ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
07.12.2020 Справа № 905/2056/20
Суддя Господарського суду Донецької області Устимова А.М., розглянувши позовну заяву Акціонерного товариства Українська залізниця в особі Регіональної філії Донецька залізниця Акціонерного товариства Українська залізниця до Товариства з обмеженою відповідальністю Універсал Транс про стягнення штрафу в розмірі 227990,00 грн. та додані до неї документи,-
В С Т А Н О В И В:
01.12.2020, шляхом надіслання поштового відправлення Акціонерне товариство Українська залізниця в особі Регіональної філії Донецька залізниця Акціонерного товариства Українська залізниця звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Універсал Транс про стягнення штрафу в розмірі 227990,00 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на невірне зазначення відповідачем маси відправленого вантажу за накладною №67705814 від 19.07.2020, що підтверджується комерційним актом №484809/240 від 25.07.2020.
Згідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.12.2020 для розгляду даної справи визначена суддя Устимова А.М.
Дослідивши подані матеріали позовної заяви на відповідність вимогам господарського процесуального законодавства, суд вважає за необхідне залишити її без руху, зважаючи на наступне.
Позовна заява за формою та змістом повинна відповідати положенням статей 162, 164 Господарського процесуального кодексу України, а також вимогам статті 172 цього Кодексу.
Частиною першою статті 164 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують, зокрема, відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Відповідно до порядку надсилання копії позовної заяви і доданих до неї документів, встановленого ч.1 ст.172 Господарського процесуального кодексу України, позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Вищезазначені приписи норм мають на меті забезпечення, як конституційних засад змагальності сторін та рівності усіх учасників процесу перед законом і судом (п.п.2, 4 ч.3 ст.129 Конституції України), так і аналогічних приписів ст.ст.7, 13 Господарського процесуального кодексу України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 270 від 05.03.2009 року затверджено Правила надання послуг поштового зв`язку , відповідно до яких, розрахунковий документ - (касовий чек, розрахункова квитанція тощо) видається відправникові з додержанням вимог Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг і підтверджує факт надання послуги відділенням зв`язку.
Відповідно до з п.п. 59, 61 зазначених Правил, внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю з описом вкладення подаються для пересилання відкритими для перевірки їх вкладення. У разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв`язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові. На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв`язку повинен зазначити номер поштового відправлення.
Отже, як документ, що підтверджує направлення позовної заяви відповідачу, судом може бути прийнятий до уваги оригінал розрахункового документу (касового чеку, фіскального чеку, поштової квитанції) про сплату поштових послуг , який підтверджує факт прийняття для пересилання поштового відправлення та опис вкладення до поштового відправлення, в якому відображається адреса та назва особи, якій кореспонденція направляється та з якого вбачається зміст поштового відправлення та на якому міститься відповідний штамп поштового відділення.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що в якості підтвердження направлення копії позовної заяви з додатками відповідачу позивачем в додатках до позовної заяви надаються опис вкладення, копії реєстру та поштової квитанції.
Дослідивши матеріали позовної заяви, судом встановлено, що позивачем до матеріалів позовної заяви не надано опису вкладення, копії реєстру та поштової квитанції, однак наданий оригінал списку №4747 згрупованих відправлень Укрпошта Експрес поданих на Лиман.
Відсутність в додатках до позовної заяви опису вкладення, копії реєстру та поштової квитанції підтверджується відповідним актом від 03.12.2020, складеним Господарським судом Донецької області.
Окремо суд зазначає, що зі змісту наданого позивачем списку №4747 згрупованих відправлень Укрпошта Експрес поданих на Лиман вбачається здійснення відправлення №8440400578213 адресату ТОВ Універсал Транс . Наданий позивачем список не містить інформації про адресу одержувача вказаного поштового відправлення та його зміст.
Відтак, за висновками суду, вимоги ст.ст.164,172 Господарського процесуального кодексу України щодо направлення на адресу відповідача позовної заяви з додатками листом з описом вкладення не виконані позивачем належним чином.
Відповідно до приписів ч.2 ст.162 Господарського процесуального кодексу України, позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Отже, за змістом наведених норм позовна заява може бути подана та підписана як безпосередньо особою, яка подає позовну заяву, так і її представником.
Відповідно до ст.56 Господарського процесуального кодексу України, сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Частиною 5 статті 164 ГПК України встановлено, що до позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.
Судом встановлено, що позовна заява підписана представниками АТ Укрзалізниця Комісаровою А.В. та Сокириською Ю.О.
На підтвердження повноважень представника Комісарової А.В. надано копію довіреності №1696 від 09.04.2020.
Дослідивши надану позивачем копію довіреності, судом встановлено, що Комісарова А.В. уповноважена представляти інтереси довірителя у судах всіх інстанцій та юрисдикції, в Антимонопольному комітеті України і його структурних підрозділах, у міжнародних та третейських судах з усіма правами наданими позивачу, стягувачу, відповідачу, боржнику, заявнику, заінтересованій особі, скаржнику, третій особі, спеціалісту, потерпілій стороні, цивільному позивачу/відповідачу в кримінальному провадженні, у тому числі підписувати та подавати будь-які заяви, скарги, позовні заяви, заявляти клопотання, повністю або частково відмовлятися від позовних вимог, повністю або частково визнавати позовні вимоги, змінювати предмет, підстави позову та збільшувати або зменшувати розмір позовних вимог, ознайомлюватися з матеріалами справ, робити з них витяги, знімати копії, одержувати копії процесуальних документів, судових рішень, виконавчі документи, брати участь у судових засіданнях, подавати докази, брати участь у досліджені доказів, давати усні та письмові пояснення суду, підписувати та подавати відзиви, заперечення, відповіді, наводити свої доводи і міркування з усіх питань, що виникають у ході судового процесу, заперечувати проти клопотань і доводів інших учасників судового процесу, оскаржувати рішення суду в установленому порядку, підписувати та подавати заяви про перегляд рішень, підписувати та подавати апеляційні, касаційні скарги та інші процесуальні документи, а також користуватись іншими правами, наданими законом, у тому числі в справах про банкрутство, з урахуванням обмежень, встановлених Положенням про Філію.
Згідно з частинами 1, 3 статті 95 Цивільного кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філія не є юридичною особою. Вона наділяється майном юридичної особи, що її створила, і діє на підставі затвердженого нею положення.
Отже, обсяг повноважень філії, у тому числі щодо представництва інтересів від імені юридичної особи в суді, визначається положенням, затвердженим юридичною особою.
Разом з тим, позивачем не додано до позовної заяви Положення про Регіональну філію Донецька залізниця Акціонерного товариства Українська залізниця , що унеможливлює суд встановити обмеження повноважень представника, який діє на підставі виданої довіреності.
Окремо суд зазначає, що вказана довіреність видана від імені Акціонерного товариства Українська залізниця в.о. директора виконавчого Регіональної філії Донецька залізниця Акціонерного товариства Українська залізниця Борисенком Д.В. та заступником директора виконавчого регіональної філії з інфраструктури регіональної філії Донецька залізниця Акціонерного товариства Українська залізниця Савчишиним В.М., які в свою чергу згідно довіреності діють на підставі довіреності, посвідченої 01.04.2020 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Ісаєнко О.В. за реєстровим номером 1615. Однак, позивачем до матеріалів позовної заяви не додано означеної довіреності.
Крім того, зі змісту довіреності на підтвердження повноважень представника Комісарової А.В. вбачається, що правочини та інші вихідні документи вважаються належним чином укладеними (вчиненими) та мають юридичну силу для Філії, Довірителя та третіх осіб виключно у разі, коли вони укладені (вчинені) з дотриманням правил двох підписів , а також з урахуванням обмежень, передбачених пунктами 5.6. та 5.7. Положення про Філію.
Як вже зазначалося, позовна заява підписана представниками АТ Укрзалізниця Комісаровою А.В. та Сокириською Ю.О.
Дослідивши матеріали позовної заяви, судом встановлено, що позивачем не надано документів на підтвердження повноважень представника Сокириської Ю.О., однак надана копія довіреності №1704 від 09.04.2020 видана на ім`я Сокирської Ю.О.
Відтак, за висновками суду, вимоги ч. 5 ст. 164 ГПК України щодо надання до позовної заяви, підписаної представником позивача, довіреності чи іншого документу, що підтверджує повноваження представника позивача не виконані позивачем належним чином.
Крім того, частиною другою статті 164 Господарського процесуального кодексу України встановлений обов`язок щодо надання позивачем до позовної заяви всіх наявних доказів.
Згідно із ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно ч.ч.1,2 ст. 91 Господарського процесуального кодексу України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Порядок засвідчення копій документів визначений пунктом 5.27 Національного стандарту України, затвердженого Державним комітетом з питань технічного регулювання та споживчої політики №55 від 07.04.2003 ДСТУ 4163-2003 , відповідно до якого відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів Згідно з оригіналом , назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії.
Згідно з висновком щодо застосування норм права, який викладений у постанові Верховного суду від 11.07.2018 у справі №904/8549/17, неналежним чином засвідчені документи є недопустимими доказами у справі.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивачем до позовної заяви надано копії: залізничної накладної №35093129, телеграм, журналу контрольного зважування та відомості зважування вхідних вантажів, технічного паспорту ваговимірювальної техніки, виписки з ЄДРПОУ позивача, довіреностей №1704 від 09.04.2020 та №1696 від 09.04.2020, акту загальної форми №867 від 19.07.2020.
Дослідивши надані позивачем копії вказаних документів, судом встановлено, що останні не засвідчені належним чином відповідно до вимог чинного законодавства.
Зокрема, додатки до позовної заяви, надані позивачем не містять дати засвідчення копії.
Зважаючи, що всі копії документів, надані позивачем до позовної заяви не засвідчені в порядку, визначеному законом, суд дійшов висновку, що позивачем не виконано вимоги ч.2 ст.164 Господарського процесуального кодексу України щодо надання до суду всіх наявних доказів разом із позовною заявою.
З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що Акціонерним товариством Українська залізниця в особі Регіональної філії Донецька залізниця Акціонерного товариства Українська залізниця не виконано вимоги п.1 ч.1 ст.164, ч.ч.2, 5 ст.164, ч.1 ст.172 Господарського процесуального кодексу України. Вказане, згідно до вимог ч.1 ст.174 Господарського процесуального кодексу України є підставою для залишення позовної заяви без руху з наданням строку для усунення вказаних недоліків.
За правилами частин першої, другої статті 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Керуючись статтями 12, 162-164, 174, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
У Х В А Л И В:
1.Позовну заяву Акціонерного товариства Українська залізниця (адреса місцезнаходження: Україна, 03150, місто Київ, вулиця Єжи Ґедройця, будинок 5; код ЄДРПОУ: 40075815) в особі Регіональної філії Донецька залізниця Акціонерного товариства Українська залізниця (адреса місцезнаходження: 84400, Донецька обл., місто Лиман, вулиця Привокзальна, будинок 22; код ЄДРПОУ: 40150216) до Товариства з обмеженою відповідальністю Універсал транс (адреса місцезнаходження: 87504, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця Залізничний міст, будинок 212; код ЄДРПОУ: 43463202) про стягнення штрафу в розмірі 227990,00 грн. - залишити без руху.
2.Акціонерному товариству Українська залізниця в особі Регіональної філії Донецька залізниця Акціонерного товариства Українська залізниця протягом десяти днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути недоліки позовної заяви шляхом направлення до суду: доказів направлення відповідачу копії позовної заяви з додатками листом з описом вкладення; належним чином засвідчених копій : додатків до позовної заяви; Положення про Регіональну філію Донецька залізниця Акціонерного товариства Українська залізниця ; довіреності на підтвердження повноважень в.о. директора виконавчого Регіональної філії Донецька залізниця Акціонерного товариства Українська залізниця Борисенка Д.В. та заступника директора виконавчого регіональної філії з інфраструктури Регіональної філії Донецька залізниця Акціонерного товариства Українська залізниця Савчишина В.М., посвідченої 01.04.2020 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Ісаєнко О.В. за реєстровим номером 1615; довіреності на підтвердження повноважень представника Сокириської Ю.О., яка підписала позовну заяву, або письмових пояснень щодо розбіжності в прізвищі представника, що підписала позовну заяву, та в наданій копії довіреності на підтвердження її повноважень.
3.Роз`яснити Акціонерному товариству Українська залізниця в особі Регіональної філії Донецька залізниця Акціонерного товариства Українська залізниця , що у разі якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці господарського суду Донецької області на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою://dn.arbitr.gov.ua.
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає, набирає законної сили з моменту її підписання.
Копію цієї ухвали відповідно до положень статті 9 Господарського процесуального кодексу України направити учасникам справи до відома
Суддя А.М. Устимова
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 07.12.2020 |
Оприлюднено | 08.12.2020 |
Номер документу | 93328362 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Устимова Аліна Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні