Рішення
від 24.11.2020 по справі 535/953/20
КОТЕЛЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 535/953/20

Провадження № 2-о/535/60/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2020 року смт Котельва

Котелевський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді - Мальцева С.О.,

з секретарем судового засідання - Білик Н.О.,

розглянувши у відкритому сідовому засіданні в смт Котельва цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересована особа - Стасівська сільська рада Диканського району Полтавської області;-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: встановлення факту, що місцем відкриття спадщини після смерті гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , є останнє її місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 . Встановлення даного факту заявниці необхідно для заведення спадкової справи після смерті матері за останнім місцем її проживання та одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, що залишилося після її смерті.

При здійсненні авторозподілу судової справи між суддями головуючим суддею визначено Мальцева С.О.

Ухвалою суду від 20.10.2020 року суддею було відкрито провадження за вказаним позовом та призначено справу до розгляду по суті.

Учасники справи у судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.

Заявниця ОСОБА_1 подала до суду письмову заяву від 10.11.2020 року, в якій просить справу розглядати без її участі, заявлені вимоги підтримує у повному обсязі.

Заінтересована особа - Стасівська сільська рада Диканського району Полтавської області 10.11.2020 року подала до суду письмову заяву, в якій просить розглядати справу без участі її представника, та не заперечує проти задоволення заявлених вимог ОСОБА_1 .

Відповідно до ч.1 ст.223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до переконання, що заяву слід задовольнити повністю з наступних підстав.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є дочкою ОСОБА_2 , родинні відносини з якою підтверджуються свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим повторно Котелевським відділом ДРАЦС Північно-Східним міжрегіональним управління Міністерства юстиції (м. Суми) 28.08.2020 року, Витягом з ДРАЦС громадян про державну реєстрацію шлюбу №00027585677 від 28.08.2020 року.

ІНФОРМАЦІЯ_2 мати заявниці - ОСОБА_2 померла, про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 , видане Котелевським РВ ДРАЦС Північно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) 30.04.2020 року.

Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

До складу спадкового майна після смерті матері заявниці входить земельна ділянка площею 3.03 га, що надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Стасівської сільської ради Диканського району Полтавської області.

Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

У вересні 2020 року заявниця ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Котелевського районного нотаріального округу Полтавської області Ковпака Віталія Івановича із питанням щодо заведення спадкової справи після смерті її матері - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , за місцем останнього проживання спадкодавця, а саме: АДРЕСА_1 . Нотаріусом їй було роз`яснено, що відповідно до ст.ст. 1268, 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, повинен подати до нотаріальної контори заяву про прийняття такої спадщини впродовж шести місяців з моменту смерті спадкодавця або постійно проживати разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини і не заявити про відмову від неї протягом строку, встановленого для її прийняття.

Згідно з даними Спадкового реєстру інформація щодо заведення спадкової справи після смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 відсутня (інформаційна довідка - №61507888 від 02.09.2020 року).

Відповідно до статей 68,69 Закону України Про нотаріат та підпунктів 1.2, 1.12, 1.13 п.1 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України при відкритті спадкової справи нотаріус перевіряє та з`ясовує місце відкриття спадщини. На підтвердження цих обставин від спадкоємців витребовуються документи, які підтверджують вказаний факт. Місце відкриття спадщини підтверджується: довідкою про реєстрацію/ останнє місце проживання виконавчого органу сільської, селищної або міської ради, сільського голови (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної, або міської ради, або іншим документом, що може підтверджувати відповідний факт (копія актового запису ро смерть, домова книга тощо).

Згідно довідки, виданої Великорублівською сільською радою Котелевського району Полтавської області від 28.08.2020 року за № 678, зазначено, що ОСОБА_2 , 1956 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , проживала без реєстраційного обліку за адресою: АДРЕСА_1 , при цьому на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_5 з ОСОБА_2 за вищевказаною адресою постійно проживали без реєстраційного обліку: дочка - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , онука - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , онука - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .

У зв`язку з вищевикладеним, приватний нотаріус був позбавлений можливості встановити місце відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 , а тому було рекомендовано звернутися до суду із заявою про встановлення факту місця відкриття спадщини, про що свідчить лист за №265/01-16 від 02.09.2020 року, наданий приватним нотаріусом Котелевського районного нотаріального округу Полтавської області Ковпаком Віталієм Івановичем.

Відповідно до положень ст. ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

За змістом ст.1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст. ст. 1261-1265 цього Кодексу.

Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини. Здійснення права на спадкування визначено Главою 87 ЦК України.

Згідно зі ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно із ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до абз. 3 п. 3 роз`яснень постанови Пленуму ВС України від 30.05.2008 року N 7 "Про судову практику у справах про спадкування" місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, яке визначається за правилами ст.29, ч.2 ст.1221 ЦК України. Якщо спадкодавець мав кілька місць проживання, місцем відкриття спадщини вважається останнє місце реєстрації спадкодавця.

Згідно з ч.1 ст.1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. З цієї норми випливає, що прийняття спадщини має важливе практичне значення: з ним пов`язана можливість оформлення права власності на спадкове майно шляхом видачі нотаріусом правовстановлюючого документа свідоцтва про право на спадщину та реєстрації, у випадках, визначених законом, прав на неї (наприклад, на нерухоме майно).

Отже, для того, щоб набути право на спадщину, спадкоємці за заповітом або за законом мають прийняти її у порядку та у строки, встановлені законом.

Щодо спадкоємців, які на час відкриття спадщини постійно проживали спільно із спадкодавцем, встановлюється презумпція прийняття спадщини, яка може бути спростована лише шляхом подання ними заяви про відмову від спадщини до нотаріальної контори.

Для того, щоб спадкоємець вважався таким, що прийняв спадщину, самого факту спільного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини недостатньо. Необхідно, щоб таке проживання було постійним.

Згідно з п. п. 4.10 п. 4 гл. 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, жодним строком не обмежена. Тобто спадкоємець, який прийняв спадщину, може звернутися за видачею свідоцтва протягом будь-якого часу після закінчення строку, встановленого для прийняття спадщини. Особливе значення при цьому має факт постійного проживання спадкоємця на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем, який підтверджує фактичне прийняття спадщини і має бути доведений спадкоємцем.

В останньому випадку зазначені обставини є підставою для звернення з позовом або заявою (в залежності від наявності або відсутності спору щодо спадкового майна) про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не з позовом про надання додаткового строку для прийняття спадщини.

Отже, законодавець в даному випадку висунув вимогу про обов`язковість постійного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, що ставить прийняття спадщину у такому випадку в залежність від факту спільного постійного проживання вказаних осіб.

Як випливає із п. 3.22 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, у разі відсутності у паспорті спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець на день смерті спадкодавця проживав разом із цим спадкодавцем.; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.

Статтею 293 ЦПК України, визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають юридичне значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до п.23 Постанови № 7 від 30 травня 2007 року Про судову практику у справах про спадкування якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Також, передбачено, що відповідно до ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд вправі розглядати справи про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.

Відповідно до ст.212 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Встановлення цього факту має для заявника юридичне значення. Юридичний факт встановлюється з метою реалізації заявником права на отримання спадщини.

Отже, з огляду на вищезазначене, приймаючи до уваги всі обставини справи, докази надані заявником, суд приходить до висновку щодо задоволення заяви.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 212, 259, 265, 268, 293,315-319, 354-356 ЦПК України, ст.ст.1216-1218,ст.1223, ст.1268,ч.1 ст.1270, ст.1296 ЦК України;-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити повністю.

Встановити факт, що місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 є останнє її місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через Котелевський районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п.п.15.5 п.15 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи:

Заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН - НОМЕР_3 , зареєстрована і проживаюча за адресою: АДРЕСА_2 .

Заінтересована особа - Стасівська сільська рада Диканського району Полтавської області, юридична адреса: с. Стасі Диканського району Полтавської області, вул. Миру, 40, ЄДРПОУ 21046743.

В повному обсязі рішення складено 04.12.2020 року.

Суддя: С.О. Мальцев

СудКотелевський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення24.11.2020
Оприлюднено08.12.2020
Номер документу93342337
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —535/953/20

Рішення від 24.11.2020

Цивільне

Котелевський районний суд Полтавської області

Мальцев С. О.

Рішення від 24.11.2020

Цивільне

Котелевський районний суд Полтавської області

Мальцев С. О.

Ухвала від 20.10.2020

Цивільне

Котелевський районний суд Полтавської області

Мальцев С. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні