Рішення
від 07.12.2020 по справі 683/1981/20
СТАРОКОСТЯНТИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 683/1981/20

2/683/1034/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2020 року м. Старокостянтинів

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

в складі: головуючої - судді Сагайдак І.М.

секретаря Повзун С.В.

з участю: представника органу опіки та піклування

Старокостянтинівської районної державної адміністрації -

Борисюк А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Старокостянтинів цивільну справу №683/1981/20, 2/683/1034/2020 за позовом органу опіки та піклування Старокостянтинівської районної державної адміністрації Хмельницької області до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав,

в с т а н о в и в:

У серпні 2020 року орган опіки та піклування Старокостянтинівської районної державної адміністрації Хмельницької області в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про позбавлення її батьківських прав відносно дитини ОСОБА_2 .

В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що відповідачка є матір`ю неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Батько дитини - ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

ОСОБА_2 навчається у Міжгірському професійному ліцеї, а на період канікул та у вихідні дні проживає у своєї сестри ОСОБА_4 в АДРЕСА_1 , яка забезпечує його усім необхідним.

Вказує, що мати дитини ігнорує свої батьківські обов`язки, не приймає участі у вихованні сина, не піклується про його здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток, не забезпечує необхідним харчуванням, медичним доглядом, лікуванням, що негативно впливає на його фізичний розвиток, не приймає участі у його вихованні, не спілкується з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не проявляє материнської ласки і уваги до дитини, матеріально не забезпечує. ОСОБА_5 поведінка відповідачки свідчить про її свідоме ухилення від виконання обов`язків по вихованню дитини, а тому просить позбавити ОСОБА_1 батьківських прав стосовно сина ОСОБА_6 , що буде відповідати його інтересам.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_7 позов підтримує та вважає, що позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 буде відповідати інтересам дитини.

Відповідачка ОСОБА_1 , яка належним чином повідомлена про час і місце розгляду справи, до суду не з`явилась, натомість подала заяву про розгляд справи у її відсутності, проти задоволення позову не заперечує.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 є матір`ю неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Батько дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 помер.

З 02 вересня 2019 року неповнолітній ОСОБА_2 навчається на І курсі денної форми навчання у Міжгірському професійному ліцеї.

Відповідачка ОСОБА_1 від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню сина ОСОБА_6 ухиляється свідомо, без поважних на те причин.

Так, судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 не приймає участі у вихованні сина, не піклується про його здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток, не забезпечує необхідним харчуванням, медичним доглядом, лікуванням, що негативно впливає на його фізичний розвиток, не приймає участі у його вихованні, не спілкується з сином в обсязі, необхідному для його нормального самоусвідомлення, не проявляє материнської ласки і уваги до дитини, не виявляє інтересу до його внутрішнього світу, не турбується про створення належних умов для його проживання.

Крім того, ОСОБА_1 і в подальшому не бажає виконувати батьківські обов`язки, про що подала суду письмову заяву, у якій вказала, що не заперечує проти позбавлення її батьківських прав щодо сина ОСОБА_6 .

Ці обставини підтверджуються: актовим записом про народження ОСОБА_8 №3 від 22 жовтня 2004 року, свідоцтвом про смерть батька дитини ОСОБА_3 , довідкою Міжгірського професійного ліцею №33 від 18 лютого 2020 року, довідкою виконкому Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області №36 від 05 березня 2020 року про склад сім`ї ОСОБА_1 , характеристикою виконкому Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області на ОСОБА_1 .

Крім того, допитана судом свідок ОСОБА_4 , яка є старшою сестрою ОСОБА_2 , показала, що її мати ОСОБА_1 з 2018 року не спілкується з сином, не займається його вихованням та матеріальним утриманням, усі матеріальні витрати по утриманню ОСОБА_6 несе вона.

Відповідно до положень п.2 ч.1 ст.164 СК України батько, мати можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Зазначені умови, як кожну окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, тобто свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Цей захід впливу є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (стаття 166 СК України), тому він підлягає застосуванню лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.

Європейський суд з прав людини у справі Хант проти України від 07 грудня 2006 року (заява №31111/04) наголошував на тому, що питання сімейних відносин має ґрунтуватися на оцінці особистості заявника та його поведінці. Факт заперечення заявником проти позову про позбавлення його батьківських прав також може свідчити про його інтерес до дитини (параграф 57, 58).

Поведінка відповідачки, яка тривалий час взагалі не спілкується із сином, не виховує його, не утримує матеріально, та яка, знаючи про наявність в суді позову про позбавлення її батьківських прав, в судове зсідання не з`явилась, натомість подала заяву про те, що вона не заперечує проти позбавлення її батьківських прав, свідчить про її байдуже ставлення до дитини та про свідоме нехтування нею своїми батьківськими обов`язками.

Згідно висновку органу опіки та піклування Старокостянтинівської районної державної адміністрації Хмельницької області від 20 липня 2020 року позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 відносно неповнолітнього сина ОСОБА_6 є доцільним та відповідає інтересам дитини. Згідно цього висновку ОСОБА_1 з сином не проживає, не спілкується, участі у його вихованні не приймає, фінансово не забезпечує, не піклується про його здоров`я, фізичний та духовний розвиток.

Згідно ст.12 Конвенції ООН "Про права дитини" від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Україною у 1991 році, держави учасниці забезпечують дитині, здатній сформулювати власні погляди, право вільно висловлювати ці погляди з усіх питань, що стосуються дитини, причому поглядам дитини приділяється належна увага згідно з її віком і зрілістю.

Відповідно до положень ст.171 СК України дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім"ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також з питань сім"ї. Дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при вирішенні між батьками, іншими особами спору щодо її виховання, місця проживання, у тому числі при вирішенні спору про позбавлення батьківських прав.

Неповнолітній ОСОБА_2 направив на адресу суду письмову заяву, у якій просить позбавити його матір ОСОБА_1 батьківських прав, оскільки вона не приймає участі у його вихованні, не спілкується з ним, матеріально не забезпечує, не цікавиться його життям.

Оцінивши усі докази в їх сукупності, врахувавши думку неповнолітньої дитини, яка просить позбавити матір батьківських прав, позицію відповідачки, яка проти задоволення позову не заперечує, що свідчить про її байдуже відношення до сина, суд дійшов до висновку, що ОСОБА_1 свідомо ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню неповнолітнього сина ОСОБА_6 та не бажає займатись його вихованням і в майбутньому, а тому відповідно до ст.164 ч.1 п.2 СК України її слід позбавити батьківських прав відносно цієї дитини.

При цьому, суд також бере до уваги вищезазначений письмовий висновок органу опіки та піклування, який в судовому засіданні підтримала його представник, щодо доцільності позбавлення відповідачки батьківських прав відносно сина ОСОБА_6 .

При розподілі судових витрат суд виходить з положень ст.141 ЦПК України і стягує з відповідачки на користь держави 840 грн. 80 коп. судового збору, оскільки при подачі позову позивач в силу Закону України Про судовий збір звільнявся від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 141, 263-265 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

Позов задоволити.

Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьківських прав відносно неповнолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , передати під опіку органу опіки та піклування Старокостянтинівської районної державної адміністрації Хмельницької області.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 840 грн. 80 коп. судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Орган опіки та піклування Старокостянтинівської районного державної адміністрації, місце знаходження: вул. Острозького,70 м. Старокостянтинів Хмельницької області, 31100, код ЄДРПОУ 21315239.

Відповідач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .

Повне рішення складено 07 грудня 2020 року.

Суддя:

СудСтарокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення07.12.2020
Оприлюднено08.12.2020
Номер документу93358557
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —683/1981/20

Рішення від 07.12.2020

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Сагайдак І. М.

Рішення від 25.11.2020

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Сагайдак І. М.

Ухвала від 16.10.2020

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Сагайдак І. М.

Ухвала від 11.09.2020

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Сагайдак І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні