,60 грн.

З огляду на вказане, позивачем заявлено позов, щодо стягнення з Товариством з обмеженою відповідальністю "Вінницька регіональна холдінгова компанія" 13 564,60 грн заборгованості.

Матеріали справи не містять ні відзивів, ні письмових пояснень з долученням відповідних доказів в яких би відповідач вказав власну процесуальну позицію щодо поданого позову.

Із наявних у справі та досліджених судом доказів слідує, що 10.01.2019 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Галаквалайн" (Постачальник) до Товариством з обмеженою відповідальністю "Вінницька регіональна холдінгова компанія" (Покупець) укладено договір поставки № 33.

Відповідно п. 1.1 Договору Постачальник протягом терміну дії договору на замовлення Покупця передає у власність останнього товар окремим партіями за цінами, в асортименті (за номенклатурою) та кількості, що погоджується сторонами у видаткових накладних, які є невід`ємною частиною цього договору, а Покупець приймає товар та сплачує його вартість на умовах, встановлених цим договором. Поставка товару здійснюється Постачальником на адресу покупця, що вказана у ст. 8 Договору.

Найменування товару - вода питна фасована "Срібна" (п. 1.2 Договору).

Загальна сума договору визначається загальною сумою товару, поставленого відповідно до умов цього договору протягом строку його дії (п. 1.3 Договору).

Згідно п. 1.4 Договору якість товару повинна відповідати діючим стандартам, державним санітарним та гігієнічним нормам, ДСТУ і ТУ на цей вид товару і підтверджується відповідними документами, які Постачальник надає Покупцеві.

Розрахунки між Постачальником та покупцем здійснюються шляхом перерахунку Покупцем грошових коштів за отриманий товар на розрахунковий рахунок Постачальника (п. 2.1 Договору).

За змістом п. 2.2. Договору ціна на товар встановлюється в такому розмірі: питна вода, що поставляється в бутлі п/к, - 20,00 грн з ПДВ за одиницю на складі Постачальника.

Товар постачається в тарі покупця або Постачальника. У разі постачання товару в тарі Постачальника, покупець зобов`язується сплатити вартість тари на розрахунковий рахунок Постачальника протягом терміну реалізації партії товару. Покупець оплачує визначену кількість тари достатньої для нормального обігу товару.

В подальшому при зростанні кількості товару, Покупець докуповує (п. 2.3 Договору).

Замовлення товару складається в усній (телефонним зв`язком) або письмовій формі і направляється Постачальнику факсимільним зв`язком поштою або через представника Постачальником/Покупця. Постачальник в день подачі замовлення підтверджує замовлення з урахуванням товарних пропозицій, які є на складі (п. 3.1 Договору).

Передача товару здійснюється згідно видаткової накладної за адресою Продавця. Право власності на товар переходить до Покупця з моменту підписання сторонами видаткової накладної. У випадку невідповідності фактичної кількості товару кількості, вказаній у накладній, Постачальник, на вибір Покупця, зобов`язаний допоставити товар при наступній поставці або провести коригування накладної згідно з фактично отриманим товаром (п. 3.3 Договору).

Згідно п. 4.1.1 Договору Покупець зобов`язується оплатити товар, вартість тари у відповідності ст. 2 Договору.

Постачальник зобов`язується передати товар в тарі, яка забезпечує його надійне зберігання при транспортуванні (п. 5.1.1 Договору0.

Договір набуває чинності з дня його підписання сторонами і діє до 31.12.2019 року, а в частині невиконаних зобов`язань до їх повного виконання. Постачальник має право достроково розірвати даний договір в односторонньому порядку у випадку не надходження замовлень від Покупця впродовж 60 календарних днів, якщо в п`ятиденний термін до закінчення дії договору Покупець не повідомляє про розірвання даного договору, останній вважається пролонгованим на той же термін і на тих самих умовах (п. 7.1 Договору).

Також, 10.01.2019 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Галаквалайн" (Постачальник) до Товариством з обмеженою відповідальністю "Вінницька регіональна холдінгова компанія" (Покупець) укладено договір поставки № 34.

Відповідно п. 2.1 Договору Постачальник зобов`язується передати у власність Покупця, а Покупець приймати та оплачувати на умовах і у порядку, визначених цим договором, товар в асортименті , кількості та за цінами, вказаними у накладних, які є невід`ємною частиною цього договору.

Покупець отримує товар за узгодженням сторін:

- на умовах самовивозу;

- постачанням товару Постачальником власним транспортом на склад Покупця (адреса місця призначення узгоджується);

- доставка Постачальником на склад узгодженої транспортної компанії (п.п. 2.2.1 - 2.2.3 Договору).

Згідно п. 2.3 Договору право власності на товар, а також ризик випадкового знищення та випадкового пошкодження (псування) товару переходить від Постачальника до Покупця з моменту фактичної передачі товару, що засвідчується підписанням уповноваженими представниками сторін накладної.

Перша партія товару - полікарбонатний бутль об`ємом 18,9 л в кількості 300 штук. В подальшому, асортимент та кількість товару, що постачається зазначається у накладних (п. 3.1 Договору).

Ціна на товар, що поставляється у першій партії - 117,00 грн за одиницю. В подальшому, ціни на товар вказуються у накладних на товар, які є невід`ємною частиною договору. Оплата здійснюється в національній валюті України включно у формі безготівкових розрахунків 9п.4.1 Договору).

За змістом п. 4.2 Договору першу партію товару Покупець зобов`язується оплатити протягом 45-и календарних днів з дати поставки. В подальшому, Покупець зобов`язаний оплачувати кожну партію переданого Постачальником товару протягом 14-и банківських днів з дати її поставки.

У випадку прострочки оплати Покупцем за поставлений товар, Постачальник припиняє постачання товару доки покупець не розрахується з Постачальником. При цьому Постачальник не несе відповідальність за невиконання зобов`язань за Договором (п. 4.3 Договору).

При здійсненні оплати поставленого товару Покупець зобов`язаний у платіжному дорученні вказувати номер та дату рахунку за яким такий товар був поставлений (п. 4.4 Договору).

У разі зміни ціни на товар Постачальник повинен повідомити про це Покупця у письмовій формі не менш як за сім календарних днів до введення у дію нових цін. У разі відмови Покупця від приймання товару зі зміненими цінами з моменту отримання повідомлення від Постачальника. Постачальник має право припинити дію договору в односторонньому порядку (п. 4.5 Договору).

Відповідно п. 5.1 Договору поставка товару Постачальником покупцю здійснюється окремими партіями, у кількості і у строк, визначений у замовленні на поставку Покупця, які узгоджуються з Постачальником, за цінами вказаними у накладних.

Замовлення на поставку складається в усній або письмовій формі і направляється Постачальнику не менше ніж за 15 діб до дати поставки факсом, поштою або через представника Постачальника, або в будь-якому разі способом, що дає можливість ідентифікувати Покупця (п. 5.2 Договору).

Підписання Покупцем товарної (товарно-транспортної) накладної свідчить про те, що Покупець згоден з ціною на товар, вказаною в накладній, перевірив кількість, асортимент, тару поставленої партії товару та погоджується на прийняття всього товару як належно поставленого згідно до цього договору з дотриманням строків його постачання (п. 5.6 Договору).

Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами і діє до 31.12.2019 року. Якщо жодна сторона не повідомить про іншу за один місяць до дати закінчення строку дії договору, він вважається пролонгованим на наступний рік на тих самих умовах (п. 8.1 Договору).

21.01.2019 року на виконання умов укладених договорів на підставі видаткової накладної №12 від 21.01.2019 року та рахунку-фактури №СФ-0000003 від 21.01.2019 року позивачем поставлено відповідачу товар, а саме: воду питну фасовану "Срібна" у кількості 300 шт та бутель полікарбонатний 300 шт на загальну суму 41 100,00 грн разом з ПДВ.

Відповідачем здійснено частково оплату за поставлений товар на загальну суму 11 365,00 грн, що підтверджується рядом платіжних доручень, які долучені до матеріалів справи.

При цьому, 22.05.2019 року по видатковій накладній (повернення) № ХК 0000001 відповідачем повернено позивачу товар, 100 бутлів полікарбонатних та вода питна фасована "Срібна" у кількості 100 шт на загальну суму 13 700,40 грн.

Заборгованість відповідача перед позивачем становить 16 034,60 грн (41 100,00 грн - 11 365,00 грн - 13 700,40 грн)

24.06.2020 року позивачем на адресу відповідача надіслано претензію № 23/06 від 19.06.2020 року, з вимогою сплати боргу у розмірі 16 034,60 грн.

За твердженнями позивача, 08.07.2020 року відповідачем проведено частково оплату в сумі 2 470,00 грн.

Враховуючи викладене заборгованість відповідача перед позивачем за поставлений товар становить 13 564,60 грн.

З урахуванням встановлених обставин суд дійшов наступних висновків.

Стаття 11 Цивільного кодексу України вказує, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.

Як зазначено в ст. 174 Господарського кодексу України, господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

З моменту укладення сторонами договорів № 33 та № 34 від 10.01.2019 року між ними виникли зобов`язання, які мають правову природу договору поставки.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

В силу ст. 655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно ст. 692 ЦК України, покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 526 ЦК України, ст. 193 ГК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України, ч. 7 ст. 193 ГК України).

Відповідно до ст. 527 ЦК України боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання свого зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч. 1 ст. 612 ЦК України).

Кожна зі сторін у зобов`язанні має право вимагати доказів того, що обов`язок виконується належним боржником або виконання приймається належним кредитором чи уповноваженою на це особою, і несе ризик наслідків непред`явлення такої вимоги.

З урахуванням встановлених обставин суд приходить до висновку про наявність факту порушення відповідачем прав позивача за захистом яких останній звернувся, позаяк матеріалами справи підтверджено факт передачі позивачем товару відповідачу та відсутність повної та своєчасної оплати зі сторони останнього за отриманий товар.

Виходячи з викладеного, суд вважає вимогу позивача про стягнення з відповідача 13 564,60 грн заборгованості за договором поставки № 34 від 10.01.2019 року правомірною та обґрунтованою, з огляду на що задовольняє її в повному обсязі.

Згідно з ч.ч. 1-4 ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

При цьому ч. 1 статтею 14 ГПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Натомість відповідачем не надано суду жодних доказів на спростовування заявлених позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Галаквалайн", в тому числі щодо проведення розрахунків.

Як визначає ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно із ч.ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до ст. ст. 76, 77, 78, 79 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

За вказаних обставин у своїй сукупності, позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Галаквалайн" підлягає задоволенню в повному обсязі.

Витрати на судовий збір підлягають віднесенню на відповідача відповідно до ст. 129 ГПК України.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 3, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 42, 45, 46, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 80, 86, 91, 113, 118, 123, 126, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326, 327 ГПК України суд -

У Х В А Л И В :

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницька регіональна холдінгова компанія" (вул. Хмельницьке шосе, 82, кім. 404, м. Вінниця, 21036, код - 23062191) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Галаквалайн" (вул. Івасюка, 19 Б, с. Голобутів, Стрийський район, Львівська область, 82432, код - 36466126) 13 564,60 грн - основного боргу за Договорами поставки товару № 33 та № 34 від 10.01.2019 року та 2 102,00 грн - відшкодування витрат по сплаті судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4. Примірник повного судового рішення надіслати учасникам справи рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити рішення суду протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі апеляційної скарги до Північно - західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Вінницької області.

Повний текст судового рішення складено 07 грудня 2020 р.

Суддя Міліціанов Р.В.

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - позивачу (вул. Івасюка, 19 Б, с. Голобутів, Стрийський район, Львівська область, 82432)

3 - відповідачу (вул. Хмельницьке шосе, 82, кім. 404, м. Вінниця, 21036)

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення30.11.2020
Оприлюднено08.12.2020
Номер документу93327988
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —902/884/20

Судовий наказ від 04.01.2021

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Колбасов Ф.Ф.

Рішення від 30.11.2020

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Міліціанов Р.В.

Ухвала від 29.09.2020

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Міліціанов Р.В.

Ухвала від 14.09.2020

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Міліціанов Р.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні