ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 грудня 2020 року Справа № 923/1056/20
Господарський суд Херсонської області у складі судді Павленко Н.А. , розглянувши справу
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Скіф Агро-Південь" (м. Херсон, вул. Торгова, 37, код ЄДР 19233221)
про стягнення 22 175 грн. 93 коп.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача, заяви, клопотання, процесуальні дії суду.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Херсонська обласна енергопостачальна компанія" (надалі по тексту рішення - позивач, ТОВ "ХОЕК") звернулось до Господарського суду Херсонської області з позовною заявою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Скіф Агро-Південь" (надалі по тексту рішення - відповідач) 22175,93грн. заборгованості за спожиту електричну енергію у правовідносинах за договором про постачання електричної енергії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає про порушення відповідачем договірних зобов`язань щодо своєчасної та в повному обсязі оплати електричної енергії, спожитої у квітні-серпні 2020 за договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, та наявністю несплаченої заборгованості станом на 01.04.2020 у сумі 4577,35грн.
Позивач вказує, що ТОВ "Скіф Агро-Південь" шляхом споживання електричної енергії приєдналось до умов публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №37494528.
На виконання умов договору позивачем передано відповідачу електричну енергію за розрахункові періоди квітень-серпень 2020, що підтверджується отриманими даними щодо фактичного споживання електричної енергії ТОВ "Скіф Агро-Південь" за ці розрахункові періоди від Акціонерного товариства "Херсонобленерго", як оператора системи розподілу, на підставі яких були виставлені позивачем рахунки та не сплачені відповідачем.
Відповідно до п. 5.10 публічного договору оплата рахунка постачальника має бути здійснена споживачем, у строки визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання споживачем цього рахунку, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції.
Так, позивач вказує, що відповідач оплату за передану електричну енергію здійснив частково у сумі 4577,35грн.
За даними АТ "Херсонобленерго" електропостачання припинено відповідачу з 22.09.2020.
Судом ухвалою про відкриття провадження у справі вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного провадження без виклику сторін.
Відповідачу ухвала про відкриття провадження у справі була надіслана на його юридичну адресу, яка зазначена у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Ця ухвала повернета до суду Укрпоштою з довідкою "адресат відсутній за вказаною адресою".
Відповідно до частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відповідач із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження не звертався, відзиву на позов не надав.
Перелік доказів, якими сторони підтверджують або спростовують наявність кожної обставини, яка є предметом доказування у справі.
Позивачем на підтвердження наявності правових підстав для виникнення грошових зобов`язань відповідача надано: копію договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (а.с. 12- 15), копію комерційної пропозиції (а.с. 16), рахунок №37494528 від 30.04.2020 (а.с. 17), акт №4 прийому-передачі електричної енергії згідно договору на постачання електричної енергії №37494528 від 30.04.2020 (а.с.18), рахунок №37494528 від 31.05.2020 (а.с.19), акт №5 прийому-передачі електричної енергії згідно договору на постачання електричної енергії №37494528 від 31.05.2020 (а.с. 20), рахунок №37494528 від 30.06.2020 (а.с. 21), акт №6 прийому-передачі електричної енергії згідно договору на постачання електричної енергії №37494528 від 30.06.2020 (а.с.22), рахунок №37494528 від 31.07.2020 (а.с. 23), акт №7 прийому-передачі електричної енергії згідно договору на постачання електричної енергії №37494528 від 31.07.2020 (а.с.24), рахунок №37494528 від 31.08.2020 (а.с. 25), акт №8 прийому-передачі електричної енергії згідно договору на постачання електричної енергії №37494528 від 31.08.2020 (а.с.26), виписку по рахунку ТОВ "ХОЕК" Ощадбанку за 27.05.2020, копію листа АТ "Херсонобленерго" (а.с. 31)
Обставини, які встановленні судом та мотиви визнання доказів більш вірогідними щодо кожної обставини, яка є предметом доказування у справі, мотивована оцінка аргументів наведених учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову.
На виконання Закону України "Про ринок електричної енергії" під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу АТ "Херсонобленерго" від постачання електричної енергії, було створено ТОВ "Херсонська обласна енергопостачальна компанія" з метою здійснення діяльності з постачання електричної енергії споживачам. Абз. 1-8 пункту 13 розділу ХVII Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ринок електричної енергії" визначені наступні вимоги стосовно діяльності нового (відокремленого) постачальника електричної енергії:... під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб`єкт господарювання повинен до 1 січня 2019 року вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб`єктів господарювання.
З метою забезпечення надійного та безперервного постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам відокремлення оператора системи розподілу, ... здійснюється з урахуванням вимог цього пункту, а саме: суб`єкт господарювання, створений у результаті здійснення заходів з відокремлення з метою забезпечення постачання електричної енергії споживачам, у строк не пізніше ніж 12 місяців з дня набрання чинності цим Законом зобов`язаний в установленому порядку отримати ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії;
Як зазначив позивач, на виконання вищенаведених вимог законодавства, постановою НКРЕКП № 429 від 14.06.2018 р. ТОВ "ХОЕК" надано ліцензію з постачання електричної енергії споживачу.
Відповідно до частині 6 статті 56 ЗУ "Про ринок електричної енергії" постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.
Пунктом 3.1.6. Правил роздрібного ринку електричної енергії (скорочено- ПРРЕЕ) визначає, що постачання електричної енергії споживачу здійснюється, якщо:
1)об`єкт споживача підключений до мереж оператора системи у встановленому законодавством порядку;
2)електропостачальник за договором з оператором системи отримав доступ до мереж та можливість продажу електричної енергії на території діяльності оператора системи;
3)споживач є стороною діючих договорів:
про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії;
про постачання електричної енергії споживачу або про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, або про постачання електричної енергії постачальником останньої надії;
про надання послуг комерційного обліку електричної енергії, крім випадків, коли роль постачальника послуг комерційного обліку виконує оператор системи, до мереж якого приєднаний цей споживач;
4)за усіма точками комерційного обліку на об`єкті (об`єктах) споживача, за якими здійснюється (планується) постачання електричної енергії, укладено договір з постачальником послуг комерційного обліку про надання послуг комерційного обліку електричної енергії.
Пунктом 1.2.5 та п. 3.1.4 ПРРЕЕ передбачають, що для можливості постачати електричну енергію своїм споживачам, постачальник повинен укласти з оператором системи розподілу публічний Договір постачальника про розподіл електричної енергії.
У зв`язку з реформою у сфері енергетики, на період відокремлення оператора системи розподілу від постачання електричної енергії договірні відносини між споживачами та учасниками ринку електричної енергії (та переходом споживача від постачальника за регульованим тарифом до нового постачальника) були врегульовані п. 13 Перехідних положень Закону України "Про ринок електричної енергії", п.2. та п.4. Постанови № 312 від 14.03.2018 р. "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії", які передбачали, що: укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється до 01 грудня 2018 року шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови (п.2); у період з дати отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії до 01 грудня 2018 року операторам систем розподілу (далі - ОСР) укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії, які укладаються зі споживачем, з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані на території діяльності ОСР. Договір розробляється ОСР на основі істотних умов, визначених Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, та форми, встановленої Правилами, і розміщується на сайті ОСР, у засобах масової інформації і в пунктах обслуговування споживачів ОСР. ОСР направляє поштовим відправленням споживачу заяву-приєднання до зазначеного договору, яка формується за базами даних вертикально інтегрованого суб`єкта господарювання та містить ЕІС-коди точок комерційного обліку об`єкта споживача. Направлення такої заяви-приєднання є пропозицією споживачу про приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах діючого договору про користування або постачання електричної енергії (індивідуальні характеристики об`єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо). Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві- приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії (п.4.).
01.01.2019 ТОВ "Скіф Агро-Південь" укладено з ТОВ "Херсонська ХОЕК" договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №37494528 шляхом приєднання та фактичного споживання електричної енергії.
Отже, як вказує позивач, АТ "Херсонсобленерго" надає ТОВ "ХОЕК" та споживачу послуги з розподілу електричної енергії. Крім функцій оператора системи розподілу АТ "Херсонсобленерго" також виконує функції постачальника послуг комерційного обліку (в силу абз. 3 п.5 Постанови КРЕКП № 312 від 14.03.18 р.) та адміністратора комерційного обліку в силу (п. 10 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.18 р.). Це означає, що АТ "Херсонсобленерго" адмініструє точки комерційного обліку електроенергії, отримує від споживача або самостійно здійснює зняття показників засобів обліку електричної енергії, визначає обсяги електричної енергії, що спожита споживачем та надає цю інформацію Постачальнику електроенергії для підтвердження того, скільки постачальник продав (поставив) електричної енергії споживачу в розрахунковому місяці. На підставі отриманої інформації про обсяги спожитої електричної енергії, постачальник електричної енергії розраховує її вартість, виходячи з умов договорів, до яких приєднався споживач, та виставляє споживачу рахунки на оплату.
Відповідно до абз. 3 п. 5 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018р. Оператор системи надає послуги комерційного обліку споживачам. За п.п. 6.1 та п.п. 6.8 п. 6 розділу XII Кодексу комерційного обліку, що затверджений постановою НКРЕКП № 311 від 14.03.2018р. зчитування показів лічильників провадиться постачальником послуг комерційного обліку (ППКО), або Оператором системи, або споживачем та передаються Адміністратору комерційного обліку (АКО) для проведення розрахунків та виставлення рахунків учасникам ринку на основі фактичних даних комерційного обліку.
Пунктом 4.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії передбачено, що розрахунки між споживачем та електропостачальником здійснюються за даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку. На даний час, на підставі п. 11 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018р. функції оператора комерційного обліку покладені на оператора системи розподілу у межах території своєї ліцензованої діяльності, а саме - АТ "Херсонсобленерго".
За розрахунковий період квітень - серпень 2020 позивачем від АТ "Херсонсобленерго", як оператора системи розподілу, були отримані дані щодо фактичного споживання електричної енергії ТОВ "Скіф Агро-Південь".
За договором про постачання електричної енергії відповідачем у квітні - серпні 2020 було спожито 8075кВт.год. електричної енергії на загальну вартість 22175,93грн. (у т.ч. ПДВ). Кількість спожитої електричної енергії у квітні - серпні 2020 також підтверджується листом, наданим Оператором комерційного обліку АТ "Херсонсобленерго".
Також позивач зазначає про наявність заборгованості у відповідача станом на 01.04.2020 у розмірі 4577,35грн. Зазначений борг сплачений відповідачем у травні 2020, що підтверджується випискою з рахунку, на якому обліковуються кошти ТОВ "ХОЕК" у Ощадбанку.
Відповідно до п.5.10 Публічного Договору оплата рахунка Постачальника має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунку, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції.
Позивач вказує, що відповідачем станом на час звернення до суду не було оплачено рахунки за електроенергію, спожиту у квітні - серпні 2020 .
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Відповідно до ч.ч.1, 2, 3, 5 ст.633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги. Підприємець не має права надавати переваги одному споживачеві перед іншим щодо укладення публічного договору, якщо інше не встановлено законом. Актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов`язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору.
Положення ч.1 ст.634 ЦК України передбачають, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Відповідно до ч.1 ст.714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Як зазначалось вище, 01.01.2019р. між позивачем та відповідачем було укладено публічний договір про постачання електричної енергії
За пп.6.1., 6.8 п.6 розділу ХII Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затв. постановою НКРЕКП №311 від 14.03.2018р., обсяги спожитої електричної енергії визначаються за розрахунковий період, який становить один місяць. Зчитування показів лічильника провадиться ППКО та/або ОМ, та/або споживачем щомісяця відповідно до умов договору. Покази лічильників мають фіксуватись з вказанням фактичної дати та, за необхідності, часу зчитування. Одразу після отримання фактичних показів з лічильників споживача ППКО має їх перевірити та передати АКО для проведення розрахунків та виставлення рахунків учасникам ринку на основі фактичних даних комерційного обліку.
Розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну. Рахунок за спожиту електричну енергію оплачується: протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка непобутовим споживачем; протягом 10 робочих днів від дня отримання рахунка побутовим споживачем; в інший термін, передбачений договором, але не пізніше 20 календарного дня після закінчення розрахункового періоду. Для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку. Платіжний документ формується електропостачальником за обсяг електричної енергії згідно з обраною комерційною пропозицією до договору про постачання електричної енергії споживачу. Платіжні документи на оплату надаються споживачам у відповідних структурних підрозділах електропостачальника, через персональну сторінку споживача на веб-сайті електропостачальника або електронною поштою, факсимільним зв`язком, поштовим зв`язком, кур`єром чи іншими способами з використанням інформаційних технологій у системі електронного документообігу у порядку, передбаченому договором про постачання електричної енергії споживачу (п.п.4.12., 4.13., 4.14. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018р.).
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.ч.1, 2 ст.73, ч.ч.ч.1, 3 ст.74 ГПК України).
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.2 ст.76, ч.1 ст.77, ч.ч.1, 2 ст.79 ГПК України).
Таким чином, як свідчать наявні у справі докази, позивач постачав відповідачу активну електричну енергію у квітні-серпні 2020, а відповідач споживав її та не здійснював оплату за неї, у зв`язку з чим у останнього утворилась заборгованість перед позивачем в сумі 22175,93грн., яка і підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Чи були і ким порушенні, не визнанні або ос порені права чи інтереси, за захистом яких мало місце звернення до суду, та мотиви такого висновку.
Відповідач свої зобов`язання по повній та своєчасній оплаті спожитої електричної енергії не здійснив, чим порушив право позивача на отримання повної та своєчасної оплати за укладеним договором на постачання електричної енергії.
Висновки суду за результатами вирішення спору.
Судом встановлена обставина неналежного виконання відповідачем свого зобов`язання щодо оплати спожитої ним у період квітень-серпень 2020 року електроенергії, а саме: у відповідача виникла заборгованість за спірний період у сумі 22175,93грн за спожиту активну електричну енергію.
Перевіривши розрахунки спірних сум, які долучені позивачем до позовної заяви суд встановив їх правильність, визнав обґрунтованими та такими, що відповідають умовам договору та вищевказаним нормам законодавства, при цьому відповідачем розрахунок боргу позивача не заперечений та не спростований.
Враховуючи викладене, позовні вимоги ТОВ "ХОЕК", заявлені до ТОВ "Скіф Агро-Південь" підлягають задоволенню та з відповідача слід стягнути на користь позивача заборгованість за спожиту активну електричну енергію в сумі 22175,93грн.
Розподіл судових витрат.
Позивачем було заявлено до стягнення з відповідача 2102грн. в якості сплаченого судового збору.
Відповідно до ч.1 та ч.3 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи задоволення позовних вимог з ТОВ "Скіф Агро-Південь" підлягає стягнення на користь ТОВ "ХОЕК" 2102грн. сплаченого судового збору.
Керуючись ст. ст. 123, 129, ст. 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1. Задовольнити повністю позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонська обласна енергопостачальна компанія" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Скіф Агро-Південь" про стягнення 22175грн. 93 коп.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Скіф Агро-Південь" (м.Херсон, вул. Торгова, 37, офіс 324, код ЄДР 19233221) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонська обласна енергопостачальна компанія" (м.Херсон, вул. Перекопська, 178, код ЄДР 42117825) 22175 грн 93 коп. заборгованості за спожиту електричну енергію та 2 102,00 грн. витрат зі сплати судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.
Повне рішення складено та підписано 09.12.2020
Суддя Н.А. Павленко
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2020 |
Оприлюднено | 10.12.2020 |
Номер документу | 93399054 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Павленко Н.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні