Рішення
від 08.12.2020 по справі 364/1109/20
ВОЛОДАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 364/1109/20

Провадження № 2-о/364/26/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.12.2020 року, Володарський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Моргун Г. Л.,

за участі секретаря судового засідання Сіваченко Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою

ОСОБА_1

( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , засоби зв`язку: № тел. НОМЕР_2 )

представник заявника: ОСОБА_2

( РНОКПП НОМЕР_3 , поштова адреса: АДРЕСА_2 , засоби зв`язку: № тел. НОМЕР_4 , e-mail:ІНФОРМАЦІЯ_2 )

заінтересована особа:

Тарганська сільська рада Володарського району Київської області

(код ЄДРПОУ 04357992, адреса: вул. Зарічна,26, с. Тарган, Володарського району,

Київської області, 09362, засоби зв`язку: 04569-56066)

про встановлення факту проживання чоловіка та жінки без шлюбу,

В С Т А Н О В И В:

19.11.2020 року представник заявника звернулась до суду з вищеназваною заявою, вказуючи, що з квітня 1993 року заявник ОСОБА_1 проживала разом з ОСОБА_3 без шлюбу, однією сім`єю до дня смерті останнього - ІНФОРМАЦІЯ_3 . Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина. Заявник бажає прийняти спадкове майно належним чином, тому вона звертається до суду з вимогою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.

Заявник, посилаючись на обставини викладені у заяві та на ст. ст. 315-319 ЦПК України, просить суд встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що вона ОСОБА_1 проживала разом з ОСОБА_3 однією сім`єю, як чоловік та жінка без шлюбу , починаючи з квітня 1993 року до дня смерті спадкодавця, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

20.11.2020 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 08.12.2020 року на 10:00 годину.

Заявник та її представник підтримали заяву та просили суд встановити факт про який вони просять у заяві.

Заінтересована особа Тарганська сільська рада Володарського району Київської області свого представника в судове засідання не направили, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлені. На адресу суду подали заяву, якою просить суд розгляд справи проводити за їх відсутності, проти задоволення заяви не заперечують ( а.с. 29).

Суд, ознайомившись із заявою, взявши до уваги позицію заявника його представника, заінтересованої особи, допитавши заявника в якості свідка та свідків: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , дослідивши письмові докази , вважає , що заява підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що починаючи з квітня 1993 року заявниця ОСОБА_1 постійно проживала однією сім`єю та вели спільне господарство з ОСОБА_3 в АДРЕСА_3 .

ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , помер що стверджено свідоцтвом про його смерть ( а.с. 7). Після його смерті відкрилась спадщина за законом. Бажаючи прийняти спадкове майно та належним чином його оформити заявниця має намір звернулась до нотаріуса.

Встановленні обставини стверджуються:

-довідкою Тарганської сільської ради Володарського району Київської області № 416 від 23.10.2020 року, яка вказує, щозаявниця дійсно проживала в селі Тарган, Володарського району, Київської області із нині померлим ОСОБА_3 з квітня 1993 року до дня його смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 9);

-довідкою Тарганської сільської ради № 416 від 23.10.2020 року про те, що заявниця дійсно постійно проживала в АДРЕСА_3 , однією сім"єю з ОСОБА_3 та вели спільне господарство з квітня 1993 року до дня його смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ( а.с.9) ;

-довідкою Тарганської сільської ради № 417 від 23.10.2020 року про поховання ОСОБА_3 за рахунок заявниці ( а.с.9) ;

-витягом з погосподарської книги № 1, що вказує на належить у рівних частинах ОСОБА_3 ( помер), ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 (а.с.8).;

-витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 9324165 від 18.12.2005 року, що стверджує власність ј частки кожному із членів родини, зокрема : ОСОБА_3 ( помер), ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 (а.с.13);

-свідоцтвом про право власності на житло, яке вказує на належить у рівних частинах ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 ( а.с. 14).

Задовольняючи заяву, суд виходить із наступних міркувань.

Так, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Зокрема, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Стаття 315 ЦПК України зазначає, що суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зокрема, проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.

У рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт, про що зазначено в ст. 318 ЦПК України.

Відповідно до частини другої статті 3 Сімейного кодексу України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

Згідно з частиною першою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Частинами 1, 2, 4 ст. 77 ЦПК України встановлено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

В судовому засіданні в якості свідків було допитано : заявника ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 . Свідки вказали суду , що заявник проживала в одному будинку за адресою: АДРЕСА_3 разом з ОСОБА_3 , вели спільне господарство, мали спільний бюджет, несли спільні витрати, починаючи з квітня 1993 і по день смерті останнього ІНФОРМАЦІЯ_3 тощо.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.

Згідно із ч. 2 ч. 4 ст. 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Пунктом 6 рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року № 5-рп/99 встановлено, що до членів сім`ї належать особи, що постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, але й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п. Для підтвердження проживання однією сім`єю необхідно підтвердити факт спільного проживання, ведення спільного господарства зі спадкодавцями, наявність спільного бюджету, піклування та підтримку один одного морально і матеріально не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

В рішенні Конституційного Суду України у справі №5-рп/99 від 03.06.1999 року зазначено таке. До членів сім`ї належать особи, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, а й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.

Належними та допустимими доказами проживання чоловіка та жінки однією сім`єю без реєстрації шлюбу є, зокрема докази: спільного проживання, ведення спільного господарства, наявності у сторін спільного бюджету, проведення спільних витрат, придбання майна в інтересах сім`ї, наявності між сторонами подружніх взаємних прав та обов`язків, інших доказів які вказують на наявність встановлених між сторонами відносин притаманних подружжю.

Аналогічна правова позиція була викладена Верховним Судом у постанові від 15 серпня 2019 року по справі № 588/350/15.

Окрім вищевказаного, при встановленні факту наявності у осіб спільного побуту доцільно враховувати ознаки, визначені у понятті домогосподарства (домогосподарство є сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об`єднують та витрачають кошти).

В ході розгляду справи, приймаючи до уваги наявні у справі письмові докази та показання свідків, судом було встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживала разом із ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , в період часу з квітня 1993 року по ІНФОРМАЦІЯ_3, тобто до дня смерті останнього - без реєстрації шлюбу, за адресою : АДРЕСА_3 , спільно вели господарство, мали спільний бюджет та спільні витрати, допомагали один одному, що притаманно чоловікові та дружині. Оскільки в іншому порядку встановити факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу неможливо, суд з метою захисту прав та інтересів заявника приходить до переконання про можливість встановлення такого факту.

Факти, викладені в заяві, знайшли своє підтвердження в ході розгляду справи.

Встановлення факту спільного проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу, заявниці необхідно для реалізації нею своїх спадкових прав.

Таким чином за результатами розгляду справи, суд прийшов висновку, що заява обґрунтована, базується на чинному законодавстві, а відтак підлягає задоволенню.

У справах окремого провадження відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 3, 74 Сімейного кодексу України, ст. ст. 12, 81, 133, 258, 259, 264, 265, 268, 293, 315-319, 359 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1

заінтересована особа: Тарганська сільська рада Володарського району Київської області

про встановлення факту проживання чоловіка та жінки без шлюбу - задовольнити.

Встановити факт, що має юридичне значення, зокрема, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , проживала разом з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою : АДРЕСА_3 , однією сім`єю чоловіка та жінка без реєстрації шлюбу , в період часу з квітня 1993 року по ІНФОРМАЦІЯ_3.

Судові витрати залишити за заявником ОСОБА_1 .

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги до Володарського районного суду Київської області або безпосередньо до апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Г. Л. Моргун

СудВолодарський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення08.12.2020
Оприлюднено09.12.2020
Номер документу93370293
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —364/1109/20

Рішення від 08.12.2020

Цивільне

Володарський районний суд Київської області

Моргун Г. Л.

Ухвала від 20.11.2020

Цивільне

Володарський районний суд Київської області

Моргун Г. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні