Рішення
від 10.12.2020 по справі 576/2311/20
ГЛУХІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 576/2311/20

Провадження № 2/576/635/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10.12.20 м. Глухів

Глухівський міськрайонний суд Сумської області у складі:

головуючого судді Сапона О.В.,

розглянувши справу за позовом ОСОБА_1 до Привільської сільської ради Глухівського району Сумської області, третя особа - ОСОБА_2 , про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду із вказаним позовом, мотивуючи його тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Привілля Глухівського району Сумської області померла її бабуся - ОСОБА_3 . Після смерті бабусі відкрилася спадщина на належне їй спадкове майно. Вона є її спадкоємицею за законом. Однак, коли з приводу оформлення своїх прав на спадкове майно вона звернулася до нотаріальної контори, то їй було відмовлено в цьому з тих підстав, що вона пропустила встановлений законом шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини. Вважає, що строк для прийняття спадщини вона пропустила з поважної причини, оскільки була юридично необізнана щодо строків і порядку прийняття спадщини. За таких обставин просить суд визначити їй додатковий строк в один місяць після набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті бабусі, ОСОБА_3 .

Представник позивача в судове засідання не з`явився, а надав заяву, в якій підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просить розглядати справу без його участі.

Представник відповідача в судове засідання також не з`явився, а надав заяву, в якій визнає позов повністю і просить справу розглядати за його відсутності.

Третя особа - ОСОБА_2 в судове засідання також не з`явився, а представив заяву, в якій зазначає, що позовні вимоги ОСОБА_1 визнає у повному обсязі і не заперечує щодо оформлення нею спадщини ОСОБА_3 , справу просить розглядати за його відсутності.

Оскільки всі учасники справи в судове засідання не з`явились, враховуючи положення ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов є обгрунтованим та підлягає задоволенню з огляду на таке.

Так, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , яка на час смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 , - одна. Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй спадкове майно.

За життя ОСОБА_3 залишила заповіт, посвідчений 02 вересня 1991 року секретарем виконкому Привільської сільської ради Глухівського району Сумської області, зареєстрований у реєстрі під № 22, згідно якого, все своє майно заповіла ОСОБА_2 , який, у встановлений законом строк, спадщину після смерті ОСОБА_3 не прийняв.

Позивач по справі ОСОБА_1 , є онукою померлої ОСОБА_3 , та відповідно до ст. 1266 ЦК України є її спадкоємцем першої черги за законом за правом представлення, оскільки її батько (син померлої ОСОБА_3 ) - ОСОБА_4 , помер раніше за свою матір, а саме, ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто до відкриття спадщини після її смерті. Однак, оскільки позивач на час смерті бабусі разом з нею не проживала та протягом шести місяців після її смерті заяву про прийняття спадщини нотаріусу не подала, а відтак пропустила встановлений законом строк для прийняття спадщини, у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті бабусі нотаріус їй відмовила. Зазначені обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами, зокрема: копією свідоцтва про смерть ОСОБА_3 серія НОМЕР_1 , виданого 22 жовтня 2004 року виконкомом Привільської сільської ради Глухівського району Сумської області ( а.с.3); копією свідоцтва про народження батька позивача ОСОБА_4 серія НОМЕР_2 , виданого 07 червня 1950 року Глухівським ЗАГС (а.с. 5); копією свідоцтва про смерть батька позивача ОСОБА_4 серія НОМЕР_3 , виданого 28 лютого 1980 року Привільською сільською радою Глухівського району Сумської області (а.с.32 ); копією заповіту від 02.09.1991 р., інформаційною довідкою зі спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № 62096973 від 17.10.2020 (а.с.11) ; довідкою Привільської сільської ради Глухівського району Сумської області за вих. № 02-22/262 від 26.10.2020 (а.с.4); витягом зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 62096966 від 17.10.2020 (а.с.10); копією свідоцтва про народження позивача ОСОБА_5 , серія НОМЕР_4 , виданого 28 липня 1972 року (а.с.6); копією свідоцтва про укладення шлюбу позивача ОСОБА_6 , серія НОМЕР_5 , виданого 19 вересня 1981 року Привільською сільською радою Глухівського району Сумської області (а.с.6); постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 17.10.2020 року (а.с.12).

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1223, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст. 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

За правилами ч.ч. 1, 2 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

У відповідності до ч.3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини за умови, що строк на прийняття спадщини був пропущений з поважної причини.

Судом також встановлено, що позивач пропустила встановлений законом строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважної причини.

За таких обставин суд вважає необхідним позовні вимоги позивачки задовольнити та визначити їй додатковий строк в один місяць після набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 247, 263-265 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживаючій по АДРЕСА_2 , паспорт серії НОМЕР_6 , виданий 11 лютого 1997 року Глухівським МРВ УМВС України в Сумській області , додатковий строк в один місяць після набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті бабусі, ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Привілля Глухівського району Сумської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сумського апеляційного суду через Глухівський міськрайонний суд Сумської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 ЦПК України.

Суддя Глухівського міськрайонного суду О.В. Сапон

СудГлухівський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення10.12.2020
Оприлюднено14.12.2020
Номер документу93491775
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —576/2311/20

Рішення від 10.12.2020

Цивільне

Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Сапон О. В.

Ухвала від 17.11.2020

Цивільне

Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Сапон О. В.

Ухвала від 03.11.2020

Цивільне

Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Сапон О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні