Рішення
від 10.12.2020 по справі 911/2814/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" грудня 2020 р. м. Київ Справа № 911/2814/20

Суддя Конюх О.В., при секретарі судового засідання Манілець А.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом публічного акціонерного товариства Укртелеком , м. Київ, в особі Чернгівської філії публічного акціонерного товариства Укртелеком , м. Чернігів,

до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю Айен Лоджистик , м. Бровари Київської області,

про стягнення 26 730,75 грн.

без виклику представників сторін;

СУТЬ СПОРУ:

позивач - публічне акціонерне товариство Укртелеком , м. Київ, в особі Чернігівської філії публічного акціонерного товариства Укртелеком , м. Чернігів (далі - Чернігівська філія ПАТ Укртелеком ), звернувся до господарського суду Київської області з позовом від 17.09.2020 № 14-11/238 до відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю Айен Лоджистик , м. Бровари Київської області (далі - ТОВ Айен Лоджистик ), в якому просить суд стягнути з відповідача 26 730,75 грн., в тому числі: 25 684,20 грн. основного боргу, 193,28 грн. процентів річних, 230,33 грн. інфляційних збитків, 622,94 грн. пені, нарахованих у зв`язку із порушенням відповідачем договірних зобов`язань щодо оплати отриманих ним послуг Бізнес-мережі за період липень - листопад 2019 року включно.

Ухвалою господарського суду Київської області від 28.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 911/2814/20 та постановлено здійснювати розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання без виклику (повідомлення сторін). Встановлено відповідачу строк для подання відзиву протягом п`ятнадцять днів з дати вручення ухвали.

Як вбачається із залучених до матеріалів справи рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, відповідач копію ухвали від 28.09.2020 про відкриття провадження у справі отримав 05.10.2020.

Розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи у порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у главі 10 розділу ІІІ Господарського процесуального кодексу України.

Розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться (ч. ч. 1-2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України).

Суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі (ст. 248 Господарського процесуального кодексу України).

Суд розглядає справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше (ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідач відзив на позов не подав. Гарантований ст. 165 ГПК України п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву сплив 21.10.2020.

Згідно з частиною 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до статті 13 ГПК України кожна сторона несе ризики настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з частиною 4 статті 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши позов публічного акціонерного товариства Укртелеком в особі Чернігівської філії публічного акціонерного товариста Укртелеком до товариства з обмеженою відповідальністю Айен Лоджистик , дослідивши наявні в матеріалах справи докази та оцінивши їх в сукупності, суд

УСТАНОВИВ:

відповідно до частини 1 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, зокрема, з правочинів.

Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Майново-господарські зобов`язання між суб`єктами господарювання виникають на підставі договорів (ст. 179 Господарського кодексу України) й сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначені умов договору (ст. 627 Цивільного кодексу України).

11.03.2019 між публічним акціонерним товариством Укртелеком в особі Чернігівської філії публічного акціонерного товариста Укртелеком (оператор) та товариством з обмеженою відповідальністю Айен Лоджистик (бізнес-абонент) укладено договір № 1855 про надання послуг бізнес-мережі (далі - Договір), за умовами якого оператор надає бізнес-абоненту телекомунікаційні послуги бізнес-мережі (далі - послуги), що визначаються у замовленні послуг та відповідних угодах/додатках до цього Договору, а бізнес-абонент отримує послуги, визначені у відповідних угодах, додатках та замовленні, та сплачує їх вартість. Під бізнес-мережею розуміється система комплексного обслуговування бізнес-абонента, що забезпечує надання повного спектра телекомунікаційних послуг з підвищеним рівнем обслуговування.

За умовами цього Договору:

- оператор організовує бізнес-абоненту лінію (ї) зв`язку для надання послуг або у разі відсутності технічної можливості пропонує бізнес-абоненту інші варіанти підключення (пункт 2.1. Договору);

- перелік та опис замовлених послуг, спеціальні умови організації, технічні характеристики та порядок надання послуг бізнес-абоненту визначаються в замовлені послуг та в окремих угодах та додатках до цього договору, підписується сторонами і є невід`ємною частиною цього договору (пункт 2.2. Договору);

- датою початку надання замовлених бізнес-абонентом послуг вважається дата, яка визначена у відповідному акті та/або в наряді на підключення послуг (пункт 2.4. Договору);

- бізнес-абонент здійснює оплату замовлених послуг згідно з тарифами, зазначеними у додатках до угод до цього договору та умовами Укртелекому (пункт 4.1. Договору);

- порядок оплати наданих телекомунікаційних послуг кредитна (попередньою оплатою (внесення авансу) або в кредит) оплата послуг проводиться у національній валюті України (пункт 4.2. Договору);

- рахунок (рахунок-акт) за послуги бізнес-абонент повинен оплатити не пізніше останнього числа місяця, що настає за розрахунковим, шляхом перерахування належної до сплати суму на розрахунковий рахунок оператора (пункт 4.3. Договору);

- система рахунків, що застосовується оператором: з надсиланням рахунків у паперовому вигляді/з надсиланням рахунків в електронному вигляді на електронну поштову адресу зазначену в реквізитах (пункт 4.6. Договору).

Згідно з пунктом 5.1. Договору останній набирає чинності з дати його підписання сторонами і діє до 31.12.2019. У разі, коли жодна зі сторін за два тижні до закінчення строку дії договору не заявить про своє небажання надалі продовжувати відносини, договір вважається продовженим на кожний наступний рік на таких самих умовах (пункт 5.2. Договору).

Вищезазначений Договір підписаний представниками сторін та скріплений їх печатками.

Пунктом 3.1. Договору визначено, що сторони за цим Договором мають права та несуть обов`язки, передбачені Умовами та порядком надання телекомунікаційних послуг ПАТ Укртелеком (Умови Укртелекому, затверджені оператором, опубліковані на офіційному веб-сайті оператора http://ukrtelekcom.ua) і чинним законодавством України, зокрема Законом України Про телекомунікації , Правилами надання та отримання телекомунікаційних послуг.

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 33 Закону України Про телекомунікації та п.п. 6 п. 36 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 № 295, споживачі телекомунікаційних послуг зобов`язані дотримуватись Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, що затверджує Кабінет Міністрів України, зокрема, виконувати умови договору про надання телекомунікаційних послуг у разі його укладення, у тому числі своєчасно оплачувати отримані ними телекомунікаційні послуги.

У відповідності до статті 63 Закону України Про телекомунікації умови надання телекомунікаційних послуг є укладення договору між оператором, провайдером телекомунікацій і споживачем телекомунікаційних послуг відповідно до основних вимог до договору про надання телекомунікаційних послуг, установлених національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв`язку та інформатизації; оплата замовленої споживачем телекомунікаційної послуги.

Укладений Договір за правовим змістом сторін є договором надання послуг.

Згідно частини 1 статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до частини 1 статті 903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Згідно з частиною 1 статті 66 Закону України Про телекомунікації тарифи на телекомунікаційні послуги встановлюються операторами, провайдерами телекомунікацій самостійно, за винятком випадків, передбачених у частині другій цієї статті.

Нормами статті 68 Закону України Про телекомунікації встановлено, що розрахунки за телекомунікаційні послуги здійснюються на умовах договору про надання телекомунікаційних послуг між оператором, провайдером телекомунікацій та споживачем або без договору за готівкову оплату чи за допомогою карток тощо в разі одержання споживачем замовленої за передоплатою (авансованої) послуги за тарифами, затвердженими згідно із законодавством. У разі невикористання авансу протягом розрахункового періоду залишок суми коштів переноситься на наступний розрахунковий період, якщо інше не передбачено договором. Списання оператором або провайдером телекомунікацій залишку суми коштів абонента, в тому числі на свою користь, забороняється.

Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Так, за умовами пунктів 4.6. та 4.8. Договору система розрахунків, що застосовується оператором: надсилання рахунків у паперовому та в електронному вигляді. Бізнес-абонент погоджується на отримання засобами системи електронного документообігу М.Е.Doc IS в електронному вигляді з електронним цифровим підписом розрахункових документів: рахунку-акта тощо. Рахунок-акт, надісланий бізнес-абоненту в електронному вигляді, є первинним документом, який підтверджує факт надання послуг за Договором.

Позивачем представлено наступні рахунки, які були надіслані відповідачу засобами поштового зв`язку:

від 31.07.2019 № 00001855-752234 за телекомунікаційні послуги за період з 01.07.2019 по 31.07.2019 згідно з Договором на загальну суму 3730,20 грн., в тому числі плата за послуги проводового електрозв`язку 3660,00 грн. , пеня 70,20 грн. граничний термін сплати 31.08.2019;

від 31.08.2019 № 00001855-768282 за телекомунікаційні послуги за період з 01.08.2019 по 31.08.2019 згідно з Договором на загальну суму 7 390,20 грн., в тому числі плата за послуги проводового електрозв`язку 3660,00 грн. , заборгованість за поередні періоди 3730,20 грн., граничний термін сплати 30.09.2019;

від 30.09.2019 № 00001855-781327 за телекомунікаційні послуги за період з 01.09.2019 по 30.09.2019 згідно з Договором на загальну суму 3 758,60 грн., в тому числі плата за послуги проводового електрозв`язку 3660,00 грн. , пеня 28,40 грн. та 70,20 грн., граничний термін сплати 31.10.2019;

від 31.10.2019 № 00001855-784328 за телекомунікаційні послуги за період з 01.10.2019 по 31.10.2019 згідно з Договором на загальну суму 7419,53 грн., в тому числі плата за послуги проводового електрозв`язку 3660,00 грн. , пеня 0,93 грн., борг за попередні періоди 3 758,60 грн., граничний термін сплати 30.11.2019;

від 30.11.2019 № 00001855-786428 на суму 26060,63 грн., у тому числі: 3 594,00 грн. плата за послуги проводового електрозв`язку за період з 01.11.2019 по 30.11.2019 згідно з Договором; штраф у розмірі 15 000,00 грн., борг за попередні періоди 7 419,53 грн., пеня 47,10 грн., граничний термін сплати 31.12.2019.

За доводами позивача, включення до рахунку від 30.11.2019 № 00001855-786428 за телекомунікаційні послуги штрафу у розмірі 15 000,00 грн. обумовлена тим, що при укладенні Договору з бізнес-абонентом індивідуально для нього здійснюється будівництво лінії доступу до мережі Інтернет. В подальшому, розрахунок тарифу та період користування послугою здійснюється на основі собівартості та окупності протягом користування з урахуванням прибутковості, що гарантує суб`єкту господарювання отримання доходу, достатнього для належного утримання телекомунікаційної мережі, виплати заробітних плат, оплати спожитої електроенергії тощо.

Згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно повинно бути виконано у цей строк (термін).

За змістом пункту 4.3. Договору рахунок (рахунок-акт) за послуги бізнес-абонент повинен оплатити не пізніше останнього числа місяця, що настає за розрахунковим, шляхом перерахування належної до сплати суму на розрахунковий рахунок оператора.

Відповідачем не надано доказів подання зауважень щодо якості, вартості або повноти наданих телекомунікаційних послуг.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно з частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Як вбачається з представлених рахунків за телекомунікаційні послуги та розрахунку заборгованості відповідачем 17.09.2019 було частково перераховано грошові кошти у розмірі 7 320,00 грн. Між тим, сплату заборгованості за отримані телекомунікаційні послуги за період липень - листопад 2019 року у сумі 10 914,00 грн. (18 234,00 грн. - 7 320,00 грн.) відповідачем не здійснено.

З метою досудового врегулювання спору, 18.06.2020 позивач звертався до відповідача з претензією від 18.06.2020 № 14-12/128 щодо сплати у тремін до 10.07.2020 основного боргу за телекомунікаційні послуги, пені, 3% річних та інфляційних нарахувань, яку відповідач отримав 23.06.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 1400048221957, проте зазначена претензія залишена останнім без відповіді та задоволення.

Відповідно до частини 2 статті 614 Цивільного кодексу України відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання.

Відповідно до частин 3 та 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Доказів відмови від Договору відповідачем не подано, доказів перерахування коштів на користь позивача суду не надано, документів, які б підтверджували безпідставність нарахування заборгованості, контррозрахунку заборгованості, а також матеріалів, які б спростовували твердження позивача, суду також не надано.

Таким чином, судом встановлено, що відповідач свої зобов`язання за Договором щодо оплати отриманих телекомунікаційних послуг за період липень - листопад 2019 року в обумовлені Договором строки належним чином та в повному обсязі не виконав, а отже прострочив виконання зобов`язання у розумінні ст. ст. 610, 612 Цивільного кодексу України. Доказів зворотного суду не надано.

Суд перевірив розрахунок основного боргу та встановив, що вартість наданих та неоплачених телекомунікаційних послуг за спірний період, строк оплати яких настав, становить 10 914,00 грн.

Крім того, позивач просить стягнути з відповідача нараховану у зв`язку із простроченням грошового зобов`язання передбачену Договором пеню в сумі 622,94 грн., 3% річних в розмірі 193,28 грн. та інфляційні втрати в розмірі 230,33 грн. за загальний період з 01.09.2019 по 01.07.2020.

Відповідно до частини 2 статті 193 та частини 1 статті 216 Господарського кодексу України порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених Господарським кодексом України, іншими законами або договором; учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених Господарським кодексом України, іншими законами та договором.

Пунктом 3 частини 1 статті 611 Цивільного кодексу України передбачено, що одним із наслідків порушення зобов`язання є сплата неустойки, а в силу вимог ч. 2 ст. 551 Цивільного кодексу України якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюються договором або актом цивільного законодавства.

Відповідно до частини 2 статті 36 Закону України Про телекомунікації і пунктів 7.6.1 та 7.6.2 Умов надання телекомунікаційних послуг ПАТ Укртелеком у разі затримки плати за надані оператором, провайдером телекомунікаційні послуги споживачі сплачують пеню, яка обчислюється від вартості неоплачених послуг у розмірі облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який нараховується пеня.

Відповідно до статей 546, 549 Цивільного кодексу України виконання зобов`язань за договором можуть забезпечуватися неустойкою (штрафом, пенею). Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно із частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями в цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання зобов`язання.

Відповідно до частини 2 статті 343 Господарського кодексу України платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Статтею 549 Цивільного кодексу України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання; штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання; пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Частина 6 статті 232 Господарського кодексу України встановлює, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Пунктом 4.4. Договору передбачено, що пеня за прострочення оплати послуг, починає нараховуватися з 1 числа місяця, що настає по закінченню періоду зазначеного у п. 4.3 цього Договору.

Таким чином, позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача пені за загальний період з 01.09.2019 по 01.07.2020 (по кожному рахунку окремо) у сумі 622,94 грн.

Здійснивши перевірку розрахунку пені (за період з 01.09.2019 по 01.07.2020):

Період надання послугВартість послугСтрок оплатиФактично сплаченоПеріод простроченняпеня Липень 2019 3660,00 31.08.19 17.09.2019 01.09 - 16.09.19 53,45 Серпень 2019 3660,00 30.09.19 17.09.2019 -- -- Вересень 2019 3660,00 31.10.19 01.11.19 - 01.05.20 452,42 Жовтень 2019 3660,00 30.11.19 01.12.19 - 01.06.20 408,76 Листопад 2019 3594,00 31.12.19 01.01 - 01.07.20 353,31 всього 1267,94

суд встановив, що вірно розрахований розмір належної до стягнення з відповідача на користь позивача пені становить 1 267,94 грн. Суд, ухвалюючи рішення, не вправі виходити за межі заявлених позовних вимог (ч. 2 ст. 237 Господарського процесуального кодексу України), відтак вимогу про стягнення відповідача пені слід задовольнити повністю у заявленому позивачем розмірі 622,94 грн.

За умовами пункту 4.3. Замовлення про надання/зміну послуги Інтернет , який є додатком від 11.03.2019 № 1.1 до Угоди від 11.03.2019 № 1 до Договору, у разі користування будть-якою послугою за цим замовленням менше мінімального строку (12 місяців) або зміни за ініціативою бізнес-абонента обраного тарифного плану на тарифний план з меншим щомісячним платежем ніж встановлено у пункті 2.3 Замовлення Послуги, що замовляються бізнес-абонетом , або призупинення послуги, або розірвання Договору з ініціативи бізнес-абонента до закінчення мінімального строку (12 місяців) бізнес-абонент зобов`язаний протягом 10 (десяти) днів з дати направлення письмового повідомлення оператору про відмову від послуги за замовленням, або призупинення послуги, або зміну тарифного плану на тарифний план з меншим щомісячним платежем, сплатити оператору штраф.

На підтвердження здійснення витрат на будівництво лінії доступу до мережі Інтернет під бізнес-абонента - ТОВ Айен Лоджистик позивачем додано до позову копії замовлення від 10.04.2019 № 15 до Договору, наряду від 02.05.2019 № 20RD394993.6, актів від 24.06.2019 №№ 15-Б1, 25-П1 приймання-передачі виконаних робіт, акта від 03.05.2019 № 1 передачі-приймання обладнання на відповідальне зберігання та схеми реконструкції мережі.

Так, як зазначає позивач та вбачається з матеріалів справи, у листопаді 2019 року відповідач звернувся до позивача із заявою, в якій ТОВ Айен Лоджистик просило з 28.11.2019 відключити послугу Інтернет , яка надається за Договором, у зв`язку із закінченням строку оренди складського приміщення за адресою: Київська обл., Броварський р-н, смт Калинівка, вул. Б. Хмельницького, буд. 1.

Відповідно до пунктів 5.13, 6.8.5, 7.6.1 Умов надання телекомунікаційних послуг ПАТ Укртелеком , у разі закінчення строку дії договору чи його дострокового розірвання плата за послуги розраховується з урахуванням фактичного періоду надання послуг. Фактичне отримання Абонентом тієї чи іншої послуги означає, що така послуга була замовлена Абонентом. У випадку припинення дії договору, незалежно від причин, вартість наданих до припинення дії договору послуг та штрафні санкції підлягають оплаті Абонентом у повному обсязі. У разі невиконання або несвоєчасного виконання зобов`язань за договором Абонент сплачує Укртелекому штрафні санкції, передбачені Договором та чинним законодавством України.

Таким чином, на підставі пункту 4.3. Замовлення про надання/зміну послуги Інтернет , який є додатком від 11.03.2019 № 1.1 до Угоди від 11.03.2019 № 1 до Договору відповідач за дострокове розірвання договору зобов`язаний сплатити позивачу штраф в розмірі 15 000,00 грн., який розраховується за наступною формулою: різниця між встановленим мінімальним строком користування послугою (12 місяців) та кількістю повних місяців користування послугою (7 місяців: з 03.05.2019 по 27.11.2019), помножена на загальний розмір щомісячної абонентної плати за дану послугу (3 000,00 грн.).

У зв`язку із викладеним, позовна вимога про стягнення штрафу в сумі 15 000,00 грн. є такою, яку належить задовольнити. Включення цієї суми позивачем до суми основного боргу не змінює її правової природи як штрафної санкції та не є підставою для відмови у її стягненні.

Суд зазначає, що документально підтверджена сума боргу становить 25914,00 грн. (10914,00 грн. плата за послуги та 15 000,00 грн. штрафу згідно пункту 4.3. Замовлення та пунктів 5.13, 6.8.5, 7.6.1 Умов надання телекомунікаційних послуг ПАТ Укртелеком ), позивач заявив до стягнення 25684,20 грн. Суд, ухвалюючи рішення, не вправі виходити за межі заявлених позовних вимог (ч. 2 ст. 237 Господарського процесуального кодексу України), відтак вимогу про стягнення відповідача основного боргу слід задовольнити повністю у заявленому позивачем розмірі 25684,20 грн.

Також, відповідно до частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлено договором або законом.

Формулювання статті 625 Цивільного кодексу України, коли нарахування процентів тісно пов`язується із застосуванням індексу інфляції, орієнтує на компенсаційний, а не штрафний характер відповідних процентів, а тому 3 % річних не є неустойкою у розумінні положень ст. 549 Цивільного кодексу України і ст. 230 Господарського кодексу України, відтак, обмеження нарахування шістьма місяцями відповідно до ст. 232 Господарського кодексу України до 3% річних та інфляційних втрат не застосовується.

Суд звертає увагу учасників справи на те, що індекс інфляції це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання, і його найменший період визначення складає місяць .

Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений названою Державною службою, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).

Відтак, здійснивши власний розрахунок 3% річних та інфляційних втрат, не виходячи при цьому за межі заявленого позивачем періоду (з 01.09.2019 по 01.07.2020):

Період надання послугВартість послугСтрок оплатиФактично сплаченоПеріод прострочення 3%інфляційні Липень 2019 3660,00 31.08.19 17.09.2019 01.09 - 16.09.19 4,81 --- Серпень 2019 3660,00 30.09.19 17.09.2019 -- Вересень 2019 3660,00 31.10.19 01.11.19 - 01.07.20 73,25 69,91 Жовтень 2019 3660,00 30.11.19 01.12.19 - 01.07.20 64,23 66,18 Листопад 2019 3594,00 31.12.19 01.01 - 01.07.20 53,91 72,32 всього 196,20 208,41

суд встановив, що належні до стягнення з відповідача 3% річних становлять 196,20 грн. та інфляційні нарахування становлять 208,41 грн. Суд, ухвалюючи рішення, не вправі виходити за межі заявлених позовних вимог (ч. 2 ст. 237 Господарського процесуального кодексу України), відтак вимоги про стягнення з відповідача процентів річних слід задовольнити повністю у заявленому позивачем розмірі 193,28 грн. Вимоги про стягнення з відповідача інфляційних втрат слід задовольнити частково в сумі 208,41 грн.

За таких обставин, повно та ґрунтовно дослідивши матеріали справи, перевіривши на відповідність закону та дійсним обставинам справи розрахунки заборгованості, надані позивачем, суд задовольняє позов публічного акціонерного товариства Укртелеком в особі Чернігівської філії публічного акціонерного товариства Укртелеком частково, приймає рішення про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю Айен Лоджистик 25 684,20 грн. основного боргу, пені у сумі 622,94 грн., 3% річних у розмірі 193,28 грн. та інфляційних втрат у розмірі 208,41 грн.

У зв`язку із тим, що спір у справі виник в результаті неправильних дій відповідача, що призвело до необхідності позивачу звертатися до суду з позовом та нести додаткові витрати на сплату судового збору, суд, відповідно до свого права, передбаченого частиною 9 ст. 129 ГПК України, покладає на відповідача відшкодування позивачу судового збору у мінімальному законом встановленму розмірі повністю.

Керуючись ст. ст. 4, 12, 73-92, 129, 233, 236-238, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов публічного акціонерного товариства Укртелеком в особі Чернігівської філії публічного акціонерного товариства Укртелеком задовольнити частково.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Айен Лоджистик (07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Гагаріна, буд. 26, код ЄДРПОУ 37905278)

на користь публічного акціонерного товариства Укртелеком (01601, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, буд. 18, код ЄДРПОУ 21560766)

25 684,20 грн. (двадцять п`ять тисяч шістсот вісімдесят чотири гривні двадцять копійок) основного боргу ,

622,94 грн. (шістсот двадцять дві гривні дев`яносто чотири копійки) пені,

193,28 грн. (сто дев`яносто три гривні двадцять вісім копійок) процентів річних,

208,41 грн. (двісті вісім гривень сорок одну копійку) інфляційних втрат,

2 102,00 грн (дві тисячі сто дві гривні нуль копійок) судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

3. У задоволенні решти вимог відмовити.

Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.

Дата підписання повного тексту рішення 10.12.2020.

Суддя О.В. Конюх

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення10.12.2020
Оприлюднено14.12.2020
Номер документу93436604
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/2814/20

Рішення від 10.12.2020

Господарське

Господарський суд Київської області

Конюх О.В.

Ухвала від 28.09.2020

Господарське

Господарський суд Київської області

Конюх О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні