Справа № 930/1591/20
№ 2-о/930/105/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01.12.2020 року Немирівський районний суд
Вінницької області
в складі головуючого судді Алєксєєнка В.М.
при секретарі Путій З.О.
за участю заявниці ОСОБА_1
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Немирові цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , зацікавлена особа Кунківська сільська рада Гайсинського району Вінницької області про встановлення факту прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В :
Свою заяву мотивує тим, що в с. Щурівці Гайсинського району Вінницької області ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати заявниці - ОСОБА_2 , про що в Книзі реєстрації смертей за № 7 від 05.03.2013 зроблено відповідний запис та вказаний факт підтверджується повторним свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Гайсинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області.
За життя матері заявниця проживала разом з нею за адресою АДРЕСА_1 , доглядала за нею, вела спільне господарство і побут та здійснювала її поховання. Після смерті матері ОСОБА_1 здійснює догляд за будинком та періодично продовжує проживати у вказаному будинку.
Під час звернення до нотаріуса для оформлення спадщини після смерті матері, ОСОБА_1 було відмовлено у вчинені нотаріальних дій, а саме видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з пропуском встановленого законом 6-ти місячного строку для подання заяви нотаріусу для прийняття спадщини.
Однак, заявниця вважає, що вчасно прийняла спадщину після смерті матері так як проживала з нею на день її смерті та від прийняття спадщини не відмовлялася.
За вказаних обставин заявниця змушена звернутися із даною заявою до суду.
В судовому засіданні ОСОБА_1 заявлені вимоги підтримала, просила їх задовільнити, так як встановлення факту їй необхідне для оформлення спадщини після смерті ОСОБА_2 .
Свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в судовому засіданні надали покази, що добре знайомі з заявницею та її покійною матір`ю - ОСОБА_2 , підтверджують той факт, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за життя проживали разом, заявниця здійснювала догляд за матір`ю та після її смерті доглядає за будинком та проживає у ньому.
Представник заінтересованої особи Кунківської сільської ради Гайсинського району Вінницької області - сільський голова Безбах В.В. в судове засідання не з`явився, однак надіслав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, заяву визнає та просить її задовольнити.
Суд, заслухавши учасників судового розгляду, приходить до висновку про задоволення заяви з наступних підстав.
Так, у судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Щурівці Гайсинського району Вінницької області, про що 05.03.2013 актовий запис №7, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 .
Відповідно до довідки №341 від 16.06.2020, виданої виконкомом Кунківської сільської ради Гайсинського району Вінницької області після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , що постійно проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_1 відкрилася спадщина, за складається із земельної ділянки розміром 1,8727 га, кадастровий номер 0520883000:02:002:0104, яка належала спадкодавцю на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯА№098702, виданого Гайсинською РДА від 11.02.2005 на підставі розпорядження №457 від 17.11.2004.
Після смерті ОСОБА_2 спадкоємцем за законом є дочка - ОСОБА_5 , яка зареєстрована в АДРЕСА_2 .
Інших спадкоємців за законом та за заповітом не має.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно ст. 319 ЦПК України у рішенні суду про встановлення факту, що має юридичне значення повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.
Юридичні факти - це життєві обставини чи факти, з якими норми права пов`язують виникнення, зміну або припинення правовідносин.
Закон надає юрисдикції суду встановлювати факти, що мають юридичне значення, але при певних умовах: факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відмовити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Згідно з п.2 Постанови Пленуму Верховного суду №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.
Відповідно до ч.1, 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Акт прийняття спадщини характеризується наступними ознаками: односторонній характер даного правочину, оскільки його здійснення залежить виключно від волі спадкоємця; безумовність та беззастережність передбачають, що не можна поставити факт прийняття спадщини у залежність від настання або ненастання якої-небудь умови, рівно як і не допускається часткове прийняття спадщини з відмовою від прийняття тієї її частини, що залишилася; прийняття спадкоємцем спадщини хоча б у частині свідчить про те, що спадкоємець прийняв її у цілому, незалежно від того, у чому полягає частина, що залишилася, і де вона знаходиться.
Щодо спадкоємців, які на час відкриття спадщини постійно проживали спільно із спадкодавцем, встановлюється презумпція прийняття спадщини, яка може бути спростована лише шляхом подання ними заяви про відмову від спадщини до нотаріальної контори.
Відповідно до п. 16 Постанови пленуму Верховного суду України "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" заява про встановлення факту прийняття спадщини та місця її відкриття може бути розглянута судом у порядку окремого провадження, якщо орган, який вчиняє нотаріальні дії, не вправі видати заявникові свідоцтво про право на спадщину через відсутність або недостатність документів, що необхідні для підтвердження в нотаріальному порядку факту вступу в управління або володіння спадковим майном.
Відповідно до листа ВСУ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 Про судову практика розгляду цивільних справ про спадкування місцем проживання фізичної особи згідно з ч. 1 ст. 29 ЦК є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
Місце проживання необхідно відрізняти від місця перебування фізичної особи, тобто того місця, де вона не проживає, а тимчасово знаходиться.
Заяви про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини в порядку окремого провадження підлягають задоволенню судом, якщо у паспорті спадкоємця відсутня відмітка про місце реєстрації особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Згідно ст.ст. 13 та 89 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених сторонами вимог, на підставі доказів, які він оцінює за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне заяву ОСОБА_1 задовільнити, оскільки факт, який просить встановити заявниця має для неї юридичне значення, оскільки надає право на отримання спадщини.
Керуючись ст.ст. 197, 200, 258, 259, 263, 273, 315-319, 354, 355 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Заяву ОСОБА_1 , зацікавлена особа Кунківська сільська рада Гайсинського району Вінницької області про встановлення факту прийняття спадщини - задовольнити.
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт серія НОМЕР_3 , виданий Немирівським РВ УМВС України у Вінницькій області 25.11.1997, ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , після смерті її матері, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: В.М. Алєксєєнко
Суд | Немирівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 01.12.2020 |
Оприлюднено | 09.12.2020 |
Номер документу | 93378631 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Немирівський районний суд Вінницької області
Алєксєєнко В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні