Герб України

Рішення від 08.12.2020 по справі 924/1204/20

Господарський суд хмельницької області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"08" грудня 2020 р. Справа № 924/1204/20

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Мухи М.Є., за участю секретаря судового засідання Попика О.В. розглянувши матеріали справи

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Снек Солюшнс" м. Біла Церква Київська область

до фізичної особи - підприємця Замялого Дмитра Володимировича м. Хмельницький

про стягнення 62998,75грн. заборгованості.

В судовому засіданні відповідно до ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Процесуальні дії по справі.

Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 16.11.2020р. відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, судове засіданні призначено на 08.12.2020р.

Позиції учасників справи, заяви, клопотання.

Позивач звернувся із позовом до суду про стягнення із відповідача 62998,75грн. боргу, 2363,84грн. пені, 4880,39грн. 25% річних. В обґрунтування позовних вимог посилається на невиконання відповідачем своїх грошових зобов`язань за Дистрибуторським договором на постачання продукції №1-05 від 01.05.2020р., на виконання якого ТОВ "Снек Солюшнс" було поставлено фізичній особі-підприємцю Замялому Дмитру Володимировичу товар на загальну суму 64985,06 грн.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався. Ухвала суду, надіслана на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб та громадських організацій, повернута відділенням поштового зв`язку з причини відсутності адресата.

Згідно з пунктом 4 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому відділенні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

Відповідно до частин 3, 7 статті 120 ГПК виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Отже, у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.

Сам лише факт не отримання адресатом кореспонденції, якою суд, з додержанням вимог процесуального закону, надсилав ухвалу для вчинення відповідних дій за належною адресою та яка повернулася в суд у зв`язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною не виконання ухвали суду, оскільки зумовлено не об`єктивними причинами, а суб`єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на його адресу. (Аналогічна правова позиція викладена ВС в постанові від 25.06.2018р. у справі №904/9904/17).

Враховуючи зазначене, суд вирішує спір за наявними матеріалами справи.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

01.05.2020р. між ТОВ "Снек Солюшнс" (постачальник) та ФОП Замялим Д.В. (Дистрибутор) укладено Дистрибуторський договір на постачання продукції №1-05 відповідно до п.1.1. якого Постачальник зобов`язується поставити та передати у власність Дистрибутору Товар, що виготовляється під знаками для товарів і послуг Постачальника (ТМ "Вгаvа", ТМ "Нгоорs", надалі - "Товар"), а Дистрибутор зобов`язується прийняти та оплатити Постачальнику вартість Товару в розмірі, в порядку та в строки, узгоджені Сторонами в даному Договорі, та бере на себе обов`язки по розповсюдженню Товару в повному асортименті згідно Цінового Додатку до даного Договору на обумовленій цим Договором Території.

Поставка Товару здійснюється зі строком реалізації не менше половини від загального строку реалізації, автомобільним транспортом, окремими партіями вагою не менше 21 тонн та не більше 21,500 тонн на підставі прийнятих Постачальником до виконання Замовлень Дистрибутора. За окремою домовленістю Сторін можливо відвантаження партії Товару вагою 10 (десять) тонн при наявності супутнього замовлення від іншого контрагента Постачальника для повного завантаження автотранспортного засобу. При цьому строк виконання Замовлення вагою 10 (десять) тонн відкладається до моменту отримання супутнього замовлення від іншого контрагента Постачальника.

Сторони встановили наступний порядок подання та виконання Замовлення: 4.3.1.Замовлення на кожну окрему поставку Товару подається Дистрибутором Постачальнику не пізніше ніж за 5 (п`ять) робочих днів до моменту поставки Товару на склад Дистрибутора, але виконується Постачальником при умові відсутності протермінованої заборгованості Дистрибутора перед Постачальником по оплаті раніше поставленого згідно даного Договору Товару, зворотній тарі чи Актах звірки. Вартість доставки Товару до складу Дистрибутора здійснюється за рахунок Постачальника і включається в ціну Товару. 4.3.2.3амовлення на поставку Товару повинно містити кількість Товару по найменуванням (згідно асортименту), відпускні ціни на Товар (в межах рекомендованих цін згідно Цінового Додатку до даного Договору), строк поставки, адресу та режим роботи складу Дистрибутора, підпис відповідальної особи Дистрибутора.

Дистрибутор зобов`язується прийняти Товар та забезпечити його вивантаження протягом 1-3 годин з дати прибуття до місця призначення транспортного засобу з Товаром.

Перехід права власності на Товар відбувається в момент підписання уповноваженими представниками Сторін товарно-транспортних накладних (накладної на Товар), видаткових накладних, оформлених згідно вимог чинного законодавства України. Перехід ризиків випадкового знищення/пошкодження Товару відбувається в момент переходу права власності на Товар в порядку даного пункту.

Датою передачі Товару Дистрибутору вважається дата передачі Товару, зафіксована шляхом підписання уповноваженими представниками Сторін товарно-транспортних та видаткових накладних, які приймально-здавальними документами згідно з даним Договором (п.п.4.2 - 4.6).

Відповідно до п.5.1 договору Ціни на Товар, що постачається за даним Договором, встановлюється в національній валюті України - гривні в т.ч. ПДВ. Форма оплати - безготівкова. Звітним періодом за цим Договором - є один календарний місяць. Сторони можуть здійснити зарахування їх однорідних зустрічних грошових вимог за спільною згодою шляхом укладання відповідного Акту зарахування зустрічних однорідних грошових вимог у письмовій формі за підписами Сторін.

Дистрибутор зобов`язаний оплатити вартість Товару, отриманого по кожному окремому Замовленні та видатковій накладній, на умовах попередньої оплати або протягом 21 (двадцяти одного) календарних днів з дати передачі Товару (п. 4.6.даного Договору) Дистрибутору. При цьому датою оплати за Товар є дата зарахування грошових коштів на поточний банківський рахунок Постачальника. Сторони можуть змінити умови та форму/порядок оплати Товару шляхом укладення відповідної Додаткової угоди до даного Договору.

Згідно п.п. 6.4. у випадку якщо Дистрибутор у термін зазначений у п. 5.3. цього Договору не оплатив або оплатив не в повному обсязі отриманий Товар, він зобов`язаний сплатити Постачальнику борг з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного Банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми боргу за кожен календарний день несплати, 25 (двадцяти п`яти ) % річних згідно ст. 625 Цивільного кодексу України та індексу інфляції.

Договір підписано представниками сторін та скріплено печатками.

На виконання умов договору позивач здійснив поставку товару відповідачу на загальну суму 64985,16грн. що підтверджується видатковими накладними №68 від 12.05.2020р., №74 від 15.05.2020р., №91 від 02.06.2020р., №103 від 12.06.2020р.

На підставі накладних від 31.07.2020р. та від 10.08.2020р. відповідачем було повернуто позивачу товар на загальну суму 9230,64грн. Станом на дату звернення із позовом до суду заборгованість відповідача становить 55754,52грн.

Позивач посилаючись на те, що відповідач не виконав свої зобов`язання щодо оплати вартості отриманого товару, звернувся з даним позовом до суду. Поряд із цим просить стягнути 2363,84грн. пені за період з 02.06.2020р. по 23.10.2020р., 4880,39грн. 25% річних за період з 02.06.2020р. по 23.10.2020р. розрахованих окремо по кожній накладній.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

З положень ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України вбачається, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Статтею 11 ЦК України та ст. 174 ГК України визначено, що господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Як вбачається з матеріалів справи, 01.05.2020 між сторонами укладено Дистрибуторський договір на постачання продукції №1-05, відповідно до п. 1.1 якого позивач зобов`язався поставити та передати у власність відповіджачу Товар, що виготовляється під знаками для товарів і послуг позивача (ТМ "Вгаvа", ТМ "Нгоорs", надалі - "Товар"), а відповідач зобов`язався прийняти та оплатити позивачу вартість Товару в розмірі, в порядку та в строки, узгоджені Сторонами в даному Договорі, та взяв на себе обов`язки по розповсюдженню Товару в повному асортименті згідно Цінового Додатку до даного Договору на обумовленій цим Договором Території.

Відповідно до статті 712 Цивільного кодексу України та статті 265 Господарського кодексу України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

На виконання умов договору позивач здійснив поставку товару відповідачу на загальну суму 64985,16грн. що підтверджується видатковими накладними №68 від 12.05.2020р., №74 від 15.05.2020р., №91 від 02.06.2020р., №103 від 12.06.2020р.

Положеннями ч. 1 ст. 193 ГК України передбачено, що зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язань - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Положення аналогічного змісту міститься в ст. 526 ЦК України.

Частиною першою статті 530 Цивільного кодексу України встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до п. п. 5.3 договору, Дистрибутор зобов`язаний оплатити вартість Товару, отриманого по кожному окремому Замовленні та

Інформація заборонена для оприлюднення згідно з пунктом чотири частини першої статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

накладній, на умовах попередньої оплати або протягом 21 (двадцяти одного) календарних днів з дати передачі Товару (п. 4.6.даного Договору) Дистрибутору.

Згідно зі ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 610 Цивільного кодексу України визначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Враховуючи, що відповідач не розрахувався за поставлений йому товар, у встановлений договором строк, вимоги позивача про стягнення основної боргу в розмірі 55754,52 грн. підлягають задоволенню.

Щодо штрафних санкцій.

За приписами ч. 1 ст. 230 ГК України, п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити штрафні санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня).

Відповідно до ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Частиною 2 ст. 551 ЦК України передбачено, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

Підпунктом 6.4. договору передбачено, що у випадку якщо Дистрибутор у термін зазначений у п. 5.3. цього Договору не оплатив або оплатив не в повному обсязі отриманий Товар, він зобов`язаний сплатити Постачальнику борг з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного Банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми боргу за кожен календарний день несплати, 25 (двадцяти п`яти ) % річних згідно ст. 625 Цивільного кодексу України та індекс інфляції.

Позивачем заявлено до стягнення пеню в розмірі 2363,84грн. за період з 02.06.2020р. по 12.06.2020р.

Суд здійснивши перерахунок пені встановив правомірність та правильність її нарахування, відповідно остання стягується з відповідача у заявленому розмірі.

Щодо 25% річних.

Згідно з ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Аналіз зазначеної статті вказує на те, що наслідки прострочення боржником грошового зобов`язання у вигляді інфляційного нарахування на суму боргу та 3% річних не є санкціями, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінених грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, а тому ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника та незалежно від сплати ним неустойки (пені) за порушення виконання зобов`язання.

Позивачем заявлено до стягнення 25% річних в розмірі 4880,39грн. за період з 02.06.2020р. на суму 6968,04, з 05.06.2020р. на суму 17820грн., з 23.06.2020р. по 23.10.2020р. на суму 12966,48грн., з 03.07.2020р. на суму 18 000грн.

Суд здійснивши перерахунок 25% річних встановив, що останні є правильними, а тому підлягають стягненню у заявленому розмірі.

З огляду на вищезазначене, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному розмірі.

Розподіл судових витрат між сторонами.

З урахуванням положень ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати (судовий збір) покладаються на відповідача у зв`язку із задоволенням позову.

Керуючись ст. ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Снек Солюшнс" м. Біла Церква, Київська область до фізичної особи - підприємця Замялого Дмитра Володимировича м. Хмельницький про стягнення 62998,75грн. заборгованості задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця Замялого Дмитра Володимировича ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Снек Солюшнс" (Київська область, м. Біла Церква, вул. Сквирське шосе, 194, код ЄДРПОУ 42397072) - 55 754,52грн. (п`ятдесят п`ять тисяч сімсот п`ятдесят чотири гривні 52коп.) боргу, 2 363,84грн. (дві тисячі триста шістдесят три гривні 84коп.) пені, 4880,39грн. (чотири тисячі вісімсот вісімдесят гривень 84 коп.) 25% річних, 2102грн. (дві тисячі сто дві гривні) витрат по оплаті судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України)

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.

Повний текст рішення складено14.12.2020р.

Суддя М.Є. Муха

Віддруковано 3 примірники: 1 - до справи, 2 - позивачу (09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Сквирське шосе, 194), 3 - відповідачу (АДРЕСА_1). Всім з повідомленням про вручення.

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення08.12.2020
Оприлюднено14.12.2020
Номер документу93498584
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/1204/20

Рішення від 08.12.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Муха М.Є.

Ухвала від 16.11.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Муха М.Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні