Ухвала
від 09.12.2020 по справі 905/1860/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

09 грудня 2020 року м.Харків Справа № 905/1860/20

Провадження №7/905/1860/20

Господарський суд Луганської області у складі:

судді Тацій О.В.,

розглянувши матеріали господарської справи №905/1860/20 за позовом Акціонерного товариства Комерційний банк Приватбанк (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, ідентифікаційний код 14360570)

до відповідача Фермерського господарства Блиц-Агробуд (93631, Луганська область, Станично-Луганський район, с. Верхній Мінченок, вул. Центральна, буд. 7-Б, ідентифікаційний код 38230559)

про стягнення заборгованості за кредитним договором №б/н від 28.01.2019 року в розмірі 315 355,44 грн.,

Без повідомлення та виклику учасників справи,

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство Комерційний банк Приватбанк звернулось до Господарського суду Луганської області з позовом до Фермерського господарства Блиц-Агробуд про стягнення заборгованості за кредитним договором №б/н від 28.01.2019 року в розмірі 315 355,44 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення умов кредитного договору та приписів законодавства відповідач не повернув кредитні кошти у передбачений договором термін.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 28.10.2020 року у справі №905/1860/20 ухвалено направити за підсудністю до Господарського суду Луганської області матеріали справи №905/1860/20 за позовом Акціонерне товариство Комерційний банк Приватбанк до Фермерського господарства Блиц-Агробуд про стягнення 315 355,44 грн.

16.11.2020 року матеріали справи №905/1860/20 надійшли до Господарського суду Луганської області, яка, згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.11.2020 року, розподілена судді Тацій О.В.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 17.11.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/1860/20; справу №905/1860/20, яка є справою незначної складності, визнано малозначною та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

09.12.2020 року від відповідача через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому вказує про невизнання позовних вимог та просить відмовити в позові в повному обсязі. На обгрунтування своїх заперечень зазначає про те, що додані до позовної заяви документи (докази) ставляться ним під сумнів, оскільки наданий розрахунок оформлений неналежним чином, а саме: не містить прізвища та ініціалів особи, яка його склала, та її правомочностей. При цьому, зауважує, що отримані ним копії виписок виконані дрібним шрифтом та містять похибки друку, що позбавляє можливості здійснити звіряння з вказаною в них інформацією з метою недопущення безпідставного стягнення грошових коштів з нього.

Зважаючи на поданий стороною відповідача відзив на позовну заяву, а також встановлений ч. 11 ст. 176 ГПК України обов`язок суду залишити позовну заяву без руху, якщо після відкриття провадження у справі буде встановлено, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, суд, дослідивши матеріали позовної заяви, дійшов висновку про наявність підстав для залишення її без руху, зважаючи на наступне.

Відповідно до ч. 11 ст. 176 ГПК України, суддя, встановивши, після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

Залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання, визначеного Господарським процесуальним кодексом України.

Відповідно до ч. 2 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Так, відповідно до вимог п.п. 3 та 5 ч. 3 ст. 162 ГПК України, позовна заява повинна містити обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; а також виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, та зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

У матеріалах справи наявний розрахунок заборгованості за договором №б/н від 28.01.2019 року, укладеним між Приватбанком та клієнтом - ФГ Блиц-Агробуд , розраховний станом на 03.09.2020 року.

Однак, даний розрахунок не може бути взятий судом до уваги у якості належного та допустимого доказу на підтвердження обставин, якими позивач обгрунтовує свої позовні вимоги.

За приписами ч.ч. 1,2 ст. 91 ГПК України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Згідно з ч. 8 ст. 42 ГПК України, якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).

Проте, з наданого розрахунку не можливо зрозуміти, хто саме його підписав (не зазначено, яка посадова особа банку підписала чи який представник підписав цей документ) та коли (відсутня дата підписання). На зазначеному документі міститься тільки позначка, зроблена кульковою ручкою, але вважати її підписом не можна, оскільки відсутнє розшифрування щодо особи, яка, якщо вважати це підписом, її здійснила.

Даний документ взагалі не містить обов`язкових реквізитів, а саме: не містить ані прізвища особи, яка його здійснила та засвідчила, ані печатки банку, яка б могла свідчити про його складення уповноваженою особою від імені банку.

При цьому, відповідно до положень ч.ч. 4 та 5 ст. 91 ГПК України, копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Позаяк, наданий розрахунок і не засвідчений як копія у визначеному ч. 5 ст. 91 ГПК порядку.

А тому поданий до суду розрахунок є ані оригіналом, ані копією та не може бути взятий до уваги судом, оскільки поданий без дотримання вказаних вимог господарського процесуального законодавства.

Крім того, відповідно до п.п. 60-62 Положення про організацію бухгалтерського обліку, бухгалтерського контролю під час здійснення операційної діяльності в банках України, затвердженого постановою №75 від 04.07.2018 року Правління Національного банку України, особові рахунки є регістрами аналітичного обліку, що вміщують записи про операції, здійснені протягом операційного дня. Форма особових рахунків затверджується банком самостійно залежно від можливостей програмного забезпечення. Особові рахунки та виписки з них мають містити такі обов`язкові реквізити: 1) номер особового рахунку; 2) дату здійснення останньої (попередньої) операції; 3) дату здійснення поточної операції; 4) код банку, у якому відкрито рахунок; 5) код валюти; 6) суму вхідного залишку за рахунком; 7) код банку-кореспондента; 8) номер рахунку кореспондента; 9) номер документа; 10) суму операції (відповідно за дебетом або кредитом); 11) суму оборотів за дебетом та кредитом рахунку; 12) суму вихідного залишку.

Виписки з особових рахунків клієнтів є підтвердженням виконаних за день операцій і призначаються для видачі або відсилання клієнту. Порядок, періодичність друкування та форма надання виписок (у паперовій чи електронній формі) із особових рахунків клієнтів обумовлюються договором банківського рахунку, що укладається між банком і клієнтом під час відкриття рахунку (п. 62 Положення).

У розумінні цього Положення, зокрема, його п.п. 7,95 та 99, контроль правильності оформлення документів та відображення їх в обліку виконують відповідальні виконавці.

Однак, з наданих суду копій виписок по рахунках не вбачається, що визначена у них інформація перевірена належним чином та відповідальним працівником з визначенням посади, прізвища відповідальної особи, у якої наявне право на підписання даних, що відображені у виписках, - тобто надані копії документів не містять оригінального підпису відповідальної особи банку, яка уповноважена перевіряти правильність оформлення виписок та відображення їх в облік.

У зв`язку з цим подані позивачем виписки не можна вважати копіями, що засвідчені належним чином, оскільки вони виготовлені не з оригіналів документів.

За таких обставин, такі документи не можуть бути прийняті судом, у якості належних доказів на підтвердження обставин, якими заявник обґрунтовує свої вимоги.

Разом з тим, позивачем не було додано до позовної заяви обґрунтованих розрахунків процентів, нарахованих на прострочену заборгованість, та відсотків у вигляді щомісячної комісії, з яких би вбачалося за які саме періоди здійснювалося їх нарахування та в якому розмірі (проценті).

При цьому, наданий розрахунок, який до того ж, як було встановлено вище, не може бути взятий судом до уваги у якості належного та допустимого доказу, унеможливлює встановити конкретні періоди нарахування процентів та комісії, так як не містить дат, з яких починається відлік періоду прострочення та дат закінчення нарахування, а також розмірів їх нарахування у процентному співвідношенні. Таких відомостей не міститься і у змісті позовної заяви.

Тобто, позивачу слід навести розрахунки, в яких окремо зазначити періоди, за які нараховуються відсотки та комісія, з вказівкою на їх конкретні розміри.

Таким чином, позивачем під час звернення з позовною заявою до суду не було дотримано вимог п.п. 3 та 5 ч. 3 ст. 162 ГПК України та в їх порушення не додано належних та допустимих доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовані позовні вимоги, і обґрунтованих розрахунків сум, що стягуються.

Крім того, у змісті відзиву на позовну заяву відповідач посилався на те, що ним отримано неналежні документи додані до позовної заяви, зокрема, розрахунок, який оформлений неналежним чином, та копії виписок виконані дрібним шрифтом, які містять похибки друку, що позбавляє можливості здійснити звіряння з вказаною в них інформацією з метою недопущення безпідставного стягнення грошових коштів з нього.

Частиною 1 ст. 172 ГПК України передбачено, що позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.

При цьому, надіслання відповідачу неналежних копій доданих до позовної заяви документів може свідчити і про порушення вимог п. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України.

Такі приписи згаданих норм мають на меті забезпечення, як конституційних засад змагальності сторін та рівності усіх учасників процесу перед законом і судом (п. п. 2, 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України), так і аналогічних приписів ГПК України.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п. 87 Рішення у справі Салов проти України від 06.09.2005 року).

У Рішенні у справі Надточий проти України від 15.05.2008 року зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

У свою чергу, згідно положень п.п. 2, 3 та 6 ч. 1 ст. 42 ГПК України, учасники справи мають право: подавати докази; брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом; брати участь у дослідженні доказів; ставити питання іншим учасникам справи, а також свідкам, експертам, спеціалістам; подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб; та користуватися іншими визначеними законом процесуальними правами.

За таких обставин, суд, керуючись нормами п. 5 ч. 5 ст. 13, ст. 42 та ст. 172 ГПК України, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, вважає необхідним посприяти учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом, та звернути увагу позивача на необхідність надіслання на адресу відповідача належних копій доданих до позовної заяви документів листом з описом вкладення.

Разом з тим, господарський суд звертає увагу на те, що нездійснення позивачем направлення відповідачу належних копій доданих до позовної заяви документів свідчить не тільки про невиконання позивачем встановленого ГПК України обов`язку, а й про порушення принципу змагальності, оскільки у такому випадку відповідач позбавлений можливості ознайомитися з обгрунтуванням позовних вимог, викладених у змісті позовної заяви, та наданих на їх підтвердження доказів, внаслідок чого не може скористатися своїм правом на подання відзиву, в якому він викладає свої заперечення проти позову, - що у свою чергу є передумовою створення умов, які ставлять сторону відповідача у суттєво невигідне становище відносно другої сторони.

За таких обставин, оскільки позивачем не дотримано вимог, встановлених ст.ст. 162, 164 ГПК України, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху та надати позивачу строк для усунення допущених недоліків.

Разом з тим, суд також вважає за необхідне роз`яснити Акціонерному товариству Комерційний банк Приватбанк , що у відповідності до положень ч. 12 ст. 176 ГПК України, якщо заявник/позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків; якщо заявник/позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду (ч. 13 ст. 176 ГПК України).

Керуючись ст.ст. 162, 164, 176, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву Акціонерного товариства Комерційний банк Приватбанк - залишити без руху.

2. Встановити Акціонерному товариству Комерційний банк Приватбанк строк для усунення недоліків - протягом 2 (двох) днів з дня отримання даної ухвали.

3. Встановити Акціонерному товариству Комерційний банк Приватбанк спосіб усунення недоліків шляхом:

- подання суду належних та допустимих доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовані позовні вимоги, та обґрунтованих розрахунків сум, що стягуються;

- надання документів, які підтверджують відправлення відповідачу по справі належних копій документів, шо додаються до позовної заяви.

4. Роз`яснити Акціонерному товариству Комерційний банк Приватбанк , що якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду на підставі ч. 13 ст. 176 ГПК України.

5. Копію ухвали негайно надіслати сторонам по справі рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Згідно ч. 1 ст. 235 Господарського процесуального кодексу України, дана ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя О.В. Тацій

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення09.12.2020
Оприлюднено10.12.2020
Номер документу93398511
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/1860/20

Ухвала від 17.12.2020

Господарське

Господарський суд Луганської області

Тацій О.В.

Ухвала від 09.12.2020

Господарське

Господарський суд Луганської області

Тацій О.В.

Ухвала від 17.11.2020

Господарське

Господарський суд Луганської області

Тацій О.В.

Ухвала від 28.10.2020

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сковородіна Олена Миколаївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні