Справа № 349/1654/20
Провадження № 2-о/349/69/20
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
07 грудня 2020 року м. Рогатин
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
в складі головуючого судді Могили Р.Г.,
за участі секретаря судового засідання Іванило Т.Є.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у порядку окремого провадження цивільну справу №349/1654/20 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Конюшківська сільська рада Рогатинського району Івано-Франківської області про встановлення факту проживання однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Стислий виклад позицій заявника та заінтеросованої особи.
В листопаді 2020 року ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Микитчин П.С., звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт проживання однією сім`єю зі спадкодавцем - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Заява обґрунтована тим, що з 2012 року заявниця проживала разом із ОСОБА_2 , була з нею пов`язана спільним побутом, купляла медичні препарати, оплачувала комунальні послуги. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, тому вона відповідно до ст. 1264 ЦК України має право на спадкування за законом у четверту чергу. Для реалізації цього права їй необхідно встановити факт проживання однією сім`єю з ОСОБА_2 не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою судді від 17 листопада 2020 року відкрито провадження у справі та призначено її для розгляду по суті.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася. Представник заявника адвокат Микитчин П.С. подав клопотання про розгляд справи за його відсутності, заяву підтримує повністю.
Конюшківська сільська рада Рогатинського району Івано-Франківської області подала заяву про розгляд справи за відсутності її представника.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
У зв`язку з тим, що особи, які беруть участь у справі в підготовче засідання не з`явились, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Фактичні обставини, встановлені судом.
Дослідивши докази, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з огляду на таке.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 , виданим 16 квітня 2018 року Конюшківською сільською радою Рогатинського району Івано-Франківської області.
Згідно довідки виконавчого комітету Конюшківської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області №924 від 10 листопада 2020 року останнє місце проживання ОСОБА_2 було с.Березівка, Рогатинського району, Івано-Франківської області. З неюза зазначеною адресою на день смерті проживала ОСОБА_1 . Заповіт від імені ОСОБА_2 у виконавчому комітеті сільської ради не посвідчувався.
Постановою приватного нотаріуса Рогатинського районного нотаріального округу від 13 листопада 2020 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Конюшківської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, оскільки відсутні документи, які б підтверджували родинний зв`язок померлої ОСОБА_2 із ОСОБА_1 .
З довідки виконавчого комітету Конюшківської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області №928 від 11 листопада 2020 року вбачається, що ОСОБА_1 проживала однією сім`єю з ОСОБА_2 з 2012 року та до дня її смерті вели спільне господарство, оплачували комунальні послуги.
Норми права, які застосував суд та мотиви їх застосування.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно ч. 2 ст. 3 СК України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Статтею 1264 ЦК України передбачено, що у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
В пункті 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування зазначено, що до спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.
На підставі наведенного, суд робить висновок, що факт проживання однією сім`єю може бути встановлений і між іншими учасниками сімейних відносин ніж чоловік і жінка, за умови наявності підстав для створення сім`ї.
Згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Оскільки від встановлення цього факту залежить виникнення майнових прав заявника на спадщину ОСОБА_2 , зважаючи на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 проживала однією сім`єю з спадкодавцем ОСОБА_2 з 2012 року, тобто не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Керуючись ст. ст. 265, 315, 319 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Конюшківська сільська рада Рогатинського району Івано-Франківської області про встановлення факту проживання однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, задовольнити.
Встановити, що ОСОБА_1 проживала однією сім`єю з спадкодавцем ОСОБА_2 з 2012 року, тобто не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду або через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: с.Березівка , Рогатинський район, Івано-Франківська область, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Заінтересована особа - Конюшківська рада Рогатинського району Івано-Франківської області, місцезнаходження: Івано-Франківська область, Рогатинський район, с. Конюшки, код ЄДРПОУ 04354924.
Дата складення повного судового рішення - 07 грудня 2020 року.
Суддя Р.Г. Могила
Суд | Рогатинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 07.12.2020 |
Оприлюднено | 08.12.2020 |
Номер документу | 93340227 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
Могила Р. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні