Рішення
від 04.12.2020 по справі 418/3268/20
БІЛОКУРАКИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №418/3268/20

Пров.№2/409/699/20

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 грудня 2020 року смт Білокуракине

Білокуракинський районний суд Луганської області у складі:

головуючого судді: А.О.Титова

за участю секретаря судових засідань: А.О.Солдатенко, В.М. Супрун

позивачки ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Білокуракине цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав, -

В с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав відносно його сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач, ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . З березня 2015 року між сторонами припинені шлюбні відносини, відповідач ухиляється від виконання батьківських обов`язків. Також відповідач має заборгованість зі сплати аліментів станом на 31.01.2020 року у розмірі 101 297,16 грн.. У зв`язку з цим позивачка просить суд позбавити відповідача, ОСОБА_3 батьківських прав відносно його малолітнього сина, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В підготовчому судовому засіданні позивачка підтримала свої позовні вимоги, надала аналогічні викладеним у позовній заяві пояснення, просила позов задовольнити, проти заочного розгляду справи не заперечував.

Відповідач в судове засідання 12.11.2020, 27.11.2020, 04.12.2020 року не з`явився, про дату та час розгляду справи був повідомлений належним. Причин неявки суду не повідомив, заяви про розгляд справи без його участі до суду не надходило.

Третя особа - Служба у справах дітей Міловської районної державної адміністрації у поданому на адресу суду клопотанні просила розглянути справу за відсутності її представника та повідомила суд про відсутність заперечень проти задоволення позовних вимог.

04.12.2020 року постановлено ухвалу про заочний розгляд справи.

Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши докази по справі кожний окремо і в їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно копії паспорту ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.5-6). Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , його батьки - ОСОБА_3 , ОСОБА_1 (а.с.7). Згідно довідки Міловської селищної ради № 735 від 17.08.2020 року ОСОБА_1 проживає по АДРЕСА_1 разом із сином - ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.8).

Заочним рішенням Міловського районного суду від 19 квітня 2016 року шлюб між сторонами розірвано (а.с.9-10). Згідно копії виконавчого листа від 30.03.2015 року заборгованість за аліментами станом на 26.11.2017 року складає 37 997,97 грн. (а.с.11). Постановою про відкриття виконавчого провадження від 08.02.2016 року було відкрито виконавче провадження по стягненню зі ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 аліментів у розмірі ј усіх видів заробітку (а.с.12). Згідно розрахунку заборгованості зі сплати аліментів сукупний розмір заборгованості станом на 31.01.2020 року складає 101 297,16 грн (а.с.13-14).

Згідно копії витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 03.06.2019 року зареєстровано заяву ОСОБА_1 про вчинення ОСОБА_3 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КК України (а.с.15). Згідно висновку органу опіки та піклування Міловської райдержадміністрації про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 є доцільним позбавити ОСОБА_3 батьківських прав відносно його сина, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.52-54).

Вирішуючи питання про наявність або відсутнцість правови підстав для задоволення позовних вимог, суд звертає увагу на наступне.

Згідно ст.150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної освіти, готувати її до самостійного життя. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї. На підставі п.2 ч.1 ст.164 СК України батьки можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Розглядаючи справу про позбавлення батьківських прав Верховний Суд у постанові від 06.05.2020 року у справі №753/2025/19 надав роз`яснення за яких умов особа може бути позбавлена батьківських прав.

Так, Верховний Суд виклав наступну правову позицію про те, що тлумачення пункту 2 частини першої статті 164 СК України дозволяє зробити висновок, що ухилення від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Відповідно до ч.1 ст.3 Конвенції про права дитини, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Згідно ч.1 ст. 9 Конвенції про права дитини Держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.

Відповідно до п.15, 16 Постанови № 3 Пленуму Верховного суду України „Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновленні і про позбавлення та поновлення батьківських прав" позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які порушують батьківські обов`язки. Особи можуть бути позбавлені батьківських прав тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК України. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загально визнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками. Одночасно з позбавленням батьківських прав суд може на вимогу позивача або з власної ініціативи вирішити питання про стягнення аліментів на дитину.

Судом встановлено, що дитина проживає з матір`ю, батько дитину не відвідує її, не цікавиться її життям, здоров`ям та навчанням, дитину не утримує. від сплати аліментів ухиляється. Таким чином, суд вважає за необхідне позбавити ОСОБА_3 батьківських прав відносно його сина, що буде відповідати інтересам останнього.

Стосовно стягнення аліментів, суд зазначає, що питання стягнення аліментів вже розглядалося Міловським районним судом Луганської області, позов задоволено, про що свідчить копія виконавчого листа про стягнення аліментів (а.с.11), копія постанови про відкриття виконавчого провадження від 08.02.2016 року (а.с.12), копія розрахунку заборгованості зі сплати аліментів (а.с.13-14), тому судом не розглядається питання стягнення аліментів.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача. Позивачці було відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення по суті. Таким чином із відповідача на користь позивачки підлягає стягненню 840,80 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 9, 12 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою ВРУ 27.02.1991р., Постановою № 3 Пленуму Верховного суду України „Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав", ст.ст. 150, 164-166, 194 СК України,, ст.ст. 9, 10, 12, 13, 77-81, 141, 259, 263-265, 272-273, 280-289, 354, 355 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав - задовольнити.

Позбавити громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьківських прав у відношенні малолітньої дитини - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути з громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , судовий збір у розмірі 840 грн. 80 коп..

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення може бути оскаржене до Луганського апеляційного суду через Білокуракинський районний суд Луганської області на підставі п.15.5 ч.1 Розділу XIII "Перехідні положення" ЦПК України шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення судового рішення.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 .

Третя особа: Служба у справах дітей Міловської районної державної адміністрації, код ЄДРПОУ 20189376, місцезнаходження: вул.. Миру буд. 40, смт. Мілове Луганської області.

Суддя Білокуракинського

районного суду Луганської області А.О. Титов

СудБілокуракинський районний суд Луганської області
Дата ухвалення рішення04.12.2020
Оприлюднено09.12.2020
Номер документу93377579
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —418/3268/20

Рішення від 04.12.2020

Цивільне

Білокуракинський районний суд Луганської області

Титов А. О.

Ухвала від 27.11.2020

Цивільне

Білокуракинський районний суд Луганської області

Титов А. О.

Ухвала від 16.10.2020

Цивільне

Білокуракинський районний суд Луганської області

Титов А. О.

Ухвала від 15.09.2020

Цивільне

Міловський районний суд Луганської області

Чехов С. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні