709/1548/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2020 року Чорнобаївський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді - Кваші І.М.,
за участі секретаря - Дем`яненко Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в
смт Чорнобай цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про поділ спадщини та визнання за ним права власності на земельну ділянку площею 0,2828 га, розташовану по АДРЕСА_1 , житловий будинок садибного типу, розташований по АДРЕСА_1 , грошові кошти, розміщені на вкладному рахунку № НОМЕР_1 в АТ Райффайзен Банк Аваль в сумі 2892,11 грн.
Мотивує позов тим, що вказане майно належало ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позивач є спадкоємцем за заповітом, прийняв спадщину, подавши відповідну заяву до нотаріальної контори. Спадщину померлого також прийняла дружина як така, що має право на обов`язкову частку в спадщині. Крім цього документи, що посвідчують право власності спадкодавця на заявлене майно відсутні. Це стало підставою для відмови нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Ухвалою Чорнобаївського районного суду від 22 жовтня 2020 року відкрито провадження по справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.
Від позивача до суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, позов підтримує, просить задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву, в якій просить розглядати справу без її участі, позов визнає. Справжність підпису на заяві ОСОБА_2 засвідчено виконувачем обов`язків директора комунального закладу Черкаський геріатричний пансіонат Черкаської обласної ради Задорожною Г.П.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України , учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Виходячи з приписів ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути справу без участі осіб, які в судове засідання не з`явилися, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду та враховуючи визнання позову відповідачем, ухвалити рішення в підготовчому судовому засіданні.
У зв`язку з неявкою в судове засіданні всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України , фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в сукупності, суд, приходить до таких висновків.
З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Малі Канівці Чорнобаївського району Черкаської області помер ОСОБА_3 (копія свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 , а.с. 8).
Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої, зокрема, входять:
- земельна ділянка площею 0,2828 га, кадастровий номер 7125181600:02:000:0147, ринковою вартістю 30119,00 грн., розташована по АДРЕСА_1 . Належність померлому земельної ділянки підтверджується копією Державного акту на право власності на землю серії ЯЗ № 042348 (а.с. 28) та копією Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с. 12-16). Висновком про оціночну вартість земельної ділянки від 11 серпня 2020 року визначено вартість зазначеної земельної ділянки, яка становить 30119,00 гривень. (а.с. 27);
- житловий будинок садибного типу, розташований по АДРЕСА_1 , ринковою вартістю 38900,00 грн. Факт належності ОСОБА_3 житлового будинку підтверджується свідоцтвом про право приватної власності на житловий будинок від 30 травня 1990 року (а.с. 29). Висновком суб`єкта оціночної діяльності про вартість майна від 17 серпня 2020 року визначено вартість вищевказаного будинку, яка становить 38900,00 гривень. (а.с. 19);
- грошові кошти, розміщені на рахунку № НОМЕР_1 в АТ Райффайзен Банк Аваль в сумі 2892,11 грн. Про належність ОСОБА_3 коштів у сумі 2892,11 грн. на вкладному рахунку в АТ Райффайзен Банк Аваль свідчить інформація банку від 02 липня 2019 року (а.с. 30).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
26 серпня 2010 року померлий склав заповіт, яким все майно заповів ОСОБА_1 , позивачу по справі. Заповіт нотаріально посвідчений секретарем Великоканівецької сільської ради та зареєстровано в реєстрі за № 132. Згідно Інформаційної довідки зі спадкового реєстру, що міститься в спадковій справі, заповіт є чинним (а.с. 9, 48).
Статтею 1268, ч. 1 ст. 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час її відкриття не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до п. 1 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 16.05.2013 року №24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування", при розгляді справ про спадкування суди мають встановлювати місце відкриття спадщини; коло спадкоємців, які прийняли спадщину. Обставини, які входять до предмета доказування (ч. 1 ст. 179 Цивільного процесуального кодексу України (ЦПК) у зазначеній категорії справ, можна встановити лише при дослідженні документів, наявних у спадковій справі. Належними доказами щодо фактів, які необхідно встановити для вирішення спору про право спадкування, є копії документів відповідної спадкової справи, зокрема, поданих заяв про прийняття спадщини, виданих свідоцтв про право на спадщину, довідок житлово-експлуатаційних організацій, сільських, селищних рад за місцем проживання спадкодавця.
З довідки Великоканівецької сільської ради від 03 серпня 2020 року №1114/02-09 вбачається, що ОСОБА_3 до дня смерті проживав із зятем - ОСОБА_1 (а.с. 17).
З листа Чорнобаївської державної нотаріальної контори № 273-01/16 від 26 листопада 2020 року та доданих документів вбачається, що після смерті ОСОБА_3 до нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини звернулися ОСОБА_1 та дружина ОСОБА_2 . Свідоцтва про право на спадщину не видавалися (а.с. 45-48).
А відтак, суд приходить до висновку, що спадкоємцями померлого
ОСОБА_3 , які прийняли спадщину, є його дружина - ОСОБА_2 та зять ОСОБА_1 - спадкоємець по заповіту. Інших спадкоємців померлого, які прийняли спадщину, судом не встановлено.
Згідно з ч. 1 ст. 1241 ЦК України право на обов`язкову частку у спадщині мають малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов`язкова частка).
Відповідач є спадкоємцем, який має право на обов`язкову частку у спадщині.
Позивач звертався до Чорнобаївської державної нотаріальної контори про видачу свідоцтва про право на спадщину, проте йому було відмовлено у зв`язку з тим, що інший спадкоємець - дружина померлого, шляхом подачі заяви також прийняла спадщину як така, що має право на обов`язкову частку в спадщині. Тому видати свідоцтво про право на спадщину на все майно спадкоємцю за заповітом неможливо. Крім того, відсутні оригінали правовстановлюючих документів на нерухоме майно. Позивачу роз`яснено право на звернення до суду з позовом про визнання права власності в порядку спадкування (лист № 204/02-16 від 19.08.2020, а.с. 10).
На даний час ОСОБА_2 позов визнає, не претендує на спадкове майно, що є предметом спору.
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
В розумінні глави 12 Цивільного кодексу України земельна ділянка як нерухоме майно є об`єктом цивільних прав.
Відповідно до ст. 79 Земельного кодексу України земельна ділянка може бути об`єктом права власності.
За приписом ст. 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, прийняття спадщини.
Згідно з ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого немайнового або майнового права та інтересу, а одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Статтею 392 ЦК України визначено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також в разі втрати ним документа, який засвідчує його.
Враховуючи викладені обставини, беручи до уваги визнання позову відповідачем, ґрунтуючись на вищезазначених нормах права, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки ОСОБА_1 прийняв спадщину у встановлений законом спосіб та строк, а наданими суду доказами підтверджено його право на спадкування зазначеного майна та його належність на час смерті спадкодавцю.
На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 81, 259, 263-265 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ спадщини - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за заповітом майно, що належало померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 :
- земельну ділянку площею 0,2828 га, кадастровий номер 7125181600:02:000:0147, розташовану по АДРЕСА_1 ;
- житловий будинок садибного типу, розташований по АДРЕСА_1 ;
- грошові кошти, розміщені на рахунку № НОМЕР_1 в АТ Райффайзен Банк Аваль в сумі 2892,11 грн.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Черкаського апеляційного суду через Чорнобаївський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Інформація про сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ;
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , місце реєстрації та проживання:
АДРЕСА_2 .
Суддя І.М. Кваша
Суд | Чорнобаївський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2020 |
Оприлюднено | 10.12.2020 |
Номер документу | 93418048 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чорнобаївський районний суд Черкаської області
Кваша І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні