Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" грудня 2020 р. Справа153/1456/20
Провадження2/153/294/20-ц
Ямпільський районний суд Вінницької області
у складі головуючого судді - Дзерина М.М.
за участю секретаря судового засідання - Гулковської Т.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Ямпільського районного суду Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Слободо-Підлісівської сільської ради Ямпільського району Вінницької області про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду із вищевказаним позовом. Вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Слобода-Підлісівська Ямпільського району Вінницької області померла його мати ОСОБА_2 . 04 вересня 2020 року йому стало відомо про те, що його мати у Слобода-Підлісівській сільській раді Ямпільського району Вінницької області склала заповіт від 23 квітня 2007 року, яким все своє майно в рівних частинах заповіла йому, його брату ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , який являється братом по лінії матері.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його брат ОСОБА_3 . В 2015 році помер його брат ОСОБА_1 . На час смерті матері йому не було відомо про існування заповіту, що й стало причиною неподання ним до нотаріуса заяви про прийняття спадщини за заповітом протягом шести місяців після її смерті.
Спадщина матері складається із земельної ділянки площею 1,5219 га, кадастровий номер 0525685500:04:002:0162 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Слободо-Підлісівської сільської ради Ямпільського району Вінницької області, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯА №817386.
З урахуванням вищевикладеного просить суд визначити йому додатковий строк три місяці для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Слобода-Підлісівська Ямпільського району Вінницької області.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився. Надав до суду письмову заяву вх.№7515 від 09.12..2020 року в якій просить суд, справу слухати в його відсутність. Заявлені позовні вимоги підтримує повністю, просить їх задовольнити.
Представник відповідача Слободо-Підлісівської сільської ради Ямпільського району Вінницької області в судове засідання не з`явився. Надав суду заяву вх.№6794 від 06.11.2020 року про розгляд даної справи у їх відсутність. Не заперечують проти позову.
Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, за відсутності всіх осіб, які беруть участь у справі, суд проводить розгляд цивільної справи без фіксування технічними засобами, за наявними у справі матеріалами.
Судом встановлені такі обставини та визначені відповідно до них правовідносини:
Із досліджених судом письмових доказів, що є у справі встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_1 матір`ю якого є ОСОБА_2 (копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с.4).
З копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Слобода-Підлісівська Ямпільського району Вінницької області померла ОСОБА_2 (а.с.5).
З копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Київ помер ОСОБА_3 (а.с.6).
З актового запису про смерть № 07 від 16 травня 2013 року встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 в місті Ямпіль Вінницької області помер ОСОБА_4 .
З копії заповіту від 23 квітня 2007 року встановлено, що ОСОБА_2 на випадок своєї смерті усе своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось, у тому числі все те, що буде належати їй на день смерті і на що вона матиме право за законом заповіла в рівних частинах своїм синам ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 (а.с.7).
З копії Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯА №817386 встановлено, що ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 1,5219 га, яка розташована на території Слободо-Підлісівської сільської ради Ямпільського району Вінницької області (а.с.8).
Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд зазначає наступне.
Згідно із ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
За таких обставин, суд приймає визнання відповідачем позову, оскільки воно не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідачів).
Згідно ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи (частина перша та друга статті 1220 ЦК України).
Статтею 1223 ЦК України встановлено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Згідно зі статтею 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Частиною першою та другою статті 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина перша статті 1270 ЦК України).
Наслідки пропущення строку для прийняття спадщини визначені статтею 1272 ЦК України.
Відповідно до частини першої статті 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Разом з тим, частиною третьою статті 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 1223 ЦК ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 .
Звертаючись до суду із даним позовом, ОСОБА_1 вказав, що причиною пропуску строку для прийняття спадщини була його необізнаність про наявність заповіту складеного його матір`ю ОСОБА_2 23 квітня 2007 року.
Відповідно до Постанови судової палата у цивільних справах Верховного Суду України від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17 необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною для встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.
Причину пропуску позивачем встановленого строку для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 суд визнає поважною.
При розгляді даної справи предмет доказування доведений позивачем відповідними доказами, при чому, їх аналіз дозволяє зробити висновок про те, що вони є належними, допустимими та достовірними як кожний окремо, так і у взаємному зв`язку у їх сукупності.
Тому суд має підстави відповідно до ст.1272 ЦК України для надання позивачеві додаткового строку, необхідного для подання заяви про прийняття спадщини.
Виходячи із наведеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог і має підстави для задоволення позову в повному обсязі.
На стягнення судових витрат позивач не наполягає. Користуючись принципом диспозитивності визначеним ч.1 ст.13 ЦПК України, суд не виходить за межі заявлених позовних вимог, а тому підстав для стягнення судових витрат із відповідача на користь позивача не вбачається.
Керуючись ст.ст.11, 206, 258- 265 ЦПК України і на підставі ст.ст.1233, 1270, 1272 ЦК України, суд
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк терміном в три місяці для подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини в порядку спадкування за заповітом, що відкрилась після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Слобода-Підлісівська Ямпільського району Вінницької області.
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Вінницького апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до пунктів 15, 15.5 Розділу ХІІІ Перехідні положення Цивільного процесуального кодексу України (у редакції Закону України №2147-VIII від 03 жовтня 2017 року) до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Вінницького апеляційного суду через Ямпільський районний суд Вінницької області.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , житель с.Северинівка, Ямпільського району Вінницької області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Відповідач: Слободо-Підлісівська сільська рада Ямпільського району Вінницької області, місцезнаходження вул.Шевченка, 40 с. Слобода-Підлісівська, Ямпільського району Вінницької області, Код ЄРДПОУ 04325578.
Головуючий М.М. Дзерин
Суд | Ямпільський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2020 |
Оприлюднено | 10.12.2020 |
Номер документу | 93413447 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ямпільський районний суд Вінницької області
Дзерин М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні