КОМПАНІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 391/638/20
Провадження № 2/391/230/20
У Х В А Л А
10.12.2020селище Компаніївка
Компаніївський районний суд Кіровоградської області:
головуюча суддя - Мумига І.М.
за участю секретаря - Качинської О.В.
розглянувши матеріали позовної заяви акціонерного товариства комерційного банку Приватбанк до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Акціонерне товариство комерційний банк Приватбанк звернулось до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором № б/н від 15.05.2013 року в сумі 10 338,79 грн. та судові витрати по справі у розмірі 2102 грн.
29.10.2020 року до суду з Компаніївського районного сектору управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області надійшли відомості, в яких зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 знятий з реєстрації 25.05.2019 року у зв`язку зі смертю.
На запити суду Компаніївський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) за вих № 962-22.9-04-01 від 01.12.2020 року повідомив, що згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть за № 00028736517 від 01.12.2020 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
За змістом ст. ст. 1216 , 1218 ЦК України у разі смерті фізичної особи, боржника за зобов`язаннями у правовідносинах, що допускають правонаступництво в порядку спадкування, обов`язки померлої особи (боржника) за загальним правилом переходять до іншої особи - її спадкоємця, таким чином, відбувається передбачена законом заміна боржника за зобов`язанням.
Як роз`яснено у п. 32 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 30 березня 2012 року (із подальшими змінами) Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин , з урахуванням положення ст. 1282 ЦК України спадкоємці боржника за умови прийняття спадщини є боржниками перед кредитором у межах вартості майна, одержаного у спадщину. При цьому спадкоємці несуть зобов`язання погасити нараховані відсотки і неустойку тільки в тому випадку, якщо вони вчинені позичальникові за життя. Інші нараховані зобов`язання фактично не пов`язані з особою позичальника і не можуть присуджуватися до сплати спадкоємцями.
Тобто, спадкоємці зобов`язані погасити перед кредитором суми, які виникли у позичальника за життя.
На запит суду завідувач Компаніївської державної нотаріальної контори ОСОБА_2 повідомила суд, що з заявами про прийняття спадщини та відмову від прийняття спадщини після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ніхто не звертався, спадкова справа не заводилася, свідоцтво про право на спадщину ще не видавалось.
Цивільне судочинство здійснюється виключно в порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України , проте процесуальним законом не передбачено право особи пред`являти позов до померлої особи.
Суд, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що провадження по даній справі підлягає закриттю, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 255 Цивільного процесуального кодексу України суд своєю ухвалою закриває провадження в справі, якщо настала смерть фізичної особи, яка була однією з сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
За змістом ст. ст. 46 , 47 ЦПК України здатність мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільну процесуальну правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи, а також здатність особисто здійснювати процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (цивільну процесуальну дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи.
Виходячи зі змісту наведених статей, стороною у справі може бути лише особа, яка має цивільну процесуальну правоздатність і цивільну процесуальну дієздатність.
Згідно з ч. 4 ст. 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у день її смерті.
Враховуючи, що відповідач помер ще до пред`явлення вказаного позову до суду, то він не набув здатності мати процесуальні права та обов`язки відповідач за цим позовом.
При цьому у зв`язку зі смертю боржника в кредитних правовідносинах має місце перехід обов`язків боржника до його спадкоємців, а нормами матеріального права визначено порядок пред`явлення вимоги кредитора до спадкоємців та обов`язки останніх.
Питання про задоволення вимог кредитора у разі смерті боржника врегульовані ст. 1281 ЦК України , якою встановлено, що кредиторові спадкодавця належить протягом шести місяців від дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, пред`явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги. Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред`явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом одного року від настання строку вимоги. Кредитор спадкодавця, який не пред`явив вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину, у строки, встановлені частинами другою і третьою цієї статті, позбавляється права вимоги.
Виходячи з того, що позов пред`явлено до боржника після його смерті, то за життя боржник не набув процесуальних прав і обов`язків учасника цього судового процесу, у зв`язку з чим такі не набуті за життя процесуальні права і обов`язки не могли перейти до інших осіб, що випливає також і з положень статей 1218 , 1219 ЦК України , оскільки нормами цивільного права передбачено в таких випадках право кредитора на пред`явлення вимоги саме в порядку цивільного судочинства про стягнення боргу безпосередньо до спадкоємців боржника, які несуть відповідальність за зобов`язанням спадкодавця лише в межах вартості майна, одержаного у спадщину.
Цивільне судочинство здійснюється виключно в порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України , проте процесуальним законом не передбачено право особи пред`являти позов до померлої особи; при цьому банк не позбавлений можливості пред`явити вимоги до спадкоємців померлого боржника в порядку, передбаченому ст. 1281 ЦК України , і отримати в установленому законом порядку інформацію щодо їх кола та обсягу спадкового майна.
Враховуючи, що про смерть боржника було з`ясовано судом після відкриття провадження у справі, тому суд приходить до висновку про необхідність закриття провадження по даній справі.
У відповідності до п.5 ч.1 ст.7 Закону України Про судовий збір сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Таким чином, суд своєю ухвалою повертає позивачеві сплачений судовий збір за розгляд позовної заяви в сумі 2102,00 гривень.
На підставі викладеного, керуючись Закону України Про судовий збір , ст. ст. 255, 259, 260 Цивільного процесуального кодексу України , суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі за позовом акціонерного товариства комерційного банку Приватбанк до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 про стягнення заборгованості закрити.
Повернути акціонерному товариству комерційного банку Приватбанк сплачений судовий збір в розмірі 2102,00 гривень (дві тисячі сто дві гривні), отримувач коштів УК у Компан.р-ні/Компан.р-н/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37323888, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA208999980313101206000011225, код класифікації доходів бюджету 22030101, що підтверджується платіжним дорученням № PROM8B3713 від 08.10.2020 року.
Ухвала може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду Кіровоградської області через Компаніївський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги, яка подається протягом 15 днів з дня проголошення ухвали.
Учасник справи, якому ухвала суду не були вручені у день її проголошення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому даної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя І.М. Мумига
Суд | Компаніївський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2020 |
Оприлюднено | 11.12.2020 |
Номер документу | 93444179 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Компаніївський районний суд Кіровоградської області
Мумига І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні