ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.12.2020м. ДніпроСправа № 904/3826/20
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Загинайко Т.В., розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження
про стягнення 242 763 грн. 93 коп.
Без повідомлення (виклику) учасників справи
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "АРХІТЕКТОР СЕРГІЙ БУРЛАЧЕНКО" звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою (вх.№3357/20 від 17.07.2020р.), в якій просить стягнути з відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАММАСТРАЙК" 242 763 грн. 93 коп., що складає 216 000 грн. 00 коп. - основного боргу за послуги, надані відповідно до умов Договору від 10.08.2018 №10-08/2018, 23 028 грн. 19 коп. - пені та 3 735 грн. 74 коп. - 3 % річних.
Також позивач просить стягнути з відповідача 3 641 грн. 47 коп. - витрати по сплаті судового збору.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 22.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Суд вважає за необхідне зазначити, що ухвала суду була надіслана учасникам процесу завчасно на їх юридичні адреси, з урахуванням Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.11.2013р. №958, що підтверджується штемпелем суду про відправлення вихідної кореспонденції на звороті відповідного судового процесуального документу. За таких обставин у суду маються достатні підстави вважати, що ним вжито належних заходів до повідомлення сторін про відкриття провадження у справі та про необхідність подання витребуваних судом документів.
При цьому, стаття 43 Господарського процесуального кодексу України зобов`язує учасників судового процесу та їх представників добросовісно користуватись процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Відповідач своїм правом на подання до суду відзиву на позовну заяву не скористався, про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі був повідомлений належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням направленим на адресу відповідача (зазначену у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань) та повернутим до суду - 02.09.2020р. органами поштового зв`язку з посиланням на закінчення строку зберігання поштового відправлення.
Пункт 4 частини 3 статті 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконання обов`язків щодо доказів.
Таким чином, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів і заперечень.
Частиною 1 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Тому суд розглядає справу без призначення судового засідання та виклику сторін за наявними у ній матеріалами і документами, визнаними судом достатніми, в порядку статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
Справа згідно статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод розглядалася протягом розумного строку у зв`язку із вжитими в Україні карантинними заходами.
Розглянувши наявні в матеріалах справи докази, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
10.08.2018 між замовником Товариством з обмеженою відповідальністю Фабер Інтернешенел , яке в подальшому змінило назву на Товариство з обмеженою відповідальністю Гаммастрайк (відповідач у справі), та позивачем - Товариством з обмеженою відповідальністю Архітектор Сергій Бурлаченко , як консультантом, було укладено договір №10-08/2018 про надання послуг (надалі - Договір), відповідно до умов якого консультант погодився особисто надати замовнику комплекс інформаційно-консультаційних послуг щодо організації проведення експертизи Проектної документації та оформлення дозвільної документації щодо майбутнього Торговельно-розважального комплексу, що надаються згідно з умовами договору.
Відповідно до пункту 1.2. Договору торговельно-розважальний комплекс - торговельно-розважальний комплекс з паркінгом, що знаходиться на земельній ділянці 4-ий а мікрорайон житлового масиву Позняки у Дарницькому районі м. Києва, що складатиметься із двох окремих будівель, що будуть примикати одна до одної, будівництво яких здійснюватиметься почергово (І-а та ІІ-і черга будівництва).
Договір набуває чинності з дати його підписання сторонами, і діє до 05 жовтня 2018 року, але в будь-якому разі до повного виконання його сторонами (пункт 9.1. Договору).
У пункті 2.1 Договору встановлено, що відповідно до умов договору замовник поручає, а консультант зобов`язується надати замовнику особисто послуги згідно із детальним переліком, наведеним у Додатку 1 (який є невід`ємною частиною договору). Замовник зобов`язується прийняти ті оплатити послуги, надані консультантом, на умовах, в порядку та строки, визначені договором.
Відповідно до пунктів 3.1 та 3.2 Договору детальний перелік послуг, що надаються консультантом за договором, вказаний у Додатку 1 до договору. Консультант приступає до надання послуг за договором протягом 3 днів з моменту підписання договору консультант зобов`язаний надати послуги в строк, встановлений в Додатку № 1 до договору.
У відповідності до пункту 2 Додаток № 1 до Договору консультант надає послуги до дати повного виконання зобов`язань сторонами з надання послуг та отримання замовником будівництва дозволу.
Згідно з пунктом 3.3. Договору прийняття наданих консультантом послуг буде здійснено шляхом підписання сторонами Акту(ів) приймання-передачі послуг (надалі - акт), звіту про надані послуги.
На виконання умов Договору позивачем було надано відповідачу послуги на загальну суму 540 000 грн. 00 коп., що підтверджується актом надання послуг від 27.11.2019р. № 1 (а.с.43).
Згідно з пунктами 5.1, 5.2 Договору вартість послуг становить 450 000 грн. 00 коп., крім того ПДВ 20% - 90 000 грн. 00 коп. разом з ПДВ - 540 000 грн. 00 коп. (далі - ціна договору). Вказана ціна договору є фіксованою та включає плату за всі послуги, вказані в Додатку № 1 та не підлягає зміні. Замовник сплачує консультанту авансовий платіж у розмірі: 60%, що становить: 270 000 грн. 00 коп., крім того ПДВ 20% - 54 000 грн. 00 коп. разом з ПДВ - 324 000 грн. 00 коп. Решту коштів, у розмірі 40%, що становить 180 000 грн. 00 коп., крім того ПДВ 20% - 36 000 грн. 00 коп., разом з ПДВ - 216 000 грн. 00 коп. Усі платежі за договором будуть здійснюватися на підставі рахунків позивача та/або Акту виключно у національній валюті України - гривня (UAH) - шляхом безготівкового переказу на банківський рахунок консультанта. Оплата наданих послуг здійснюється після підписання сторонами Акту та Звіту про надані послуги.
За змістом пункту 5.5. Договору сторони зобов`язуються у строк 10 робочих днів після отримання замовником будівництва Дозволу на виконання будівельних робіт на 2-у чергу будівництва Об`єкта здійснити приймання-передачу наданих консультантом послуг за відповідним Актом та провести розрахунки згідно з пунктом 5.4. договору.
Відповідно до пункту 5.4. Договору оплата послуг згідно Акту консультанта повинна бути здійснена замовником протягом 10 робочих днів з дати прийняття наданих послуг, шляхом підписання замовником Акту приймання-передачі послуг.
Як вбачається з матеріалів справи, дозвіл на виконання будівельних робіт на 2-у чергу будівництва об`єкту Будівництво торговельно-розважального комплексу з паркінгом (ІІ-а черга будівництва) за адресою: 4-й а мікрорайон житлового масиву Позняки у Дарницькому районі м. Києва № ІV 13190111880 було отримано замовником будівництва - 11.01.2019 (а.с.40-42).
Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Таким чином, приймання-передача наданих позивачем послуг за відповідним актом мала відбутись не пізніше 25.01.2019, проте акт надання послуг № 1 було підписано відповідачем лише 27.11.2019.
Згідно з пунктом 4.1 Договору у процесі надання консультантом послуг за договором, консультант зобов`язується здійснювати зобов`язання у порядку, строки та на умовах, визначених договором, включаючи, але не обмежуючись, зокрема, належним чином та своєчасно надавати послуги за договором.
Як вбачається, на виконання умов Договору, позивач належним чином виконав свої зобов`язання за договором, надавши передбачені Договором послуги, що підтверджується актом надання послуг від 27.11.2019 №1 на загальну суму 540 000 грн. 00 коп. та переліком наданих інформаційно-консультанційних послуг від 27.11.2019, як додаток № 1 до Акту, який підписано замість Звіту про надані послуги, які належним чином підписані уповноваженими представниками сторін договору та засвідчені печатками (а.с.43-44).
В свою чергу, відповідач лише частково оплатив надані послуги, здійснивши 24.09.2018 авансовий платіж у розмірі 324 000 грн. 00 коп., що підтверджується банківською випискою по особовому рахунку (а.с.49).
Таким чином, заборгованість відповідача перед позивачем становить 216 000 грн. 00 коп.
На підставі пункту 5.4. Договору, строк оплати наданих послуг закінчився 11.12.2019.
З метою врегулювання спору, позивачем було спрямовано на адресу відповідача претензію від 27.05.2020р. за вих. № 01-27.05.2020 щодо сплати грошових коштів, у якій позивач просить негайно погасити заборгованість у загальному розмірі 240 586 грн. 23 коп. Про направлення вказаної претензії свідчить копія фіскального чека від 27.05.2020, накладна № 6501227916690 від 27.05.2020р., поштовим описом вкладення від 27.05.2020 та роздруківкою з офіційного сайту ПАТ Укрпошта (а.с.50-56).
Вказана претензія відповідачем не отримана та повернута на адресу позивача з довідкою Укрпошти за формою 20 за закінченням встановленого строку зберігання , про що свідчить копія поштового конверту (а.с.57).
Таким чином, заборгованість відповідача перед позивачем становить 216 000 грн. 00 коп.
На момент розгляду справи доказів погашення заборгованості перед позивачем за договором відповідачем не надано
Згідно статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до вимог договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частинами 1 та 2 статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору; не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язань; кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу; порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Статтею 611 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання; штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання; пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно із частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Відповідно до пункту 6.1. Договору сторони несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання зобов`язань, передбачених Договором, у відповідності з законодавством України та положеннями Договору.
У разі затримки оплати послуг консультанта в сумі та в порядку, вказаному в розділі 5 Договору, замовник сплачує на користь консультанта пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми порушеного грошового зобов`язання (пункт 6.5. Договору).
Таким чином, пеня згідно розрахунку становить 23 028 грн. 19 коп. (з 12.12.2019р. по 11.06.2020р.).
Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання; боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Отже, згідно розрахунку річні становлять 3 735 грн. 74 коп. (з 12.12.2019р. по 11.06.2020р.).
З урахуванням викладеного позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 2 статті 123 Господарського процесуального кодексу України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
У відповідності до вимог пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином судові витрати у розмірі 2 102 грн. 00 коп. слід покласти на відповідача.
Керуючись пунктом 19.1 Розділу ХІ Перехідних положень, статтями 123, 129, 232, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АРХІТЕКТОР СЕРГІЙ БУРЛАЧЕНКО" (65012, м. Одеса, вул. Канатна, буд. 74, кв. 5; ідентифікаційний код 41796163) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАММАСТРАЙК" (49000, м. Дніпро, вул. Ламана, буд. 19; ідентифікаційний код 32913368) про стягнення 242 763 грн. 93 коп. - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАММАСТРАЙК" (49000, м. Дніпро, вул. Ламана, буд. 19; ідентифікаційний код 32913368) на Товариства з обмеженою відповідальністю "АРХІТЕКТОР СЕРГІЙ БУРЛАЧЕНКО" (65012, м. Одеса, вул. Канатна, буд. 74, кв. 5; ідентифікаційний код 41796163) 216 000 (двісті шістнадцять тисяч) грн. 00 коп. - основного боргу, 23 028 (двадцять три тисячі двадцять вісім) грн. 19 коп. - пені, 3 735 (три тисячі сімсот тридцять п`ять) грн. 74 коп. - річних та 2 102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп. - витрати по сплаті судового збору.
Видати наказ.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.В. Загинайко
Дата підписання рішення,
оформленого відповідно до статті 238 ГПК України
14.12.2020.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 14.12.2020 |
Оприлюднено | 15.12.2020 |
Номер документу | 93497018 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні