ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.12.2020м. ДніпроСправа № 904/5506/20
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мілєвої І.В. розглянувши справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Скантрейд-Україна", м. Полтава
до Фізичної особи-підприємця Ставіноги Дмитра Болеславовича, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг
про стягнення 82 115,12 грн.
Без виклику представників сторін
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Скантрейд-Україна" звернулося до господарського суду з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця Ставіноги Дмитра Болеславовича про стягнення 82 115,12 грн., з яких: 71 770,56 грн. - основний борг, 6 116,57 грн. - пеня, 2 642,73 грн. - 3% річних, 1 585,26 грн. - інфляційні втрати.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договору поставки № 575 від 02.07.2019 в частині оплати поставленого товару.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 12.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Відповідач отримав ухвалу суду, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення (ухвали суду).
Поштовому відправленню (ухвалі суду від 12.10.2020) на адресу відповідача, присвоєно 13-символьний цифровий номер (штрихкодовий ідентифікатор) 4930012916037. Згідно результату пошуку за штрихкодовим ідентифікатором 4930012916037 на WEB сторінці Укрпошти (http://ukrposhta.ua/ua/vidslidkuvati-forma-poshuku), вбачається, що відправлення за вищевказаним номером 20.10.2020 вручено особисто.
Відзив відповідач до суду не подав.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
02.07.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Скантрейд-Україна" (постачальник) та Фізичною особою-підприємцем Ставіногою Дмитром Болеславовичем (покупець) було укладено договір поставки № 575 (далі - договір).
В порядку та на умовах, визначених цим договором, постачальник зобов`язується передавати у власність (поставляти), а покупець приймати та оплачувати промислову продукцію (сухі будівельні суміші, плити полістирольні, люки, склосітка, піни монтажні, силікони та інші будівельні матеріали та приладдя) надалі товар (п. 1.1. договору).
Найменування товару, асортимент, загальна кількість, одиниця виміру, ціна за одиницю виміру та загальна вартість визначається у видаткових накладних, які формуються на підставі погодженої між сторонами заявки (п. 1.2. договору).
Поставка кожної партії товару здійснюється постачальником на підставі відповідної заявки покупця, яку останній зобов`язаний направити на електронну пошту постачальника не пізніше ніж за 7 (сім) робочих днів до запланованої дати відвантаження товару на складі постачальника. У своїй заявці, покупець в обов`язковому порядку повинен зазначити найменування товару, асортимент, кількість необхідного товару, а також умови оплати покупцем вартості товару, умови поставки товару та строки його поставки. Зазначена заявка не є первинним бухгалтерським документом та не підлягає обов`язковому зберіганню. Постачальник зобов`язаний протягом одного робочого дня розглянути направлену покупцем заявку та направити на електронну пошту покупця відповідь про можливість/неможливість виконання замовлення вказаного у заявці та погодження/непогодження умов щодо оплати покупцем вартості товару, умов та строків поставки товару. Підтвердженням прийняття до виконання заявки, являється складений постачальником та направлений покупцю рахунок-фактура або будь-який інший документ, що засвідчує готовність Постачальника взяти на себе зобов`язання, згідно заявки покупця (п. 1.3. договору).
Ціна за одиницю виміру товару та загальна вартість кожної партії товару визначаються в рахунках-фактурах постачальника. Вартість упаковки включається у вартість товару (п. 2.1. договору).
Загальна вартість даного договору визначається як сума вартості поставленого товару, відповідно до підписаних видаткових накладних за даним договором, протягом усього строку його дії (п. 2.2. договору).
В рахунку - фактурі на оплату товару постачальником зазначається, зокрема, найменування товару, асортимент, кількість, загальна вартість та, у разі письмової згоди сторін, витрати на транспортування товару (п. 2.3. договору).
Всі розрахунки за даним договором здійснюються в національній валюті України -гривні, шляхом безготівкового перерахунку на банківський рахунок постачальника (п. 3.1. договору).
Оплата вартості товару здійснюється покупцем шляхом 100% попередньої оплати вартості товару, якщо інший порядок оплати не узгоджений сторонами додатково у заявках, відповідно до умов п. 1.3. даного договору. У випадку здійснення оплати на умовах відстрочки платежу, покупець проводить оплату за поставлений товар після його фактичного отримання протягом 3 (трьох) банківських днів з моменту отримання товару. За домовленістю сторін, можливий інший термін відстрочки оплати вартості партії товару (згідно заявки), про що зазначається у заявці (п. 3.2. договору).
Датою отримання оплати за товар, вважається дата зарахування грошових коштів на банківський рахунок постачальника (п. 3.3. договору).
Постачальник має право сформувати на направити покупцю у двох екземплярах акт звірки взаєморозрахунків, один з яких покупець протягом 5 (п`яти) робочих днів, з моменту отримання, зобов`язаний підписати, поставити печатку підприємства та направити зручним для нього способом (за власний рахунок) на адресу постачальника. У разі відмови покупця від підписання акту звірки взаєморозрахунків, направленого постачальником, покупець зобов`язаний направити у вказаний у даному пункті строк аргументовану відмову від його підписання із відповідними доказами неправильності зазначення даних постачальником. У разі не підписання та не надання у встановлений строк аргументованої відмови від підписання примірника постачальника акту звірки взаєморозрахунків, такий акт постачальник вважає підписаним покупцем (п. 3.4. договору).
Поставка товару постачальником здійснюється на підставі заявки покупця. Після затвердження заявки, продавець виписує рахунок - фактуру і надсилає покупцю, зручним для обох Сторін способом (електронною поштою, засобами факсимільного зв`язку) (п. 4.1. договору).
Сторони узгодили, що строк поставки товару визначається у заявці (п. 4.2. договору).
Прийом - передача товару проводиться уповноваженими представника сторін. При цьому таке приймання товару є попередім та здійснюєтьсяя виключно методом візуального зовнішнього огляду товару, перерахування одиниць (пакувальних одиниць). Факт виявлення невідповідності товару за якістю та кількістю в процесі попереднього приймання оформлюється відповідним актом (додаток № 1 до договору), про що робиться відмітка у товарно - транспортній накладній (п. 5.1. договору).
Товар вважається прийнятим по: кількості - згідно даних товарно-супровідних документів (товарно-транспортна накладна, видаткова накладна), якості - згідно документів, що засвідчують якість товару (п. 5.2. договору).
До кожної партії товару, купленої покупцем, постачальник додає наступні документи: оригінал рахунку, оригінал видаткових накладних, оригінал товарно-транспортних накладних (п. 5.8. договору).
Партією товару вважається обсяг товару, погоджений сторонами в одній заявці на одну дату поставки та в один пункт призначення, якщо інше не вказано в самій заявці (п. 5.9. договору).
За невиконання або неналежне виконання зобов`язань по даному договору винна сторона несе відповідальність згідно чинного законодавства України (п. 7.1. договору).
У випадку прострочення оплати за поставлену партію товару згідно п. 3.2. договору, покупець сплачує постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від вартості неоплаченої в строк партії товару за кожний день прострочення (окрім, якщо оплата вартості товару здійснювалася на умовах 100% передоплати). Сплата пені не звільняє покупця від виконання зобов`язань по оплаті (п. 7.2. договору).
Даний договір набирає сили з моменту його підписання сторонами, скріплення печатками сторін і діє до 31.12.2019, але у будь-якому випадку до повного виконання обов`язків по договору (п. 11.1. договору).
У випадку якщо по закінченню терміна дії даного договору жодна із сторін не зробила письмового повідомлення про його розірвання. Договір вважається автоматично продовжений на кожний наступний рік, кількість продовжень необмежена (п. 11.2. договору).
Умови даного договору можуть бути змінені чи доповнені виключно за взаємною згодою сторін з обов`язковим укладенням письмової додаткової угоди до договору (п. 11.3. договору).
Позивач зазначає, що на виконання умов договору поставив відповідачу товар на загальну суму 71 770,56 грн., на підтвердження чого надав підписану сторонами та скріплену їх печатками видаткову накладну № 3641 від 12.07.2019 (а.с. 26).
Відповідно п. 3.2. договору оплата вартості товару здійснюється покупцем шляхом 100% попередньої оплати вартості товару, якщо інший порядок оплати не узгоджений сторонами додатково у заявках, відповідно до умов п. 1.3. даного договору. У випадку здійснення оплати на умовах відстрочки платежу, покупець проводить оплату за поставлений товар після його фактичного отримання протягом 3 (трьох) банківських днів з моменту отримання товару. За домовленістю сторін, можливий інший термін відстрочки оплати вартості партії товару (згідно заявки), про що зазначається у заявці.
Таким чином, відповідно п. 3.2. договору, відповідач повинен був сплатити за поставлений товар у строк до 17.07.2019 включно (12.07.2019 + 3 банківських днів).
Однак, як зазначає позивач, відповідач в порушення умов договору за поставлений товар не сплатив, у зв`язку із чим у нього виникла заборгованість перед позивачем у розмірі 71 770,56 грн.
З метою досудового врегулювання спору позивач направив відповідачу досудову претензію № 1 вих № 133 від 28.08.2020 (а.с. 29-31), в якій вимагав сплатити заборгованість.
В якості доказу направлення на адресу відповідача вказаної претензії позивач надав до суду копії опису вкладення та накладної Укрпошти (а.с. 27).
Однак, як зазначає позивач, відповідач відповідь на претензію не надав, заборгованість не сплатив, що і стало причиною звернення до суду.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ст. 626 Цивільного кодексу України).
За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму (ч.1 ст.712 Цивільного кодексу України)
За договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму (ч.1 ст. 265 Господарського кодексу України).
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (ч. 2 ст. 712 Цивільного кодексу України).
За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (ч. 1 ст. 655 Цивільного кодексу України).
Суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України).
Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України).
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).
Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України).
Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ч. 1 ст. 599 Цивільного кодексу України).
Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 Цивільного кодексу України).
У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом (ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України).
Доказів оплати поставленого товару в сумі 71 770,56 грн. відповідач не надав, доводи позивача, наведені в обґрунтування позову, не спростував.
Таким чином, позовні вимоги щодо стягнення основного боргу у розмірі 71 770,56 грн. є правомірними та підлягають задоволенню.
Позивач нарахував та просить стягнути з відповідача пеню у розмірі 6 116,57 грн. за період з 07.10.2019 по 18.01.2020.
Відповідно до п. 7.2. договору у випадку прострочення оплати за поставлену партію товару згідно п. 3.2. договору, покупець сплачує постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від вартості неоплаченої в строк партії товару за кожний день прострочення (окрім, якщо оплата вартості товару здійснювалася на умовах 100% передоплати). Сплата пені не звільняє покупця від виконання зобов`язань по оплаті.
Виконання зобов`язання (основного зобов`язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (ч. 1 ст. 548 Цивільного кодексу України).
У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема - сплата неустойки (п.3 ч.1 ст. 611 Цивільного кодексу України).
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ст.549 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч.1 ст.230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
У разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг). Штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором (ч.ч.4, 6 ст. 231 Господарського кодексу України).
Згідно зі ст. ст. 1, 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань» , платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано (ч.6 ст.232 Господарського Кодексу України).
Договором передбачено стягнення пені за прострочення виконання зобов`язання.
Господарським судом здійснено перевірку розрахунку пені позивача та встановлено, що він виконаний не правильно.
Згідно перерахунку, виконаного господарським судом, розмір пені є більшим, ніж заявлено позивачем. Разом з тим, суд позбавлений права збільшувати розмір позовних вимог. Пред`явлення вимог в меншому розмірі є правом позивача. Враховуючи викладене, суд розглядає вимоги про стягнення пені в заявленому позивачем розмірі.
Також позивач нарахував та просить стягнути з відповідача 3 % річних за період з 18.07.2019 по 07.10.2020 у розмірі 2 642,73 грн. та інфляційні втрати за той же період у розмірі 1 585,26 грн.
Відповідно до ч.2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачене законом право кредитора вимагати сплату боргу з урахуванням процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Господарським судом здійснено перевірку розрахунку 3% річних та інфляційних втрат та встановлено, що він виконаний правильно.
З огляду на викладене, зважаючи на те, що має місце прострочення виконання зобов`язання є правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача 82 115,12 грн., з яких: 71 770,56 грн. - основний борг, 6 116,57 грн. - пеня, 2 642,73 грн. - 3% річних, 1 585,26 грн. - інфляційні втрати.
Згідно зі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача в розмірі 2 102,00 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Ставіноги Дмитра Болеславовича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Скантрейд-Україна" (36008, Полтавська область, м. Полтава, вул. Автобазівська, буд. 7, ідентифікаційний код 37439879) 82 115,12 грн. , з яких: 71 770,56 грн. - основний борг, 6 116,57 грн. - пеня, 2 642,73 грн. - 3% річних, 1 585,26 грн. - інфляційні втрати, а також витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 102,00 грн. , про що видати наказ.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Дніпропетровської області.
Суддя І.В. Мілєва
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2020 |
Оприлюднено | 09.12.2020 |
Номер документу | 93397692 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бєлік Вікторія Геннадіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мілєва Ірина Вікторівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні