Рішення
від 03.12.2020 по справі 433/1314/20
ТРОЇЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Троїцький районний суд Луганської області

Справа № 433/1314/20

Провадження № 2/433/640/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.12.2020 року

Троїцький районний суд Луганської області в складі:

головуючого судді Певної О.С.,

за участю секретаря судового засідання Шаповалова Д.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду смт. Троїцьке цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах малолітнього ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа: Служба у справах дітей Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області про позбавлення батьківських прав

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 в інтересах малолітнього ОСОБА_2 звернулась до Троїцького районного суду Луганської області з позовом до ОСОБА_5 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа: Служба у справах дітей Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області про позбавлення батьківських прав, посилаючись на таке.

ОСОБА_3 та ОСОБА_4 є батьками малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який з червня 2020 року та по теперішній час мешкає у родині позивача. Позивач з чоловіком займаються його вихованням та розвитком. У позивача склалися добрі стосунки з онуком, дитина фактично знаходиться під її опікою та на її утриманні. Батьки дитини - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не виконують своїх батьківських обов`язків, систематично вживають алкогольні напої та не займаються розвитком своєї малолітньої дитини. В зв`язку з чим було прийнято рішення звернутися до Служби у справах дітей Троїцької селищної ради з питанням позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які матеріально не забезпечують свого сина. 25 серпня 2020 року для контролю за навчальним процесом, рівнем розвитку, онук позивача був переведений з Троїцького ліцею до Демино-Олександрівського ліцею. За час, поки дитина проживає з позивачем, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не зробили певних висновків та продовжують ухилятися від виконання батьківських обов`язків, в зв`язку з чим позивачем було прийнято рішення про подачу позовної заяви про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів з ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Малолітній ОСОБА_2 висловив своє бажання продовжувати проживання у сім`ї позивача у присутності спеціаліста Служби у справах дітей. За інформацією Служби у справах дітей Троїцької селищної ради, онук позивача, ОСОБА_2 , перебуває на обліку дітей, які опинились у складних життєвих обставинах з 03.06.2020. Мати малолітнього ОСОБА_2 . ОСОБА_3 неодноразово була притягнення до адміністративної відповідальності. Позивач пенсіонерка, матеріально забезпечує та утримує дитину. В подальшому планує встановити над ним опіку. Враховуючи вищевказане, позивач просить позбавити батьківських прав ОСОБА_3 та ОСОБА_4 стосовно їх малолітнього сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою суду від 19 жовтня 2020 відкрито провадження у справі, призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 17 листопада 2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судове засідання позивач не з`явилась, суду надала заяву про розгляд справи без її участі. Позов підтримує та просить його задовольнити. Крім того, надала суду копію свідоцтва про смерть ОСОБА_4 .

В судове засідання відповідач не з`явилась, суду надала заяву про розгляд справи без її участі. Позов визнає та не заперечує проти його задоволення.

Третя особа - Служба у справах дітей Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області в судове засідання свого представника не направили. Суду надали заяву про розгляд справи без участі представника та врахувати висновок про доцільність позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав.

Виходячи з вищевикладеного, а також положень ч.3 ст.211 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), суд вважає, що судовий розгляд справи можливий за відсутності осіб, які беруть участь у справі.

У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть учать у справі, у відповідності до вимог ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснюється.

Суд, дослідивши письмові докази, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з таких підстав.

Судовим розглядом встановлено, що згідно копії свідоцтва про народження, відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 є батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 6).

Позивач зазначає, що з червня 2020 року та по теперішній час дитина мешкає у її родині, що підтверджується копією довідки про склад сім`ї № 608 від 08.09.2020 (а.с. 11). Позивач з чоловіком займаються вихованням та розвитком дитини. У позивача склалися добрі стосунки з онуком, дитина фактично знаходиться під її опікою та на її утриманні. Батьки дитини - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не виконують своїх батьківських обов`язків, систематично вживають алкогольні напої та не займаються розвитком своєї малолітньої дитини.

25 серпня 2020 року для контролю за навчальним процесом, рівнем розвитку, онук позивача був переведений з Троїцького ліцею до Демино-Олександрівського ліцею Троїцької селищної ради Луганської області з 01 вересня 2020 року (а.с. 13).

За інформацією Служби у справах дітей Троїцької селищної ради № 138/01-26 від 04.09.2020, ОСОБА_2 , перебуває на обліку дітей, які опинились у складних життєвих обставинах з 03.06.2020. Причина взяття на облік: систематичне вживання алкогольних напоїв батьками, що призвело до недоглянутості, яка може загрожувати життю та здоров`ю малолітньої дитини. Мати малолітнього ОСОБА_2 . ОСОБА_3 неодноразово була притягнення до адміністративної відповідальності (а.с.16).

Згідно із висновком Служби у справах дітей Троїцької селищної ради № 162/01-26 від 15.09.2020, Служба у справах дітей Троїцької селищної ради вважає за доцільне позбавити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 17).

Відповідно до ст. 165 СК України, право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я або навчальний заклад, в якому вона перебуває, орган опіки і піклування, прокурор, а також сама дитина, що досягла чотирнадцяти років.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

У Принципі 6 Декларації прав дитини, проголошеної Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року зазначено, що дитина для повного та гармонічного розвитку її особистості потребує любові та розуміння. Вона повинна зростати у піклуванні та під відповідальністю своїх батьків, в атмосфері любові, моральної та матеріальної забезпеченості.

Відповідно до ст. 18 Конвенції про права дитини, що була ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789-XII від 27.02.1991 року, Держави-учасниці докладають всіх можливих зусиль до того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини. Батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

Відповідно до Постанови Пленуму ВСУ Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав від 30.03.2007 року № 3 ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

З вищеописаних документальних доказів вбачається, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не піклуються про фізичний і духовний розвиток своєї дитини, її навчання, не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей, не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі, не виявляють інтересу до її внутрішнього світу, що негативно впливає на фізичний та духовний розвиток дитини як складову її виховання.

Враховуючи те, що відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини, суд вважає, що останніх слід позбавити батьківських прав стосовно їх малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Проте, згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 24.11.2020, відповідач ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Відповідно до вимог п. 7 ч.1 ст.255 ЦПК України - суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи, яка була однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

Частиною 1 ст.46 ЦПК України передбачено, що здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи.

Згідно з ч. 4 ст.25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.

Виходячи з положень ч. 1 ст.55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії цивільного процесу.

Процесуальне правонаступництво це заміна сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку з вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про закриття провадження у даній справі в частині позбавлення ОСОБА_4 батьківських прав, оскільки в даному випадку не може бути правонаступництва.

Відповідно до ч.1 ст. 142 ЦПК України в зв`язку з визнанням позову відповідачем, позивачу належить повернути з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову до суду.

На підставі ст. 164, 165, 166, 180, 181, 182 СК України, Постанови Пленуму ВСУ Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав від 30.03.2007 року № 3, керуючись ст. 10, 12, 13, 76, 141, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , в інтересах малолітнього ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя оосба: Служба у справах дітей Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області про позбавлення батьківських прав - задовольнити.

Позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьківських прав стосовно її малолітньої дитини: сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 , в інтересах малолітнього ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя оосба: Служба у справах дітей Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області про позбавлення батьківських прав - закрити в частині позовних вимог до ОСОБА_4 , у зв`язку зі смертю останнього.

Повернути позивачу ОСОБА_1 з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову до суду, що складає 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення із урахуванням п.п 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України.

Повний текст рішення виготовлено 08 грудня 2020 року.

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач: ОСОБА_3 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Третя особа: Служба у справах дітей Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області, вул. Центральна, б. 69, смт. Троїцьке Троїцького району Луганської області, код ЄДРПОУ 43601291.

Суддя О.С. Певна

03.12.20

17.11.20

СудТроїцький районний суд Луганської області
Дата ухвалення рішення03.12.2020
Оприлюднено09.12.2020
Номер документу93378172
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —433/1314/20

Рішення від 03.12.2020

Цивільне

Троїцький районний суд Луганської області

Певна О. С.

Рішення від 03.12.2020

Цивільне

Троїцький районний суд Луганської області

Певна О. С.

Ухвала від 17.11.2020

Цивільне

Троїцький районний суд Луганської області

Певна О. С.

Ухвала від 19.10.2020

Цивільне

Троїцький районний суд Луганської області

Певна О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні