Справа № 535/765/20
Провадження № 2/535/251/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2020 року Котелевський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Цвітайла П.В.,
з секретарем судового засідання - Балала Л.В.,
за участі представника позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у судовому засіданні в смт Котельва в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Милорадівської сільської ради Котелевського району Полтавської області про встановлення факту що має юридичне значення та визнання в порядку спадкування за законом права на земельну частку (пай), третя особа що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Полтавська районна державна нотаріальна контора ;-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Милорадівської сільської ради Котелевського району Полтавської області про встановлення фактів, що мають юридичне значення, а саме: що її рідний брат ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_2 , починаючи з 01.01.1986 року постійно проживав разом із спадкодавцем ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 , був її утриманцем та прийняв спадщину після її смерті. Одночасно просить визнати за нею в порядку спадкування за законом, право на земельну частку (пай) площею 4, 73 в умовних кадастрових гектарах, що знаходиться на території Милорадівської сільської ради Котелевського району Полтавської області, яка до дня смерті належала ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ПЛ № 0244993 виданого Котелевською районною державною адміністрацією Полтавської області та зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) за №702 від 09.01.1997 року, та яку успадкував ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , але не оформив спадщину у встановленому законом порядку.
Обґрунтовуючи свій позов тим, що вона стала спадкоємицею за законом на майно свого рідного брата ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . В теперішній час вона бажає оформити спадкове майно, яке складається із земельної частки (паю) площею 4,73 в умовних кадастрових гектарах, що надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Милорадівської сільської ради Котелевського району Полтавської області (КСП ім. Шевченка ). Зазначена земельна частка (пай) яка до дня смерті належала ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . За життя спадщину після смерті ОСОБА_4 прийняв її співмешканець ОСОБА_3 , який постійно з нею проживав з 01.01.1986 року до дня її смерті, та перебував на її утриманні, так як був інвалідом. Проте спадщину після смерті ОСОБА_4 за життя ОСОБА_3 не оформив у встановленому законом порядку, в зв`язку з чим нотаріусом позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на зазначене майно, оскільки відсутні документи щодо підстав для спадкування.
Ухвалою судді Котелевського районного суду Полтавської області від 01 вересня 2020 року справу прийнято до розгляду в порядку загального позовного провадження (а.с. 40-41).
Позивачка ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, але надала до суду заяву від 27.11.2020 року, в якій просять розгляд справи провести без її участі, зазначивши що позовні вимоги підтримує повністю (а.с.85).
Представник позивача адвокат Сенкевич В.І., який діє на підставі ордеру ПТ № 164073 від 30.11.2020 року та довіреності від 07.07.2020 року (а.с. 85-86) у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю і пояснив, що ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 була співмешканкою рідного брата позивачки ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та утримувала його, оскільки останній був інвалідом. Після смерті ОСОБА_4 залишилось спадкове майно у вигляді земельної частки (пай) площею 4, 73 в умовних кадастрових гектарах, що знаходиться на території Милорадівської сільської ради Котелевського району Полтавської області. ОСОБА_3 прийняв спадщину після смерті ОСОБА_4 , так як був непрацездатним і перебував на її утриманні, відповідно до ст. 351 ЦК України (в ред. 1963 року), однак не оформив спадщину в установленому законом порядку. Інших спадкоємців на майно ОСОБА_4 не встановлено.
Представник відповідача Милорадівської сільської ради Котелевського району Полтавської області у судове засідання не з`явився, про час та місце судового розгляду справи повідомлявся в установленому законом порядку. Милорадівська сільська рада Котелевського району Полтавської області надала до суду відзив на позов в порядку ст.178 ЦПК України в якому просять суд провести судове засідання без участі їхнього представника, зазначивши, що позовні вимоги ОСОБА_2 визнають в повному обсязі (а.с. 50-51).
Згідно з ч.4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, системно дослідивши матеріали даної цивільної справи, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши правові норми, які регулюють дані правовідносини приходить до переконання, що позовну заяву слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до абз.3 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року N 2 Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції , у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.
ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 видане Милорадівською сільською радою Котелевського району Полтавської області (а.с. 14).
Відповідно до довідки виданої виконавчим комітетом Милорадівської сільської ради Котелевського району Полтавської області від 28.10.2020 року №746 з ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 , починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_3 постійно проживав до дня її смерті - ОСОБА_3 , який був її утриманцем (а.с. 71).
Спадкове майно, яке залишилось після смерті ОСОБА_4 складається із земельної частки (паю) площею 4, 73 в умовних кадастрових гектарах, що знаходиться на території Милорадівської сільської ради Котелевського району Полтавської області, яка належало їй на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ПЛ № 0244993 виданого Котелевською районною державною адміністрацією Полтавської області та зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) за №702 від 09.01.1997 року (а.с. 17).
Відповідно до вимог ст. 5 ЦК України до правовідносин, що виникли раніше, застосовується діюче на той час законодавство, зокрема положення ЦК УРСР 1963року.
Відповідно до ст. 531 ЦК України (в ред. 1963р.) до числа спадкоємців за законом належать непрацездатні особи, що перебували на утриманні померлого не менше одного року до його смерті. При наявності інших спадкоємців вони успадковують нарівні з спадкоємцями тієї черги, яка закликається до спадкоємства.
Відповідно до ст. 549 ЦК України, (в ред. 1963р.) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Відповідно до абзацу 2, п. 2 Постанови пленуму ВСУ №7 від 30.05.2008 року, Про судову практику у справах про спадкування , якщо виникнення прав на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження; зокрема у такому порядку суди повинні розглядати заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року.
Відповідно до п. 5 ч. 2ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 2 ч. 1ст. 256 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.
Відповідно до п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , що є чинною на теперішній час та є обов`язковою для застосування судами України, встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання спадщини, призначення пенсії або відшкодування шкоди, якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом засобів до існування. При вирішенні заяв про встановлення факту перебування на утриманні необхідно враховувати, що: - за загальним правилом право на пенсію в разі смерті годувальника мають непрацездатні члени сім`ї годувальника,які були на його утриманні; - для встановлення факту перебування на утриманні з метою оформлення права на спадщину необхідно, щоб утриманець був непрацездатним на день смерті спадкодавця і перебував на утриманні останнього незалежно від родинних чи шлюбних відносин з ним не менше одного року; - для встановлення факту перебування на утриманні при відшкодуванні шкоди в разі втрати годувальника не має значення чи знаходився непрацездатний утриманець в родинних чи шлюбних відносинах з годувальником.
ОСОБА_3 перебував на повному утриманні ОСОБА_4 , оскільки був інвалідом армії, що підтверджується світлокопією пенсійного посвідченням №4689 (а.с. 13), вони спільно проживали за адресою: АДРЕСА_1 , починаючи з 01.01.1986 року, що також підтверджується витягом з погосподарської книги Милорадівської сільської ради Котелевського району Полтавської області (а.с.16). Після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 фактично продовжив користуватися, володіти та управляти майном померлої ОСОБА_4 .
Вирішуючи дані вимоги про встановлення фактів що мають юридичне значення, суд враховує всі обставини і оцінює всі отримані докази з точки зору справедливості, добросовісності закріплених в ст. 3 ч. 1 п. п. 5, 6 Цивільного кодексу України та неприпустимості позбавлення особи права на судовий захист, відповідно до вимог ст. 293 ЦПК України шляхом підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_3 постійно проживав разом із ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 , був її утриманцем та прийняв спадщину після її смерті,але не оформив її у встановленому законом порядку.
Встановлення в судовому порядку даних фактів необхідно позивачці для реалізації права на оформлення спадщини після смерті ОСОБА_3 . При розгляді та винесенні рішення по даній цивільній справі суд, враховував, що звернення позивача до суду про встановлення юридичних фактів та визнання права в порядку спадкування, в повній мірі відповідає її правомірному очікуванню набуття права в порядку спадкування за законом після смерті спадкодавця - рідного брата, що узгоджується і з вимогами Європейської конвенції з прав людини, зокрема із статтею 1 (захист права власності) Додаткового протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 видане виконавчим комітетом Тахтаулівської сільської ради Полтавського району Полтавської області (а.с. 10).
Позивачка ОСОБА_2 є рідною сестрою ОСОБА_3 , що підтверджується світлокопією її свідоцтва про народження № НОМЕР_3 виданим Матвіївською сільською радою Полтавського району Полтавської області (а.с. 7), свідоцтвом про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_4 виданим Матвіївською сільською радою Полтавського району Полтавської області (а.с. 9), та свідоцтво про одруження серії НОМЕР_5 виданим Матвіївською сільською радою Полтавського району Полтавської області (а.с. 8).
Позивачка прийняла спадщину яка залишилась після смерті ОСОБА_3 про що свідчить свідоцтво про право на спадщину за заповітом видане державним нотаріусом Полтавської районної державної нотаріальної контори від 13.03.2014 року (а.с. 11).
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
До складу спадкового майна після смерті ОСОБА_3 , крім охопленого заповітом спадкового майна, входить також земельна частка (пай) площею 4, 73 в умовних кадастрових гектарах, що знаходиться на території Милорадівської сільської ради Котелевського району Полтавської області, що до смерті належала померлій ОСОБА_4 та була після її смерті успадкова ОСОБА_3 .
При цьому державний нотаріус був позбавлений можливості видати позивачці свідоцтво про право на спадщину за законом на зазначену вище земельну ділянку, оскільки не подано документів, необхідних для вчинення нотаріальних дій, а саме відсутнідокументи, що підтверджують факт перебування на утриманні та факт прийняття спадщини , що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії за № 689/02-31 від 17.07.2020 року (а.с. 20).
Відповідно до ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (намісцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Як роз`яснено в п.10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року за № 7 Про судову практику у справах про спадкування , право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування зі збереженням її цільового призначення, при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Відповідно до ч. 3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємців права на спадщину.
Згідно роз`яснень, наданих у п.23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування , у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
У п. 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року зазначено, що при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої ст. 3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.
Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно пункту г. ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Згідно з ч. 2 ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно з ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Враховуючи вищевикладене, оскільки ОСОБА_4 за свого життя отримала право на земельну частку (пай) з додержанням відповідно до діючого на той час законодавства документу, що посвідчує право на нерухоме майно, а тому позовні вимоги позивачки щодо визнання за нею права на зазначені земельні ділянки в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , слід задовільнити.
Визнання відповідачем пред`явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Задовольняючи позовну заяву ОСОБА_2 суд виходить із засад справедливості, добросовісності, виваженості, розумності відповідно до вимог ст. 3 ч. 1 п. п. 5, 6 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись 10 , 13 , 82 , 141 , 247 , 259, 265 , 273 , 354-355 ЦПК України , ст.ст. 531,549 ЦК України (в ред. 1963р.) ст.ст. 3 , 5 , 328 , 392 , 1216-1217 , 1261 , 1265 , 1275 , 1296 ЦК України , суд;-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_2 до Милорадівської сільської ради Котелевського району Полтавської області про встановлення факту що має юридичне значення та визнання в порядку спадкування за законом права на земельну частку (пай), задовольнити повністю.
Встановити факт, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_2 , починаючи з 01.01.1986 року постійно проживав разом із спадкодавцем ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 , був її утриманцем та прийняв спадщину після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_6 в порядку спадкування за законом, право на земельну частку (пай) площею 4, 73 в умовних кадастрових гектарах, що знаходиться на території Милорадівської сільської ради Котелевського району Полтавської області, яка до дня смерті належала ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ПЛ № 0244993 виданого Котелевською районною державною адміністрацією Полтавської області та зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) за №702 від 09.01.1997 року, та яку успадкував ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , але не оформив спадщину у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана через Котелевський районний суд Полтавської області.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_6 ,адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , ІПН: НОМЕР_7 .
Представник позивача - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 , ІПН: НОМЕР_8 .
Відповідач - Милрадівська сільська рада Котелевського району Полтавської області, адреса місця знаходження: с. Милорадово Котелевського району Полтавської області, вул. Центральна, 24, код ЄДРПОУ: 21046874.
Третя особа що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Полтавська районна державна нотаріальна контора, код ЄДРПОУ: 02900179, адреса місця знаходження: м. Полтава, пров. Стешенка, 6.
Суддя:
В повному обсязі рішення складено 08.12.2020року
Суд | Котелевський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 30.11.2020 |
Оприлюднено | 09.12.2020 |
Номер документу | 93371673 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Котелевський районний суд Полтавської області
Цвітайло П. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні