08.12.2020 Єдиний унікальний № 371/961/20
Провадження № 2/371/695/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
1 грудня 2020 року м.Миронівка
Миронівський районний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Гаврищука А.В.,
за участі секретаря судового засідання Семерей Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Миронівка в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Тулинської сільської ради Миронівського району Київської області, Колективного сільськогосподарського підприємства імені Гагаріна про визнання права на земельний пай,
В С Т А Н О В И В :
І.Короткий зміст позовних вимог.
У жовтні 2020 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Тулинської сільської ради Миронівського району Київської області, Колективного сільськогосподарського підприємства імені Гагаріна про визнання права на земельний пай, посилаючись на те, що в 1989 році його прийнято в члени колгоспу імені Гагаріна села Тулинці Миронівського району Київської області. Згідно архівної довідки виконкому Тулинської сільської ради Миронівського району Київської області від 30 липня 2020 року № 10 колгосп імені Гагаріна села Тулинці Миронівського району Київської області реорганізовано в КСП імені Гагаріна, яке є правонаступником колгоспу імені Гагаріна села Тулинці Миронівського району Київської області.
28 грудня 1994 року КСП імені Гагаріна села Тулинці Миронівського району Київської області отримало Державний акт на право колективної власності на землю. Під час складання списку осіб, які мають право на земельну частку (пай), його було включено до списку-додатку до Державного акту на право колективної власності на землю за №36. Але не було видано сертифікат на право на земельну частку (пай).
Посилаючись на Указ Президента України Про порядок паювання земель, переданих в колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 8 серпня 1995 року, позивач просить задовольнити його вимоги та визнати за ним право на земельний (пай) середнім розміром 4,01 га в умовних кадастрових гектарах в КСП імені Гагаріна села Тулинці Миронівського району Київської області по Тулинській сільській раді Миронівського району Київської області.
ІІ. Процесуальні дії у цивільній справі.
Ухвалою судді Миронівського районного суду Київської області від 5 жовтня 2020 року, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою судді Миронівського районного суду Київської області від 3 листопада 2020 року, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
ІІІ. Ставлення учасників цивільного процесу до пред`явленого позову.
У судове засіданні позивач та його представник не з`явилися, представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Представник відповідача Тулинської сільської ради Миронівського району Київської області, у судове засідання не з`явився, сільський голова Золотоверха Л.І., надала до суду заяву, в якій просила проводити розгляд справи без представника сільської ради, з позовом згідні.
Представник Колективного сільськогосподарського підприємства імені Гагаріна у судове засідання не з`явився, сільський голова Тулинської сільської ради Миронівського району Київської області Золотоверха Л.І. надала до суду довідку, в якій вказала, що КСП імені Гагаріна припинило свою діяльність, але не ліквідоване.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
IV. Встановлені судом фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, норми права, які застосовував суд, мотиви суду.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 1989 року по 25 січня 1995 року працював в колгоспі імені Гагаріна села Тулинці Миронівського району Київської області, що підтверджується трудовою книжкою та архівною довідкою, виданою виконкомом Тулинської сільської ради Миронівського району Київської області №11 від 30 липня 2020 року (а.с.10,12).
Згідно архівної довідки виконкому Тулинської сільської ради Миронівського району Київської області №10 від 30 липня 2020 року, колгосп імені Гагаріна реорганізовано в КСП імені Гагаріна, протокол №1 від 19 лютого 1996 року. КСП імені Гагаріна є правонаступником колгоспу імені Гагаріна села Тулинці (а.с. 14).
28 грудня 1994 року Колективне сільськогосподарське підприємство імені Гагаріна села Тулинці Миронівського району Київської області отримало Державний акт на право колективної власності на землю.
ОСОБА_1 було включено до списку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу або товариства під № 36, що підтверджується Державним актом та додатком №1 до Державного акта (а.с. 16-19).
Згідно довідки, виданої виконавчим комітетом Тулинської сільської ради Миронівського району Київської області № 02-33/49 від 30 липня 2020 року, землі запасу виділені для розпаювання по Тулинській сільській раді є в наявності (а.с. 13).
Листом сільського голови Тулинської сільської ради Миронівського району Київської області, ОСОБА_1 рекомендовано звернутися до суду та визнати за ним право на земельну частку (пай), оскільки він не отримав сертифікат на право на земельну частку (пай) (а.с. 22).
Відповідно до ст. 22 Земельного кодексу України в редакції від 13 березня 1992 року, який діяв на час розпаювання земель колективної власності, право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникало після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі на місцевості і одержання документа, що посвідчує це право.
Указом Президента України Про порядок паювання земель, переданих в колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 8 серпня 1995 року визначено коло осіб, які мають право на земельний пай, а саме право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства відповідно до списку, що додається до Державного акту на право колективної власності на землю .
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) право на земельну частку мають колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку.
Згідно роз`яснень викладених в п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року №7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку (пай).
Позови громадян, пов`язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.
Оскільки позивач ОСОБА_1 на час одержання колективним сільськогосподарським підприємством імені Гагаріна села Тулинці Миронівського району Київської області державного акта на право колективної власності на землю, станом на 28 грудня 1994 року був членом даного КСП, то він мав право на земельний пай і на його ім`я безпідставно не видано сертифікат на право на земельну частку (пай) при розпаюванні землі.
Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
Рішення суду про визнання права на земельну частку (пай) відповідно до ч. 1 ст. 2 вищевказаного Закону є документом, що посвідчує право на земельну частку (пай).
Згідно ст. 5 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) сільські, селищні, міські ради в межах їх повноважень щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості): розглядають заяви власників земельних часток (паїв) щодо виділення їм в натурі (на місцевості) земельних ділянок; приймають рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості). уточняють списки осіб, які мають право на земельну частку (пай); уточняють місце розташування, межі і площі сільськогосподарських угідь, які підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв); сприяють в укладанні договорів на виконання землевпорядними організаціями робіт із землеустрою щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), якщо такі роботи виконуються за рахунок осіб, які мають право на земельну частку (пай), або за рахунок коштів підприємств, установ та організацій, що орендують земельні частки (паї), проектів технічної допомоги тощо.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав ( п. а ч. 3 ст. 152 ЗК України).
Оскільки право позивача на земельну частку (пай) в землях колективної власності колишнього КСП імені Гагаріна села Тулинці Миронівського району Київської області було порушено, суд виходячи з принципу земельного законодавства щодо забезпечення рівності права власності на землю громадян, що визначено п. б) ч. 1 ст. 5 ЗК України, вважає за необхідне задовольнити вимоги позивача шляхом визнання за ним право на земельний пай, середнім розміром 4,01 га в умовних кадастрових гектарах в Колективному сільськогосподарському підприємстві імені Гагаріна села Тулинці Миронівського району Київської області по Тулинській сільській раді Миронівського району Київської області, що буде підставою для виділення йому в натурі (на місцевості) земельної ділянки, як власнику земельної частки (паю).
З урахуванням вищевикладеного та керуючись ст. ст. 4, 5, 10, 11, 263, 264, 265 ЦПК України, ст.ст. 5, 152 ЗК України, ст.ст. 2,5 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 08 серпня 1995 року, ст. 22,Земельного кодексу України в редакції від 13 березня 1992 року, ст.ст. 1, 2, 5 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право на земельний пай, середнім розміром 4,01 га в умовних кадастрових гектарах в Колективному сільськогосподарському підприємстві імені Гагаріна села Тулинці Миронівського району Київської області по Тулинській сільській раді Миронівського району Київської області.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Миронівський районний суд Київської області протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п. 3 Розділу ХІІ Прикінцеві положення Цивільного процесуального кодексу України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач:Тулинська сільська рада Миронівського району Київської області, код ЄДРПОУ 04362651, адреса: Київська область, Миронівський район, село Тулинці, вулиця 12 Липня, будинок 19.
Відповідач:Колективне сільськогосподарське підприємство імені Гагаріна, код ЄДРПОУ 03756017, адреса: Київська область, Миронівський район, село Тулинці, вулиця Садова, будинок 1.
Повний текст рішення складено 08.12.2020
Суддя: (підпис) А.В.Гаврищук
З оригіналом згідно.
Суддя: А.В.Гаврищук
Суд | Миронівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 08.12.2020 |
Оприлюднено | 09.12.2020 |
Номер документу | 93370925 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Миронівський районний суд Київської області
Гаврищук А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні