єдиний унікальний номер справи 546/715/20
номер провадження 2/546/387/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2020 року м. Решетилівка
Решетилівський районний суд Полтавської області в складі головуючого - судді Зіненка Ю.В., за участі секретаря судового засідання Гудзенко С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Калениківської сільської ради Решетилівського району Полтавської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог - Решетилівська державна нотаріальна контора та Відділ у Решетилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, про визнання права власності на спадкове майно,-
встановив:
У вересні 2020 року до суду звернувся ОСОБА_1 з вищезазначеним позовом, в обґрунтування якого зазначив, що після смерті його батька - ОСОБА_2 , залишилося спадкове майно у виді земельної ділянки площею 2,70 га, яка належала померлому на підставі державного акту на право приватної власності на землю. У травні 2016 року Решетилівською державною нотаріальною конторою направлено запит для отримання витягу з Державного земельного кадастру щодо вищезазначеної земельної ділянки. Однак Відділ Держгеокадастру у Решетилівському районі відмовив у видачі витягу, оскільки у ДЗК відсутні відомості щодо даної земельної ділянки, пояснюючи це тим, що ОСОБА_3 виділила свою частку в натурі, в результаті чого земельна ділянка площею 2,70 га, яка була об`єктом спадкування, перестала існувати та присвоїти їй кадастровий номер немає можливості. Нотаріусом було відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину, а саме на земельну ділянку, яка є предметом даного позову, у зв`язку з чим ОСОБА_1 звернувся до суду з даною позовною заявою та просить визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 1,3500 га, що розташована на території Калениківської сільської ради Решетилівського району Полтавської області.
Ухвалою судді від 21.09.2020 року у справі відкрите загальне позовне провадження та призначене підготовче засідання на 15 год. 30 хв. 04.11.2020 року.
04 листопада 2020 року ухвалою суду справу призначено до судового розгляду по суті на 15 го. 40 хв. 09.12.2020 року.
У судове засідання не з`явився позивач, подав до суду заяву, у якій просив справу слухати за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с. 44).
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без участі їх представника, при вирішенні справи покладаються на розсуд суду (а.с. 48).
У судове засідання не з`явилися представники третіх осіб, повідомлені належним чином, від представника Решетилівської державної нотаріальної контори надійшла заява про розгляд справи без участі їх представника (а.с. 40, 41).
У зв`язку з вищевикладеним, суд вирішив проводити судове засідання, враховуючи положення ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи та давши їм належну оцінку, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 29 травня 2000 року ОСОБА_2 видано Державний акт на право приватної власності на земельну ділянку площею 2,70 га, що розташована на території Калениківської сільської ради (а.с.11).
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що Калениківською сільською радою Решетилівського району Полтавської області видано свідоцтво про смерть (а.с.10).
Згідно свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 , ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 9).
В Державному акті на право приватної власності на землю державним нотаріусом Решетилівської державної нотаріальної контори зроблено запис про видачу 20.07.2001 року свідоцтва про право на спадщину, на підставі якого право власності на 1/2 частку цієї земельної ділянки переходить до ОСОБА_3 (а.с. 11)
З постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 02-14/252 від 19.05.2020 року встановлено, що у Решетилівській державній нотаріальній конторі заведена спадкова справа після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , спадщину після якого прийняли його діти: позивач ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , заяви від інших спадкоємців та претензії від кредиторів не надходили. 20 липня 2001 року на ім`я ОСОБА_3 було видане свідоцтво про право на спадщину на 1/2 частку земельної ділянки площею 2,70 га, що розташована на території Калениківської сільської ради Решетилівського району Полтавської області. Також, з даної постанови державного нотаріуса встановлено, що 05.05.2016 року Решетилівською держнотконторою був наданий запит для отримання витягу з ДЗК на вищевказану земельну ділянку, однак Відділ Держгеокадастру відмовив у видачі витягу у зв`язку з відсутністю відомостей щодо даної земельної ділянки. Дана ситуація пояснюється тим, що ОСОБА_3 виділила свою ділянку в натурі, в результаті чого земельна ділянка площею 2,70 га, яка була об`єктом спадкування, перестала існувати і присвоїти їй кадастровий номер немає можливості. Тому, у зв`язку з відсутністю витягу з ДЗК державним нотаріусом відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину на 1/2 частку земельної ділянки площею 2,70 га, що розташована на території Калениківської сільської ради Решетилівського району, після померлого ОСОБА_2 (а.с. 12).
Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, які мають значення для вирішення справи (ст.76 ЦПК України).
Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч.2 ст.77 ЦПК України).
Частиною 1 ст.81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частин 5,6 ст.81 ЦПК України, докази подаються сторонами та іншими учасниками справи; доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Отже, спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 прийняли за законом ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , однак позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину, а саме на 1/2 частку земельної ділянки площею 2,7 га, що розташована на території Калениківської сільської ради Решетилівського району Полтавської області, було відмовлено, оскільки з виділенням в натурі ОСОБА_3 1/2 частки земельної ділянки, яка була об`єктом спадкування, вона перестала існувати, у зв`язку з чим відсутні відомості в ДЗК щодо даної земельної ділянки.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст.1217 ЦК України).
Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися на момент його смерті.
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч.ч.1,2 ст.1220 ЦК України).
У відповідності до вимог ч.1 ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч.5 цієї статті).
Зміст права власності, яке полягає у праві володіння, користування та розпорядження своїм майном закріплено у ст.317 ЦК України, а ст.321 ЦК України закріплює конституційний принцип непорушності права власності, передбачений ст. 41 Конституції України і означає, що право власності є недоторканним і власник може бути позбавлений, або обмежений у його здійсненні лише відповідно і в порядку встановленим законом.
Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування , свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.
Статтею 55 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. Аналогічні положення містяться у ч.1 ст.15 ЦК України та ст.4 ЦПК України.
Зі змісту п.3.1 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування вбачається, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності та того, що визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Згідно статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свої власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Проаналізувавши відповідне законодавство, що регулює сферу суспільних відносин в частині виниклих спірних правовідносин, з урахуванням наявних доказів по справі та того, що в даний час позивач у позасудовому порядку не може отримати відповідне свідоцтво про право на спадкове майно (на спадкову земельну ділянку), суд приходить до висновку, що є передбачені законом підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Калениківської сільської ради Решетилівського району Полтавської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог - Решетилівська державна нотаріальна контора та Відділ у Решетилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, про визнання права власності на спадкове майно, в межах заявлених позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене та, керуючись ст. 1216-1218, 1220, 1268 ЦК України, ст. 4, 11, 12, 13, 76-80, 81, 83, 247, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд,-
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Калениківської сільської ради Решетилівського району Полтавської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог - Решетилівська державна нотаріальна контора та Відділ у Решетилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, про визнання права власності на спадкове майно задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на земельну ділянку площею 1,3500 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Калениківської сільської ради Решетилівського району Полтавської області, у порядку спадкування після ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - ОСОБА_1 , проживає за адресою: с. Вукитичеве Новоархангельського району Кіровоградської області, РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач - Калениківська сільська рада Решетилівського району Полтавської області, місцезнаходження: с. Каленики Решетилівського району Полтавської області, код ЄДРПОУ 21044023;
Третя особа - Решетилівська державна нотаріальна контора, місцезнаходження: вул. Старокиївська, 12, м. Решетилівка Полтавської області, код ЄДРПОУ 02900185.
Третя особа - Відділ у Решетилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, місцезнаходження: вул. Покровська, 16, м. Решетилівка Полтавської області.
Суддя Ю.В. Зіненко
Суд | Решетилівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2020 |
Оприлюднено | 10.12.2020 |
Номер документу | 93412102 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Решетилівський районний суд Полтавської області
Зіненко Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні