ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
09.12.2020Справа № 910/13530/20 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРОВЕНТ СЕРВІС"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "БК ІНТЕРСТРОЙ-АЛЬЯНС"
про стягнення 189 416,83 грн.
Суддя Борисенко І.І.
Секретар судового засідання Холодна Н.С.
Представники сторін: без виклику.
Обставини справи:
Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до відповідача про стягнення 189 416,83 грн., з яких 168 709,48 грн. основного боргу, 2 024,51 грн. інфляційних втрат, 3 217,04 грн. 3% річних, 15 465,80 грн. пені на підставі договору № 021219 від 02.12.2019.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказував на те, що відповідно до укладеного між позивачем та відповідачем договору, позивач у грудні 2019 року виконав роботи, які не були оплачені відповідачем на суму 168 709,48 грн. Окрім того, позивачем нараховано 2 024,51 грн. інфляційних втрат, 3 217,04 грн. 3% річних, 15 465,80 грн. пені за порушення умов договору № 021219 від 02.12.2019.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 910/13530/20 та призначено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Судом встановлено, що відповідач належним чином повідомлявся про розгляду справи.
19.10.2020 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечував, посилаючись на те, що позивачем не було виконано всіх обумовлених договором робіт, зокрема на суму 122 060,28 грн.
05.11.2020 позивач подав відповідь на відзив, в якій заперечував проти доводів відповідача, оскільки останній прийняв без зауважень всі роботи загальною вартістю 580 409,48 грн. підписавши акт приймання виконаних робіт та довідку про вартість виконаних будівельних робіт.
Частинною третьою статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 8 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву (ч. 2 ст. 161 Господарського процесуального кодексу України).
Розглянувши подані матеріали, суд дійшов до висновку, що наявні в матеріалах справи докази в сукупності достатні для прийняття законного то обґрунтованого судового рішення, відповідно до ст.ст. 236, 252 Господарського процесуального кодексу України.
ВСТАНОВИВ:
02.12.2019 року між позивачем (підрядник) та відповідачем (замовник) укладено Договір № 021219 (надалі за текстом - Договір), відповідно до умов якого замовник доручає, а підрядник зобов`язується своїми силами і засобами виконати роботи по монтажу системи вентиляції на об`єкті: приміщення СТО по вул. Святошинській, 27, в м. Києві.
Згідно умов п. 2.1 договору загальна вартість робіт, що виконується становить 580 409,48 грн. з ПДВ.
Відповідно до умов п. 2.2 договору розрахунок за цим договором замовник здійснює в наступному порядку: аванс для придбання матеріалів і початку робіт складає 376 700 грн. Остаточний розрахунок проводиться протягом 10 банківських днів після підписання двостороннього акту за формою КБ-2В приймання виконаних підрядних робіт та довідки за формою КБ-3 про вартість виконаних підрядних робіт на підставі фактично виконаних об`ємах робіт підтвердженими уповноваженими представниками сторін.
Загальний термін виконання робіт за цим договором становить - до повного виконання робіт (п. 3.1 договору).
Термін дії договору відповідно до умов п. 8.1 договору встановлений з моменту його підписання і діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за договором.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи акту приймання виконаних будівельних робіт № 1219-1 від 31.12.2019, довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за грудень 2019 року позивач у грудні 2019 року виконав передбачені договором роботи по монтажу системи вентиляції на об`єкті: приміщення СТО по вул. Святошинській, 27, в м. Києві загальною вартістю 580 409,48 грн.
Вказані акт приймання виконаних будівельних робіт та довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за грудень 2019 року підписані уповноваженими представниками сторін та скріплені печатками їх товариств.
За приписами ч.ч. 1-3 853 ЦК України замовник зобов`язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі. Замовник, який прийняв роботу без перевірки, позбавляється права посилатися на недоліки роботи, які могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (явні недоліки). Якщо після прийняття роботи замовник виявив відступи від умов договору підряду або інші недоліки, які не могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (приховані недоліки), у тому числі такі, що були умисно приховані підрядником, він зобов`язаний негайно повідомити про це підрядника.
Відповідно до частини четвертої статті 882 ЦК України передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною.
Доводи відповідача щодо неналежного виконання позивачем робіт за договором, зокрема на суму 122 060,28 грн. безпідставні, оскільки як встановлено судом сторонами підписано акт приймання виконаних будівельних робіт № 1219-1 від 31.12.2019 та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за грудень 2019 року загальною вартістю 580 409,48 грн. без будь-яких заперечень щодо повного та належного виконання робіт підрядником.
Вказані документи не містять дефекту форми та змісту, підписані сторонами договору, зокрема замовником (ТОВ "БК ІНТЕРСТРОЙ-АЛЬЯНС"), підрядником та скріплені печатками підприємств.
За таких обставин, суд дійшов до висновку, що позивачем виконано прийняті на себе зобов`язання з виконання робіт по монтажу системи вентиляції на об`єкті: приміщення СТО по вул. Святошинській, 27, в м. Києві належним чином на загальну суму 580 409,48 грн., а відповідачем, у свою чергу, прийнято роботи у вказаних обсягах без будь - яких зауважень.
Згідно із п. 1 ст. 889 ЦК України, за договором підряду замовник зобов`язаний сплатити підряднику встановлену ціну після завершення усіх робіт чи сплатити її частинами після завершення окремих етапів робіт або в іншому порядку, встановленому договором або законом.
Згідно з ч. 1 ст. 173 ГК України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Відповідно до частин 1, 2 статті 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
За змістом статті 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст. 527 ЦК України, боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.
У відповідності до ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Згідно вимог ст. 599 ЦК України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
З наданих позивачем доказів вбачається, що позивач взяті на себе зобов`язання за договором виконав належним чином, а відповідач в порушення умов Договору в обумовлений строк не оплатив виконані роботи у грудні 2019 року в розмірі 168 709,48 грн.
Відповідно до статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Зважаючи на встановлені обставини справи та приписи вищевикладених правових норм, а також оскільки на момент прийняття рішення доказів погашення заборгованості відповідач суду не представив, як і доказів, що спростовують вищевикладені обставини, господарський суд дійшов до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення суми основного боргу в розмірі 168 709,48 грн. позивачем нормативно та документально доведені, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Позивачем заявлені вимоги про стягнення з відповідача 3% річних в сумі 3 217,04 грн. та інфляційних втрат в розмірі 2 024,51 грн.
Статтею 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь період прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлено договором або Законом.
Слід зазначити, що передбачене законом право кредитора вимагати стягнення боргу, враховуючи 3% річних та інфляційні витрати, є способом захисту майнових прав та інтересів кредитора, сутність яких складається з відшкодування матеріальних втрат кредитора та знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів, а також отримання компенсації (плати) від боржника за користування ним грошовими коштами, які належать до сплати кредитору.
Приймаючи до уваги вищенаведені приписи Цивільного кодексу України щодо наявності у позивача права за порушення грошового зобов`язання відповідачем вимагати сплати останнім проценти річних від простроченої суми та інфляційні втрати, перевіривши здійснений позивачем розрахунок, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог щодо стягнення з відповідача 3% річних в сумі 3 217,04 грн. та інфляційних втрат в розмірі 2 024,51 грн.
Також, позивачем заявлена вимога про стягнення з відповідача 15 465,80 грн. пені.
Штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання (ч.1 ст.230 ГК України).
Згідно з положеннями ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Згідно ч. 1-2 статті 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Частиною 1 ст. 547 Цивільного кодексу України визначено, що правочин щодо забезпечення виконання зобов`язання вчиняється у письмовій формі.
Відповідно до п. 5.3 договору за порушення термінів розрахунків за виконані роботи, згідно п. 2.2 договору, замовник сплачує підряднику пеню в розмірі 0,1% від суми не перерахованих коштів на розрахунковий рахунок підрядника за кожен прострочений день.
Відповідно до ст. 232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Преамбулою Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" передбачено, що цей Закон регулює договірні правовідносини між платниками та одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань. Суб`єктами зазначених правовідносин є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та господарювання, а також фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності.
Згідно статей 1, 3 цього Закону платники грошових коштів за прострочення платежу сплачують на користь одержувачів цих коштів пеню в розмірі, що встановлюється за погодженням сторін. Зазначений розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу і не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня.
Оскільки заявлений до стягнення розмір пені є вірним, позовна вимога про стягнення з відповідача пені в розмірі 15 465,80 грн. також підлягає задоволенню судом.
Витрати по сплаті судового збору за розгляд позову, відповідно до вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача повністю.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 13, 74, 129, 232, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва -
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРОВЕНТ СЕРВІС" задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "БК ІНТЕРСТРОЙ-АЛЬЯНС" (04201, м. Київ, вул. Сім`ї Кульженків, 35, ідентифікаційний код 42836374) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРОВЕНТ СЕРВІС" (02232, м. Київ, проспект Маяковського, 97/15, кв. 31; ідентифікаційний код 33780913) 168 709 (сто шістдесят вісім тисяч сімсот дев`ять) грн. 48 коп. основного боргу, 2 024 (дві тисячі двадцять чотири) грн. 51 коп. інфляційних втрат, 3 217 (три тисячі двісті сімнадцять) грн. 04 коп. 3% річних, 15 465 (п`ятнадцять тисяч чотириста шістдесят п`ять) грн. 80 коп. пені, 2841 (дві тисячі вісімсот сорок одну) грн. 25 коп. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 09.12.2020
Суддя І.І. Борисенко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2020 |
Оприлюднено | 14.12.2020 |
Номер документу | 93436519 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Борисенко І.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні