Справа№526/925/20
Провадження №2/592/3467/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2020 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в складі: головуючої судді Фоменко І.М., за участю секретаря судового засідання Щербань Г.Г., представника позивача ОСОБА_1 , представників відповідача Захарченко А.О., Даниленко О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу за позовною заявою Акціонерного товариства Полтаваобленерго , в особі Гадяцької філії АТ Полтаваобленерго , (місцезнаходження: 37300, Полтавська обл., м. Гадяч, вул. Першотравнева, буд. 59) до ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) про стягнення вартості активної електроенергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, який представник підтримав у судовому засіданні, та вимоги мотивує тим, що 16.05.2019 року, в ході проведення технічної перевірки вузла обліку на об`єкті споживача ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2 , представниками АТ Полтаваобленерго , в складі контролерів групи технічного аудиту: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , було виявлено самовільне підключення електропроводки до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, прихованою електропроводкою поза електролічильником. Спожита електроенергія не обраховувалася. Під час проведення контрольного огляду лічильника виявити дане порушення контролери не мали можливості . На місці виявлення порушення було складено акт про порушення №00000913 від 16.05.2019 року, до якого додано схему підключення електроустановки та акт про вилучення речових доказів.
За результатом засіданні комісії з розгляду актів було складено Протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії побутовим споживачем Гадяцької філії ПАТ Полтаваобленерго №127.1 від 12.06.2019 року; розрахунок обсягу та вартості електроенергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ, виготовлений у відповідності до Методики, затвердженої постановою НКРЕП №562 від 04.06.2006 року. В протоколі зазначено, що відповідачем було спожито необлікованої електричної енергії в розмірі 25674,00 кВт та суму 43086,70 грн., яку ОСОБА_2 зобов`язалася сплатити у гарантійному листі від 16.05.2019 року, проте, свої боргові зобов`язання не виконала. Тому позивач просить суд стягнути з ОСОБА_2 вартість активної електроенергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії в сумі 43086,70 грн., а також 2102,00 грн. судових витрат.
Ухвалою суду від 09.11.2020 року відкрито спрощене позовне провадження в даній цивільній справі та призначено судове засідання для розгляду справи по суті з викликом сторін.
Представники відповідачки ОСОБА_2 , адвокат Захарченко А.О. та Даниленко О.І., в судовому засіданні просили відмовити у задоволенні позовних вимог та в обґрунтування своїх заперечень надали пояснення, аналогічні викладеним у письмовому відзиву на позовну заяву, де зазначено, що технічна перевірка, в результаті якої було встановлено порушення споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії, проведена з порушенням вимог діючого законодавства, а саме: представниками групи технічного аудиту АТ Полтаваобленерго не було пред`явлено споживачу документів, що підтверджують їх повноваження; технічну перевірку проведено за межею розподілу мереж; за результатами технічної перевірки не складався акт; споживача не було ознайомлено з програмою перевірки та його правами під час проведення такої перевірки. Крім того, в акті про порушення не зазначено змісту виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти Правил РРЕЕ або Методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. Представники відповідача зауважують про відсутність прихованої електропроводки, оскільки фактично відбулося підключення звичайної розетки з розподільчої коробки для побутових потреб (з метою більш зручного використання пральної машини). Дії відповідача щодо розгляду Акту порушення №00000913 від 16.05.2019 року є незаконними і такими, що не відповідають вимогам законодавства.
Суд, заслухавши думку учасників провадження та вивчивши матеріали справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується самим відповідачем, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є споживачем електричної енергії для побутових потреб, послуги з постачання якої надає АТ Полтаваобленерго , та на її ім`я відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 .
Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312.
У відповідності до положень п. 5.5.5 Правил, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312, споживач електричної енергії зобов`язаний:
- дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів;
- забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності;
- не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Згідно п. 2.3.3 вищевказаних Правил, електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії.
Відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.
Технічна перевірка - виконання комплексу робіт з метою визначення відповідності Кодексу комерційного обліку та відповідним нормативно-технічним документам стану вузла обліку електричної енергії (крім тих його характеристик та властивостей, забезпечення яких покладається на постачальника послуг комерційного обліку) та схеми його підключення, електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки вимірювання, а також з метою виявлення позаоблікових підключень (п.1.1.2 ПРРЕЕ).
Згідно п. 8.2.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії, на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Як вбачається з Акту про порушення №00000913 від 16.05.2019 року, складеного контролерами групи технічного аудиту Гадяцької філії ПТ Полтаваобленерго у присутності споживача ОСОБА_2 , під час перевірки належного споживачу житлового будинку в с. Книшівка Гадяцького району, особовий рахунок № НОМЕР_1 , було встановлено факт самовільного підключення електричної проводки до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, прихованою проводкою поза електролічильником. Підключення розетки, минаючи електролічильник - при включенні навантаження в дану розетку лічильник не працює; при вимкнених запобіжниках напруга в розетці є. Спожита таким чином електрична енергія не обраховувалася. Під час проведення контрольного огляду лічильника, виявити дане порушення контролери не мали можливості . В графі Зауваження до складеного акта ОСОБА_2 з виявленим порушенням погодилася та зазначила про відсутність зауважень до складеного акту. До акту додано Схему підключення електроустановок з фототаблицями та Акт про вилучення речових доказів, а саме мідного проводу білого кольору, розміром 2х1 кв.мм. Споживача повідомлено про розгляд складеного акта про порушення, який відбудеться 12.06.2019 року в період часу з 08:00 год. по 12:00 год. на засіданні комісії за адресою: АДРЕСА_3 . (а.с.11-15).
Вищевказаним Актом встановлено відсутність можливості відключення об`єктів або струмоприймачів та зазначено про необхідність демонтажу оздоблювальних конструкцій.
Прихована електропроводка - електрична проводка, яка приєднана до електричної мережі поза розрахунковим засобом комерційного обліку, яку представник оператора системи без використання спеціальних технічних засобів або часткового демонтажу будівельних конструкцій, оздоблювальних матеріалів під час попереднього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки не мав можливості виявити (п. 1.1.2 ПРРЕЕ).
Посилання представника ОСОБА_2 , адвоката Захарченко А.О., на відсутність Акту проведення технічної перевірки від 16.05.2019 року повністю спростувалося копією такого акту, який було надано представником позивача в судовому засіданні. Зокрема, Актом від 16.05.2019 року виконаних робіт з технічної перевірки, заміни, збереження пломб розрахункового засобу обліку, складеного у присутності представників позивача та ОСОБА_2 , підтверджено факт виконання робіт з технічної перевірки на об`єктів споживача, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 (особовий рахунок № НОМЕР_1 ); виявлено наявність дооблікових відгалужень; складено акт порушення №00000913.
Протоколом засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ побутовими споживачами Гадяцької філії АТ Полтаваобленерго №127.1 від 12.06.2019 року встановлено, що споживач ОСОБА_2 причетна до порушення ПРРЕЕ та допустила його шляхом самовільного підключення електропроводки, що не є власністю енергопостачальника. Комісією прийнято рішення провести нарахування обсягу та вартості не облікованої електроенергії, згідно Методики, з дня останньої технічної перевірки. Розмір вартості необлікованої електричної енергії, внаслідок порушення ПРРЕЕ згідно Акту, складає 25674,000 кВт/год. на суму 43086,70 грн. (а.с.16).
Розрахунок обсягу та вартості електроенергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ, згідно Методики, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 року №562, підтверджує, що обсяг необлікованої електричної енергії внаслідок самовільного підключення електропроводки, що не є власністю енергопостачальника, згідно Акту №00000913, за період з 16.05.2016 року по 16.05.2019 року складає 25674,000 кВт/год., що в сумі становить 43086,70 грн. (а.с.17-18).
Копію протоколу засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ побутовими споживачами і Розрахунку обсягу та вартості необлікованої електроенергії, згідно вимоги абз. 10 п. 8.2.6 ПРРЕЕ, було надано представнику споживача ОСОБА_2 , а саме її доньці ОСОБА_7 , що підтверджується особистим підписом останньої (а.с.18).
16.05.2019 року ОСОБА_2 склала гарантійний лист, згідно якого погодилася з порушенням, викладеним в Акті №00000913, та зобов`язалася оплатити нараховану суму (а.с.19).
Згідно положень ст. 77 ЗУ Про ринок електричної енергії , учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Правопорушенням на ринку електричної енергії є, крім іншого, крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Згідно положень ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
За правилом п. 8 ч. 2 ст. 16 ЦК України, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Частиною 1 статті 1166 ЦК України встановлено обов`язок особи щодо відшкодування майнової шкоди, завданої неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкоди, завданої майну фізичної або юридичної особи.
Відповідно до вимог ст. ст. 12, 13 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається.
Разом з тим, Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суді, та відмінності, які існують у держава-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо надання обґрунтування , що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки з огляду на конкретні обставини справи (Проніна проти України, № 63566/00 § 23, ЄСПЛ від 18 липня 2006 року).
Таким чином, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наданих сторонами доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що відповідач ОСОБА_2 , як споживач електроенергії, в порушення умов Правил роздрібного ринку електричної енергії, шляхом самовільного підключення електропроводки до електричної мережі, минуючи електролічильник (засіб комерційного обліку), завдала АТ Полтаваобленерго , як юридичній особі, збитків у вигляді вартості необлікованої електричної енергії, у зв`язку з чим, порушене право позивача підлягає судовому захисту, шляхом стягнення з відповідача вартості активної електроенергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ, у повному обсязі, в розмірі 43086,70 грн.
У відповідності до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в розмірі 2102 грн. 00 коп.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 76-83, 141, 264, 265 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Акціонерного товариства Полтаваобленерго , в особі Гадяцької філії АТ Полтаваобленерго , до ОСОБА_2 про стягнення вартості активної електроенергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії, - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_2 ), на користь Акціонерного товариства Полтаваобленерго , в особі Гадяцької філії АТ Полтаваобленерго , (ідентифікаційний код 25693582), вартість активної електроенергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії в розмірі 43086 грн. 70 коп. (сорок три тисячі вісімдесят шість грн. 70 коп.), а також судовий збір у розмірі 2102 грн. 00 коп. (дві тисячі сто дві грн. 00 коп.), а всього 45188 грн. 70 коп. (сорок п`ять тисяч сто вісімдесят вісім грн. 70 коп.), на р/р НОМЕР_3 , ЄДРПОУ 00131819, код банку 339500, АТ Таскомбанк м. Київ.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Сумського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повний текст судового рішення виготовлено 11.12.2020 року.
Суддя І.М. Фоменко
Суд | Ковпаківський районний суд м.Сум |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2020 |
Оприлюднено | 14.12.2020 |
Номер документу | 93491942 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ковпаківський районний суд м.Сум
Фоменко І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні