2/130/725/2020
130/1696/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" грудня 2020 р. м. Жмеринка
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
в складі головуючого судді Шепеля К.А.,
за участю секретаря судового засідання Бондар С.В.,
розглянувши у судовому засіданні без участі сторін справу за позовом адвоката Полігаса Володимира Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 до Браїлівської селищної ради Жмеринського району Вінницької області про визнання права на нерухоме майно в порядку спадкування, -
приходить до такого.
Позиція позивача
Представник позивача адвокат Полігас В.М. 3 серпня 2020 року звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 . В позовній заяві просив визнати за його довірителем право власності на спадкове майно - житловий будинок з погосподарськими будівлями АДРЕСА_1 , який належав його покійному батьку ОСОБА_2 , і на який відсутні правоустановлюючі документи.
На підтвердження позовних вимог надав копії : свідоцтва про смерть ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , свідоцтва про народження позивача ОСОБА_1 , витяг з Державного реєстру актів цивільного стану, довідку Браїлівської селищної ради № 2123 від 9 липня 2020 року, № 2153 від 9 липня 2020 року, № 2134 від 9 липня 2020 року, № 2135 від 9 липня 2020 року, виписку з рішення про перенумерацію житлових будинків у смт Браїлів, постанову нотаріуса від 29 липня 2020 року про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом позивачеві, витяги і з- спадкових реєстрів, технічний паспорт будинку, звіт технічного обстеження будинку.
Позиція відповідача
Представник відповідача позов визнав і просив повністю задовольнити позовні вимоги.
Процесуальні рішення по справі, заяви та клопотання
Позовна заява поступила до суду 3 серпня 2020 року (а.с.1).
Винесена суддею ухвала про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі 7 серпня 2020 року. Цією ж ухвалою надано строк відповідачу до 1 вересня для надання відзиву на позов та зобов`язано Жмеринську районну державну нотаріальну контору надати суду копію спадкової справи після смерті ОСОБА_2 (а.с.61).
До суду 14 серпня 2020 року надійшла інформація від нотаріуса про відсутність спадкової справи після смерті ОСОБА_2 (а.с.64).
Заява від представника відповідача про визнання позову і розгляд справи у її відсутність надійшла до суду 19 серпня 2020 року (а.с.65-67).
Заява від представника позивача про підтримку позову та розгляд справи у його відсутність надійшла до суду 1 вересня 2020 року (а.с.68).
Закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду, відповідно до ухвали суду від 1 вересня 2020 року. Цією ж ухвалою зобов`язано Жмеринську районну державну нотаріальну контору надати суду копію спадкової справи після смерті ОСОБА_3 (а.с.71).
З Жмеринської районної державної нотаріальної контори надійшла копія спадкової справи до майна померлої ОСОБА_3 ( а.с.72-78).
Згідно з частиною другою статті 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, оскільки розгляд справи відповідно до положень цього Кодексу здійснювався судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі.
Встановлені судом обставини та зміст спірних правовідносин
Досліджуючи факти та питання права, що лежать в основі спору, суд встановив, що відповідно до копії свідоцтва про народження ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с.9).
Відповідно до копії свідоцтва про смерть батько позивача ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.7), мати позивача ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.8).
Позивач є єдиним спадкоємцем по закону, що видно з повідомлення нотаріуса про відсутність спадкової справи на ОСОБА_2 (а.с.64) та копії спадкової справи до майна померлої ОСОБА_3 (а.с.72-78).
Відповідно до довідок виконкому Браїлівської селищної ради, за покійним ОСОБА_2 по земельній шнуровій книзі за №1275 рахувалась земельна ділянка площею 0,10 га в АДРЕСА_1 та житловий будинок. Інформація щодо видачі свідоцтва про право власності на ім`я ОСОБА_2 відсутня (а.с.11-12).
Згідно з довідками виконкому Браїлівської селищної ради, ОСОБА_3 та ОСОБА_2 були зареєстровані та постійно проживали в АДРЕСА_1 (а.с.13,14).
Відповідно до розпорядження Браїлівської селищної ради №9 від 16 лютого 2016 року, вулицю Леніна перейменовано на вулицю Монастирська (а.с.15).
Згідно з копією постанови державного нотаріуса Жмеринської районної нотаріальної контори від 29 липня 2020 року №403/02-31, позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку із тим, що відсутні правовстановлюючі документи на спадкове майно (а.с.16).
Відповідно до звіту технічного обстеження житлового будинку АДРЕСА_1 , встановлено можливість його надійної та безпечної експлуатації (а.с.26-58).
Оцінюючи вищеперераховані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів відповідно до вимог статті 89 ЦПК України, суд згідно з положеннями статей 77, 78, 79, 80 цього ж Кодексу вважає ці докази належними, допустимими, достовірними та достатніми, оскільки вони містять інформацію щодо предмета доказування, одержані у встановленому законом порядку, на їх підставі можна встановити дійсні обставини справи, а також у своїй сукупності вони дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування, а також визнані відповідачем.
Надані представником позивача докази прийняті судом до уваги, підстав для їх відхилення не вбачається. Кожний наведений аргумент відноситься до предмета спору, обґрунтований з огляду на законодавство і містить підстави для задоволення позову.
Юридична кваліфікація встановлених обставин
Згідно зі статтею 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Вказаний спір регулюється положеннями глави 84 та 85 Книги шостої (Спадкове право) Цивільного кодексу України.
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (стаття 1217 ЦК України).
Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до статті 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно з частинами першою та п`ятою статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до частини першої статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Також в листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16 травня 2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування має місце роз`яснення щодо розгляду цивільних спорів, зокрема, у випадку неможливості спадкоємцями, які прийняли спадщину оформити своє право на спадщину в нотаріальній конторі з причин відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно на ім`я спадкодавця та/або відсутності державної реєстрації нерухомого майна спадкодавцем. За змістом цих роз`яснень вбачається, що не міститься прямої заборони щодо визнання судом права власності за спадкоємцем на нерухоме майно в разі, коли спадкодавець на законних підставах володів та користувався цим майном, але в силу об`єктивних причин не встиг за життя здійснити реєстрацію нерухомого майна.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Згідно з роз`ясненнями в пункті 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Висновки суду
Таким чином, суд дійшов висновку, що в даному випадку порушене право позивача на спадкування належного ОСОБА_2 домоволодіння АДРЕСА_1 , що стало підставою звернення до суду з цим позовом, враховуючи при цьому його доведеність та відсутність у відповідача об`єктивних підстав для заперечення проти позову, суд вважає, що позов слід задовольнити.
Керуючись статтями 263, 264, 265 ЦПК України, на підставі статей 15, 16, 1220, 1222, 1223, 1233,1261,1268,1269 ЦК України, суд -
у х в а л и в :
Позов адвоката Полігаса Володимира Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 до Браїлівської селищної ради Жмеринського району про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування на житловий будинок загальною площею 69,5 кв.м, житловою площею 44,3 кв.м, позначений в технічному паспорті літерою А , веранду а , ганок, погріб В , ворота з хвірткою №1, огорожу №2, криницю №3, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 та рахується за померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , спадщину після смерті якого прийняла, але не встигла оформити своїх спадкових прав, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 .
Судові витрати залишити за позивачем.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його винесення до Вінницького апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Учасники розгляду справи :
Представник позивача: адвокат Полігас Володимир Миколайович, знаходиться за адресою вул. Горького, 5 м. Жмеринка, свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю №752 від 6 червня 2012 року.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, ід. номер НОМЕР_1 , мешканець АДРЕСА_2 .
Відповідач: Браїлівська селищна рада Жмеринського району Вінницької області, що знаходиться по вул. Гагаріна,4, в смт Браїлів Жмеринського району Вінницької області, код ЄДРПОУ 04325609.
Головуючий суддя Костянтин Шепель
Суд | Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 01.12.2020 |
Оприлюднено | 09.12.2020 |
Номер документу | 93396936 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
Шепель К. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні